id: nm7dhd

Wsparcie dla załogi sy Zawisza Czarny i pracowników Fundacji CWM ZHP

Wsparcie dla załogi sy Zawisza Czarny i pracowników Fundacji CWM ZHP

id: nm7dhd

Wsparcie dla załogi sy Zawisza Czarny i pracowników Fundacji CWM ZHP

Wsparcie dla załogi sy Zawisza Czarny i pracowników Fundacji CWM ZHP

Nasi użytkownicy założyli 915 527 zrzutek i zebrali 881 072 534 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

1.      Cel zbiórki

Celem zbiórki jest udzielenie wsparcia finansowego pracownikom Fundacji Harcerstwa Centrum Wychowania Morskiego, w tym załodze etatowej sy Zawisza Czarny, legendarnego polskiego żaglowca o numerze POL-1, flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego eksploatowanego od 1961 r. To stalowy, trzymasztowy szkuner, o całkowitej długości ponad 42 m i powierzchni żagli 625 m2. Główny obszar aktywności „Zawiszy Czarnego” to rejsy harcerskie, skautowe i młodzieżowe. Jednak co roku kilkanaście rejsów jest otwartych dla wszystkich chętnych.

 

2.      Dlaczego zbieramy?

Związek Harcerstwa Polskiego – fundator Fundacji i jedyny podmiot uprawniony do powołania w niej organu reprezentacji (zarządu), w lipcu 2021 powołał na stanowisko Prezesa Fundacji, p. SJ, który w ciągu miesiąca doprowadził do utraty płynności w Fundacji, przestał regulować bieżące zobowiązania publiczne i wstrzymał sprzedaż rejsów Zawiszy jesienią 2021 oraz przyjmowanie zaliczek na rejsy w 2022 roku. Następnie, na początku września 2021, prezes SJ złożył rezygnację, pozostawiając Fundację bez żadnych środków, nie podpisując listy płac pracowników. Fundator Fundacji, który zgodnie ze Statutem Fundacji odpowiada za powołanie Zarządu, do dziś tego nie zrobił. W zamian za to, wchodząc w kompetencje zarządu, Główna Kwatera ZHP odwołała przygotowane rejsy Zawiszy na jesień 2021, powodując tym samym konieczność zwrotu przez Fundację wpłaconych środków za rejsy. Jednocześnie GK ZHP podjęła uchwałę o postawieniu Fundacji w stan upadłości, pozostawiając jej pracowników samym sobie.

W chwili obecnej pracownicy Fundacji drugi miesiąc pracują praktycznie za darmo. Otrzymali zaliczkę na poczet wynagrodzenia za sierpień w kwocie kilkuset złotych. Od ich determinacji, postawy i pracy, zależy bezpieczeństwo w porcie i stan żaglowca sy Zawisza Czarny, który jest dla nas naszym domem na morzu i z którym jesteśmy związani emocjonalnie.

Pracownicy Fundacji mogą wystąpić do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych o wypłatę wynagrodzenia, ale ten proces potrwa kilkanaście tygodni, a i tak wypłata z FGŚP nie obejmie całości ich wynagrodzeń.

Dlatego chcemy pomóc naszym żeglarskim kolegom – załodze etatowej sy Zawisza Czarny oraz pracownikom Fundacji, w przetrwać ten okres do uruchomienia środków z FGŚP i wesprzeć finansowo ich i ich rodziny nawet skromną kwotą, pozwalającą na opłacenie najbardziej pilnych wydatków.

Ponieważ sami jesteśmy żeglarzami, a żeglarze nigdy nie zostawiają potrzebujących w potrzebie, dlatego wpadliśmy na pomysł zorganizowania zrzutki na wsparcie dla naszych kolegów żeglarzy z Fundacji.

Środki pozyskane ze zbiórki zostaną przekazane bezpośrednio do załogi i pracowników Fundacji, z zachowaniem wszystkich reguł podatkowych.

 

3.      Kogo wspieramy

Ryszard. Starszy mechanik. Od 30 lat pracuje na Zawiszy. Silnik i instalacje jachtowe zna na wylot. Niemal całe swoje zawodowe życie poświęcił temu statkowi. Nikt nie zliczy ile krwi wylał serwisując silnik Zawiszy, instalacje i urządzenia statku. Legenda tej jednostki.

 

Wojtek. Starszy oficer. Osoba, która z jednej strony pilnuje wszelkich spraw związanych z dokumentacją jednostki, awizowaniem jej w portach, przestrzeganiem przez załogi regulaminu służby na Zawiszy oraz Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem. A z drugiej strony człowiek, który nie boi się prac fizycznych na pokładzie i często wspólnie z bosmanem dokonuje prac konserwacyjnych i modernizacyjnych na pokładzie. W rejsach własnych pełni funkcję kapitana żaglowca.

 

Andrzej. Bosman. TO dzięki niemu i jego zaangażowaniu statek jest w tak dobrym stanie nawet teraz, pod koniec sezonu. Zaangażowany i zmotywowany. Najlepszy pracownik jakiego może mieć statek.

 

Magda. Księgowa. Wiadomo, że każda firma potrzebuje księgowej. To ona aktualnie próbuje wspierać załogę w rozliczaniu dni wolnych, zgłasza ich do ZUS, zapewnia formalną ciągłość składek, składa deklaracje.

 

Sławek. Logistyk. Pracuje przy Zawiszy 10 lat. Zna na wylot rynek części zamiennych, specjalistów i firm które mogę szybko i w dobrej cenie dokonywać napraw i serwisują instalacje na statku. Zajmuje się również zakupami, w tym aprowizacją

 

Krzysiek. Kucharz. Od 8 lat na Zawiszy. Przez te wszystkie lata zapewniał smaczny i pożywny posiłek dla załóg.

 

Ula. Sekretariat. Obsługuje sprawy formalne Zawiszy i Fundacji. W tym między innymi kwestie bunkrownia paliwa, obsługuje, jako jedyna osoba w Fundacji system SENT służący do umożliwienia przeprowadzenia bunkrowania paliwa, utrzymuje kontakt i współpracę z kapitanatem Portu Gdynia i Dyspozytorem Zarządu Portu Morskiego Gdynia w sprawach logistycznych związanych z działalnością Zawiszy.

 

Weronika. Spec od marketingu. Te wszystkie grafiki, informacje, działanie social media i strony – to jej robota.

 

Zuza. Obsługuje umowy. Zapewnia też załogę na rejsy (oficerowie, motorzyści, itp.).

 

Weronika. Dyrektor Fundacji. Póki pracuje, przygotowuje dokumenty dla pracowników ogarnia sprawy w Funduszu Gwarancji Turystycznej. Jeszcze próbuje zarządzać fundacją i Zawiszą, do czasu zakończenia kryzysu.

Lokalizacja

Gdynia, Poland

Zobacz na mapie
map pin
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!