id: njt5n5

Przywróćmy chwałę Tradycji Kościoła - remont kościoła św. Jerzego w Słupsku

Przywróćmy chwałę Tradycji Kościoła - remont kościoła św. Jerzego w Słupsku

Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat
Ta zrzutka nie ma jeszcze skarbonek
Dodaj skarbonkę do zrzutki

Nasi użytkownicy założyli 1 066 336 zrzutek i zebrali 1 161 279 220 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Laudetur Iesus Christus!


Jesteśmy duszpasterstwem Tradycji Katolickiej działającym w kościele św. Jerzego w Słupsku, który przeznaczony jest na wyłączność do odprawiania Mszy świętych trydenckich.


Kościół św. Jerzego został nam przekazany w dniu 19 marca 2020 roku przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka. Nasze początki nie były łatwe, przez prawie dwa lata nie mieliśmy duszpasterza i korzystaliśmy z uprzejmości księży, którzy przyjeżdżali do nas z całej Polski. Dwa lata temu ten stan się odmienił. Troską duszpasterską zdecydował się nas objąć ks. Robert Górski, który odkrył piękno tradycyjnej liturgii.


Zanim otrzymaliśmy kościół, był to pustostan, w którym raz na jakiś czas odbywały się wystawy "sztuki". Był to bardzo ciężki i smutny czas dla tego miejsca, ponieważ ten zabytek po prostu niszczał, nikt o niego nie dbał, a także nie był wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Nie było w nim kultu.


W marcu 2020 roku w kościele nie było nawet krzyża. Z Bożą pomocą, udało nam się jednak powoli go porządkować. Ustawiliśmy tymczasowy ołtarz, sprowadziliśmy organy, ławki, konfesjonał...


Aby godnie sprawować święte obrzędy, a także aby przywrócić dawny gotycki blask świątyni, zdecydowaliśmy się na budowę nowego ołtarza. Projekt został zaakceptowany przez konserwatora zabytków, a za budowę zabrał się… sam ksiądz duszpasterz, który pasjonuje się drewnem.

GTLEagHVOaeuwZy7.png 9tDSPqUqJTMWnUxR.jpg


Prace rozpoczęły się w lipcu, a budowa zakończyła się w zeszłym tygodniu. Zostały jedynie prace kosmetyczne związane z bejcowaniem i lakierowaniem ołtarza. (pod zdjęciem dalszy opis)


gz3lQNDoXp1d38NY.jpg


Kościół św. Jerzego to zabytek z XV wieku wpisany do rejestru zabytków NID – woj. pomorskie pod nr rej.: A-111 z 15.07.1959. Jest bardzo zaniedbany. Popękane i brudne ściany oraz ubytki w tynku uwłaczają godności sprawowania kultu Bożego. (pod zdjęciami dalszy opis)

T58P3GxQDseI3mqy.jpgXvTI7jCv4qYKpQ21.jpgG6bhEJTF8CKfoDir.jpgkrYNBFwhwNe6sRDG.jpgw9TdGgzNOEr9dVAa.jpg

gfKDQnExZevMjDdG.jpg

Konserwator zabytków zgodził się na przeprowadzenie prac remontowo-konserwatorskich w naszym kościele. Postawił jednak wymagania dotyczące naprawy pęknięć oraz malowania. Chodzi o to, by kościół został pomalowany bardzo drogimi farbami na bazie krzemianów.


Nasze duszpasterstwo jest najprężniej działającą grupą zrzeszającą wiernych przywiązanych do liturgii tradycyjnej zarówno w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej (na terenie której leży Słupsk), jak i w całym regionie. Z racji tego, iż Słupsk znajduje się nieopodal nadmorskich kurortów Ustka, Mielno, Rowy i Łeba, na Msze trydenckie do naszego kościoła przyjeżdżają ludzie z całego kraju. 


Pomimo tego wszystkiego nie stać nas na pokrycie kosztów remontu. Nie spłaciliśmy jeszcze kosztów budowy nowego ołtarza. Szacowany koszt naprawy ścian i malowania przekracza 50 tysięcy złotych.


PCup8pECkesNSghN.jpg

SŁOWO OD DUSZPASTERZA

Bardzo proszę o wsparcie. Ofiarodawców polecam modlitwie, w sposób szczególny poprzez ofiarę Mszy świętej trydenckiej.


X. Robert Górski

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 166

preloader

Komentarze 8

 
2500 znaków