id: nzmbc7

Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!

Pomóż wydać pierwszą książkę o Eugeniuszu Rudniku, polskim pionierze muzyki elektronicznej!

10 070 zł 
z 8 000 zł
125%
zakończona 31.01.2021r
132 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Gdy powstawały Kampinoski i Karkonoski Park Narodowy... on współtworzył pierwszą polsko-enerdowską super-produkcję science fiction. Kiedy do kin wchodziła "Hydrozagadka", on był już na etapie minimal techno, a w czasie Okrągłego Stołu wyprodukował pionierski utwór dub techno - na zamówienie rządu francuskiego. Dziś jego niezwykła historia potrzebuje Twojego wsparcia, aby nie popaść w zapomnienie.


"Ptacy i ludzie. Ballada dokumentalna o Eugeniuszu Rudniku" to fascynująca historia życie wielkiego indywidualisty i outsidera w jednej z najciekawszych epok polskiej historii oraz kultury.Eugeniusz Rudnik urodził się jako przedwojenny polskich chłop, żywota dokonał w 2016 roku jako jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki eksperymentalnej. W międzyczasie skomponował kilkadziesiąt godzin autorskiej muzyki oraz ilustracje do setek filmów, choć nigdy nie nuaczył się czytać nut ani grać na żadnym tradycyjnym instrumencie. Nie przeszkodziło mu to w udźwiękowaniu, wraz z Krzysztofem Pendereckim, Olimpiady w Monachium (1972), a ze Stanisławem Radwanem - "Wesela" Andrzeja Wajdy. Z norweskim kompozytorem Arne Nordheimem współtworzył pierwszą rzeźbę dźwiękową dla niewidowych (Oda do światła, 1965) oraz jedną z pierwszych instalacji audiowizualnych o tematyce ekologicznej (Expo 70 w Osace). Co ciekawe, odmówił współpracy Kalrheinzowi Stockhausenowi.


Dźwiękami zajął się tylko dlatego, że po wyjściu ze stalinowskiego więzienia szukał jakiejś ciekawej roboty. I tak w ciągu kilku lat stał się doświadczonym technikiem, potem realizatorem dźwięku, a wreszcie - znanym i cenionym w całęj Europie kompozytorem. Sam określał swoją rolę bardzo różnie: jako "taśmociąła", "kolekcjonera dźwiękowych śmieci", czasem nawet jako "pielęgniarkę psychiatryczną" dla młodych kompozytorów i reżyserów, którzy odwiedziali go w legendarnym Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.
O życiu Rudnika opowiada jego przyjaciel i badacz twórczości - Bolesław Błaszczyk, z samym mistrzem rozmawia Zuzanna Solakiewicz, a parę zdań o jego twórczości dorzucają Agnieszka Pindera, Daniel Muzyczuk, Jan Topolski i Michał Mendyk.


e75d847a905c978a.png


Do tej pory powstały dwie książki w ramach Biblioteki SEPR: "Czarny pokój i inne pokoje" (praca zbiorowa) i "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" Agnieszki Pindery. Za design publikacji odpowiada Magda Burdzyńska, więc "Ptacy i ludzie" - trzecia publikacja w ramach serii - ma również szansę dobrze wyglądać, nie tylko się czytać :)


Dwie pierwsze publikacje z Biblioteki SEPR są dostępne jako nagrody w zbiórce. Zachęcamy do wsparcia!


y32072b6ed8d2447.png

h2b5abaadf3b01a6.png

cdecd7bfceb92924.png


______

Fotografie książek: Magda Skrzeczkowska

Zdjęcie na "okładce" zbiórki: Tadeusz Sudnik

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 132

 
Dane ukryte
200 zł
BV
Baebara Van Zielińska
200 zł
 
Dane ukryte
150 zł
KS
150 zł
 
Dane ukryte
135 zł
MP
Maciej Polak
120 zł
 
Dane ukryte
120 zł
JS
Jarosław Szczęsny
120 zł
 
Dane ukryte
120 zł
PP
Przemysław Paluszek
115 zł
Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 50 zł i więcej
Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie"

Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie" w wersji papierowej (nakład limitowany: książka będzie dostępna od marca tylko w kilkudziesięciu egzemplarzach, w kilku księgarniach)

rozwiń

wybrano 50 razy (pozostało 0 z 50)

przewidywana dostawa: 15 marca, 2021

Wpłać 100 zł i więcej
Komplet książek z "Biblioteki SEPR"

Egzemplarz książki "Ptacy i ludzie" w wersji papierowej (nakład limitowany: książka będzie dostępna od marca tylko w kilkudziesięciu egzemplarzach, w kilku księgarniach) + dwa poprzednie wydawnictwa z serii "Biblioteka SEPR": "Czarny pokój i inne pokoje" (praca zbiorowa) i "Patkowski. Ambasador muzyki z Marsa" (Agnieszka Pindera)

rozwiń

wybrano 60 razy (pozostało 0 z 60)

przewidywana dostawa: 15 marca, 2021

Nasi użytkownicy założyli

863 572 zrzutki

i zebrali

759 631 112 zł

A ty na co dziś zbierasz?