id: 2kjvsm

Rok bez praw kobiet - film o skutkach oświadczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020r. / A year without women’s rights - film about the statement of the Constitutional Tribunal of 22nd October 2020.

Rok bez praw kobiet - film o skutkach oświadczenia Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020r. / A year without women’s rights - film about the statement of the Constitutional Tribunal of 22nd October 2020.

Nasi użytkownicy założyli 1 169 932 zrzutki i zebrali 1 219 030 256 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności51

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Rok po wyroku na kobiety.

22 października 2021 r. minie rok od wydania wyroku na kobiety - dzięki Tobie powstanie film dokumentalny, który będzie społecznym głosem sprzeciwu wobec wyroku, jaki zapadł. W filmie zobaczysz prawdziwe historie kobiet i ich rodzin. Zobaczysz, jak bolesny był dla Nich ostatni rok, ponieważ po 22 października 2020 r. nie miały wyboru.


Gdy brakuje sił na protesty, a gardła zaciskają się z bezsilności, można zrobić coś innego.

Zróbmy film bezpłatnie dostępny w internecie.

On będzie krzyczał w naszym imieniu.


Dlaczego film?

Najważniejszą cechą filmu dokumentalnego jest pokazywanie rzeczywistości takiej, jaka ona jest, a nie kreowanej na potrzeby kamery. Osoby lub wydarzenia są realizowane wprost, lub relacjonowane przez autentycznych świadków, z wykorzystaniem autentycznych zapisów (źródło definicji: Encykopedia PWN). Za pomocą najbardziej mocnego narzędzia naszych czasów jakim jest ruchomy obraz, szanując prywatność bohaterów, a równocześnie pokazując nieludzkie cierpienie i heroizm do jakiego zostali zmuszeni, chcemy pokazać do czego doprowadził ten zakaz.


nebaab610da5f599.jpegOświadczenie Trybunału J. Przyłębskiej zakwestionowało art. 4a ust. 1 pk 2 ustawy o planowaniu rodziny, tj. przesłanki terminacji ciąży

w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu” tym samym wprowadziło chaos prawny.

Skład i wydawanie wyroków przez obecny Trybunał Konstytucyjny budzi uzasadniony sprzeciw konstytucjonalistów i prawników, "wyroki obecnego TK" nie są prawomocnymi wyrokami i burzą nasz porządek prawny.Politycy zagłosowali - kobiety cierpią i ponoszą niewyobrażalne konsekwencje.


Znane nam przypadki są torturą i skutkują utratą zdrowia oraz dobrostanu rodziny. Kwestią czasu jest, kiedy pierwsza Polka umrze z powodu tak okrutnego i nieludzkiego prawa. O tym do jak dramatycznych reakcji prowadzi bezsilność kobiet postawionych w sytuacji bez wyjścia świadczą słowa, które nawet czytane szeptem krzyczą:


xfca8abdb0484eaa.png posłuchaj Ewy, której politycy nie dali wyboru xfca8abdb0484eaa.png

"...odebrałam wynik badań ciąży. Wzięłam nożyczki i ścięłam włosy. Dzieci patrzyły..."


W 2019 roku w polskich szpitalach wykonano 1 110 zabiegów terminacji ciąży, w tym 1074 z przyczyn embriopatologicznych - dane pozyskane przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA). To oznacza, że aż 98% terminacji ciąży było wykonanych w związku ze stwierdzeniem ciężkich i nieodwracalnych wad płodu: z zespołem Edwardsa, Patau, anencefalią, czyli bezmózgowiem, płody z dystrofią mięśniową Duchenne'a, mukopolisacharydozą, z ciężkimi skomplikowanymi wadami serca (HLHS) czy wadami ośrodkowego układu nerwowego.


Dlaczego robimy ten film ?

Aby pokazać, jak dramatycznie wpływa na kobiety i ich rodziny polityczna decyzja, która nie daje wyboru. Która zburzyła niejedno ognisko domowe. To może dotknąć każdego niezależnie od wyznania, poglądu czy statusu społecznego, zwolenników i przeciwników zakazu, Ciebie i mnie.
Być może Ty również znasz kobietę, która przeżyła traumę ciąży z wadą embriopatologiczną.g60bbc11b8ca9235.jpeg

Monika Sawicka-Kacprzak, współautorka projektu i matka dziecka z wadą letalną, mówi: "Pragnę, by inni zrozumieli, jak wielką torturą jest nakazywanie matce noszenia dziecka, które umrze".

Film skierowany jest do ok 12 mln Polaków, którzy są obojętni, nie mają zdania lub popierają zakaz terminacji ciąży z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Ten dokument będzie pokazywał rzetelną, naukową wiedzę na temat wad embriopatologicznych.


xfca8abdb0484eaa.png Posłuchaj wypowiedzi specjalisty dr. Macieja Sochy i poznaj skalę problemu. xfca8abdb0484eaa.png


Jako grupa osób aktywnych społecznie wierzymy, że razem jesteśmy w stanie pokazać społeczeństwu prawdziwe efekty politycznej decyzji niosącej niewyobrażalne cierpienie i samotność kobiet. Chcemy dotrzeć z ekspercką wiedzą do osób - zwolenników zakazu, pokazać jak istotna jest wiedza medyczna i wysoki poziom badań prenatalnych. Badań, które niosą ze sobą życie dla kobiet jak i dla Ich nienarodzonych dzieci. Ciągle trzeba bronić podstawowych praw człowieka zagwarantowanych w Konstytucji RP. Jednak skoro większość milczy - ktoś musi przypominać o tym, że Ty również masz wpływ na rzeczywistość choćby poprzez złożenie skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich. Wierzymy, że razem damy radę stanąć w obronie praw kobiet - żon, partnerek, córek, sióstr, przyjaciółek.


Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) wpłynęły skargi Polek (lipiec 2021 r.), które czekają na rozpoznanie. Znamy też Stanowisko Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego (2020r.) oraz Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (2020 r.) Pozwól nam poznać swoje stanowisko i pomóż nam zrealizować projekt:


 • wpłać dowolną kwotę,


 • wyślij znajomym informację o zrzutce, pewnie też się dorzucą,


 • załóż swoją swoją SKARBONKĘ na zrzutce i zbierz wśród znajomych pieniądze na film,


 • zaproponuj nam współpracę, każda forma promocji filmu pomoże zrozumieć obecną sytuację kobiet.Film zostanie umieszczony w internecie tak, aby każdy miał swobodny i  bezpłatny dostęp do niego.


Fundacja Damy Radę - inicjator projektu - działa na terenach wiejskich gdzie o tym się nie mówi, a wszędzie jest daleko. Szczególnie trudna jest sytuacja kobiet z terenów wiejskich i małomiejskich, gdzie opieka ginekologiczna jest utrudniona. Potwierdza to raport NIK "Wiejska droga do ginekologa" z 2018 roku oraz raport Rzecznika Praw Obywatelskich Ograniczony dostęp do ginekologii na terenach wiejskich. Rzecznik pisze do MZ i NFZ z 2019 roku. Po wyroku Trybunału z dnia 22.10.2020 roku sytuacja w gminach wiejskich stała się dramatyczna.


Współtwórcami projektu są m.in.:

· Monika Sawicka-Kacprzak, w swojej książce „NieBoPiekło” opisuje swoją i 15 innych kobiet historię ciąży z wadą letalną

· dr Anna Parzyńska specjalistka położnictwa i ginekologii, pracuje w Pododdziale Medycyny Płodowej oraz w Poradni Badań Prenatalnych w Szpitalu Bielańskim w Warszawie

· dr Maciej Socha specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, perinatologii, kierownik Oddziału Położniczo- Ginekologicznego w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku, adiunkt w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

· dr Aleksandra Krasowska specjalistka psychiatrii oraz seksuolożka, pracuje w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

· dr Maja Herman specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, asystentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) Instytut Amici.


Budżet projektu 249 953 zł obejmuje:


 • produkcję i postprodukcję filmu


 • internetową kampanię promocyjną filmu, pracę zespołu przy realizacji projektu


Projekt w całości będzie finansowany ze środków pozyskanych w tej zbiórce na zrzutka.pl prowadzonej przez Fundację Damy Rade.


W ramach przedsięwzięcia zostanie nakręcony 45 min. film oraz trzy 30-sekundowe filmy. Bohaterkami filmu będą kobiety, które doświadczyły ciąży z wadami embriopatologicznymi oraz lekarze i psychiatrzy, którzy na co dzień widzą i dotykają dramatu kobiet. Bo taka jest rzeczywistość każdego dnia ich zawodowej pracy.

Powstanie strona internetowa projektu "O tym się nie mówi". Koncept zakłada również stworzenie webinarów z profesjonalistami (lekarzami, prawnikami) oraz materiałów promocyjnych: ulotki, grafiki na billboardy, plakaty na słupy ogłoszeniowe i gabloty informacyjne w mniejszych miejscowościach, zachęcające do zapoznania się z filmem „O tym się nie mówi” a także organizację spotkań i projekcji filmu (zakup rzutnika) na zasadzie wolnej licencji.


Założony budżet wg kolejności wydatków ze zrzutki:

etap 1: 100 000 zł / brutto produkcja profesjonalnego 45 min. filmu i 3 spotów reklamowych zgodnie z budżetem;

etap 2: 149 953 zł / brutto promocja w internecie (m.in. YouTube, social media), w prasie, radiu i telewizji; praca zespołu przy kampanii (grafika, druk plakatów i ulotek, praca zespołu: prowadzenie mediów społecznościowych, księgowość, obsługa prawna)

razem 249 953 zł

Po zakończeniu zbiórki nastąpi jej publiczne rozliczenie.


y6502253bde8e248.jpegNagrania do filmu już ruszyły, wszystkie przeprowadzone wywiady

są bardzo trudne, bo odkrywają wielkie cierpienie kobiet, ich rodzin

i lekarzy.

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą osób, poznaliśmy się w internecie, jesteśmy specjalistami

w swoich dziedzinach, połączył nasz wspólny cel - opowiedzenie o cichym dramacie kobiet, który odbywa się w czterech ścianach domów, bo o tym się nie mówi.


Zespół przygotowujący projekt:

• Anita Czarniecka prezeska Fundacja Damy Radę, aktywistka, działaczka społeczna na rzecz praw człowieka

• Paulina Hoppe- Gołębiewska Fundacja Damy Radę

• dr Maja Herman specjalistka psychiatrii, psychoterapeutka, asystentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) Instytut Amici.

• Monika Kacprzak-Sawicka pisarka, autorka książki "Nie Bo Piekło" opisująca historię ciąż z wadą letalną, historię swoją i 15 innych kobiet

• dr Aleksandra Krasowska specjalistka psychiatrii oraz seksuolożka, pracuje w Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

• Andrzej Majdan oprawa video

• Mariusz Malinowski oprawa video

• dr Magdalena Muszel socjolożka

• Karol Łyżwa  grafik, Bassgrafika

• Marek Osiecimski reżyser filmu, dokumentalista, dziennikarz Refugium Productions

• dr Anna Parzyńska specjalistka położnictwa i ginekologii, pracuje w Pododdziale Medycyny Płodowej oraz w Poradni Badań Prenatalnych w Szpitalu Bielańskim w Warszawie

• Katarzyna Pogorzelska Agencja Strategia 360

• Aleksandra Pustelnik Agencja Strategia 360

• Sława Rafalak aktywistka, działaczka społeczna na rzecz praw człowieka

• dr Maciej Socha specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, perinatologii, kierownik Oddziału Położniczo- Ginekologicznego w Szpitalu Św. Wojciecha w Gdańsku, adiunkt w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

• Marcin Talarek konsultant

Facebook Instagram TTLipiec 2021: Spotkanie części naszego zespołu z RPO prof. Adamem Bodnarem, który ze względu na zakończenie kadencji zadeklarował osobiste wparcie projektu.

kf4dda8e67434ea0.jpeg


Myślę-Czuję-Decyduję


Chcemy wyboru zgodnego z własną wolną wolą.


Dołącz do nas *** Wpłać *** Udostępnij zrzutkę

English below:


A year after sentencing women.

On 22nd October 2021 will be the first anniversary of sentencing women – thanks to your generosity it will be possible to create a documentary film, which would become a social vote against the sentence adopted a year ago. In the film you will see real stories about women and their families. You will see, how painful was this year for them, since from 22nd October 2020 on they had no choice.

 

When there is not enough strength to protest, and throats are squeezed with helplessness, it is possible to do something different.

Let us make a film available in the web.

It will cry on our behalf.

 

Why a film?

The most important feature of a documentary film shows the reality as it is, and is not created for the needs of the camera. The people or events are filmed straight away, or are talked about by eyewitnesses, using authentic recordings (source of the definition: Encyklopedia PWN). With the help of the most powerful tool of our times, i.e. the motion picture, respecting the privacy of main characters, and at the same time showing inhuman suffering and heroism, to which they were forced, we would like to show the outcomes of that ban.

 

nebaab610da5f599.jpegThe statement of the Tribunal of J. Przyłębska questioned the article 4 section No. 1 item 2 of the law on family planning, i.e. the premises of terminating the pregnancy.

in case, when pre-natal examinations or other medical premises indicate a high probability of heavy and irreversible impairment of the foetus or incurable illness threatening its life” and thus introduced a legal chaos.

The composition and issued sentences of the current Constitutional Tribunal (CT) arises justified opposition of constitutionalists and lawyers, "sentences of the current CT" are not lawful sentences and destroy our legal order.

  

Politicians voted – women suffer and bear unimaginable consequences.

Cases known to us are a torture and result in loss of health and the well-being of a family. It is the matter of time only, when the first Polish woman would die in consequence of this cruel and inhuman law. Words are the only witnesses – they show how the helplessness of women exposed to a dead-end situation without a way out leads to dramatic reactions, and, even if they are read with low voice, shout:

 

xfca8abdb0484eaa.png listen to Eva, which was deprived of her rights by politicians xfca8abdb0484eaa.png

"...I received the results of examination of my pregnancy. I took scissors and cut my hair. Children were watching ..."

 

In 2019 1 110 terminations of pregnancy were carried out in Polish hospitals, including 1074 carried out because of embryopathological reasons: data received by the Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (FEDERA)(Federation for Women and Family Planning). It means that as many as 98% of terminations of pregnancy were carried out in connection with determined heavy and irreversible defects of the foetus, with: Edwards syndrome, Patau, anencephalia, that is brainlessness, foeta with Duchenne muscular dystrophy, mucopolisaccharidosis, with heavily complicated heart defects (HLHS) or defects of the central nervous system.

 

Why do we make this film ?

In order to show, how dramatic is the impact of the political decision on women and their families, the decision which deprives them of the right of choice. Which has destroyed not only one family hearth. It may affect independent of her/his denomination, weltanschauung or social status, supporters and opponents of the ban, You and me.

 

It is possible that you also know a woman, who has experienced the trauma of pregnancy with an embryopathological defect.

kbd5eda4afd2217b.pngMonika Sawicka-Kacprzak, co-author of the project and mother of a child with a lethal defect says: "My intention is to make others understand, how great is the torture to press the mother to carry a child, which is going to die ".

The film is addressed to some 12 million Polish people, who are indifferent, do not have the opinion or support the ban on termination of pregnancy on the basis of hard and irreversible impairment of the foetus. The document will show sound, scientific knowledge about embryopathological impairments.

 

xfca8abdb0484eaa.png Listen to the opinion of a specialist: Dr Maciej Socha and learn the size of the problem. xfca8abdb0484eaa.png

 

As a group of social activists we believe, that together we are able to show the real effects of a political decision bearing unimaginable suffering and loneliness of women to society. We want to get through with expert knowledge to people – supporters of the ban, show them, how relevant is medical knowledge and how advanced is the level of pre-natal examinations. Examinations, which carry out life for women and their unborn babies. We have to continuously defend the basic human rights guaranteed in the Constitution of the Republic of Poland. However, if the majority is silent – someone has to remind, that You also have influence on the reality if only via raising a complaint to the Ombudsman. We believe, that together we will be able to stand up in defence of women’s rights – the rights of wives, partners, daughters, sisters, friends.

 

 The European Tribunal of Human Rights (ETPC) received the complaints of Polish women  (July 2021), which wait for recognition. We know as well the Stance of the Polish Pediatric Society (2020) and the stance of the Polish Society of Gynaecologists and Obstetricians  (2020) Let us know your stance and help us to accomplish the project:

 

 • donate any amount,
 • send to your acquaintances the information about the zrzutce, they will certainly also contribute,
 • create your MONEY BOX na zrzutce and collect funds for the film among your acquaintances,
 • propose a form of co-operation with us, each form of promotion of the film will help to understand the current situation of women.

 

 

The film will be made accessible in the internet, so that everybody could have free access to it at no charge.

 

The “Damy Radę Foundation” – initiator of the project – operates in rural areas, where it is not commented upon, and distances to reach anything are great. Particularly difficult is the situation of women living in rural areas and in little towns, where maternity care is available with more difficulty. It has been confirmed with the report of the Supreme Control Chamber of Poland "Wiejska droga do ginekologa (Rural Road to a Gynaecologist)" of 2018 and the report of the Ombudsman Limited access to gynaecology in rural areas. The Ombudsman writes to the Ministry of Health and the National Health Fund of 2019. After the sentence of the Tribunal of 22.10.2020 the situation in rural communes became literally dramatic.

 

Co-creators of the project are, among others:

· Monika Sawicka-Kacprzak, and her book „NieBoPiekło” describes her story and the story of pregnancy of other 15 women carrying babies with lethal defects.

· Dr Anna Parzyńska specialist of  obstetrics and gynaecology, works in the Subdepartment of Foetal Medicine and in the Consultancy of Pre-natal Examinations in the Bielański Hospital in Warsaw

· Dr Maciej Socha specialist of obstetrics and gynaecology, oncological gynaecology, perinatology, manager of the Maternity - Gynaecological Department in St. Adalbert Hospital in Gdańsk, adjunct in Collegium Medicum of the Nicolas Copernicus University in Bydgoszcz.

· Dr Aleksandra Krasowska specialist in psychiatry and sexologist, works in the Chair and Clinic of Psychiatry of the Warsaw University of Medicine.

· Dr Maja Herman specialist of psychiatry, psychoterapist, assistant professor in the Warsaw University of Medicine (WUM) Amici Institute.

 

Budget of the project of PLN 249 953 covers:

 

 • production and post-production of the film
 • internet promotion campaign of the film, work of the team during the realization of the project

The project will be entirely financed from resources collected at this collection at zrzutka.pl run by the Damy Rade Foundation.

 

Within the framework of this undertaking a 45 minutes long film as well as three 30 seconds long films will be produced. The main characters of the film will be the women, who experienced pregnancies with embryopathological defects as well as doctors and psychiatrists, who see and experience the drama of such women on a daily basis. Since such is the reality of every day of their professional activity.

A website of the project entitled "O tym się nie mówi (It is not commented upon)" . (…) will be created. The concept assumes as well the creation of webinars with professionalists (medicine doctors and lawyers) as well as promotional material: leaflets, graphic design of billboards, posters to be placed on poster pillars and noticeboards in smaller townships, encouraging to get acquainted with the film „O tym się nie mówi (It is not commented upon)” as well as organisation of meetings and presentations of the film (purchase of a projector) according to the principle of creative commons licence.

 

The assumed budget according to the sequence of expenditures from the donation:

stage 1: PLN 100 000/ gross production of a professional 45 minutes long film and 3 advertising spots according to the budget;

etap 2: PLN 149 953 / gross promotion in the internet (among others YouTube, social media), in the press, on the radio and TV; work of the team during the campaign (graphic design, printing of posters and leaflets, work of the team: management of social media messages, bookkeeping, legal services)

Total PLN 249 953

After the completion of the collection a public settlement of accounts will be carried out.

 

 

y6502253bde8e248.jpeg

The recordings of the footage of the film have already been initiated, all the conducted interviews are very difficult, since they reveal tremendous suffering of women, their families and doctors.


Who we are?

We are a group of people, who got acquainted with one another in the internet, we are specialists in our domains, united by the common goal – telling the story about the silent drama of women, which takes place inside the walls of homes, since it is not commented upon.

 
The team working on the project:

• Anita Czarniecka president of the Damy Radę Foundation, human rights activist and social animator

• Paulina Hoppe- Gołębiewska Damy Radę Foundation

• Dr Maja Herman specialist in psychiatry, psychoterapist, assistant of the Warsaw University of Medicine (WUM) Amici Institute.

• Monika Kacprzak-Sawicka writer, author of the book "Nie Bo Piekło" describing the story of pregnancies with lethal defects, her own story and the story of 15 other women

• Dr Aleksandra Krasowska specialist in psychiatry and sexologist, works in the Chair and Clinic of Psychiatry of the Warsaw University of Medicine

• Andrzej Majdan video content manager

• Mariusz Malinowski video content manager

• Dr Magdalena Muszel sociologist

• Karol Łyżwa graphic designer, Bassgrafika

• Marek Osiecimski director of the film, documentalist, journalist of the Refugium Productions

• Dr Anna Parzyńska specialist of obstetrics and gynaecology, works in the Subdepartment of Foetal Medicine  and in the Consultancy of Pre-natal Examinations in the Bielański Hospital in Warsaw

• Katarzyna Pogorzelska Strategia 360 Agency

• Aleksandra Pustelnik Strategia 360 Agency

• Sława Rafalak human rights activist, social animator

• Dr Maciej Socha specialist of obstetrics and gynaecology, oncological gynaecology, perinatology, manager of the Maternity - Gynaecological Department in St. Adalbert Hospital in Gdańsk, adjunct in Collegium Medicum of the Nicolas Copernicus University in Bydgoszcz.

• Marcin Talarek consultant

 Facebook Instagram TT

 

July 2021: Meeting of several members of our team with the Ombudsman – professor Adam Bodnar, who, in view of the termination of his term of office declared personal support to the project.


 

I Think- I Feel – I decide

We want choice made in line with our own free will.


 

Join us *** Donate *** Share the donation appeal
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 2517

preloader

Komentarze 79

 
2500 znaków
 • Sławomir Kędra

  Dziękuję za udostępnienie zbiórki i zorganizowanie skarbonki.

  25 zł
 • ES
  EwaStelmach

  Wspaniała inicjatywa, poruszający dokument! Ukłony! Ewa-specjalistka psychiatrka

  200 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Jestem z wami

  100 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  To cierpienie kobiet zawdięczamy podlemu człowiekowi z Poznania Panu Wróblewskiemu, który jest cynicznym facetem. Może za mało MY KOBIETY dajemy do zrozumienia naszej władzy że to co się stało to zwykła farsa a nie zgodność z przepisami. Zmuszanie ludzi do niechcianych zachowań to jest karalne, tak jak swarzanie warunków do tortur i psychiczne znęcanie się t wszystko karalne. Ograniczanie wolności i swobód obywatelskich to też karalne. Chciałaby aby ci którzy zgotowali ten los kobietom zostali s

  100 zł
 •  
  Użytkownik anonimowy

  ważny temat! wspieram!

  20 zł