id: nt4xnu

Cyfrowy HiT - niezależny i darmowy e-podręcznik do HiT, bez indoktrynacji i manipulacji historią.

Cyfrowy HiT - niezależny i darmowy e-podręcznik do HiT, bez indoktrynacji i manipulacji historią.

Nasi użytkownicy założyli 1 146 371 zrzutek i zebrali 1 194 212 092 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności13

 • Koniec roku szkolnego się zbliża, a my zakończyliśmy zrzutkę i pracę nad e-podręcznikiem. Czas więc powiedzieć co nam się udało, a czego niestety nie daliśmy rady zrobić z zebranych 51 095 zł (57% potrzebnej kwoty) i co planujemy w przyszłości:

  • opracowaliśmy i opublikowaliśmy na stronie www.cyfrowyhit.pl siedem, z planowanych dwunastu, materiałów z zakresu podstawy HiT. Ich autorami są wybitni naukowcy i praktycy zajmujący się nauczaniem Historii oraz badaniem historii najnowszej.
  • dodaliśmy do strony przygotowane przez nas wcześniej materiały dotyczące dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej (materiały obejmują teraz nie tylko treści z podstawy HiT, ale także Historii).
  • z naszych materiałów skorzystało 7,7 tys. użytkowników wchodząc na stronę 10 tys. razy.
  • stworzyliśmy koalicję inicjatyw publikujących niezależne materiały do nauki HiT: cyfrowyhit.pl, jak zrobić z HiTu hit? (szkoła.otwarta.org), historiabezkitu.pl. W efekcie mimo tego, że nie udało nam się zebrać środków na cały e-podręcznik, to na wszystkich naszych stronach można znaleźć materiały obejmujące pełen zakres programowy HiT.
  • wspólnie z koalicjantami zdobyliśmy od Fundacji Batorego środki, na promocję naszych materiałów, a dzięki temu mogliśmy skutecznie dotrzeć do uczniów i nauczycieli.

  Nie udało nam się niestety:

  • przygotować wszystkich planowanych materiałów,
  • przygotować i opublikować wszystkich planowanych samosprawdzających testów (zabrakło środków nie tylko na ich opracowanie, ale także publikację na specjalistycznej platformie). Na stronie są przykładowe testy, jednak z ograniczeniem liczby korzystających.
  • W związku z tym, że udało na się przygotować testów, nie jesteśmy w stanie zrealizować jednej z nagród. W bezpośredniej korespondencji zaproponujemy zaproponujemy inne nagrody.

  Co dalej?

  • dobroczyńcy, którzy otrzymali nagrody w postaci uczestnictwa w kursie "Jak przygotować interaktywną oś czasu" otrzymają informacje o terminach ich przeprowadzenia w II połowie czerwca, II połowie sierpnia i II połowie września (nie robiliśmy tego wcześniej, bo zbiórka cały czas trwała)
  • nie kończymy naszych prac, jednak na ich kontynuację zbieramy środki ze źródeł innych niż zbiórka publiczna.


  Jeszcze raz dziękujemy wszystkim 522 dobroczyńcom! Dzięki Wam udało choć trochę osłabić kampanię polityki historycznej realizowaną przez MEiN i pomóc uczniom w zrozumieniu historii najnowszej.

  Lm5wheXRHKQC8U2G.png

  1Komentarz
   
  2500 znaków
   

  Jan Wasilewski • 02.07.2023 5:52

  - dzięki za te wyjaśnienia. Szkoda, że nie informowaliście bardziej na bieżąco. Mam też niejasne wrażenie, że Wasza (cenna!) inicjatywa i praca nie była poparta energiczną akcją informacyjno-motywacyjną... Szkoda, ale za to co zrobiliście - dziękuję.

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Wydajemy niezależny i darmowy e-podręcznik do HiT. Pierwsze rozdziały są już gotowe, żeby nauczyciele mogli je dostać we wrześniu. Pomóż nam go dokończyć. Powiedzmy nie indoktrynacji uczniów i propagandzie w szkole!

 

003e304603e29c3b2e8e0345e7978ab0.png

 

MEiN nie ukrywa, że nowy przedmiot ma być narzędziem polityki historycznej, a jedyny zatwierdzony podręcznik jest silnie zideologizowany. Podobnie jak wielu historyków jesteśmy przekonani, że nie można w ten sposób uczyć Historii najnowszej, a nauczycie muszą mieć wybór materiałów, z których mogą korzystać. Jednak żadne z dużych wydawnictw podręczników dotychczas nie zgłosiło do ministerstwa alternatywnego podręcznika.


W zeszłym roku wraz z zespołem historyków opracowałem i opublikowałem e-podręcznik cyfrowehistorie.pl, obejmujący lata 1918-1948. E-podręcznik ten jest z powodzeniem wykorzystywany w szkołach, a Cyfrowy HiT będzie stworzony przez osoby, które tworzyły Cyfrowe Historie.


E-podręcznik będzie zawierał interaktywne i animowane materiały takie jak:


 • Interaktywne osie czasu:


 • Mapy narracyjne:

 


63df0c3b793574d771bf18c60ad50763.png


Cyfrowego HiTu o będzie dostępny bezpłatnie dla uczniów i nauczycieli. E-podręcznik będzie składał się z 10 części obejmujących całość podstawy z zakresu historii w latach 1945-79 i część zakresu WOS. Będą powstawały one w miarę zbierania środków. Każde 8 tys. zł oznacza przygotowanie 10 materiałów, jednak do końca lipca gotowe będą dwie części. Chcielibyśmy, aby do 1 września powstały cztery


Cyfrowy HiT nie będzie ubiegał się o wpisanie na listę podręczników MEiN. Nie ukrywamy, że nie zgadzamy się z pomysłem MEN, aby HiT był narzędziem polityki historycznej. Chcemy dać nauczycielom i uczniom materiał, który pozwoli rozmawiać o historii najnowszej w sposób zgodny z wiedzą historyczną i standardami edukacji historycznej. Obawiamy się, że takie podejście może nie zyskać poparcia ministerstwa.


Budżet projektu jest oparty na kosztach zrealizowanego w 2021 roku projektu Cyfrowe Historie. Środki zostaną przeznaczone na honoraria autorów, zakup praw do zdjęć i filmów, licencje oprogramowania wykorzystywanego do przygotowania materiałów oraz hosting. 


W przypadku zabrania pełnej kwoty powstanie 10 rozdziałów (takich jak składające się na cyfrowehistorie.pl). W przypadku zebrania większej kwoty powstaną materiały dla okresu 1980-2005. Wszystkie materiały będą dostępne bezpłatnie.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 3

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Mecenas Cyfrowego HiT
Wymienienie na liście mecenasów wydawnictwa umieszczonej na stronie www.cyfrowyhit.pl
25 zł

Kupione 159

Zakończona
Inne
Testy z HiT
Dostęp do testów z zakresu podstawy programowej HiT.
50 zł

Kupione 121

Zakończona
Inne
Kurs "Jak przygotować interaktywną oś czasu?"
Kurs uczy samodzielnego przygotowania osi czau podobnych do tych wykorzystywanych przez Cyfrowe Histrorie. Kurs jest prowadzony w formule e-learningow...
100 zł

Kupione 50 z 50

Zakończona

Posty dla nagród/ofert 1

Pozostałe posty 1

Dziękujemy!

Jeśli masz dostęp do posta,

Wpłaty 522

preloader

Komentarze 18

 
2500 znaków
 • Jan Wasilewski

  organizatorzy tej zbiórki nie zrobili literalnie NIC aby wokół tej kacji wytworzyć atmosferę zaangażowania i wspólnej sprawy... Ja nie tylko jestem rozczarowany, ale czuję się po prostu zlekceważony. Ja i wszyscy wpłacający mamy prawo domagać się wyjaśnień!

 •  
  Użytkownik anonimowy

  Fajnie że powstaje jakaś alternatywa dla tej tępej propagandy. Liczę że przy tematach bardziej aktualnych też pokażecie rzetelnie racje prawej jak i lewej strony. Powodzenia

  30 zł
 • KP
  Krzysztof Papież

  Każda inicjatywa jest cenna, żeby zastąpić ten skandaliczny podręcznik promowany przez Czarnka!

  150 zł
 • EC
  Ewa Cetnar-Tkaczyk

  Czekam z niecierpliwością na premierę Cyfrowego HiTu! Sama chętnie się zapoznam. - Powodzenia w opracowaniu i w dystrybucji!

  25 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Szanuję i popieram inicjatywę.

  25 zł