id: p28yka

Zbiórka na organizację V Niebieskiej Tancbudy - Stachuriady w Falentach

Zbiórka na organizację V Niebieskiej Tancbudy - Stachuriady w Falentach

Nasi użytkownicy założyli 1 179 523 zrzutki i zebrali 1 233 610 359 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Opis zrzutki

Zapraszamy na V Niebieską Tancbudę - Stachuriadę, która odbędzie się 19 sierpnia 2023 roku, tym razem w Falentach, w Gminie Raszyn. Jest to Festiwal Twórczości Edwarda Stachury, który od czterech lat cieszy się coraz większą popularnością i zyskuje coraz większą ilość uczestników. Nic jednak by się nigdy nie wydarzyło, gdyby nie nasi wspaniali darczyńcy, którzy dzielą się swoim groszem by nas wesprzeć. Tym razem jest podobnie. Nadal zbieramy środki finansowe na organizację tegorocznej edycji Niebieskiej Tancbudy, na której wiemy już, że na pewno wystąpią: Jan Kondrak, Marek Gałązka, Jacek Kadis i Dawid Gębala. Tak jak w poprzednich latach w ramach festiwalu odbędą się warsztaty literackie, plener malarski, warsztaty taneczne, przyrodniczy spacer i po raz pierwszy w tym roku ogólnopolski konkurs poetycki. Dodatkowo zostanie uruchomiona wolna scena gdzie każdy może zaprezentować się z kilkuminutowym repertuarem. Absolutną nowością w tegorocznej edycji festiwalu będzie udział osób niepełnosprawnych. W składzie jury konkursu poetyckiego pojawi się niewidomy poeta, który wystąpi też z gitarą na wolnej scenie. Dzięki udziałowi osób niepełnosprawnych uczestnicy będą mieć możliwość uświadomienia sobie, że niepełnosprawność nie powinna stanowić barier. W społeczeństwie XXI nie może wytyczać granic a osoby niepełnosprawne mogą odnosić sukcesy. Całość zakończy się ogniskiem do rana w niezwykle gościnnych ogrodach 4 Żywiołów Falenty. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na opłacenie występów artystów i organizację festiwalu. Jeśli ktoś z Was chce się przyłączyć do zrzutki, to zapraszam do wspierania nas. Niebawem zaprezentujemy nasz festiwalowy plakat, a tymczasem zamiast niego obraz Edwarda Stachury autorstwa Katarzyny Zachtej, który stał się już naszym symbolem. Z góry i z całego serca dziękujemy. Będziemy też wdzięczni za udostępnianie tej zrzutki.

lnZi6w1lZYx5vTBu.jpg

NA CO ZBIERAMY I ILE JUŻ MAMY – Zważywszy na fakt, iż zmieniliśmy miejsce organizacji festiwalu, zaczynamy tak naprawdę od początku rozmawiać z lokalnymi władzami i organizacjami pożytku publicznego. Złożyliśmy kilka wniosków o wsparcie i czekamy na odpowiedź. Tak naprawdę na obecną chwilę, ta rzutka jest jedynym źródłem finansowania jaki mamy. Zanim napiszemy na co zbieramy, pragniemy bardzo mocno Wam podziękować za zeszły rok gdzie zebraliśmy dokładnie 2641,00 zł, mimo faktu, że prosiliśmy Was tylko o 2000,00 zł. Jesteście cudowni. Jeszcze raz mocno Wam dziękujemy. Ostatecznie zeszły rok zamknął się w kwocie 14 000,00 zł, z czego 5900,00 zł to było dofinansowanie z zadania „Działaj Lokalnie z POPSem”. Czyli wkład własny wyniósł prawie 5500,00 zł.

 

W tym roku te koszty, szczególności przez inflację, nieco nam wzrosły i wynosiły na początku 16000,00 zł.  Na tę kwotę składają się następujące wydatki:

- występy artystów

- osoby prowadzące warsztaty

- materiały na warsztaty

- nagrody i dyplomy

- akustyk

- wynajęcie nagłośnienia

- wynajęcie sceny

- graficzne przygotowanie materiałów promocyjnych

- jedzenie dla artystów i organizatorów

- druk plakatów i identyfikatorów

- palenisko i drewno

- wynajęcie TOI-TOI-ów

- fotograf

 

O tyle też Was tutaj prosiliśmy, jednak udało nam się te koszty zredukować do sumy 13000,00 zł.

I tak ostatecznie Starosta Pruszkowski pan Krzysztof Rymuza, objął patronat nad naszym festiwalem, za co jesteśmy bardzo wdzięczni. Dziękujemy też Stowarzyszeniu Inicjatywa Mieszkańców "Zmieniamy Gminę Raszyn", za współpracę i pomoc w uzyskaniu tego patronatu.

Łącznie, poza zrzutką, otrzymaliśmy od siedmiu darczyńców w sumie 12 836,00 zł. Nie wpłacaliśmy tych pieniędzy na publiczną zrzutkę, bo i tak byśmy musieli je wypłacić.

Natomiast na samej zrzutce dwunastu wspierających podarowało nam kwotę o łącznej wartości 1320,00 zł, za co serdecznie jesteśmy wdzięczni.

W sumie zebraliśmy 14156 zł. Nadwyżka tej sumy z pewnością pomoże nam, jak nie w tym, to w przyszłym roku. Jeszcze raz bardzo serdecznie Wszystkim darczyńcom dziękujemy. Nie skłamię mówiąc, że bez Waszego wsparcia ten festiwal by się nie odbył w tym wymiarze i z tak szerokim programem.

Pod koniec publicznej zrzutki zmieniliśmy kwotę z 16000,00 zł na 1000,00 zł, aby było widać, że się oda udała, choć środki gromadzone były w różnych miejscach.

Będziemy wdzięczni za każde wsparcie i pomoc w rozpowszechnianiu linku do tej zrzutki .

 

Niżej natomiast przedstawiamy skróconą i rozszerzoną wersję programu V Niebieskiej Tancbudy - Stachuriady na którą już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

 

PROGRAM V NIEBIESKIEJ TANCBUDY – STACHURIADY – WERSJA SKRÓCONA

 

V NIEBIESKA TANCBUDA – STACHURIADA

Festiwal twórczości Edwarda Stachury

ORGANIZATOR: KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI redaktor naczelny STACHURIADA.PL

FALENTY

19 sierpnia 2023 roku

4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy

Al. Hrabska 4

05-090 Raszyn

Wstęp wolny

Festiwal rozpoczyna się w sobotę o wczesnej godzinie, więc proponujemy przyjazd już w piątek i jeszcze wcześniejszą rezerwację noclegów w hotelu 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy. Nie będzie możliwe rozstawienie własnego namiotu na terenie festiwalu.

W programie:

09:30-OTWARCIE FESTIWALU PRZEZ ORGANIZATORÓW I LOKALNE WŁADZE

10:00-CZĘŚĆ WARSZTATOWA:

10:00-12:00 PANEL DYSKUSYJNY „MÓJ STACHURA” - prowadzi MAREK GAŁĄZKA

Gość specjalny dr hab. UW MIROSŁAW PĘCZAK

10:00-12:00 PLENER MALARSKI - prowadzi JOANNA KOBRYN

11:00-15:00 WOLNA SCENA:

                    KRZYSZTOF GALAS

                    JACEK SOKOŁOWSKI

12:00-13:00 WARSZTATY LITERACKIE „KIM JESTEM” - prowadzi BARBARA REJEK

13:00-15:00 OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WYSTĘP LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „INFINITIVUS STACHURY”

15:00-16:00 WARSZTATY TANECZNE „ROZTAŃCZONE DUSZE" - prowadzi PATRYCJA GAJEK

16:00-17:00 PRZERWA – OGLĄDANIE WYSTAWY Z PLENERU MALARSKIEGO – PRÓBY DŹWIĘKOWE NA SCENIE

17:00-CZĘŚĆ MUZYCZNA:

17:00-18:00 JACEK KADIS

18:00-19:00 MAREK GAŁĄZKA

19:00-20:00 DAWID GĘBALA

20:00-21:00 JAN KONDRAK

21:00-05:00 OGNISKO DO RANA NA TERENIE FALENT - Zapraszamy wszystkich śpiewających i z gitarami do wspólnego ogniska

05:00-07:00 SPACER PRZYRODNICZY - prowadzi WOJCIECH ROGOWSKI


„Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem Falent…” Anna Pakuła Dyrektor Zarządzający 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy.

Serdecznie Wszystkich zapraszamy.

 

PROGRAM IV NIEBIESKIEJ TANCBUDY – STACHURIADY – WERSJA ROZSZERZONA Z PREZENTACJĄ ARTYSTÓW, WARSZTATÓW I MIEJSCA W KTÓRYM SIĘ TO WSZYSTKO ODBĘDZIE

qb3QIFISLZEmVm15.jpgMIEJSCE SPOTKANIA – 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy – Nasz festiwal jest okazją do integracji nie tylko lokalnej społeczności, ale też miłośników twórczości Edwarda Stachury z całego kraju. To niezwykły czas obcowania z muzyką, sztuką, tańcem, literaturą i przyrodą odbędzie się pod hasłem ZMIENIAMY GMINĘ RASZYN POEZJĄ. Tym pięknym miejscem do w którym gości nas dyrektor zarządzająca Anna Pakuła, dzięki wielkiej uprzejmości, możemy nadal cieszyć się niezwykłym wydarzeniem, jakim jest V Niebieska Tancbuda – Stachuriada. Cieszymy się, że możemy się tam spotkać i zaprosić też Was, naszych darczyńców.

 

Jak dotrzeć do tego miejsca? Jadąc od Warszawy kierujemy się na Janki. Dokładny adres miejsca to Al. Hrabska 4;

05-090 Raszyn. Najlepiej przyjechać samochodem. Miejsca parkingowe są zapewnione, ale można tu dotrzeć też transportem publicznym. Pełne darmowe wyżywienie zapewniamy tylko artystom i organizatorom. Jedzenie będzie dostępne do kupienia na miejscu, więc nie ma konieczności przywożenia własnego. Oto link do mapy 4 Żywioły Falenty Ośrodek Konferencyjno-Szkoleniowy.

 5pSfy4xnAmOOweO8.jpg

PANEL DYSKUSYJNY „MÓJ STACHURA” - prowadzi MAREK GAŁĄZKA - Proponuję, żeby każdy potencjalny uczestnik Panelu Mój Stachura przygotował do trzech ulubionych, najbardziej odpowiadających mu cytatów z twórczości Stachury. I , o tym byśmy sobie porozmawiali. Ja byłbym moderatorem, sam zresztą świetnie z tego tematu przygotowany z esejem własnym i krótki na ten temat i ze swoimi cytatami. Pozdrawiam Marek Gałązka. Do dyskusji zaproszone zostały przez Marka Gałązkę osoby ze świata literatury i jeszcze nie wiemy dokładnie kto się pojawi. Będziemy informować na bieżąco. Prawdopodobnie w panelu wezmą udział pozostali muzycy. Po festiwalu planowana jest drukowana transkrypcja całego panelu.

ISvEQATVObGR46qU.jpg

Gość specjalny Marka Gałązki - dr hab. UW MIROSŁAW PĘCZAK

(ur. 1956) – polski kulturoznawca, doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny nauk humanistycznych, dziennikarz, ekspert od kultury młodzieżowej. Autor polskiej definicji zjawiska „hip-hopu”. Doktor habilitowany na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW, w katedrze Antropologii Mediów. Wykładał również w Wydziale Polonistyki UW, Instytucie Kultury Polskiej UW oraz Społecznej Akademii Nauk (filia w Warszawie), był także rektorem Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie. W 2015 habilitował się rozprawą: „Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja”. Wieloletni dziennikarz tygodnika „Polityka” oraz członek kapituły przyznającej nagrody kulturalne „Paszporty Polityki”.

Wybrane publikacje naukowe:

Subkultury w PRL. Opór, kreacja, imitacja, wyd. Narodowe Centrum Kultury, 

Spontaniczna kultura młodzieżowa. Wybrane zjawiska, wyd. Wiedza o Kulturze, 

Polska Siła. Skini, narodowcy, chuligani, wyd. Polska Oficyna Wydawnicza BGW, 

Mały słownik subkultur młodzieżowych, wyd. Semper, 

Cały ten blues. Przypadek Sławka Wierzcholskiego, wyd. Wydawnictwo Adam Marszałek, 

Źródło: Wikipedia https://pl.wikipedia.org/wiki/Miros%C5%82aw_P%C4%99czak

4dB7b8NihygmyTd8.jpgWARSZTATY MALARSKIE - PLENER - prowadzi JOANNA KOBRYN - W tym roku na V Niebieskiej Tancbudzie organizujemy także plener malarski i wystawy twórców. Zapraszamy do wzięcia udziału w festiwalu jako Artysta Plastyk i zaprezentowania swoich prac szerszemu gronu! Warunkiem koniecznym jest wykonanie obrazu inspirowanego twórczością Edwarda Stachury. Nie malujemy wizerunku poety, tylko obrazy inspirowane jego twórczością. Zapraszam do składania zgłoszeń do mnie przez wiadomość prywatną lub adres e-mail: [email protected] Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 20 lipca. W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu poprzez wiadomość prywatną. Do zobaczenia w Falentach!

GBiOKzXzbPC6ji1P.jpg

WARSZTATY LITERACKIE „KIM JESTEM” - prowadzi BARBARA REJEK - Zapraszam do tańca w rytm słów i myśli Edwarda Stachury . Tym razem powędrujemy na manowce- filozofując...Odpowiadając na pytania Edwarda Stachury zawarte w FABULA RASA oraz zadając własne pytanie, dotyczące naszej egzystencji. Mamy nadzieję, że godzinny czas stedowej refleksji pozwoli uczestnikom na odnalezienie inspiracji literackich i cząstkowe samopoznanie. Podczas warsztatów uczestnicy przypomną sobie niektóre z utworów Edwarda Stachury- artysty-włóczęgi, by następnie w grupie Stworzyć własną “Fabula Rasa”. Warsztaty są darmowe, mile widziany każdy chętny. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Szczegółowe informacje na temat warsztatów literackich u Basi Rejek [email protected]

G9CA3ClhVPnu9d5N.jpg

Barbara Rejek - pedagog, nauczyciel, autorka wierszy i opowiadań dla dzieci, założycielka DAB-Dolnośląskiej Akademii Balansu, była współredaktorka portalu stachuriada.pl Urodzona w Wodzisławiu Śląskim w 1975 r, zamieszkała we Wrocławiu od 1977r.Wydane książki: Boćko, Wrocławska szuflandia, Wrocławska Tancbuda, Białe buty Margarity - więcej na temat autorki można poczytać na stronie wydawnictwa Psychoskok i dabakademia.pl.tl oraz stachuriada.pl.

 uHP7EdlPVNeEwOPP.jpg

OGŁOSZENIE WYNIKÓW I WYSTĘP LAUREATÓW OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU POETYCKIEGO „INFINITIVUS STACHURY”

 

Nazwa konkursu i nagrody jest istotna i nawiązuje do wpływu Edwarda Stachury na rozwój języka polskiego, gdzie pisząc starał się uczynić swój język czymś wiecznym. Konkurs odbędzie się jeszcze przed festiwalem, a wystąpią na nim sami laureaci. Niebawem przedstawimy regulamin, gdzie każdy piszący musi nadesłać dwa wiersze inspirowane twórczością Edwarda Stachury i jeden dowolny o Raszynie. Nagrody będą w formie rzeczowej lub finansowej, a zależy to od tego, ile uda nam się zebrać środków finansowych. Osoby zainteresowane konkursem, mogą wysyłać swoje teksty drogą e-mail: [email protected] . Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

RdzjzcUy5y0rDSYo.jpg

WARSZTATY TANECZNE - "ROZTAŃCZONE DUSZE" prowadzi PATRYCJA GAJEK - Serdecznie zapraszam wszystkich chętnych na muzyczno-taneczną podróż dookoła świata, bez paszportów, wiz, bagaży i innych zbędnych rzeczy!! Z otwartością i ciekawością na to, co nieodkryte i odmienne. Aby poprzez wspólne tańce zaczerpnięte z różnych kręgów kulturowych mieć okazję na własnej skórze poczuć jaką rolę pełnią one w umacnianiu poczucia wspólnoty narodowej i budowaniu więzi międzyludzkich. Jak również: zaczerpnąć z energii grupy, doświadczyć terapeutycznego oddziaływania ruchu i muzyki oraz prostej radości z bycia razem:) A więc: DO POTAŃCZENIA!!

5Bmp9amYc6vjVKOC.jpgPs. Zgłoszenia na warsztaty taneczne prosimy przesyłać drogą mailową na adres: [email protected] . Czekamy na Ciebie Patrycja Gajek o sobie: Zawodowo - jestem pedagogiem specjalnym i terapeutą. Rodzinnie - pełnoetatową, samodzielną mamą rezolutnego bystrzaka w spektrum autyzmu. Osobiście - "przyjemnie szaloną" i pełną energii kobietą o niezliczonych pomysłach i pasjach, na których realizację potrzebuję żyć wiecznie! Jedną z nich, już od najmłodszych lat, był i pozostał TANIEC, który dla mnie stał się formą terapii i synonimem RADOŚCI.. Na obecnym etapie mojej drogi mogę już, nie tylko ustami, ale z głębi serca wyśpiewać: "Kocham Cię Życie!!" - w każdym rytmie i tempie choć najbardziej smakujesz mi w wersji slow, mistyce chwili i świadomej obecności, blisko natury i ważnych osób: Boga, dobrych ludzi i samej siebie..

 ilG8Bu0u70q7FcX7.jpg

WOLNA SCENA – Będzie to dodatkowa mała scena na której będzie mógł wystąpić każdy, kto ma jakiś repertuar muzyczny. Warunkiem wystąpienia na niej jest zaprezentowanie od 2 do 3 utworów Edwarda Stachury. Czas występu do 25 min. Przyjmujemy zgłoszenia pierwszych 5 artystów z regionu, jak i z całego kraju na adres e-mail: [email protected] . Do tej pory zgłosiło się dwóch muzyków: Krzysztof Galas, który jest niewidomy, jednak ten fakt nie przeszkadza mu występować i grać na gitarze; oraz znany już Wam Jacek Sokołowski. Zapraszamy serdecznie do udziału.

VC53SGqusNBgIb9N.jpg

PRZERWA – OGLĄDANIE WYSTAWY Z PLENERU MALARSKIEGO – PRÓBY DŹWIĘKOWE NA SCENIE – W tym czasie zaprosimy Was do oglądania wystawy obrazów powstałych w czasie pleneru malarskiego. W tym czasie będą się odbywały próby dźwiękowe na scenie głównej w dużym namiocie. Będzie można w tym czasie też coś zjeść.

uD4TwRpqE3Xtd3ZT.jpgJACEK KADIS - to artysta dojrzały, piszący, grający i śpiewający od ponad 25 lat. Jego piosenki są prawdziwe i uczciwe, oparte na tym, co zna i przeżywa. Jacek bywa lirykiem – czułym i powściągliwym, satyrykiem – błyskotliwym i złośliwym, moralistą – szczerym i nienachalnym,  społecznikiem – świadomym i zaangażowanym. Jest poetą osadzonym w czasem wręcz karkołomnej grze słów, kontrastach i metaforach – i swojskim chłopakiem, nazywającym rzeczy po imieniu. W repertuarze Jacka Kadisa, obok jego autorskich pieśni i piosenek, znajdują się utwory Jacka Kaczmarskiego, Edwarda Stachury, wiersze Karola Wojtyły, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Agnieszki Osieckiej. Uczestnik i laureat większości konkursów i festiwali piosenki literackiej w Polsce. Z pianistą Michałem Dzikiem nagrał dwie płyty: "W poczekalni" oraz "Piosenka nienapisana". Pomysłodawca, koordynator i współorganizator Cyklicznych Spotkań z Twórczością Bardów BARDOGRAJKA - imprezy, która od 2008 roku promuje i propaguje twórczość i twórców szeroko pojętej autorskiej piosenki literackiej.

Link do kilku piosenek:

Kłaniam się Górom - Jacek Kadis IV Niebieska Tancbuda Stachuriada 

Jacek Kadis u Pieśniarzy

Dobry Człowieku

kgtc2WoJyH0QflzC.jpgMAREK GAŁĄZKA - Ostatni hipis PRL wśród Bardów - ur. 17. II. 1954 r. w Szczecinie; rodzice z Warszawy, gdzie spędza dzieciństwo na Marymoncie do 5 roku życia. Później przenosi się do garnizonowo (ojciec był podoficerem zawodowym) - robotniczego miasta na Pomorzu: Grudziądza, gdzie spędza młodość, kończy LO I i w 1968 r. po przejeździe radzieckich czołgów i polskich na inwazję CSRS staje się definitywnie pacyfistą i dołącza do tworzącego się Ruchu hipisowskiego w mieście. Ideom Ruchu Pokój – Miłość – Wolność pozostaje wierny do dziś, stąd wybór twórczości Edwarda Stachury za guru swojej twórczości. Uniwersytet im. B.B. (:”Brigitte Bardot”) na wydziale filozoficzno - historycznym, pedagogika w zakresie pracy kulturalno-oświatowej (dzisiaj Animacja Kultury) kończy w 1978 roku we Wrocławiu Mekce Ruchu hipisowskiego w PRL i sztuki niezależnej, wywodzącej się z OFF. Ostatecznie na scenie, jako twórca, artysta, animator i menedżer kultury zadebiutował w Olecku mieście, które wybrał, po omacku, na ślepo stukając w mapę Polski, Tam zaczyna pracę zawodową, jako instruktor d/s. Teatru. Tworzy „Teatr agt”, z którym debiutuje 24 marca 1979 roku (równo 4 miesiące przed śmiercią poety Edwarda Stachury), spektaklem do Jego poezji i piosenek pt. „Wędrowanie”, z którym odnosi wiele sukcesów na Festiwalach teatralnych w Polsce. W końcu przełamuje swoją niechęć do występów publicznych i od tego momentu pojawia się publicznie na scenie, mimo że do tekstów Stachury układał i wykonywał Jego Piosenki od 1972 r. „Bard” (nie lubi tego określenia, podobnie, jak poezja śpiewana, kraina łagodności, piosenka autorska, aktorska, literacka, itp...Sytuuje się, jak tradycja, np. anglosaska i zachodnia, „przyznaje” w tzw. muzyce rozrywkowej; folk - rockowej), gitarzysta, ceniony wykonawca i kompozytor piosenek do słów Edwarda Stachury i własnych. Jest autorem wielu artystycznych programów poświęconych temu poecie. Założyciel Grupy Balladowej „Po drodze” (1980-2000), z którą otrzymał Główną Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki na Festiwalu „Śpiewajmy poezję” Olsztyn 1981r. Gałązka na swoim koncie ma 7 oficjalnych wydawnictw fonograficznych w ramach których współpracował m. in. w 2 przedostatnich z Tymonem Tymańskim. Ostatnio wydał zupełnie autorską samodzielną płytę, nagraną z grupą bardzo młodych, zdolnych muzyków, również w formacie winylowym pt. „Pistolet w dłoni Ojca”. Zapis ostatnich 2 lat swojego życia. Był twórcą off - owych grup teatralnych i reżyserem spektakli, a także autorem muzyki i wykonawcą w spektaklach Teatru Adekwatnego w W-wie i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Przez wiele lat sprawował funkcję dyrektora Festiwalu Przystanek Olecko (1994-2007), którego był pomysłodawcą. Jest autorem Europejskich Spotkań Bardów -SOPOT BARDS MEETING 2008 w Operze Leśnej w Sopocie. Ponadto występował we Francji, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Luksemburgu, Bułgarii, Węgrzech i na Litwie, a także w Grodnie i Mińsku na Białorusi wraz z dysydenckimi twórcami. Laureat wielu nagród w dziedzinie kultury przyznanych przez Ministra Kultury i Sztuki m. in Animatora Kultury w 2000 r i Medalu Gloria Artis w 2007 . Jako doświadczony animator kultury współpracował w latach 2008-12 przy budowie nowej Państwowej Galerii Sztuki, w której zrealizował kilka b. interesujących projektów, a także przy budowie najnowocześniejszego Domu Kultury w Polsce w Suwałkach, którego później został w-ce dyrektorem d/s. Programowo-artystycznych.

 

Nadal mimo swojego zjazdu z 66 na 67 Route, jako emerytowany animator kultury, aktywny zawodowo, szczególnie w małych społecznościach lokalnych na Północy Polski – Mazurach Garbatych. Nie zaprzestał pracy twórczej w kooperacji z angielskimi przyjaciółmi. Właśnie kończy ostatni program płytowy pt. „WĘDROWANIE”, jako MAREK GAŁĄZKA & (ENG-PL) his TEAM. Piosenki, pieśni na płycie mówią o samotności, wolnym wyborze, wędrowaniu po „pobokach” życia oraz oczekiwaniu na nadejście Mesjasza. Ma bardzo egzystencjalistyczny wymiar, inspirowany autorami książek, spektakli i filmów opisujących i umiejscawiających swoją twórczość w tym obszarze życia. Dlatego do dzisiaj muzyka Gałązki ciągle nawiązuje do korzeni Ruchu Flower Power i muzyki psychodelicznej z przełomu lat 60/70. Nadal przyświecają mu główne hasła RUCHU: PEACE – LOVE – FREEDOM oraz wzięta ze wszystkich religii świata: WIARA – NADZIEJA – MIŁOŚĆ.

Link do kilku piosenek:

Życie to nie teatr

Zabraknie Ci psa

Pistolet w dłoni ojca

md128ymg67NZA4ZT.jpgDAWID GĘBALA - - na codzień mieszka we Wrocławiu. Z wykształcenia filozof, z zawodu fotograf, projektant stron internetowych, copyrighter, nauczyciel. Najchętniej jednak, pisze i komponuje piosenki. Koncertuje zazwyczaj solo mając ze sobą jedynie gitarę.

Zdobywał laury na wielu konkursach piosenki literackiej i autorskiej. 

Warto wśród nich wymienić: 

 • dwukornie (2018, 2019) zdobyta nagrodę dla najlepszego autora im. Janusza Kondratowicza na festiwalu „Smak”, 
 • I nagroda na Festiwalu Koniugacje 2021
 • nagroda autorską im Jacka Fałkiewicza 2019, Biłgoraj
 • Grand Prix na festiwalu „Forma” 2018
 • III nagroda na festiwalu OFFPA w Rybniku
 • I nagroda XXVII Festiwalu Piosenki Poetyckiej „Kwiaty na kamieniach” 2018
 • i wiele innych.

Dawid Gębala chętnie sięga do repertuaru klasyki polskiej i zagranicznej piosenki. Jest autorem przekładu piosenek Boba Dylana, Francisa Cabrela.

W 2018 roku komponował muzykę do projektu „BOLESLOVE LEŚMIAN”, który był wykonywane z bandem w ramach festiwalu Jazz New Cooperation w Zamościu

W 2018 roku rozpoczął pracę nad umuzycznieniem prozy filozoficznej Edwarda Stachury zawartej w książce Fabula Rasa. Na podstawie tej książki powstał cały koncert piosenek, który został określony nowym nurtem piosenki i nazwany „Filozofią śpiewaną” Dawid Gębala wciąż pracuje nad kolejnymi fragmentami „Fabula rasa” dokonując jej przekładu na piosenki.

W 20222 roku podjął współpracę z kompozytorką z Wrocławia pisząc libretto do opery pod tytułem „Las, który przestał śpiewać”.

Link do kilku piosenek

„Kim jestem” i „Samotność jest”

„Boleslove” Bolesław Leśmian

Czereśnie

WGfMkOep5L79aEvk.jpgJan Kondrak - absolwent polonistyki w UMCS. Autor, kompozytor i wykonawca piosenek. Tłumacz, publicysta i prozaik. Współzałożyciel Lubelskiej Federacji Bardów. Zdobywca nagród na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu i świnoujskiej FAMIE.

Zrealizował wiele scenariuszy własnych widowisk estradowych, np. Ogród wiszący-Pieśniarze świata – spektakl nagrodzony na targach estradowych OSET w Rzeszowie. Teatr Młodzieżowy w Ełku wystawił musical jego autorstwa pt. Moje Włosy. Na deskach Teatru Centralnego w Lublinie miała miejsce premiera jego widowiska pt. Pieśń z pieśni, do którego muzykę skomponował Zbigniew Łapiński.

Publikował w Kamenie, Kulturze Niezależnej i Tygodniku Współczesnym, Almanachu Prowincjonalnym, Akcencie, a najwięcej w piśmie Piosenka. Napisał rozdział monumentalnej pracy zbiorowej Jan Paweł II do artystów. Artyści do Jana Pawła II. Osobne rozdziały poświęcono Kondrakowi w książkach o charakterze archiwizacyjno-naukowym, w Scriptores i Świat trzeba przekręcić oraz w „Piosenki prawdziwe” w kulturze PRL.

Wymyślił formułę Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie i czternaście razy go przeprowadził. Wyróżniony Złotym Indeksem na czterdziestolecie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie za – jak to określono – utworzenie księstwa piosenki literackiej w Lublinie. Koncertował w głównie w Polsce. Ale też w Austrii, Irlandii, Francji, Anglii, USA, Bułgarii, Białorusi i Ukrainie.

Wydał następujące fonogramy solowe: Missa Pagana, Tango Tristè, Madamme I i Madamme II (wszystkie z tekstami Edwarda Stachury). A także Kolędy przy gitarze i pozycje z tekstami własnymi: Wyzwanie, Tym – co pod wiatr, Romanse ballady, Kto Co, Maratończyk , Wieczna Wieża., Czeska

Ma w dorobku poemat pt. Trzynasta Trzydzieści. 

Z Lubelską Federacją Bardów wydał następujące płyty: Na żywo w Hadesie, Miłość mi wszystko wyjaśniła (do słów Karola Wojtyły), Kolędy Żaglowe, Lubelska Federacja Bardów Kazimierzowi Grześkowiakowi (z tekstami Kazimierza Grześkowiaka), Imperium, Tygiel, Klechdy Lubelskie, Dycha w Trójce i Stachura-Poematy, Jubileuszowa, Bardziej

Koncepcyjnie przygotował album opowiadający historię Świdnika i Lubelszczyzny w piosenkach, co zostało nagrane przez LFB z udziałem licznych gości, a wydane jako płyta DVD pt. Wysoki Lot. Wydarzeniom ze stanu wojennego poświęcony jest jego singiel pt. Pieśń Dzwonu Wolności.

Brał udział jako śpiewak i kompozytor w przedstawieniu pt. Album rodzinny teatru Grupa Chwilowa. We współpracy z Teatrem Starym w Lublinie powstało jego solowe przedstawienie pt. Sztukmistrz śpiewa. Grane od 2012 roku. W tym samym teatrze, począwszy od sezonu 2013, śpiewa w spektaklu Wieczorem, opartym na poezji Józefa Czechowicza, do którego muzykę skomponował Włodek Pawlik.

Napisał libretto kantaty jazzrockowej Zakochani w Lublinie na finał obchodów jubileuszu siedemsetlecia Lublina.

Jego utwory wykonywali: Beata Kozidrak, Urszula, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski.

Kondrak śpiewa Stachurę

Program pod tym tytułem zawiera fragmenty poematu Edwarda Stachury pt. Missa pagana i kilkanaście piosenek. Rzecz jest utrzymana w konwencji bardowskiej. W konwencji na głos męski i gitarę. Chronologicznie rzecz ujmując Missa pagana Kondraka była pierwszą w Polsce, całościową wizją muzyczną poematu Stachury. Muzyczna treść koncertu jest kompozytorskim dziełem Jana Kondraka, wymyślonym na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Uzupełniony kilkoma kompozycjami Piotra Mikołajczaka. Materiał jest dziś wydany na płycie choć miał kiedyś kasetową edycję, ciesząc się wielkim powodzeniem u publiczności. Miał nawet swój afisz w warszawskim Teatrze Stara Prochownia i był stałym punktem programu wszystkich bez wyjątku stachuriad, a tych było wiele i miały masową publiczność.

Link do kilku piosenek:

„Wędrówką jedną życie jest człowieka”

„Tango Triste”

„Piosenka w samą porę”

S3ngnnwzA2KBc2m2.pngOGNISKO W 4 ŻYWIOŁACH FALENTY - Zapraszamy wszystkich śpiewających i z gitarami do wspólnego ogniska. Jest to cudowny czas gdy możemy już po oficjalnej części imprezy posiedzieć przy wspólnym ognisku i pośpiewać aż po świt. Możemy wtedy na spokojnie porozmawiać i poznać się bliżej. Serdecznie zapraszamy.

i7iOBR4zuTYS6P8L.jpgSPACER PRZYRODNICZY - prowadzi WOJCIECH ROGOWSKI - W niedzielę o godzinie 5 rano, po festiwalowym ognisku, zapraszamy na spacer przyrodniczy wokół niezwykle pięknego i malowniczego Rezerwatu Przyrody Stawów Raszyńskich.

RS101aO9pecky6Ot.jpgOrganizator festiwalu KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI Redaktor Naczelny STACHURIADA.PL - (ur. 2 kwietnia 1978 r. w Szubinie w woj. kujawsko-pomorskim) - poeta, publicysta, propagator poezji, archiwista, twórca filmów dokumentalnych i teledysków. Jest absolwentem Wszechnicy Polskiej na kierunku Finanse i rachunkowość. Debiutował na początku 2001 r. we wspólnie wydanym tomiku z Wincentym „Witkiem” Różańskim „Posrebrzane pola słów” (Poznań 2001; Warszawa 2008). Znalazło się w nim 11 wierszy Krzysztofa Wiśniewskiego. Wkrótce zaczął gromadzić wszelkie materiały o życiu i twórczości poety. Publikował o nim artykuły w „Merkuriuszu Poznańskim”, a w latach 2011 – 2015 był głównym redaktorem strony internetowej poznańskiego twórcy: www.wincentyrozanski.art.pl . Od połowy 2017 roku jest redaktorem naczelnym strony www.stachuriada.pl poświęconej życiu i twórczości Edwarda Stachury. Organizuje stachuriady jemu dedykowane pod nazwą: Zimowa Stachuriada - Siekierezada (od 2018), Niebieska Tancbuda (z Barbarą Rejek od 2019). W 2012 r. wydał już własny zbiór 25 wierszy zatytułowany „Spotkania z ciszą”. Publikował swoje wiersze w prasie katolickiej oraz w „Protokole Kulturalnym” i „Karanie”. W latach 2001 - 2006 należał do Klubu Literackiego Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, obecnie pod nazwą Klub Literacki Dąbrówka. W maju 2006 r. wystąpił dla Telewizji Kablowej Winogrady w Poznaniu w programie „Wierszokleci i poeci”. W 2019 roku otrzymał Nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Poznaniu za promowanie i popularyzację twórczości poetów związanych z Poznaniem i Wielkopolską. Pierwszy swój film nakręcił w 2010 roku, który był dedykowany jego zmarłemu ojcu Tadeuszowi. Przez ostatnie 10 lat nakręcił ponad 50 filmów dokumentalnych, a w tym kilka teledysków. Powstały produkcje między innymi dla: Anny Chodakowskiej, Romana Ziemlańskiego, Wydawnictwa Iskry, Poznańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Mosińskiego Chóru Kościelnego p.w. Św. Cecylii, Apolinarego Polka, Wędrownego Przeglądu Piosenki „Polana”, Lasu Bemowskiego w Warszawie, praCoVni Piosenki, Traperskiej Wytwórni Filmowej, Urzędu Miasta Mosina, Grupy Rekonstrukcyjnej „Zawiszacy”, Teatru Tańca NTF Małgorzaty Matuszewskiej, Festiwalu im. Jonasza Kofty, Sławomira Zygmunta i wiele filmów w archiwach strony Stachuriada.pl na temat życia i twórczości Wincentego Różańskiego i Edwarda Stachury. Od grudnia 2020 roku wspólnie z Karolem Samselem, poetą, literaturoznawcą, filozofem, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, tworzy serię odcinków zatytułowaną „Rytmy pracy twórczej” i opublikowanych zostało do tej pory 7 odcinków na kanale YouTube

n3U5boE5jDGrLf52.png

NASZ STACHURIADOWY SKLEPIK – Zapraszamy serdecznie do kupowania książek autorów, płyt i obrazów artystów prezentowanych w czasie trwania festiwalu. Mamy też festiwalowe pamiątki: magnesy, nalepki, notesy, deseczki, a jak się uda to pojawią się pocztówki, zakładki, koszulki i kubki. Każdy zakup wspiera nie tylko artystów, ale też naszą działalność za co z góry serdecznie dziękujemy.

TqC7pBHivMVzMKfo.jpgtGtX2i7GZ4c63sN0.pngP5qJXr3O9M681DdG.pngJeszcze raz serdecznie z całego serca dziękujemy za wasze wsparcie i zapraszamy na V Niebieską Tancbudę – Stachuriadę.

Pozdrawiamy serdecznie

 

#stachuriada #NiebieskaTancbuda #4ŻywiołyFalenty #EdwardStachura

#KrainaŁagodności #PoezjaŚpiewana #PiosenkaPoetycka

#falenty #raszyn #nowosci #muzyka #literaturapolska #książka

#literatura #literaturaPiękna #malarstwo #twórczość #warsztaty

#taniec #śpiew #wolontariat #koncert #wiersze

#poezja #gitara #festiwal #ognisko #spotkanie

 

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 13

AD
Andrzej Dudek
100 zł
EF
Elżbieta
500 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
20 zł
KW
Bartek*
140 zł
 
Dane ukryte
10 zł
EF
Ela
50 zł
AP
Anna Paciorek
100 zł
MS
Marzena
20 zł
E&
Elwira sztorc
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze 3

 
2500 znaków
 •  
  Użytkownik anonimowy

  Zachęcam wszystkich do zrzutki, bo naprawdę warto☺️. Organizator jest wspaniałym Czlowiekiem, który całym sercem łączy wszystkich miłośników Steda i jego twórczości. Tworząc cudowne i niezapomniane wydarzenia☺️ Pozdrawiam i trzymam kciuki, K.

  100 zł
 • AP
  Anna Paciorek

  Krzysiu, ode mnie małe wsparcie. Życzę udanego Spotkania. Ania

  100 zł