Renowacja ołtarza głównego w Katedrze w Świdnicy ID: p7fkwy

Renowacja ołtarza głównego w Katedrze w Świdnicy ID: p7fkwy

10 400 zł z 6 000 000 zł

0%

10 400 zł

10 400 zł

z 6 000 000 zł

202 dni

202 dni

do końca

59

59

wspierających
0%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

W dniu 18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Katedra w Świdnicy to jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska. W roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego). W 2017 roku Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach realizacji projektu Beneficjent zaplanował szereg prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich dot. m.in. malowideł na ścianach i sklepieniach kościoła, wielkoformatowych obrazów sztalugowych oraz katedralnych rzeźb. Poddane konserwacji obiekty zostaną także zdigitalizowane i zaprezentowane szerszej publiczności w ramach multimedialnego przewodnika elektronicznego oraz serwisu, tzw. Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Czas realizacji inwestycji przewidziany jest do 30 czerwca 2022 r.

Projekt, pt. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

Obecnie trwa remont nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. Po zamontowaniu rusztowań rozpoczęto zdejmowanie obrazów i figur, które trafią do pracowni konserwatorskich.

Postępy prac konserwatorskich można śledzić na stronie internetowej: http://www.katedra.swidnica.pl/remont-nawy-glownej2/

  Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln. Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni.

Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów.


Wpłacający59

 
Dane ukryte
1 000 zł
A
Agnieszka i Andrzej Ziomek
600 zł
JI
Joanna i Sławomir Kaptur
500 zł
MW
Małgorzata Wawszczyk
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
W
wzurek60
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MB
Mirosław Benedyk
200 zł
Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 100000 zł i więcej

Zamieszczenie w katedrze podczas trwającego remontu baneru z informacją o donatorze (w przypadku firm).


Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

538 238 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?