NAMIOT SYPIALNY I SIECI ORNITOLOGICZNE DLA AKCJI CARPATICA ID: pgh2w4

NAMIOT SYPIALNY I SIECI ORNITOLOGICZNE DLA AKCJI CARPATICA ID: pgh2w4

8 247 zł z 5 555 zł

148%

8 247 zł

8 247 zł

z 5 555 zł

42 dni

42 dni

do końca

94

94

wspierających
148%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

AKTUALIZACJA: Uzbieraliśmy zakładaną kwotę w rekordowym czasie 2 dni!! Ale NIE kończymy zbiórki!!! Idziemy na rekord :) Niech to będzie nie kilkanaście, a kilkadziesiąt nowych sieci. Wierzymy w Was wspaniali ludzie! Z całego serca dziękujemy za Waszą hojność i prosimy o dalsze promowanie Akcji w sieci. Jesteście najlepsi!


Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w przygotowaniu naszego obozu badawczego na nadchodzący sezon jesienny 2020 roku. Od ponad 20 lat na terenie Beskidu Niskiego uruchamiamy terenową stację monitoringu ptaków wędrownych pod nazwą Akcja Carpatica. Zafascynowani jesiennym fenomenem wędrówek ptaków zadajemy sobie pytanie: skąd i dokąd lecą ptaki przez polskie Karpaty. Szczególnie te najmniejsze, które nie tworzą spektakularnych kluczy na niebie, nie odzywają się donośnym głosem, i tak naprawdę przemykają cicho, niepostrzeżenie przez nadrzeczne zarośla. Często też wędrują nocą. Metoda jaką wykorzystujemy do badań to zakładanie miniaturowych obrączek z wyrytym niepowtarzalnym numerem. Sens tej metody polega na tym, że na innej terenowej stacji, np. węgierskiej, włoskiej czy egipskiej ktoś skontroluje naszego ptaka i odczyta numer obrączki. Dla nas będzie to tzw. wiadomość powrotna. Takich wiadomości mamy już sporo. Dowiedzieliśmy się, że nasze ptaki dotarły na Słowację, Węgry, Cypr, do Włoch, Francji, Hiszpanii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Rosji, Estonii, Finlandii, czy na Litwę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nasze badania mają charakter terenowy. Co roku, w jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego, rozstawiamy na 3 miesiące nasze namioty i sieci badawcze.

Nie oszczędzają nas upały, deszcze, wiatry i mrozy. Trudne warunki atmosferyczne nie osłabiają naszego zapału do prowadzenia monitoringu ornitologicznego i badania ptasich migracji. Osłabiają natomiast przedmioty, które w trakcie tych miesięcy dzielnie służą naszym celom.

Specjalne sieci, za pomocą których odławiamy dzikie ptaki w celu ich zaobrączkowania, wymagają w tym momencie gruntownego remontu lub wymiany. Precyzyjna i misterna nylonowa przędza jest jednocześnie bardzo delikatna i z upływem czasu, pod wpływem działających czynników atmosferycznych, ludzkich i zwierzęcych, ulega zniszczeniu i przestaje pełnić swoją funkcję. Część sieci udaje się naprawić i ponownie służą jak „nowe”, ale niektóre są tak bardzo nadszarpnięte „zębem czasu”, że po prostu nie da się już ich zreperować i wymiana jest koniecznością. Koszt jednej takiej sieci to ok. 250 zł. Aby nasza terenowa stacja badawcza mogła normalnie funkcjonować musimy dokupić na ten sezon kilkanaście nowych sieci ornitologicznych.

cebf3ee509cca7b1.jpeg

W pierwszej kolejności jednak chcielibyśmy kupić dodatkowy namiot sypialny dla wolontariuszy biorących udział w badaniach. Nasze namioty, które służą nam już od wielu lat, nawet po reperacji, mogą kolejnego sezonu nie wytrzymać. Koszt namiotu o którym myślimy to 600 zł.

dc7d991ebb8cd676.jpeg

Każdą zebraną podczas tej zbiórki kwotę wykorzystamy na doposażenie naukowej stacji badawczej Akcji Carpatica. W pierwszej kolejności zakupimy namiot, a pozostałą sumę przeznaczymy na nowe sieci ornitologiczne.


Z góry dziękujemy za Waszą pomoc!


Stowarzyszenie Carpatica

Grupa Badania Wędrówek Ptaków

www.carpatica.org

facebook.carpatica.org

mailto: [email protected]Wpłacający94

Bogdan Żyła
200 zł
KM
Karolina maślanka
100 zł
GC
Grzegorz Cierlik
50 zł
_
_gC_
1 zł
OZ
Olga Ziaja
15 zł
PP
Przemysław Pilaszek
25 zł
RW
Radek Włodarczyk
200 zł
 
Dane ukryte
ukryta
SS
Sławomir Springer
50 zł
TW
To wymyśl coś!
2,50 zł
Zobacz więcej

Komentarze6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

519 980 zrzutek


A ty na co dziś zbierasz?