Działalność badawczo-edukacyjna
Działalność badawczo-edukacyjna
Nasi użytkownicy założyli 1 276 413 zrzutek i zebrali 1 488 414 648 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Jesteśmy założycielami zespołu Łada i projektu Balkan Polyphony, który powstał z pasji do muzyki tradycyjnej Bałkanów i chęci zachowania jej dla przyszłych pokoleń. Od 2018 roku prowadzimy badania terenowe w Chorwacji, Serbii, Bośni i Hercegowinie oraz w Polsce, dokumentując i popularyzując archaiczne formy śpiewu. Organizujemy wyjazdy badawcze, warsztaty oraz letnie szkoły muzyczne, podczas których dzielimy się naszą wiedzą z osobami zainteresowanymi tą niezwykłą tradycją.
Dzięki zrzutkom możemy realizować nasze cele: finansować podróże, loty, noclegi, materiały dydaktyczne oraz organizację wydarzeń związanych z naszą działalnością. W tym roku skupimy się na folklorze nadmorskiej części Chorwacji, a efekty naszych badań przekażemy uczestnikom spotkań na Wyspie Iž. Razem będziemy zgłębiać tajniki śpiewu charakterystycznego dla tego regionu, ucząc się od lokalnych mistrzów i wymieniając doświadczenia z miłośnikami tradycji.
O NAS
Nasza historia zaczęła się w 2018 roku, kiedy wyruszyliśmy autostopem do Chorwacji i Serbii, pukając do drzwi i pytając: "Czy ktoś tu jeszcze śpiewa?"
Bezpośrednio od ludowych śpiewaków uczyliśmy się wymierających technik śpiewu, takich jak groktalica – charakterystyczne potrząsanie głosem, wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Od tego czasu zbieramy, badamy i przekazujemy dalej pieśni i tradycje, które mogłyby zostać zapomniane.
Podczas naszych koncertów prezentujemy pieśni w ich autentycznej formie, przenosząc słuchaczy w świat dawnej muzyki Chorwacji, Bośni, Serbii, Ukrainy i Białorusi. Dzięki wsparciu naszych fanów i słuchaczy, wydamy naszą debiutancką płytę zespołu Łada „Ženjem žito”, na której znajdą się pieśni zebrane w trakcie badań terenowych.
W 2022 roku uruchomiliśmy kanał Balkan Polyphony, gdzie popularyzujemy niematerialne dziedzictwo kulturowe Bałkanów, udostępniając nagrania i materiały edukacyjne.
Poprzez organizowane przez nas wydarzenia pragniemy nie tylko dzielić się pieśniami, ale także umożliwić osobom nas wspierającym dotarcie do źródeł tej wyjątkowej tradycji.
Kim jesteśmy?
Zofia Zaborowska – Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z muzyką tradycyjną związana od 2012 roku, a od 2018 roku prowadzi badania terenowe w Chorwacji. Napisała pracę licencjacką o tożsamości Serbów w Północnej Dalmacji. Uczennica wybitnych etnomuzykologów i ludowych śpiewaków. Założycielka zespołu Łada oraz prezeska Fundacji Łada, w ramach której organizuje badania terenowe i wydarzenia kulturalne. Prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego, wykorzystując autentyczne materiały źródłowe. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2021).
Kacper Siejkowski – Doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego, archeomuzykolog. Jego pierwszym nauczycielem śpiewu był dziadek z Łemkowszczyzny. Laureat licznych konkursów muzyki ludowej, dyrygent chóru cerkiewnego ukraińskiej mniejszości narodowej „Kalyna”, członek zespołów Witeź i Łada. Od lat podróżuje po wsiach, poszukując żywej tradycji śpiewaczej. Gra na instrumentach oraz rekonstruuje je na podstawie znalezisk archeologicznych. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2022).
Wspierając naszą zrzutkę, pomagasz zachować i rozwijać wyjątkowe dziedzictwo muzyczne Bałkanów. Dziękujemy za każde wsparcie!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj ile osób odwiedziło i wsparło tę zrzutkę z twojego polecenia! Dowiedz się więcej.