Punk Dialogu Polsko-Ukraińskiego (Kraków)
Punk Dialogu Polsko-Ukraińskiego (Kraków)
Nasi użytkownicy założyli 1 233 821 zrzutek i zebrali 1 371 666 130 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Kilkadziesiąt godzin lekcji języka polskiego dla dorosłych oraz zajęć plastycznych dla dzieci, codzienne, ośmiogodzinne dyżury, kilkadziesiąt wydanych ciepłych posiłków – tak w skrócie przedstawiają się pierwsze dwa tygodnie działalności Punktu Dialogu Polsko-Ukraińskiego, który w centrum Krakowa utworzyliśmy wspólnie: Dom Osterwy/Fundacja Dialog, restauracja Kiełbasa i Sznurek oraz należąca do naszych Klubów "Tygodnika Powszechnego" Piwnica Powszechna.
Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie naszej działalności wpłacając pieniądze na zrzutkę bądź kontaktując się bezpośrednio z nami (gdyby chcieli Państwo przekazać darowiznę bądź niezbędne materiały). Na dziś potrzebujemy m.in.:
– artykuły papiernicze (papier do drukarki, długopisy, zeszyty)
– artykuły artystyczne (kredki, glinę, akwarele itp.)
– drukarkę
– laptopa
Punkt działa dzięki wspomnianym instytucjom, ale przede wszystkim ludziom. Dziś to już ponad 40 wolontariuszy, którzy dzielą się swoimi talentami i wkładają sporo wysiłku, by punkt dialogu mógł codziennie o 10 (a czasem wcześniej) przyjmować gości. Nasze działania są całkowicie bezpłatne, a wszystko co organizujemy i kupujemy, pokrywamy z własnych środków. Dlatego gdybyś chciał nas wesprzeć, dołącz do zrzutki na punkt dialogu bądź przynieś do Piwnicy najpotrzebniejsze rzeczy (herbatę, kawę, puszki konserwowe, ciastka etc.).
Do Piwnicy Powszechnej – centralnego miejsca działania naszego punktu – przyjść można od poniedziałku do piątku w godz. 10-18. Po co? Oczywiście by wziąć udział w zaplanowanych w kalendarzu zajęciach, lecz również po to, by się ogrzać, napić herbaty lub kawy, zjeść, porozmawiać, lub wysłuchać informacji ze świata w radiu bądź telewizji. Można też skorzystać z internetu i komputera.
Utworzyliśmy pięć grup językowych, do których uczęszcza od kilku do kilkunastu słuchaczy – głównie Ukrainek (choć są też mężczyźni). Jedna z nich jest wyspecjalizowana w języku medycznym i uczęszczają do niej lekarki i pielęgniarki. To jednak nie koniec – przychylając się do sugestii odwiedzających piwnicę postanowiliśmy uruchomić kolejne zajęcia językowe popołudniami – pierwsze z nich już we wtorek, 12 kwietnia. Możliwe, że powstanie także popołudniowa grupa nauki języka polskiego dla młodzieży.
Uczestnikom zajęć językowych oferujemy ciepłe posiłki, które przygotowuje restauracja Kiełbasa i Sznurek.
W środy i czwartki, oprócz lekcji języka oferujemy też zajęcia plastyczne. Adresowane są głównie dla dzieci, ale biorą w nich udział także mamy, które przyprowadzają swoje pociechy i zostają na czas zajęć. Jest to także okazja do rozmowy przy herbacie lub kawie i ciasteczkach.
Od ubiegłego tygodnia spotykamy się także w poniedziałkowe popołudnia na zajęciach “Empatia wobec siebie”. Warsztaty są adresowane dla uchodźczyń i uchodźców, oraz dla każdego, kto chce wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia i pozostać wiernym sobie i prawdziwym wobec innych.
W kolejnym tygodniu uruchamiamy konsultacje muzyczne dla dzieci i młodzieży. Mamy też wolontariuszki chętne do prowadzenia dyżurów psychologicznych, prawdopodobnie więc niebawem rozpoczniemy i taką działalność. W planach mamy też popołudniowe pokazy filmowe filmów z ukraińskim lektorem bądź napisami, klub dyskusyjny oraz kącik pomocy w lekcjach. Zależy nam też na przygotowaniu zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży – potrzebujemy jednak busa, który raz w tygodniu mógłby wozić dzieci za Kraków, do stadniny koni i z powrotem. Jeśli mógłbyś pomóc w tej sprawie, skontaktuj się z nami ([email protected]).
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!