id: nufcv2

Woda dla szpitala w Miandriavazo na Madagaskarze

Woda dla szpitala w Miandriavazo na Madagaskarze

Nasi użytkownicy założyli 1 234 185 zrzutek i zebrali 1 372 777 276 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Madagaskar to piękna wyspa, która przede wszystkim kojarzy się z rajskimi plażami, gorącym klimatem i egzotyką. Niestety za tymi cudami natury i wspaniałościami, kryje się również obraz jednego z najuboższych krajów świata, który od lat boryka się z wieloma problemami. 


Jednym z nich jest brak dostępu do czystej wody. 


Miandrivazo to miasto położone w zachodniej części Madagaskaru, około 390 km od stolicy kraju, Antananarywy, które liczy około 20 000 mieszkańców. Większość ludności (około 85%) trudni się rolnictwem, pozostali zaś hodowlą zwierząt i rybołówstwem. 

W tym regionie, od czerwca do grudnia temperatury sięgają 40 °C, a nawet 43 °C, co powoduje, pogłębienie już trwającej suszy i ciągły brak dostępu do wody.

W związku z tym, mieszkańcy często korzystają z wody pobliskiej rzeki, Mahajilo, która niestety jest mocno zanieczyszczona i nie nadaje się do picia. 

Skutek? Wiele poważnych chorób, takich jak na przykład schistosomatoza, tyfoid, biegunki czy gorączka. 

Brak wody sprawia również, że wielu mieszkańców Miandrivazo żyje w jeszcze większym ubóstwie (brak chociażby możliwości uprawy ziemi), a większość dzieci jest niedożywiona. 


To właśnie w tym miejscu Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) w styczniu 2023 roku, otworzyły centrum medyczne Centre Medical Saint Louis Orione (Centrum Medyczne Św. Alojzego Orione).


Centrum medyczne, które działa bez dostępu do bieżącej wody. 


Na miejscu pracują 4 Siostry, a jedna z nich jest lekarką. 

Początkowo liczba pacjentów wynosiła od 5 do 10 osób dziennie, ale szybko zaczęła wzrastać. 

Od lutego do grudnia 2023 r. Siostry przyjęły ponad 3000 chorych osób, a od stycznia 2024 r. do tej pory (przez ok 3 m-ce) aż 1520 pacjentów.



Oznacza to, że od samego początku swojej działalności tutaj, Siostry przyjęły już ponad 4500 chorych!

Większość z pacjentów centrum medycznego to niedożywione dzieci. Dorośli natomiast cierpią najczęściej na choroby takie jak: schistosomatoza (z wody w rzece), malaria, biegunki, gorączka czy choroby dróg oddechowych. Za każdym razem są to bardzo poważne sytuacje, które wymagają wsparcia medycznego i odpowiednich warunków.


FEw6yPsEzOZyOOOE.jpg


Udzielanie pomocy medycznej bez dostępu do bieżącej wody jest czymś niewyobrażalnym.

Dlatego też praca w centrum medycznym jest dla Sióstr ogromnym wyzwaniem. 

Po pierwsze, jak pomagać pacjentom, gdy nie ma bieżącej wody? Woda potrzebna jest do opieki medycznej, do przemywania ciała i ran, do mycia sprzętu, właściwie do wszystkiego. 

Po drugie, często pacjenci docierają z daleka i nieraz muszą pokonać wiele kilometrów pieszo, w ogromnym upale, by dotrzeć do centrum medycznego. W takiej sytuacji dostęp do wody pitnej jest niezbędny


jBXTg0zSgQ8HvASc.jpg


Siostry mają już gotowy projekt budowy studni oraz instalacji zbiornika o pojemności 5000 litrów. Koszt całego projektu wynosi prawie 100 000 PLN. To ogromna kwota. 

Dlatego Siostry zwróciły się do nas o pomoc w dofinansowaniu projektu na 80 000 PLN, gdyż nie są w stanie pokryć tak wysokich kosztów, a potrzeba dostępu do wody w centrum medycznym jest priorytetowa. Chodzi przecież o zdrowie i życie drugiego człowieka. 


Dostęp do bieżącej czystej wody to PRAWO KAŻDEGO CZŁOWIEKA. Szczególnie chorego. Spróbujmy zatem pomóc Siostrom w niesieniu pomocy. Dzięki Siostrom, wiele niedożywionych dzieci i osób chorych wraca do zdrowia, a woda w ich pracy jest niezbędna. 



Wsparcie tego dzieła i pomoc w realizacji tego projektu jest wspólną inicjatywą: Stowarzyszenia MISEVI Polska, powstającej Fundacji Misja Mada, Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" oraz wielu osób prywatnych.




MISAOTRA ANAO! DZIĘKUJEMY! ❤️

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 4

 
2500 znaków