id: nr2kss

Punk Dialogu Polsko-Ukraińskiego (Kraków)

Punk Dialogu Polsko-Ukraińskiego (Kraków)

Nasi użytkownicy założyli 1 035 536 zrzutek i zebrali 1 103 075 888 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Kilkadziesiąt godzin lekcji języka polskiego dla dorosłych oraz zajęć plastycznych dla dzieci, codzienne, ośmiogodzinne dyżury, kilkadziesiąt wydanych ciepłych posiłków – tak w skrócie przedstawiają się pierwsze dwa tygodnie działalności Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego, który w centrum Krakowa utworzyliśmy wspólnie: Dom Osterwy/Fundacja Dialog, restauracja Kiełbasa i Sznurek oraz należąca do naszych Klubów "Tygodnika Powszechnego" Piwnica Powszechna.Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej działalności wpłacając pieniądze na zrzutkę bądź kontaktując się bezpośrednio z nami (gdyby chcieli Państwo przekazać darowiznę bądź niezbędne materiały). Na dziś potrzebujemy m.in.:

– artykuły papiernicze (papier do drukarki, długopisy, zeszyty)

– artykuły artystyczne (kredki, glinę, akwarele itp.)

– drukarkę

– laptopa


Punkt działa dzięki wspomnianym instytucjom, ale przede wszystkim ludziom. Dziś to już ponad 40 wolontariuszy, którzy dzielą się swoimi talentami i wkładają sporo wysiłku, by punkt dialogu mógł codziennie o 10 (a czasem wcześniej) przyjmować gości. Nasze działania są całkowicie bezpłatne, a wszystko co organizujemy i kupujemy, pokrywamy z własnych środków. Dlatego gdybyś chciał nas wesprzeć, dołącz do zrzutki na punkt dialogu bądź przynieś do Piwnicy najpotrzebniejsze rzeczy (herbatę, kawę, puszki konserwowe, ciastka etc.).


Do Piwnicy Powszechnej – centralnego miejsca działania naszego punktu – przyjść można od poniedziałku do piątku w godz. 10-18. Po co? Oczywiście by wziąć udział w zaplanowanych w kalendarzu zajęciach, lecz również po to, by się ogrzać, napić herbaty lub kawy, zjeść, porozmawiać, lub wysłuchać informacji ze świata w radiu bądź telewizji. Można też skorzystać z internetu i komputera.


Utworzyliśmy pięć grup językowych, do których uczęszcza od kilku do kilkunastu słuchaczy – głównie Ukrainek (choć są też mężczyźni). Jedna z nich jest wyspecjalizowana w języku medycznym i uczęszczają do niej lekarki i pielęgniarki. To jednak nie koniec – przychylając się do sugestii odwiedzających piwnicę postanowiliśmy uruchomić kolejne zajęcia językowe popołudniami – pierwsze z nich już we wtorek, 12 kwietnia. Możliwe, że powstanie także popołudniowa grupa nauki języka polskiego dla młodzieży.


Uczestnikom zajęć językowych oferujemy ciepłe posiłki, które przygotowuje restauracja Kiełbasa i Sznurek.


xpiwnica_zajecia_plastyczne-394x525.jpeg.pagespeed.ic.DMDt-YDfBy.webp

W środy i czwartki, oprócz lekcji języka oferujemy też zajęcia plastyczne. Adresowane są głównie dla dzieci, ale biorą w nich udział także mamy, które przyprowadzają swoje pociechy i zostają na czas zajęć. Jest to także okazja do rozmowy przy herbacie lub kawie i ciasteczkach.


Od ubiegłego tygodnia spotykamy się także w poniedziałkowe popołudnia na zajęciach “Empatia wobec siebie”. Warsztaty są adresowane dla uchodźczyń i uchodźców, oraz dla każdego, kto chce wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia i pozostać wiernym sobie i prawdziwym wobec innych.


W kolejnym tygodniu uruchamiamy konsultacje muzyczne dla dzieci i młodzieży. Mamy też wolontariuszki chętne do prowadzenia dyżurów psychologicznych, prawdopodobnie więc niebawem rozpoczniemy i taką działalność. W planach mamy też popołudniowe pokazy filmowe filmów z ukraińskim lektorem bądź napisami, klub dyskusyjny oraz kącik pomocy w lekcjach. Zależy nam też na przygotowaniu zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży – potrzebujemy jednak busa, który raz w tygodniu mógłby wozić dzieci za Kraków, do stadniny koni i z powrotem. Jeśli mógłbyś pomóc w tej sprawie, skontaktuj się z nami ([email protected]).


Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty

nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Nikt jeszcze nie wpłacił, możesz być pierwszy!

Wpłać

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!