id: g5vamz

Ocalić od zapomnienia. Nowy nagrobek Romany Pachuckiej.

Ocalić od zapomnienia. Nowy nagrobek Romany Pachuckiej.

Nasi użytkownicy założyli 1 222 754 zrzutki i zebrali 1 339 362 091 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

AKTUALIZACJA:

l8ufF2DJfVv7EUIF.jpgSzanowni Państwo,

Zdarza się nadzwyczaj często, że historia o człowieku umiera wraz z ostatnią pamiętającą go osobą. Niekiedy przy odrobinie szczęścia natrafia się jeszcze przez pewien czas na stare fotografie, fragmenty niedokończonej korespondencji lub krótkie wspomnienie w lokalnej prasie codziennej. Bywają też indywidualności, które dożywając sędziwych lat mogą poszczycić się barwnym dorobkiem - umierają jednak bezpotomnie wśród pięknych sosnowych lasów. Takiej właśnie postaci postanowiłam poświęcić ostatnie lata mojej pracy naukowo-badawczej. Ta przygoda wciąż trwa. Stała się filarem rozprawy doktorskiej - ale oprócz tego szczególnie ważnym elementem, który przenika wiele aspektów codziennego życia.


W 2024 roku mija 60 lat od śmierci Romany Pachuckiej. W związku ze zbliżającą się okrągłą rocznicą postanowiłam zająć się odnowieniem pomnika przedwojennej Dyrektorki Gimnazjum Żeńskiego im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi. Pachucka była zaangażowaną społecznicą, rewolucjonistką (również w dziedzinie oświaty), organizowała od podstaw szkoły w Warszawie, Siedlcach, Suwałkach, w Łodzi. Nauczała w Pułtusku i Płocku. W latach 1906-1910 była studentką Uniwersytetu Lwowskiego (wywalczyła m.in. możliwość wstępu kobietom na wydziały techniczne i matematyczne). Była publicystką, pracowała społecznie. Podczas pracy w Łodzi zorganizowała Osiedle szkolne w Sokolnikach. Kochała życie i pełne oddania działanie. Wierzyła w młodość, piękno oraz ciężką pracę. Historię Romany Pachuckiej można określić jako niezwykle fascynującą, jednak pośmiertnie tragiczną. Zmarła 30 grudnia 1964 roku w Sokolnikach-Lesie. Została pochowana w grobie matki na cmentarzu w Ozorkowie. Pozostawiła po sobie pokolenia uczennic, dwa tomy pamiętników oraz iskrę, która znalazła podatny grunt... i wciąż się tli. Dlatego dzieją się wspaniałe rzeczy.


TNVRNlpeUszTAeDm.jpg

Pamięć po dr Romanie Pachuckiej przetrwała dzięki jej przedwojennym uczennicom, m.in. P. Janinie Gołębiewskiej-Grzelczak, która po wielu latach odnalazła "zaginiony" grób swojej nauczycielki oraz zadbała o upamiętnienie jej poprzez tablicę na jednej ze ścian dawnego Osiedla szkolnego. Pani Janina zmarła w 2019 roku.


zNh0vjOoHFJmVZCW.jpg

Pierwsze sprawy techniczno-administracyjne ustaliłam już z pracownikiem kancelarii cmentarnej. Przedsięwzięcie (i zrzutka) obejmuje pokrycie niezbędnych kosztów administracyjnych, likwidację dotychczasowego nagrobka (renowacja w związku ze złym stanem jest niemożliwa), postawienie nowego grobu z zachowaniem oryginalnego kształtu, wyłożenie terenu dookoła kostką brukową, wmurowanie ławki.

Będę aktualizowała Państwu postępy w sprawie, udostępnię gotowy projekt - zaproszę również Państwa na "oficjalne odsłonięcie". O szczegółach będę na bieżąco informować w aktualizacjach :)

ZQou7L0oqa0FC9LW.jpg

Wszystkim, którzy postanowili wesprzeć zbiórkę i ocalić pamięć o Romanie Pachuckiej (oraz tym samym zadbać o widzialność kobiet na kartach historii) serdecznie dziękuję.


Paulina

Doktorantka UAM w Poznaniu


(I Romana - z pewnością wyglądająca czasem z okien pięknego gmachu przy ulicy Pomorskiej 16 w Łodzi - jej największej dumy)

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 71

 
Kasia i Michał Michlewicz
950 zł
 
Regina Trzcińska
 
Iza Olejnik
 
Spotkanie w Sokolnikach
1430 zł
 
Barbara Guzek
100 zł
 
Dane ukryte
30 zł
 
Justyna i Hubert :)
100 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
20 zł
 
Dabrowska-Cendrowska Olga
200 zł
 
Małgorzata Gacka
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!