id: nv4eph

STOP WYCINCE LASU W DĘBNIE POLSKIM

STOP WYCINCE LASU W DĘBNIE POLSKIM

Nasi użytkownicy założyli 1 166 436 zrzutek i zebrali 1 212 997 875 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zebrana kwota zostanie przeznaczona na materiały rozgłaśniające ten ważny temat oraz budujących świadomość społeczną o poważnych zagrożeniach jakie powoduje wycinanie Lasów na tak ogromną skalę.

Las w Dębnie Polskim przy ul Manewrowej i Rawickiej spełnia rolę ochronną znajdującego się 

nieopodal ujęcia wody, które zasila w wodę dwie okoliczne wioski: Dębno Polskie i Szymanowo. Planowanie usytuowanie cmentarza w tym miejscu jest skrajnie szalonym a jego zrealizowanie może stanowić realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców Dębna Polskiego oraz Szymanowa. Jeżeli do tego dojdzie jest to bardziej niż pewne, że w czasie opadów deszczu woda będzie wypłukiwała z gleby szkodliwe substancje, które pojawiają się podczas rozkładu ciał, obawiamy się, że ujęcie wody pitnej zostanie skażone i nie można do tego dopuścić! Podczas opadów deszczu już teraz woda podchodzi pod zabudowania, pomimo, że częściowo wchłaniana jest przez rośliny oraz podszycie lasu. Jeżeli drzewa zostaną wycięte i powstaną betonowe uliczki pomiędzy grobami utworzy się konstrukcja w formie rynny a w efekcie woda całkowicie zaleje okolicznych mieszkańców. Tak radykalny spływ wody z tego miejsca spowoduje także jego wysuszenie, ujęcie wody będzie zagrożone a rośliny nie będą miały na tym obszarze warunków do wzrostu. Podczas grzebania zmarłych naruszone zostaną korzenie drzew, będą one narażone na poważne uszkodzenia a uschnięte gałęzie będą stanowiły poważne niebezpieczeństwo dla ludzi odwiedzających nagrobki bliski w momencie pojawienia się silnych podmuchów wiatru drzewa zwyczajnie przewrócą się, niszcząc wszystko dookoła. Dokładnie taka sytuacja miała miejsce na cmentarzu w pobliskim Jutrosinie. Pozostawione drzewa nadal będą rozwijały swoje korzenie uszkadzając groby i bezczeszcząc zwłoki zmarłych. Niedawno miało miejsce przesunięcie granicy Gminy i Burmistrz zajął część terenu należącego do wioski a w zagospodarowaniu przestrzennym zaplanował w tym miejscu osiedla, Dębno Polskie również, jako wioska rośnie i w miejscach gdzie kiedyś były puste pola znajduje się już kilkadziesiąt domów rodzinnych. Takie posunięcia są ze sobą sprzeczne. Warunkiem usytuowania cmentarza jest jego odizolowanie 

od zabudowań i niski poziom wód gruntowych- obecna lokalizacja nie spełnia tych wymogów. Z jednej strony miasto i wieś rozwijają się, mieszkańców jest coraz więcej ale jednocześnie podejmuje się działania, które mogą mieć poważne konsekwencje i w efekcie ujęcie wody zostanie skażone. Nadleśnictwo jest powołane do tego, aby ochraniać nasze piękne lasy a nie do ich niszczenia. Ponadto na terenie lasu zamieszkuje kilkanaście gatunków zwierząt znajdujących się pod ścisłą ochroną takich jak: ropucha paskówka, ropucha szara, zaskroniec, padalec, jaszczurka żyworodna, jaszczurka zwinka, ciołek matowy, trzmiel gajowy, ogrodowy i rudy. Ptaki objęte ścisłą ochroną takie jak: myszołów, puszczyk, sikorka bogatka.

Plan zagospodarowania przestrzennego dostępny na stronie Gminy przewiduje wycięcie CAŁEJ POWIERZCHNI LASU! BAGATELA 21 HELTARÓW!!!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 8

EZ
Ewa Zyber
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
TN
Tomasz Nadrowski
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
JR
Szymanowo
50 zł
TC
Tomasz Chamioła
ukryta
MO
Maria Orlińska
ukryta
 
Dane ukryte
100 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!