id: nyzzru

Wydanie książki o państwowości rosyjskiej w 1917 roku

Wydanie książki o państwowości rosyjskiej w 1917 roku

Nasi użytkownicy założyli 1 224 499 zrzutek i zebrali 1 344 265 280 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,


Nazywam się Michał Sadłowski. Od lutego 2021 r. jestem adiunktem w Zakładzie Historii Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzę badania nad m.in. dziejami ustroju Rosji. Szczególnym obiektem mojego zainteresowania jest okres rewolucji lutowej w Rosji w 1917 r., a więc czas, kiedy nastąpiło załamanie się Imperium Rosyjskiego oraz miała miejsce próba zbudowania demokratycznego państwa prawnego. Jest to więc przełomowy moment w dziejach Rosji i świata, którego dobre poznanie stanowi podstawową przesłankę zrozumienia dziejów najnowszych naszego największego sąsiada. Zwłaszcza, że obecna sytuacja polityczna w Rosji, a także zmieniający się układ stosunków międzynarodowych, pokazują nam, że pewne procesy i wydarzenia historyczne zyskują na znaczeniu. Przykładem tego jest powracająca w Rosji dyskusja o roli rewolucji w jej dziejach.


Stąd też uważam, że państwo takie, jak Polska nie może pozwolić sobie na to, żeby Rosji, a zwłaszcza jej historii, nie znać. Dlatego w swoich badaniach skupiam się nie tylko nad tym, żeby zdobyć określoną liczbę punktów w systemie uczelnianym, ale przede wszystkim nad tym, żeby ich wyniki mogły dotrzeć do wszystkich zainteresowanych oraz do przyszłych pokoleń.


Z związku z tym, uprzejmie Państwa proszę o pomoc w postaci mniejszej albo większej wpłaty na rzecz wydania mojej książki pt. "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917 roku". Całkowity koszt jej wydania w profesjonalnym wydawnictwie wynosi 20 540 zł. Aktualnie do wydania monografii w tym roku pozostało 10 000 złotych do zebrania. Dzięki temu książka trafi do największych księgarni oraz bibliotek w Polsce.


Osoby, które dokonają wpłaty w wysokości 50 złotych lub więcej oraz zakupią książkę, otrzymają pisemne podziękowanie za okazane wsparcie. Wydaniu książki będą towarzyszyły spotkania otwarte z autorem.


Niniejsza książka stanowi efekt pasji, wieloletnich prac, licznych wyjazdów badawczych oraz finansowego zaangażowania autora. Stanowi ona również wstęp do moich dalszych badań, m.in. nad książką o państwie rosyjskim w czasie wojny domowej w Rosji.


Serdecznie Państwu dziękuję za lekturę mojej prośby i wsparcie.


Skrócony opis treści książki


Celem publikacji jest przedstawienie polskiemu czytelnikowi dziejów państwa rosyjskiego w czasie rewolucji lutowej 1917 r. Dlatego ramy czasowe pracy obejmują okres od momentu rezygnacji Romanowów z tronu do dokonania zamachu stanu przez bolszewików.


W ramach niego zostaną omówione nie tylko powstałe wówczas mechanizmy ustroju i władzy, ale też koncepcje polityczno-ustrojowe, na których miało opierać się demokratyczne i prawne państwo rosyjskie. W związku z tym, w książce zostaną przedstawione m.in.: reformy z 1917 r., tworzące demokratyczny samorząd terytorialny; projekty decentralizacji administracji rządowej w terenie; projekty zwołania Zgromadzenia Konstytucyjnego; projekty przyszłego ustroju demokratycznego państwa rosyjskiego, w tym projekty przyszłej konstytucji, które zdążył opracować Rząd Tymczasowy. Do tej bowiem pory w historiografii rosyjskiej, angielskiej, a zwłaszcza polskiej, skupiano się głównie na aspektach politycznej działalności Rządu Tymczasowego oraz Rad Delegatów Robotniczych i Żołnierskich oraz ich upadku w kontekście zdecydowanej polityki bolszewików, a nie na pracach tych organów, mających dać fundamenty ustrojowej koncepcji konstytucyjnego i demokratycznego państwa rosyjskiego.


Narracja o tych aspektach państwowości rosyjskiej będzie przedstawiana na tle opisu rewolucyjnego życia politycznego oraz toczącej się wojny. W ramach tego drugiego czynnika w książce zostanie omówiona, do tej pory w Polsce szerzej nie poruszana, kwestia światopoglądu oraz koncepcji rosyjskich elit liberalnych, które zamierzały połączyć ideę demokratycznego państwa prawnego z nową wersją rosyjskiego imperializmu i mocarstwowości. W tym zakresie opisane zostaną również projekty autonomii i federacji oraz polityki Piotrogrodu w stosunku poszczególnych narodowości zamieszkujących państwo rosyjskie.


Ważną częścią narracji o tych wydarzeniach będzie ukazanie działań i motywacji ich głównych bohaterów, czyli polityków i działaczy państwowych, takich jak m.in. książę Lwow, Milukow, Kiereński, Guczkow, Rodzianko, Czernow, Niekrasow, Konowałow, Martow, Czcheidzie, Cereteli, Skobielew, Lenin, Goc oraz rosyjskich prawników – autorów reform, zakładających funkcjonowanie rosyjskiego państwa prawnego.


Autor wykorzystał bardzo wiele nieznanych w Polsce materiałów i źródeł. Tym samym publikacja ma za zadanie zwiększyć stan wiedzy o przyczynach upadku koncepcji demokratycznego państwa w Rosji w 1917 r. i możliwości dojścia do władzy bolszewików, które to oznaczało początek tworzenia się komunistycznego państwa totalitarnego.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 66

 
Karol Olszanowski
500 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
330 zł
 
Michał Jucha
 
Angelika, Piotr. Ola
300 zł
 
Łukasz Skarżyński
200 zł
 
Jacek Rybak-Massalski
200 zł
 
Rafał Wolańczyk
120 zł
 
Tomasz Krok
100 zł
 
Dorota Halicka
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków
  • KJ
    Studentka UW

    Dorzucam chociaż trochę za dobre przygotowanie do egzaminu na studiach, powodzenia!

    ukryta
  • KO
    Karol Olszanowski

    Powodzenia w dalszej pracy naukowo - badawczej

    500 zł