id: pfe99d

Pomóż strażakom z OSP Chrząstowice kupić nowy wóz i jego wyposażenie

Pomóż strażakom z OSP Chrząstowice kupić nowy wóz i jego wyposażenie

6 757 zł 
z 1 000 000
0%
208 dni do końca
30 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

3 maja 2022 roku, o godzinie 7 rano, w remizie straży pożarnej OSP Chrząstowice (woj. małopolskie) rozległ się alarm. Tego dnia, strażacy mieli obchodzić swoje święto, związane ze wspomnieniem ich patrona, Świętego Floriana - dzień wcześniej przygotowywali galowe mundury i sztandary, rano miała się odbyć Msza Święta w ich intencji, a po niej wspólne świętowanie z okolicznymi mieszkańcami.


Gdy zawyła syrena, strażacy ochotnicy ruszyli do remizy. Pożar objął garaż w sąsiedniej wsi, w którym znajdował się samochód, a w tym miejscu zabudowa mieszkalna jest bardzo gęsta i istniało duże ryzyko, że ogień rozprzestrzeni się na domy. Strażacy pędzili do pożaru, chcąc ratować ludzi i ich dobytek. Przejeżdżając przez wał przeciwpowodziowy na stopniu wodnym we wsi Łączany, ich niemal zabytkowy, ponad 40-letni wóz strażacki, na lekkim łuku mokrej od porannego deszczu drogi, stoczył się z kilkumetrowej skarpy w dół. Ratownicy odnieśli obrażenia, jeden musiał być hospitalizowany. Wóz został odholowany i nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Powstałe wskutek wypadku uszkodzenia, to między innymi przestawiona kabina i oś, rozbita przednia szyba, uszkodzony agregat i inne sprzęty. Auto zostało przeznaczone do kasacji, a tym samym strażacy zostali bez wozu.


Tymczasem Chrząstowice to teren zalewowy. Remiza straży znajduje się ok. 2 minuty pieszo od koryta Wisły i ok. 7 minut pieszo od sztucznego kanału wodnego. Strażacy wielokrotnie ratowali wieś i okoliczne miejscowości w czasie powodzi, między innymi w roku 1997 i 2010, ale również w czasie licznych mniejszych podtopień, które na tym terenie zdarzają się często. Jednocześnie biorą udział w gaszeniu dziesiątków pożarów traw i łąk, jeżdżą w obstawach oraz ruszają do wypadków samochodowych. Ratują ludzi, zwierzęta i mienie, poświęcając swój czas, zdrowie, a czasami również i własne środki finansowe dla bezpieczeństwa nas wszystkich.


Teraz to oni potrzebują naszej pomocy. Koszt zakupu średniego uterenowionego wozu strażackiego to ok. 900 tysięcy złotych, plus ok. 100 tysięcy złotych potrzebne do jego wyposażenia. Pomóż strażakom ochotnikom z OSP Chrząstowice kupić nowy wóz - wpłać tyle, ile możesz, ile uznasz za stosowne. Swoją wpłatą ratujesz ludzkie życie!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 30

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

895 290 zrzutek

i zebrali

840 332 664 zł

A ty na co dziś zbierasz?