Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!
Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!
Nasi użytkownicy założyli 1 223 694 zrzutki i zebrali 1 342 137 491 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Gdy powstawały Kampinoski i Karkonoski Park Narodowy... on współtworzył pierwszą polsko-enerdowską super-produkcję science fiction. Kiedy do kin wchodziła "Hydrozagadka", on był już na etapie minimal techno, a w czasie Okrągłego Stołu wyprodukował pionierski utwór dub techno - na zamówienie rządu francuskiego. Dziś jego niezwykła historia potrzebuje Twojego wsparcia, aby nie popaść w zapomnienie.
"Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku" to fascynująca historia życie wielkiego indywidualisty i outsidera w jednej z najciekawszych epok polskiej historii oraz kultury.
Eugeniusz Rudnik urodził się jako przedwojenny polskich chłop, żywota dokonał w 2016 roku jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej. W międzyczasie skomponował kilkadziesiąt godzin autorskiej muzyki oraz ilustracje do setek filmów, choć nigdy nie nuaczył się czytać nut ani grać na żadnym tradycyjnym instrumencie. Nie przeszkodziło mu to w udźwiękowaniu, wraz z Krzysztofem Pendereckim, Olimpiady w Monachium (1972), a ze Stanisławem Radwanem - "Wesela" Andrzeja Wajdy. Z norweskim kompozytorem Arne Nordheimem współtworzył pierwszą rzeźbę dźwiękową dla niewidowych (Oda do światła, 1965) oraz jedną z pierwszych instalacji audiowizualnych o tematyce ekologicznej (Expo 70 w Osace). Co ciekawe, odmówił współpracy Kalrheinzowi Stockhausenowi.
Dźwiękami zajął się tylko dlatego, że po wyjściu ze stalinowskiego więzienia szukał jakiejś ciekawej roboty. I tak w ciągu kilku lat stał się doświadczonym technikiem, potem realizatorem dźwięku, a wreszcie - znanym i cenionym w całęj Europie kompozytorem. Sam określał swoją rolę bardzo różnie: jako "taśmociąła", "kolekcjonera dźwiękowych śmieci", czasem nawet jako "pielęgniarkę psychiatryczną" dla młodych kompozytorów i reżyserów, którzy odwiedziali go w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.
O życiu Rudnika opowiada jego przyjaciel i badacz twórczości - Bolesław Błaszczyk, z samym mistrzem rozmawia Zuzanna Solakiewicz, a parę zdań o jego twórczości dorzucają Agnieszka Pindera, Daniel Muzyczuk, Jan Topolski i Michał Mendyk.
Do tej pory powstały dwie książki w ramach Biblioteki SEPR: "Czarny pokój i inne pokoje" (praca zbiorowa) i "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" Agnieszki Pindery. Za design publikacji odpowiada Magda Burdzyńska, więc "Ptacy i ludzie" - trzecia publikacja w ramach serii - ma również szansę dobrze wyglądać, nie tylko się czytać :)
Dwie pierwsze publikacje z Biblioteki SEPR są dostępne jako nagrody w zbiórce. Zachęcamy do wsparcia!
______
Fotografie książek: Magda Skrzeczkowska
Zdjęcie na "okładce" zbiórki: Tadeusz Sudnik
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Oferty/licytacje 2
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
50 zł
Kupione 50 z 50
100 zł
Kupione 60 z 60