id: nnmue6

Organizacja Parlamentu Młodych RP 2019/2020 - pierwszego ogólnopolskiego organu młodzieżowego

Organizacja Parlamentu Młodych RP 2019/2020 - pierwszego ogólnopolskiego organu młodzieżowego

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 159 811 zrzutek i zebrali 1 204 382 682 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Parlament Młodych RP to inicjatywa pod Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka, mająca na celu organizację ogólnopolskich cyklicznych debat środowisk młodzieżowych (Młodzieżowych Rad Miast i Gmin oraz młodych działaczy społecznych). Pieniądze ze zbiórki planujemy przeznaczyć na promocję wydarzenia wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, przeprowadzenie rekrutacji parlamentarzystów, wyżywienie podczas obrad oraz pakiety dla uczestników.

Historia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna się w czwartek 17 maja 2018 r. To wtedy Kancelaria Sejmu przekazuje informację o przeniesieniu terminu XXIV już sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Wśród młodych natychmiast podnosi się wrzawa. Jedni chcą protestować pod gmachem Sejmu, drudzy natomiast zorganizować własne obrady. Obie grupy dochodzą ostatecznie do konsensusu i tego samego dnia o 21:30 odbywają wideokonferencję. Wtedy też powstaje nazwa nowego organu – Parlament Dzieci i Młodzieży.

Kolejnego dnia, w piątkowy poranek publikują oni oświadczenie nawołujące do wsparcia nowej inicjatywy.

Równocześnie Parlament zaczyna tworzyć swe struktury. W ten i kolejny dzień wyłonieni zostają koordynatorzy wojewódzcy. W sobotę przeobrażają się oni w kierowniczy organ – Zarząd Krajowy, nad którym znajduje się Prezydium w składzie: Błażej Papiernik (główny koordynator inicjatywy), Mieszko Czapliński, Konrad Wojtowicz, Karol Zając (marszałkowie XXIV sesji SDiM-u) oraz Aleksandra Ciżyńska (przewodnicząca komisji problemowej XXIV sesji SDiM-u).

Kolejne dni to okres naprawdę ciężkiej pracy dla całego kierownictwa. Koordynatorzy wojewódzcy szukają nie tylko sponsorów wydarzenia, ale także i jego uczestników – posłów. Przyświeca im jeden cel – znaleźć w niecałe 2 tygodnie ponad 300 uczestników.

W międzyczasie członkowie Zarządu Krajowego oraz Prezydium udzielają wielu wypowiedzi medialnych oraz wywiadów. To pomaga w promocji Parlamentu. Z czasem udaje znaleźć się pierwsze pieniądze. 3000 zł przekazuje na przykład Fundusz Obywatelski. Jednocześnie rektor Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Marcin Pałys (prof. UW) nieodpłatnie udostępnia największą salę uczelni, a Rzecznik Praw Dziecka obejmuje Parlament swym patronatem. Poza tym w działaniach organizacyjnych inicjatywę wspiera Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

Rozpoczyna się tydzień, w którym mają odbyć się obrady. Koordynatorzy stają przed niezwykle trudnym zadaniem – znalezienia transportu dla posłów. Ta sztuka jednak udaje się, dzięki marszałkom województw. Na kilka dni przed sesją pojawia się ostateczna lista uczestników. Okazuje się, że w wydarzeniu weźmie udział prawie 400 osób, nie licząc mediów oraz gości. To niewątpliwy sukces dla inicjatywy, która istnieje dopiero od kilkunastu dni.

Na kalendarzu pojawia się data 31 maja. Zarząd Krajowy wraz z Prezydium popołudniem przyjeżdżają do Warszawy, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Ten drugi organ odbywa także swoje spotkanie z Rzecznikiem Praw Dziecka.

1 czerwca, Międzynarodowy Dzień Dziecka. Ten dzień dla organizatorów rozpoczął się niezwykle wcześnie. Już około godziny 8:00 przechodzą oni do Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego i przygotowują salę, która w ciągu trzech godzin stanie się miejscem młodzieżowych dyskusji. Wreszcie wybija godzina 11:00. Z drobnym opóźnieniem marszałkowie otwierają posiedzenie, a głos zajmują kolejni goście. W gmachu znajdują się bowiem Rzecznik Praw Dziecka, zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, posłowie (Parlament zaprosił wszystkich, z każdej opcji politycznej), przedstawiciele UW oraz wiele innych osób. Po gościach przemawiają koordynatorzy wojewódzcy. Przede wszystkim są oni dumni z tego, że w ciągu 15 dni udało im się zorganizować wydarzenie, w którym łącznie udział bierze około 500 osób. W trakcie obrad pojawia się też pomysł kontynuacji posiedzeń.

Dlatego też w miesiącach wakacyjnych Zarząd Krajowy uchwala nowy regulamin, a także zmienia nazwę inicjatywy na Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej. Jego przewodniczącym zostaje Hubert Taładaj, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim. Pojawiają się także nowe funkcje, takie jak wiceprzewodniczący, sekretarz, podsekretarz czy rzecznik prasowy.

Na przełomie sierpnia i września w Warszawie spotyka się Prezydium. Zarząd zaś wraz z kierownictwem obraduje fizycznie po raz pierwszy 6 października 2018 roku. Ustala wówczas terminy kolejnych posiedzeń - na listopad 2019 roku oraz luty 2020 roku, z perspektywą cyklicznych spotkań.

Tak oto powstał Parlament Młodych Rzeczypospolitej Polskiej, którego historia wciąż tworzy się na naszych oczach.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!