id: pgh2w4

NAMIOT SYPIALNY I SIECI ORNITOLOGICZNE DLA AKCJI CARPATICA

NAMIOT SYPIALNY I SIECI ORNITOLOGICZNE DLA AKCJI CARPATICA

10 571 zł 
z 5 555
190%
zakończona 31.08.2020r
123 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

AKTUALIZACJA: Z zebranych do tej pory pieniędzy zakupiliśmy sieci za kwotę 5800 zł, namiot (600 zł), tyczki bambusowe, lodówkę i drobny sprzęt obozowy (ok. 1500 zł), oraz dołożyliśmy 1150 zł do panelu słonecznego i akumulatora. Ponieważ nasz zielony namiot główny będzie wymagał w najbliższym czasie wymiany, całość kwoty, która zostanie po zakończeniu zrzutki przeznaczymy na ten właśnie cel. Koszt takiego namiotu to minimum 2000 zł, więc nadal prosimy Was pięknie o wpłaty. Przede wszystkim zaś bardzo, bardzo DZIĘKUJEMY za dotychczasowe wsparcie!

ye5abf03c5b96ab7.jpeg

Zachęcamy również do czynnego włączenia się w nasze badania w miejscowości Rostajne. Mamy jeszcze wolne miejsca w październiku. Piszcie na adres: [email protected]

Termin pobytu ustalimy wspólnie z Wami.


Trzymajcie się zdrowo i do zobaczenia w Beskidzie Niskim!Zwracamy się do Was z prośbą o pomoc w przygotowaniu naszego obozu badawczego na nadchodzący sezon jesienny 2020 roku. Od ponad 20 lat na terenie Beskidu Niskiego uruchamiamy terenową stację monitoringu ptaków wędrownych pod nazwą Akcja Carpatica. Zafascynowani jesiennym fenomenem wędrówek ptaków zadajemy sobie pytanie: skąd i dokąd lecą ptaki przez polskie Karpaty. Szczególnie te najmniejsze, które nie tworzą spektakularnych kluczy na niebie, nie odzywają się donośnym głosem, i tak naprawdę przemykają cicho, niepostrzeżenie przez nadrzeczne zarośla. Często też wędrują nocą. Metoda jaką wykorzystujemy do badań to zakładanie miniaturowych obrączek z wyrytym niepowtarzalnym numerem. Sens tej metody polega na tym, że na innej terenowej stacji, np. węgierskiej, włoskiej czy egipskiej ktoś skontroluje naszego ptaka i odczyta numer obrączki. Dla nas będzie to tzw. wiadomość powrotna. Takich wiadomości mamy już sporo. Dowiedzieliśmy się, że nasze ptaki dotarły na Słowację, Węgry, Cypr, do Włoch, Francji, Hiszpanii, Słowenii, Serbii, Chorwacji, Czarnogóry, Rosji, Estonii, Finlandii, czy na Litwę. Jak wspomnieliśmy wcześniej, nasze badania mają charakter terenowy. Co roku, w jednym z najpiękniejszych zakątków Beskidu Niskiego, rozstawiamy na 3 miesiące nasze namioty i sieci badawcze.

Nie oszczędzają nas upały, deszcze, wiatry i mrozy. Trudne warunki atmosferyczne nie osłabiają naszego zapału do prowadzenia monitoringu ornitologicznego i badania ptasich migracji. Osłabiają natomiast przedmioty, które w trakcie tych miesięcy dzielnie służą naszym celom.

Specjalne sieci, za pomocą których odławiamy dzikie ptaki w celu ich zaobrączkowania, wymagają w tym momencie gruntownego remontu lub wymiany. Precyzyjna i misterna nylonowa przędza jest jednocześnie bardzo delikatna i z upływem czasu, pod wpływem działających czynników atmosferycznych, ludzkich i zwierzęcych, ulega zniszczeniu i przestaje pełnić swoją funkcję. Część sieci udaje się naprawić i ponownie służą jak „nowe”, ale niektóre są tak bardzo nadszarpnięte „zębem czasu”, że po prostu nie da się już ich zreperować i wymiana jest koniecznością. Koszt jednej takiej sieci to ok. 250 zł. Aby nasza terenowa stacja badawcza mogła normalnie funkcjonować musimy dokupić na ten sezon kilkanaście nowych sieci ornitologicznych.

cebf3ee509cca7b1.jpeg

W pierwszej kolejności jednak chcielibyśmy kupić dodatkowy namiot sypialny dla wolontariuszy biorących udział w badaniach. Nasze namioty, które służą nam już od wielu lat, nawet po reperacji, mogą kolejnego sezonu nie wytrzymać. Koszt namiotu o którym myślimy to 600 zł.

dc7d991ebb8cd676.jpeg

Każdą zebraną podczas tej zbiórki kwotę wykorzystamy na doposażenie naukowej stacji badawczej Akcji Carpatica. W pierwszej kolejności zakupimy namiot, a pozostałą sumę przeznaczymy na nowe sieci ornitologiczne.


Z góry dziękujemy za Waszą pomoc!


Stowarzyszenie Carpatica

Grupa Badania Wędrówek Ptaków

www.carpatica.org

facebook.carpatica.org

mailto: [email protected]Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 123

preloader

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

894 840 zrzutek

i zebrali

839 473 540 zł

A ty na co dziś zbierasz?