Wesprzyj powrót Palanta!
Wesprzyj powrót Palanta!
Nasi użytkownicy założyli 1 226 275 zrzutek i zebrali 1 348 333 312 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
CZY WIESZ, ŻE BASEBALL NARODZIŁ SIĘ DZIĘKI POLAKOM?
Kochani!
Jak zapewne już wiecie (albo zaraz się dowiecie) Polskie Stowarzyszenie Palantowe (PSPal) od 2014 roku wskrzesza, zapomniany nieco, polski sport z ponad 500-letnią historią, czyli Palant. Założyliśmy zbiórkę, ponieważ potrzebujemy nieco wsparcia finansowego o czym będzie w dalszej części.
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych faktów o Palancie, aby przybliżyć fenomen i bogatą historię tego sportu osobom, które jeszcze jej nie znają:
➡️ Nazwa pochodzi z XVI w. z czasów Bony Sforzy - z jęz. włoskiego "pallante" znaczyło "grający piłką", „palla” – „piłka”.
➡️ Norman Davies w książce "Boże Igrzysko. Historia Polski" wysnuł tezę, iż baseball pochodzi właśnie od Palanta, ponieważ polscy emigranci grali w niego w USA już od XVII w.
➡️ W 1918 r. Palant został wpisany do podstawy programowej we wszystkich szkołach w Polsce.
➡️ Gdy siatkówka wchodziła do Polski w 1919 r. to najpierw należała do Polskiego Związku Palanta i Gier Ruchowych.
➡️ Janusz Kusociński - złoty medalista Igrzysk Olimpijskich z 1932 r. (rozstrzelany przez hitlerowców w 1941 r.) napisał autobiografię "Od palanta do olimpiady", gdyż najpierw zaczynał przygodę ze sportem w Palancie.
➡️ Przed II wojną światową Palant był najpopularniejszym sportem w Polsce.
➡️ Mieczysław Fogg w swojej autobiografii "Od palanta do belcanta" pisał o tym, iż wszyscy ciągnęli go do gry w Palanta, on wolał operetki, jednak "dla utrzymania swojego PRESTIŻU społecznego" uczestniczył w rozgrywkach palantowych!
➡️ Dopiero w latach 60.-70. XX w. zaczęto używać pejoratywnego znaczenia dla słowa "palant". Propaganda komunistyczna chciała zniszczyć polską tradycję i w gazetach zaczęły pojawiać się artykuły, które wyszydzały Palanta i osoby w niego grające. Sprowadzano grę do durnej ciekawostki wioskowej niegodnej salonów warszawskich.
➡️ W 1978 r. Polski Związek Piłki Palantowej przeistoczył się w Polski Związek Baseballu i Softballu i od tego czasu nie było żadnej organizacji, która zajmowała się wspieraniem Palanta.
➡️ W 2014 r. powstało Polskie Stowarzyszenie Palantowe, które uruchomiło program #palantpowraca i za cel obrało sobie wskrzeszenie Palanta.
Od 2014 roku zorganizowaliśmy około 1000 koedukacyjnych (gramy bez podziału na płeć) wydarzeń w całej Polsce (i nie tylko), takich jak:
✅ darmowe treningi otwarte dla wszystkich,
✅ warsztaty edukacyjno-sportowe dla dzieci,
✅ otwarte turnieje: charytatywne, Puchary Miast, juwenalia, turnieje w małych miejscowościach,
✅ zgrupowania zagraniczne,
✅ seniorady dla osób 50+,
✅ pikniki rodzinne,
✅ szkolenia dla lokalnych animatorów sportu na Orlikach,
✅ Puchary Polski (na trawie, hali oraz na plaży),
✅ Mistrzostwa Polski,
✅ ustanowienie rekordu Guinessa – 24h ciągłej gry! (czekamy na oficjalny wpis do księgi),
oraz wiele innych.
Jesteśmy organizacją non-profit złożoną z pasjonatów – osób, które bardzo wierzą w ten projekt. Obecnie nasze największe ośrodki to Trójmiasto, Warszawa, Kraków czy Słubice, jednak cały czas dołączają do nas kolejne ekipy. Zdecydowaną większość działań przez lata finansowaliśmy z własnych kieszeni. Sumarycznie wydaliśmy już setki tysięcy złotych (m.in. sprzęt do gry, nagłośnienie, wynajem obiektów, transport zawodników na turnieje, transport działaczy na różne eventy, wyżywienie, noclegi, nagrody takie jak: puchary, medale, dyplomy, koszulki pamiątkowe, itp.), aby pokazać Polakom dlaczego ten sport był tak popularny i dlaczego warto go wskrzeszać. Jest to bowiem ogromna część historii Polski, która niestety przez skuteczną komunistyczną propagandę została przez większość osób zapomniana, nie uczy się o tym w szkole, a obraźliwe określenie słowa „palant” niestety przetrwało do dziś. Jednak zgodnie z nasza dewizą:
„Palant to sport, a nie ktoś durny!
Palant to tradycja, z której możesz być dumny!”
Mimo tego wg naszych szacunków i obserwacji w Polsce obecnie w Palanta np. na lekcjach WF-u gra nawet kilkadziesiąt tysięcy osób, ponieważ dostajemy coraz więcej sygnałów od rodziców czy wuefistów, że w ich szkole czy na uczelni uprawia się sporadycznie ten sport. Ze względu na niewielki budżet, a co za tym idzie stosunkowo małe zasięgi, bardzo ciężko nam dotrzeć do tych wszystkich osób, zatem oni jeszcze nie wiedzą o naszym istnieniu, a my o tym, gdzie dokładnie w Palanta się grywa.
Nasze cele krótkoterminowe to:
❇️ utworzenie Międzynarodowej Federacji Palanta,
❇️ nagranie profesjonalnej piosenki na temat Palanta,
❇️ uruchomienie profesjonalnych sekcji palantowych w różnych miejscach w Polsce od września 2023,
❇️ organizacja Superturnieju na Stadionie Narodowym w 2024 roku na 10-lecie inicjatywy – zapisy już ruszyły na naszej stronie www.palantpowraca.pl
Nasze cele długoterminowe to:
❇️ organizacja Międzyszkolnej Ligi Palantowej,
❇️ organizacja Regionalnej Ligi Palantowej,
❇️ organizacja Ogólnopolskiej Ligi Palantowej,
❇️ organizacja Biznesowej Ligi Palantowej,
❇️ organizacja Mistrzostw Europy i Świata w Palanta (propagując Palanta wśród Polonii),
❇️ powrót Palanta do podstawy programowej we wszystkich szkołach,
❇️ Palant na olimpiadzie!
Z roku na rok widzimy ciągły rozwój i postęp w działaniach, jednakże poza finansami zabierają nam one mnóstwo czasu. Często kosztem rodziny, gdyż realizowane są poza standardowym czasem pracy, a w niektórych przypadkach także kosztem prowadzonej działalności gospodarczej, zatem poza kosztami to nawet zmniejszają potencjalny przychód. Jednakże widząc duże zainteresowanie tym historycznym sportem wśród coraz to większych grup społecznych oraz zawsze bardzo pozytywny odbiór zarówno wśród graczy, jak i obserwatorów, upewniamy się, że powinniśmy to kontynuować i rozwijać.
Aby jednak móc się rozwijać i skalować nasze działania potrzebujemy nieco wsparcia finansowego na opłacenie takich rzeczy jak m.in.: utrzymanie strony internetowej, tworzenie materiałów promocyjnych i edukacyjnych na social media, wynagrodzenie księgowego, przejazdy na darmowe wydarzenia czy spotkania z potencjalnymi partnerami, realizację darmowych turniejów m.in. rodzinnych, aby zapalać do tej gry całej pokolenia, a także na możliwość poświęcenia większej ilości czasu na prace mające na celu pozyskiwanie finansowania odgórnego na nasze działania. Bez Twojego wsparcia niestety część działań przesunie się w czasie, a co za tym idzie powrót Palanta w Polsce. Liczymy zatem na Twoją pomoc, każde 30 zł to udział jednego dziecka w warsztatach, które będą dla niego początkiem większej przygody z Palantem w tle.
Co więcej – aby pokazać Ci, że te pieniądze nie są przez nas marnowane zorganizujemy warsztaty edukacyjno-sportowe dla 6 różnych szkół w sześciu województwach: małopolskim, podkarpackim, pomorskim, lubuskim, mazowieckim oraz śląskim, z których nagramy filmik potwierdzający nasze działania oraz zadowolenie dzieciaków, abyś utwierdził/a się w przekonaniu, że to faktycznie ma sens!
Z góry bardzo dziękujemy za każde przekazane wsparcie, a w niedalekiej przyszłości zobaczysz jak wiele więcej będziemy w stanie dzięki niemu zrobić!
Dla przypomnienia:
„Palant to sport, a nie ktoś durny!
Palant to tradycja, z której możesz być dumny!”
#palantpowraca
#Palanciści
#PSPal
#PalantPowracaWTwojejSzkole
#CałaPolskaGraWPalanta
#PSPalTrójmiasto
#KampaSłubice
#PSPalKraków
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!