11 934 zł 
z 10 000
119%
zakończona 09.06.2021r
209 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W niedzielę, 9 maja 2021 r., nieznani sprawcy zdewastowali kapliczkę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w lasku na Uzborni!

Kapliczka ta ufundowana została przez Marię Maiss (żonę Ferdynanda Maissa, burmistrza Bochni w latach 1896-1916) pod koniec XIX wieku, jako wotum za cudowne uratowanie dziecka. Dziecko kobiety nieumyślnie na niebezpieczeństwo naraziła służącą Maissów, która później sama przekonała panią Maissową do tej fundacji, ofiarując na ten cel znaczną część swojej pensji. Jej zdaniem tylko opatrzność Matki Bożej zdołała uchronić życie dziecka.


Od niemal 150 lat wokół kapliczki gromadzą się okoliczni mieszkańcy na nabożeństwach majowych, a dla wielu Bochnian jest to idealne miejsce do refleksji i modlitwy - w leśnym zaułku, bez hałasu samochodów, blisko natury.

Niestety, ten akt wandalizmu doprowadził do zniszczenia kapliczki i rozbicia figurki, co niesie za sobą konieczność kosztownych prac konserwatorskich.

Jako Stowarzyszenie Bochniaków, od niemal wieku dbające o dziedzictwo historyczne i kulturowe naszego miasta, chcemy zebrać potrzebne fundusze, które wesprą koniecznie prace. Zachęcamy do wpłat, których całość zostanie przeznaczona na naprawę kapliczki, w porozumieniu z Urzędem Miasta.


Z wyrazami szacunku,

Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej


zdjęcia: Marek Rudnik

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

32-700

Bochnia, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 209

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków

Lokalizacja

32-700

Bochnia, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

894 645 zrzutek

i zebrali

839 051 865 zł

A ty na co dziś zbierasz?