Renowacja ołtarza głównego w Katedrze w Świdnicy ID: p7fkwy

5 400 zł z 6 000 000 zł

0%

5 400 zł

z 6 000 000 zł

331 dni

do końca

33

wspierających
0%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

W dniu 18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Katedra w Świdnicy to jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska. W roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego). W 2017 roku Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach realizacji projektu Beneficjent zaplanował szereg prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich dot. m.in. malowideł na ścianach i sklepieniach kościoła, wielkoformatowych obrazów sztalugowych oraz katedralnych rzeźb. Poddane konserwacji obiekty zostaną także zdigitalizowane i zaprezentowane szerszej publiczności w ramach multimedialnego przewodnika elektronicznego oraz serwisu, tzw. Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Czas realizacji inwestycji przewidziany jest do 30 czerwca 2022 r.

Projekt, pt. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

Obecnie trwa remont nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. Po zamontowaniu rusztowań rozpoczęto zdejmowanie obrazów i figur, które trafią do pracowni konserwatorskich.

Postępy prac konserwatorskich można śledzić na stronie internetowej: http://www.katedra.swidnica.pl/remont-nawy-glownej2/

  Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln. Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni.

Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów.


Wpłacający33

JI
Joanna i Sławomir Kaptur
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
W
wzurek60
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MB
Mirosław Benedyk
200 zł
Paweł Łaźniak
200 zł
Paweł Żuraw
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 100000 zł i więcej

Zamieszczenie w katedrze podczas trwającego remontu baneru z informacją o donatorze (w przypadku firm).


Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

460 977 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?