id: 7k49zh

Otwarta pracownia kreatywna - sztuka, rzemiosło i rękodzieło

Otwarta pracownia kreatywna - sztuka, rzemiosło i rękodzieło

Nasi użytkownicy założyli 1 186 961 zrzutek i zebrali 1 247 850 438 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

 • Jedną z nagród którą dla Was przygotowaliśmy jest Egzemplarz książki LEPSZY GATUNEK. PSIO-LUDZKIE HISTORIE z dedykacją Marcina Wilka!

  Hvqy7rccZbmAYOmU.jpg

  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

55rJmhAJPQBTZ7Bo.jpg

Chcielibyśmy stworzyć w Krakowie miejsce, w którym kultura i edukacja spotykają się, by inspirować i przekazywać wartości społeczne. Miejsce spotkań, warsztatów i działań twórczych - Otwartą pracownię kreatywną, która byłaby wspólną przestrzenią. Na co dzień, w określonych godzinach, każdy zainteresowany mógłby pod naszym okiem lub samodzielnie skorzystać ze sprzętu znajdującego się w pracowni.


Pracownia kreatywna ma być miejscem otwartym dla wszystkich. Przestrzeń będzie udostępniona bezpłatnie dla studentów i uczniów szkół oraz uczelni artystycznych.Kim jesteśmy

Fundacja Phosphoros, z siedzibą w Krakowie, narodziła się z pasji do kultury, edukacji i inicjatyw społecznych. Zajmujemy się ochroną i promocją rzemiosła artystycznego; głównie introligatorstwa ale również drukarstwa, grafiki (linoryt, drzeworyt, miedzioryt). Organizujemy warsztaty introligatorskie, które mają na celu przekazanie wiedzy i umiejętności osobom w każdym wieku. W lipcu 2023 roku ustanowiliśmy fundację, spełniając w ten sposób jedno z naszych marzeń :) Fundację współtworzą: Łukasz Suszek, absolwent filozofii, księgarz, antykwariusz i miłośnik sztuki, a także Olga Suszek, aktorka, introligatorka i pasjonatka literatury, oraz animatorka kultury. Więcej informacji znajdziecie na naszej stronie, naszym koncie na facebooku oraz w tym filmie.


Z sukcesem zorganizowaliśmy m.in. Warsztaty introligatorskie dla młodzieży.


9XCDMhua3P5PrWeI.jpg


Cel zbiórki

Chcielibyśmy stworzyć w Krakowie (celujemy w dzielnice Stare Miasto, Zwierzyniec lub Krowodrza) miejsce, w którym kultura i edukacja spotykają się, by inspirować i pielęgnować wartości społeczne. Miejsce spotkań, warsztatów i działań twórczych - Otwartą pracownię kreatywną, która byłaby wspólną przestrzenią. Będziemy organizować wydarzenia, spotkania autorskie, wystawy i warsztaty, wspierać rozwijanie kontaktów międzynarodowych i współpracę międzypaństwową.


Aby móc zrealizować ten pomysł potrzebujemy pieniędzy na wynajęcie, odświeżenie i doposażenie lokalu - 30 tysięcy złotych, o które prosimy Ciebie - przyszłego gościa i użytkownika Otwartej pracowni.
Co posiadamy

Posiadamy sprzęt tj. 3 prasy introligatorskie, nożyce, 2 szywnice, kostki, igły, pędzle, tłoki, grzałkę, nici, skóry, płótna, tektury...ale przede wszystkim zapał, pasję i chęć dzielenia się naszą wiedzą i umiejętnościami. Chcemy rozwinąć nasz warsztat o dodatkowe sprzęty m.in. ręczna maszyna do hot stampingu, kauter, stoły warsztatowe. LtPhfdXRZNR6cP24.jpgDokąd zmierzamy czyli plan działań fundacji w Otwartej pracowni kreatywnej


1. Warsztaty rzemieślnicze: planujemy zorganizować warsztaty introligatorstwa i technik drukarskich skierowane do różnych grup wiekowych. Chcielibyśmy współpracować z lokalnymi szkołami, placówkami kulturalnymi itd.


Planowane warsztaty od września 2024 obejmują zakres tematyczny tj.:

- własnoręczne wykonanie notesu - szycie japońskie (warsztaty dla osób od 10 roku życia)

- własnoręczne wykonanie notesu - szycie francuskie (warsztaty dla osób od 10 roku życia)

- własnoręczne wykonanie płóciennego notesu - oprawa teczkowa (warsztaty dla osób od 14 roku życia)

- naprawa książek domowymi sposobami (warsztaty dla osób od 10 roku życia)

- własnoręczne wykonanie oprawy organicznej półskórzanej (warsztaty dla osób od 15 roku życia)

- własnoręczne wykonanie oprawy organicznej skórzanej z elementami zdobniczymi na ślepo oraz złotem (warsztaty dla dorosłych)

- własnoręczne wykonanie albumów fotograficznych

- własnoręczne wykonanie pudełek

-rodzinne warsztaty dla dzieciaków, rodziców, dziadków, cioci i wujków, zabierzcie kogo chcecie i zróbmy razem linoryt lub notes wykorzystując technikę szycia japońskiego.


2. Spotkania z zaproszonymi gośćmi: Planujemy regularne spotkania z renomowanymi gośćmi m.in. introligatorami czy specjalistami od barwienia papieru, a także wykłady na temat historii książki, ilustracji i innych aspektów sztuki książki m.in.

- Wykład "Anatomia książki" dostosowany do starszych odbiorców

- Warsztaty ebru z zaproszonym gościem

- Warsztaty z introligatorem


3. Wystawy poświęcone książce: Zamierzamy organizować cykliczne wystawy, prezentujące sztukę ilustracji, historię książki w polskim kontekście, a także prace lokalnych artystów m.in.

- wystawa poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu jako artyście książki

- wystawa poświęcona polskim ilustratorom literatury dziecięcej (ilustracje J. Wilkonia, J.M. Szancera, J. Grabiańskiego itp.)


4.Dni otwarte dla mieszkańców: Chcielibyśmy podzielić się z Wami naszą pasją dlatego raz w miesiącu będziemy organizować dzień otwarty, w którym będziemy mogli się spotkać, wspólnie coś wykonać, porozmawiać, wymienić się pomysłami itp. W takie dni spotkamy się bezpłatnie :)


5. Edukacja kulturalna:

Chcielibyśmy współpracować z bibliotekami, szkołami i innymi instytucjami edukacyjnymi. Mamy już przygotowany plan zajęć dla dzieci i młodzieży oraz dla całych rodzin.

"Anatomia książki: lekcja w warsztacie introligatorskim" (historia, budowa książki, czym jest introligatorstwo, jakich narzędzi używa introligator, ciekawostki historyczne, prezentacja zakupionego sprzętu oraz narzędzi) warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym - szkolne wycieczki, lekcje dla rodziców z dziećmi z prostymi zajęciami praktycznymi.


6. Eventy specjalne:

Naszym celem jest m.in. organizacja wydarzeń specjalnych z udziałem gości z zagranicy oraz wystąpień artystów i rzemieślników z różnych dziedzin związanych z książką.


69l7E6BntP6Z21n4.jpg


Nagrody za wsparcie


 1. Wpłaty od 10 do 50 zł - imienne podziękowania przesłane pocztą elektroniczną.
 2. Wpłaty od 51 - 99 zł - imienne podziękowania w postaci ręcznie robionego karnetu przygotowanego przez nas w pracowni.
 3. Przy wpłatach od 100 zł można wybrać jedną z nagród dostępnych tutaj m.in. nagrody rzeczowe, takie jak książki, grafiki i rysunki oraz udział w warsztatach, które będą odbywać się w Otwartej pracowni!
 4. Za wpłatę wysokości 2000 zł oferujemy indywidualne warsztaty introligatorskie.
 5. Osoby wpłacające powyżej 2000 zł otrzymają oficjalny tytuł mecenasa Otwartej pracowni kreatywnej.Będziemy wdzięczni za każdą formę wsparcia. Jeśli nie chcesz lub nie możesz sobie pozwolić na wpłatę udostępnij informację o tej zbiórce, aby dotarła do jak największej społeczności!


Olga i Łukasz


-------------------------------------


"Sztuka i rzemiosło nie są oddzielnymi dziedzinami. Są dwiema stronami tej samej monety. Sztuka to wizja, a rzemiosło to narzędzie do jej urzeczywistnienia." - William Morris


F1wFG500rmrvTEty.jpg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 32

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Aktywne organizatora:
Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w grupowych warsztatach kreatywnych - linoryt
Udział w grupowych warsztatach kreatywnych, na których zapoznamy się z wdzięczną techniką druku płaskiego jaką jest linoryt. Każdy uczestnik wykona za...
150 zł

Dostępne 20 szt.

Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w warsztatach grupowych - czerpanie papieru
Udział w grupowych warsztatach na których uczestnicy dowiedzą się skąd wziął się papier oraz będą mogli stworzyć własne arkusze ręcznie czeropanego pa...
150 zł

Dostępne 20 szt.

Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w warsztatach zdobienia papieru klajstrowego i marmurkowego
Udział w grupowych warsztatach na których pokażemy jak w warunkach domowych zrobić papier klajstrowy i marmurkowy. Zapewniamy wszystkie narzędzia i ma...
150 zł

Dostępne 20 szt.

Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w grupowych warsztatach introligatorskich - poziom podstawowy
Udział w warsztatach podstawowych, bez ograniczeń wiekowych (osoby poniżej 16 roku życia mogą wziąć udział pod opieką osoby dorosłej lub wspólnie z op...
250 zł

Kupione 1 z 20

Autografy i unikaty • Unikaty
Sopoćko Konstanty, Rylcem i piórem: ekslibrisowe wspomnienia
Sopoćko Konstanty, Rylcem i piórem: ekslibrisowe wspomnienia, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, Warszawa 1986, s. 372, wymiary 7 x 10,5 cm. Ilustracj...
250 zł

Dostępna 1 szt.

Książki • Poradniki
Semkowicz Aleksander, Introligatorstwo: z krótkim zarysem historii
Semkowicz Aleksander, Introligatorstwo: z krótkim zarysem historii zdobnictwa opraw, Wiedza-Zawód-Kultura T. Zapiór i Ska, Kraków 1948, s. 190, wymiar...
300 zł

Dostępna 1 szt.

Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w grupowych warsztatach introligatorskich - poziom średni
Udział w warsztatach średniozaawansowanych - poznasz na nich tradycyjne techniki sztuki introligatorskiej, narzędzia i materiały, następnie przy ich ...
300 zł

Dostępne 20 szt.

Sztuka i rękodzieło • Hand made
Udział w grupowych warsztatach introligatorskich poziom zaawansowany
Udział w grupowych warsztatach introligatorskich - poziom zaawansowany - dla tych, którzy byli już na warsztatach podstawowych lub mają ponadprzeciętn...
400 zł

Dostępne 20 szt.

Autografy i unikaty • Unikaty
Lem Stanisław, Cyberiada [Półskórek]
Lem Stanisław, Cyberiada, wyd. Literackie, Kraków 1978, s. 520, wymiary 12,5 x 20,5 cm. Ilustracje Daniel Mróz.Ręcznie wykonany półskórek z okleiną z ...
500 zł

Dostępna 1 szt.

Autografy i unikaty • Unikaty
Jackowski Romuald, Książka powstaje [I wydanie]
Jackowski Romuald, Książka powstaje. Praktyczne wskazówki dla autorów, wydawców, redaktorów, grafików, kreślarzy i korektorów, Główna Księgarnia Wojsk...
500 zł

Dostępna 1 szt.

Nieaktywne
Autografy i unikaty • Unikaty
Komplet ołówków KOH-I-NOOR
Oryginalne pudełko zawierające komplet ołówków 12 szt., wymiary pudełka ok. 5,5 x 18 x 1,8 cm. Na wierzchniej ściance nadruk. Ołówki niezaostrzone. 
50 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz ŚwistakPochodzi z Katowic, t...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz ŚwistakPochodzi z Katowic, t...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona
Sztuka i rękodzieło • Inne
Ptak. Rysunek na papierze. Oryginalny Świstak. Katowice
Ptak. Rysunek na papierze o wymiarach 29,5 x 21 cm. Oryginalny Świstak. Idealny jako ozdoba gabinetu, albo tatuaż.Mateusz Świstak Pochodzi z Katowic, ...
100 zł
Zakończona

Wpłaty 17

GM
Grzegorz Mroczka
120 zł
PK
Paweł Koczotowski
100 zł
IZ
Iwona D-Ś
70 zł
JZ
Justyna
60 zł
BZ
Ziolko
30 zł
DC
Dorota Champeau
150 zł
MC
Małgorzata Chlanda
50 zł
KS
Krystyna Suszek
200 zł
JH
Justyna
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!