id: nufcv2

Woda dla szpitala w Miandriavazo na Madagaskarze

Woda dla szpitala w Miandriavazo na Madagaskarze

Nasi użytkownicy założyli 1 226 309 zrzutek i zebrali 1 348 434 727 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Madagaskar to piękna wyspa, która przede wszystkim kojarzy się z rajskimi plażami, gorącym klimatem i egzotyką. Niestety za tymi cudami natury i wspaniałościami, kryje się również obraz jednego z najuboższych krajów świata, który od lat boryka się z wieloma problemami. 


Jednym z nich jest brak dostępu do czystej wody. 


Miandrivazo to miasto położone w zachodniej części Madagaskaru, około 390 km od stolicy kraju, Antananarywy, które liczy około 20 000 mieszkańców. Większość ludności (około 85%) trudni się rolnictwem, pozostali zaś hodowlą zwierząt i rybołówstwem. 

W tym regionie, od czerwca do grudnia temperatury sięgają 40 °C, a nawet 43 °C, co powoduje, pogłębienie już trwającej suszy i ciągły brak dostępu do wody.

W związku z tym, mieszkańcy często korzystają z wody pobliskiej rzeki, Mahajilo, która niestety jest mocno zanieczyszczona i nie nadaje się do picia. 

Skutek? Wiele poważnych chorób, takich jak na przykład schistosomatoza, tyfoid, biegunki czy gorączka. 

Brak wody sprawia również, że wielu mieszkańców Miandrivazo żyje w jeszcze większym ubóstwie (brak chociażby możliwości uprawy ziemi), a większość dzieci jest niedożywiona. 


To właśnie w tym miejscu Siostry Małe Misjonarki Miłosierdzia (Orionistki) w styczniu 2023 roku, otworzyły centrum medyczne Centre Medical Saint Louis Orione (Centrum Medyczne Św. Alojzego Orione).


Centrum medyczne, które działa bez dostępu do bieżącej wody. 


Na miejscu pracują 4 Siostry, a jedna z nich jest lekarką. 

Początkowo liczba pacjentów wynosiła od 5 do 10 osób dziennie, ale szybko zaczęła wzrastać. 

Od lutego do grudnia 2023 r. Siostry przyjęły ponad 3000 chorych osób, a od stycznia 2024 r. do tej pory (przez ok 3 m-ce) aż 1520 pacjentów.



Oznacza to, że od samego początku swojej działalności tutaj, Siostry przyjęły już ponad 4500 chorych!

Większość z pacjentów centrum medycznego to niedożywione dzieci. Dorośli natomiast cierpią najczęściej na choroby takie jak: schistosomatoza (z wody w rzece), malaria, biegunki, gorączka czy choroby dróg oddechowych. Za każdym razem są to bardzo poważne sytuacje, które wymagają wsparcia medycznego i odpowiednich warunków.


FEw6yPsEzOZyOOOE.jpg


Udzielanie pomocy medycznej bez dostępu do bieżącej wody jest czymś niewyobrażalnym.

Dlatego też praca w centrum medycznym jest dla Sióstr ogromnym wyzwaniem. 

Po pierwsze, jak pomagać pacjentom, gdy nie ma bieżącej wody? Woda potrzebna jest do opieki medycznej, do przemywania ciała i ran, do mycia sprzętu, właściwie do wszystkiego. 

Po drugie, często pacjenci docierają z daleka i nieraz muszą pokonać wiele kilometrów pieszo, w ogromnym upale, by dotrzeć do centrum medycznego. W takiej sytuacji dostęp do wody pitnej jest niezbędny


jBXTg0zSgQ8HvASc.jpg


Siostry mają już gotowy projekt budowy studni oraz instalacji zbiornika o pojemności 5000 litrów. Koszt całego projektu wynosi prawie 100 000 PLN. To ogromna kwota. 

Dlatego Siostry zwróciły się do nas o pomoc w dofinansowaniu projektu na 80 000 PLN, gdyż nie są w stanie pokryć tak wysokich kosztów, a potrzeba dostępu do wody w centrum medycznym jest priorytetowa. Chodzi przecież o zdrowie i życie drugiego człowieka. 


Dostęp do bieżącej czystej wody to PRAWO KAŻDEGO CZŁOWIEKA. Szczególnie chorego. Spróbujmy zatem pomóc Siostrom w niesieniu pomocy. Dzięki Siostrom, wiele niedożywionych dzieci i osób chorych wraca do zdrowia, a woda w ich pracy jest niezbędna. 



Wsparcie tego dzieła i pomoc w realizacji tego projektu jest wspólną inicjatywą: Stowarzyszenia MISEVI Polska, powstającej Fundacji Misja Mada, Fundacji Księdza Orione Czyńmy Dobro, Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego "Młodzi Światu" oraz wielu osób prywatnych.




MISAOTRA ANAO! DZIĘKUJEMY! ❤️

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 99

 
Dariusz i Dorota
 
Ludzie Pracy z Krakowa
 
Krzysztof
50 zł
 
Krystyna
50 zł
 
Kasia
50 zł
 
Viki
100 zł
 
Daria
30 zł
 
Joanna Miszkurka
50 zł
 
Aleksandra Mazur
 
Marian Sinsinati
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 4

 
2500 znaków