ZDOBĄDŹ UNIKALNE ZDJĘCIA, NIECH SPRAWIEDLIWOŚĆ ZAGOŚCI W TWOIM MIEŚCIE. / DONATE for JUSTICE in Poland. Multimedia project showing truely independent judges, prosecutors and attorneys. Support independence of judiciary.
ZDOBĄDŹ UNIKALNE ZDJĘCIA, NIECH SPRAWIEDLIWOŚĆ ZAGOŚCI W TWOIM MIEŚCIE. / DONATE for JUSTICE in Poland. Multimedia project showing truely independent judges, prosecutors and attorneys. Support independence of judiciary.
Nasi użytkownicy założyli 1 231 684 zrzutki i zebrali 1 364 619 656 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności24
-
To już ostatnie dni wystawy w tym roku w Warszawie. W niedzielę o 20.00 zapraszamy wszystkich zrzutkowiczów na żywo do Pracowni Duży Pokój na spotkanie wokół historii praworządności. Debata też będzie dostępna on-line.
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
KAŻDY POLAK POWINIEN POZNAĆ ICH HISTORIĘ
Igor Tuleya, Radosław Baszuk, Krystian Markiewicz, Bartosz Starosta, Bartłomiej Przymusiński, Katarzyna Kałwak, Joanna Hetnarowicz-Sikora, Jakub Kościerzyński, Dorota Zabłudowska, Piotr Gąciarek, Sylwia Gregorczyk-Abram, Michał Wawrykiewicz, Katarzyna Kwiatkowska, Beata Morawiec, Paweł Juszczyszyn, Monika Ciemięga, Olimpia Barańska–Małuszek, Katarzyna Wróbel-Zumbrzycka, Monika Frąckowiak, Katarzyna Szeska, Waldemar Żurek, Jarosław Onyszczuk, Ewa Wrzosek, Justyna Brzozowska, Karolina Gierdal, Anna Gieniusz-Kłubowicz, Maria Ejchart-Dubois
Wystawa "SPRAWIEDLIWOŚĆ" to portrety sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy od sześciu lat konsekwentnie walczą z tzw. reformą sądownictwa. To opowieść o obronie praworządności, konstytucji i niezawisłych sądów.
UDAŁO SIĘ NAM WYPRODUKOWAĆ WYSTAWĘ ALE NASZ PROJEKT WCIĄŻ POTRZEBUJE WSPARCIA _ NIESTETY NIE OTRZYMALIŚMY ŻADNEGO GRANTU OD PAŃSTWA POLSKIEGO. JESTEŚMY W TRUDNEJ SYTUACJI. PROSIMY O WSPARCIE. ORAGNIZUJEMY SPOTKANIA DLA MŁODZIEŻY< SPOTKANIA Z BOHATERAMI WYSTAWY>
Od 13 maja 2021 roku projekt na który składają się fotografie, wywiady oraz film o walce o niezawisły wymiar sprawiedliwości będzie można zobaczyć w Pracowni Duży Pokój w Warszawie, ul. Warecka 4/6. Mamy nadzieję, że wystawę, dzięki państwa wsparciu, oraz Stowarzyszeniu "Iustitia", będzie można zobaczyć w całej Polsce. Liczymy na to, że "Sprawiedliwość" będzie można obejrzeć poza granicami kraju. Mamy już pierwsze zaproszenie od Amnesty International, która zaprasza projekt do Holandii.
Fotograf i dziennikarz Piotr Wójcik od 2016 roku dokumentuje proces stawiania oporu wobec zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym i Prokuraturze:
- Zobaczyłem ludzi bardzo zdeterminowanych do tego, by bronić pewnego porządku sprawiedliwości i państwa demokratycznego opierającego się na trzech filarach, z których jednym jest władza sądownicza. Zobaczyłem też ludzi, którzy mają głęboką autorefleksję na temat tego, jak ten wymiar sprawiedliwości funkcjonował wcześniej i co w nim było nie tak - mówi Wójcik. W swoim projekcie chce postawić nas "oko w oko" z prawnikami, którzy mimo represji - degradacji, przymusowych delegacji czy postępowań dyscyplinarnych, które ich spotkały bronią demokratycznego porządku prawnego.
Na zdjęciu poniżej adwokat Radosław Baszuk, specjalista od prawa represyjnego, obrońca aktywistów.
To nie jest zwykła wystawa portretów sędziów i prokuratorów i mecenasów, którzy nie poddają się szykanom władzy. To też spojrzenie w przyszłość, rozmowy o tym jak trzeba zmieniać wymiar sprawiedliwości, żeby sprawnie działał, żeby obywatele nie bali się sędziów i wreszcie, żeby każdy miał poczucie wysłuchania i rozumiał proces w sądzie.
- Żaden akt prawny, przyjęty w tym kraju, nie może być sprzeczny z zapisem konstytucji. To jest kręgosłup naszej państwowości jako demokratycznego państwa prawa - mówi prokurator Katarzyna Szeska, która zajmowała się m.in raportem z działalności WSI Antoniego Macierewicza. Zdegradowana i delegowana z dnia na dzień kilkaset kilometrów od swojej macierzystej jednostki.
- W rozmowie z Piotrem Wójcik podkreśla: Pamiętam ten dzień, kiedy po raz pierwszy założyłam swoją togę i poczułam – że od tego dnia ciąży na mnie niesamowita odpowiedzialność. Bo to nie jest zwykła praca. Nierozważnie skierowany akt oskarżenia, nieprzemyślany – my naprawdę decydujemy - bardzo często – o losach drugiego człowieka...„Przełożony sobie życzy, to napiszę akt oskarżenia” - czy na pewno, w ten sposób powinniśmy podchodzić do tego? Nie. Zastanów się. Oceń dowody. Bo możesz komuś nieopatrznie zniszczyć życie.
Ten projekt ma pokazać nie tylko zmagania o życie w państwie prawa, ale przede wszystkim brać czynny udział w dyskusji o tym jak zmienić stosunek Polaków do ludzi, którzy czuwają nad ich wolnością. Jak przywrócić, zbudować zaufanie do instytucji państwowych. Jak jak zrozumieć prokuraturę i jej decyzje, po co nam niezawiśli, niezależni prawnicy. Jak pojąć wszystko co się stało przez ostatnie lata i budować od nowa sprawiedliwość w Polsce.
Na zdjęciu poniżej sędzia Piotr Gąciarek, który jest prześladowany m.in. za to, że aktywnie wspiera sędziego Tuleyę:
- Czy niezależność sędziowska ma jakieś granice? Oczywiście, że ma. Granicą jest kwestia intelektualnej uczciwości.
SPRAWIEDLIWOŚĆ wpisuje się debatę o tym, jak zreformować polski wymiar sprawiedliwości, aby odpowiadał demokratycznym standardom.
13 maja 2021 planujemy wernisaż w Pracowni Duży Pokój przy ulicy Wareckiej 4/6 w Warszawie.
Chcielibyśmy, aby wystawa ta pojawiła się także w innych miejscach Warszawy, w innych miastach Polski, a także za granicą, w tym w Parlamencie Europejskim.
Zbieramy na wydruk zdjęć, redakcję tekstów, tłumaczenia i inne czynności potrzebne do wyprodukowania wystawy. To koszt sięgający ponad 50 tysięcy złotych.
Obecna sytuacja polityczna powoduje, że żadna instytucja rządowa nie przyzna nam dotacji na tego typu przedsięwzięcie. Dlatego zwracamy się o pomoc. Jesteśmy przekonani, że sześć lat tzw. "reformy sądownictwa" nie może być zapomniane. A ludzie prawa, którzy byli i są głosem niezawisłego, demokratyczna sądownictwa muszą być ciągle wspierani.
WIERZYMY, że takich osób jak my jest więcej. Tych, którym na sercu leży polski wymiar sprawiedliwości. Tych, którzy podziwiają niezłomnych sędziów, prokuratorów, adwokatów. Tych, którzy chcą dyskutować o tym jak ZBUDOWAĆ SPRAWIEDLIWOŚĆ od nowa.
Autor projektu:
Piotr Wójcik to fotograf, aktywista, wieloletni szef działu Foto "Gazety Wyborczej". Autor ikonicznych fotografii Geremka, Kuronia czy Mazowieckiego. Portretuje Polskę demokratyczną, odkąd jest demokratyczna. - Od połowy lat 80. dokumentuję najważniejsze wydarzenia społeczne i polityczne w Polsce. Byłem aktywnym uczestnikiem przemian 1989 roku i nie chciałbym, aby to, co osiągnęliśmy przez ostatnie 30 lat zostało pogrzebane przez demagogię i kłamstwa obecnej władzy. Stąd pomysł na pokazanie sędziów, prokuratorów i adwokatów, którzy nie poddają się naciskom władzy i postępują zgodnie z literą prawa. Chciałbym przedstawić i pokazać szerszej publiczności prawników, którzy podobnie jak opozycja 30 lat temu, dziś muszą być niezłomni. Dla których sprawiedliwość i konstytucja są ważniejsze niż doraźne korzyści z zajmowanych stanowisk – podkreśla Piotr Wójcik.
IGOR TULEYA, który na symbolicznym już zdjęciu Wójcika siedzi wśród akt tylko jednej sprawy mówi: - Na naszych oczach powstaje nowy model - sędziego obywatelskiego. On już nie jest zamknięty w czterech ścianach rozpraw i nie ogranicza swojej aktywności wyłącznie do wyroku i jego uzasadnienia. Sędzia powinien wyjść do obywateli, spotykać się z nimi, opowiadać o tym co robi. Powinien też uczyć się od obywateli, prowadzić z nimi dialog o zmianach w prawie i sądownictwie. To ważne - w ten sposób - wierzę w to - buduje się właśnie autorytet sędziego i zaufanie obywateli do wymiaru sprawiedliwości.
Poza sędzią Tuleyą, innymi bohaterami projektu „Sprawiedliwość” są m.in.: sędziowie: Olimpia Barańska-Małuszek, Monika Ciemięga, Monika Frąckowiak, Paweł Juszczyszyn, Dorota Zabłudowska czy prokuratorzy: Jarosława Onyszczuk, Katarzyna Szeska, Justyna Brzozowska.
Kto zbiera?
Fundacja Picture Doc (https://picture-doc.org/) i Pracownia Duży Pokój (www.duzypokoj.org).
Pracownia Duży Pokój to społeczna instytucja kultury, którą w centrum Warszawy tworzą cztery organizacje pozarządowe. Realizujemy projekty fotograficzne, dokumentacyjne, badawcze, dziennikarskie, wydawnicze. To przestrzeń, w której spotykają się lokalne społeczności, artyści, animatorzy kultury. Wspieramy działania nieformalnych inicjatyw, integrujemy aktywistów, promujemy wartości obywatelskie. Łączy nas idea dialogu dla krytycznego współtworzenia rzeczywistości. Prawdziwa wartość Dużego Pokoju rodzi się w rezultacie spotkania czterech różnych perspektyw – społecznej, antropologicznej, kultury i sztuk wizualnych.
PDP to właśnie PictureDoc, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna (https://etnograficzna.pl/), Stowarzyszenie 61 (https://mamprawowiedziec.pl/) oraz Inicjatywa Wolna Białoruś (https://wolnabialorus.wordpress.com/).
English below:
WHAT: JUSTICE EXHIBITION TO TRAVEL ACROSS THE COUNTRY AND EUROPE.
The aim of the JUSTICE project is to summarize six years of struggle against the destruction of democratic order, to introduce citizens to the justice system through its main actors - heroes and to initiate a debate about a new order of the justice system.
JUSTICE is a photo exhibition combined with interviews in the gallery space ‘Duży Pokój’ in Warsaw. It will be open on the 13th May 2021. It will be available as an online exhibition as well - in at least in two languages. In addition project includes debates, meetings with judges, a series of publications in social media, an exhibitioncatalogue and many press releases. The aim is to create a safe space with many actors in order to start debate about true reform needed.
WHY: JUSTICE in Poland is crucial. We all feel that buliding and promoting values of this project who promotes 25 judges, attorneys and prosecutors fighting for independent courts will close us to social change in this case to bigger awarness of judiciary - understanding the rule of law, understanding constitution and other democratic foundations.
WHO: Duży Pokój Gallery (duzypokoj.org) is a space who connects four NGO's - Association61 (MamPrawoWiedzieć.pl , Association Ethnographic Laboratory (etnograficzna.pl), Free Belarus Initiative (wolnabialorus.wordpress.com) and PictureDOC Foundation (Fundacja Picture Doc (picture-doc.org).
BACKGROUND:
It's six years after the destruction of the judiciary done by the government of The Law and Justice party and still there are lawyers in Poland, including judges, prosecutors and attorneys, who consistently oppose to that so-called 'judicial reform'.
They are almost every day attacked in various ways by the polish public television and the right-wing press and yet they have not allowed themselves to be intimidated or broken.
The judges are trying to persevere, despite the exposure to the repression of the newly created Disciplinary Chamber of the Supreme Court, which is not recognized by the Court of Justice of the European Union as a court.
Despite serious doubts about the legality of this Chamber, it imposes severe disciplinary penalties to recalcitrant judges. So
for instance, independent prosecutors have been already in 2016 reassigned to lower positions, and now, in an act of retaliation, they are sent on secondments to locations as far away as 400 km from their places of residence.
PIOTR WÓJCIK : I strongly belief that judicial independence and an independent prosecution service are the pillars of a democratic state under the rule of law. Therefore, I decided to document and present the profiles of those judges and prosecutors who still have courage to say "no" to the destruction of the legal system in Poland.
IGOR TULEYA (on the photo):
Igor Tuleya,
VIII Criminal Division, District Court in Warsaw
Judge since 1998
Hundreds of cases a year
A new model of a judge is just being created - the citizen judge. He is no longer confined within the four walls of courtroom and does not limit his activity only to the verdict and its justification. The judge should go out to the citizens, meet with them, talk to them about what he does. He should also learn from the citizens, engage in
dialogue with them about changes in the law and the judiciary. This is important, and I believe that this is how authority of a judge and citizens' trust can be built again and the faith in the judiciary brought back.
On November 18, 2020, the so-called Disciplinary Chamber waived my judicial immunity and removed me from the bench. Mentioned Chamber had no right to do so. I did not commit a crime, and the so-called Disciplinary Chamber is not a court. It acts on the orders of politicians. The prosecutor has already summoned me twice for questioning. I could not go. It would have been cowardice. I would deny myself. I would not be able to look in the eye the Free People , the defenders of the rule of law. By meekly taking part in this hearings I would be legitimizing lawlessness. I would be admitting that everything is OK. It is not. The prosecutor announced that he would lead me by force. I'm calm because I believe in what I'm doing. We may be powerless, but we are not defenseless. And today and always I will repeat: values are worth defending. And defending them is worth paying any price. As long as we fight - we are winners. There’s always sunshine behind the clouds and even after the longest night the day will rise. I am convinced of that.
Piotr Wójcik, the author of JUSTICE:
president of the Picture Doc Foundation, photographer, documentary filmmaker. In the 90s he took iconic photos of Polish politicians - Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki and others - co-creators of democratic Poland. For two decades connected with biggest polish daily 'Gazeta Wyborcza', for years head of the Photo Department of "Gazeta Wyborcza". He created, among others, the exhibition "30/100_PL. 30 Years of Freedom".
'Since the mid-1980s I have been documenting the most important social and political events in Poland. I was an active participant of the democratic changes of 1989 in Poland and I would not like to see what we achieved in the last 30 years buried by the demagogy and lies of the current government.
Hence the idea to show judges, prosecutors and lawyers who do not give in to the pressure and act according to the letter of the law. I would like to present and show to a wider audience lawyers who, like the opposition 30 years ago, today must be steadfast.
For whom justice and the constitution are more important than temporary benefits from their positions.'
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Oferty/licytacje 5
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
50 zł
Kupione 39 z 300
1000 zł
Kupione 1 z 10
Witam. Proszę o wpłaty i o pomoc na rzecz mojej zrzutki id: 79m3h7 oraz o udostępnianie jej na Facebooku. Pamiętajmy Dobro Zawsze Wraca. Otwórzmy Swe Serca. Z GÓRY DZIĘKUJĘ WAM ZA DOBROWOLNE WPŁATY. Dawid W.