id: p7fkwy

Renowacja ołtarza głównego w Katedrze w Świdnicy

Renowacja ołtarza głównego w Katedrze w Świdnicy

17 251 zł 
z 6 000 000 zł
0%
zakończona 01.03.2021r
71 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

W dniu 18 lipca 2019 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy na realizację inwestycji pn. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej.

Katedra w Świdnicy to jeden z największych dolnośląskich kościołów zwany także Perłą Dolnego Śląska. W roku 1330 budowę obecnej świątyni rozpoczął książę świdnicki Bolko II. Wśród najcenniejszych ocalałych elementów średniowiecznego wyposażenia znajduje się gotycka płaskorzeźba z XV wieku ze sceną Zaśnięcia Matki Bożej (kopia Ołtarza Mariackiego). W 2017 roku Katedra Świdnicka została uhonorowana tytułem Pomnik Historii nadawanym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W ramach realizacji projektu Beneficjent zaplanował szereg prac rewitalizacyjnych i konserwatorskich dot. m.in. malowideł na ścianach i sklepieniach kościoła, wielkoformatowych obrazów sztalugowych oraz katedralnych rzeźb. Poddane konserwacji obiekty zostaną także zdigitalizowane i zaprezentowane szerszej publiczności w ramach multimedialnego przewodnika elektronicznego oraz serwisu, tzw. Wirtualnego Muzeum Katedry Świdnickiej. Czas realizacji inwestycji przewidziany jest do 30 czerwca 2022 r.

Projekt, pt. Konserwacja, rewitalizacja i digitalizacja barokowego wnętrza gotyckiej Katedry Świdnickiej otrzymał dofinansowanie w wysokości ok. 17 mln zł ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość projektu wynosi około 20 mln zł.

Obecnie trwa remont nawy głównej w Katedrze Świdnickiej. Po zamontowaniu rusztowań rozpoczęto zdejmowanie obrazów i figur, które trafią do pracowni konserwatorskich.

Postępy prac konserwatorskich można śledzić na stronie internetowej: http://www.katedra.swidnica.pl/remont-nawy-glownej2/

  Trwający, długo wyczekiwany remont katedry nie uwzględnia w dalszym ciągu renowacji ołtarza głównego. Niezbędna do odnowienia pięknego ołtarza kwota wynosi ok. 6 mln. Bez wsparcia ludzi dobrej woli remont katedry, choć trwa i przywróci jej bardzo wiele utraconego blasku, nie będzie zgodny z oczekiwaniami wielu parafian, mieszkańców Świdnicy i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ośmielamy się prosić o wsparcie gruntownego remontu ołtarza katedralnego, który stanowi serce gotyckiej świątyni.

Wszystkim Ofiarodawcom składamy staropolskie „Bóg zapłać” i zapewniamy o naszej modlitwie w intencji Dobrodziejów.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 71

G
GLORY
5 000 zł
 
Dane ukryte
1 000 zł
JI
Joanna i Sławomir Kaptur
500 zł
MW
Małgorzata Wawszczyk
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
FW
Fundacja Wspierania Sportu "Łączy nas Football"
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
Zobacz więcej

Nagrody

Wpłać 100000 zł i więcej
Zamieszczenie w katedrze podczas trwającego remontu baneru z informacją o donatorze (w przypadku firm).


rozwiń

Nasi użytkownicy założyli

753 633 zrzutki

i zebrali

544 604 674 zł

A ty na co dziś zbierasz?