id: pbkr8w

Na wydanie książki - Wieża Quistorpa

Na wydanie książki - Wieża Quistorpa

Nasi użytkownicy założyli 1 166 207 zrzutek i zebrali 1 212 563 773 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Gdy na historię opadł kurz…


To najlepsza okazja, by przypomnieć o fascynującym obiekcie, który skrył się w szczecińskim Lasku Arkońskim. O wieży, o której odbudowę postuluje wielu z nas.


Chciałbym zachęcić mieszkańców Szczecina, pasjonatów historii i architektury do wsparcia moich działań, których finalnym efektem jest wydanie około 200 stronicowej publikacji „Szczecińska Wieża Quistorpa. Od monumentu po ruinę”. Budowla ukazana na wielu pocztówkach i zdjęciach powstawała w latach 1900-1904, a jej pomysłodawcą był filantrop i przedsiębiorca Martin Quistorp.

Analizując dostępne przekazy historyczne w postaci dokumentacji archiwalnej, licznych pocztówek, zdjęć czy literatury przed- i powojennej stworzyłem monografię obiektu, który trwale związał się z tożsamością miejsca, a przede wszystkim z mieszkańcami Szczecina. W książce zawarłem biografię Johannesa i Martina Quistorpów oraz wyniki badań prowadzonych przez Stowarzyszenie „Denkmal Pomorze” na terenie cmentarza przyzakładowego Ośrodka Opiekuńczego „Bethanien”, na którym spoczęła cała rodzina Quistorp.


Kolejno prześledziłem historię wieży od czasów jej powstania do czasów obecnych. Wskazałem możliwe okoliczności jej zniszczenia w 1945 roku, który jednocześnie jest cezurą czasową wyznaczającą – jak w tytule pracy – czasy świetności „Od monumentu…” i upadku „… po ruinę”. Następnie scharakteryzowałem wybrane przykłady wież poświęconych cesarzom i ważnym osobistościom, w tym Wieży Grunewald w Berlinie oraz szczecińskim wieżom Bismarcka na Gocławiu i Baresela w Zdrojach. Na zakończenie pracy, przedstawiłem obecny stan zachowania ruin Wieży Quistorpa.

Monografia posiada bogaty wykaz ilustracyjny, składający się z historycznych fotografii, pocztówek, grafik, zdjęć współczesnych oraz panoramicznych z drona.

p438691917bb80e2.jpegPlanowane wydanie książki to październik. Publikacja ukaże się w nakładzie 500 egzemplarzy. Chciałbym zadbać by książka mogła zagościć na Waszych półkach na lata, dlatego zadbałem o to, by była wydana w oprawie twardej, w druku kolorowym.


Do pełni sukcesu brakuje jednak uzyskanie pełnej kwoty, w której największa część dotyczy wydruku. Angażuję w to środki własne, które są niewystarczające, dlatego chciałbym prosić Was o pomoc. Wiem jakim zainteresowaniem cieszy się sama wieża i losy rodziny Quistorp. Do tej pory nie było jeszcze w naszym mieście pełnej publikacji tej słynnej na Pomorzu budowli. Chciałbym to zmienić i liczę, że dzięki Państwa pomocy będzie to możliwe. Dziękuję!

 

AKTUALIZACJA!

Z UWAGI NA ZAMKNIĘTĄ REDAKCJĘ KSIĄŻKI, WPŁACAJĄCY ZGODNIE Z OPISEM NAGRÓD, OTRZYMA JĄ ZA DARMO, LECZ BEZ IMIENNEGO PODZIĘKOWANIA.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 3

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Książka za darmo
Wpłacający na zrzutkę otrzyma książkę za darmo.
50 zł

Kupione 38 z 38

Zakończona
Inne
Podziękowanie z imienia i nazwiska
Wpłacający otrzyma książkę za darmo oraz zostanie wymieniony z imienia i nazwiska w podziękowaniu.
100 zł

Kupione 28 z 40

Zakończona
Inne
5 egz. + podpis autora
(Oferta skierowana dla firm oraz osób prywatnych). Wpłacający otrzyma 5 podpisanych przez autora egzemplarzy książki.
500 zł

Kupione 2 z 8

Zakończona

Wpłaty 84

CZ
Zofia Frąckowiak
60 zł
 
Dane ukryte
400 zł
AR
100 zł
KC
Katarzyna Chmielewska
100 zł
PF
51 zł
LR
Lena
10 zł
 
Dane ukryte
ukryta
DP
Dariusz Patryn
50 zł
AW
Artur Wierzbiło
150 zł
LE
Lidia Hanak-Ennen
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!