"Mapa błędów. Kompas nadziei". Dołącz do wydania almanachu z twórczością młodzieży ukraińskiej
"Mapa błędów. Kompas nadziei". Dołącz do wydania almanachu z twórczością młodzieży ukraińskiej
Nasi użytkownicy założyli 1 226 198 zrzutek i zebrali 1 348 167 083 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności6
-
Zrobiliśmy to razem z wami!
Zbiórka na publikację almanachu młodzieży z Ukrainy zakończona!
Pamiętacie, jak było na początku?
W jednym z najtrudniejszych momentów w historii Ukrainy młodzi poeci w Krakowie postanowili pisać wiersze, aby uratować siebie i wesprzeć swoich współobywateli, aby znaleźć nadzieję i dać ją wszystkim tym, którzy najbardziej jej potrzebują.
Z piórami w ręku ogłosiliśmy zbiórkę na wydanie całej książki z wierszami o błędach, które doprowadziły nas do piekła i o nadziei, którą może obudzić każdy, kto przeczyta te wiersze.
Zdaliśmy sobie sprawę, że potrzebna kwota jest ogromna, więc wpadliśmy na pomysł podzielenia zbiórki na części: każdy mógł kupić tylko 1-2 strony przyszłego almanachu, z których każda kosztowała 48 zł. Należało kupić 200 stron przyszłego zbioru wierszy.
W ten sposób każdy mógł wesprzeć inicjatywę ukraińskiej młodzieży.
W efekcie po 90 dniach zbiórki wsparliście nas 91 razy!
Kupiliście wszystkie strony almanachu, a nawet więcej! Pozostałe środki ze zbiórki młodzież przeznaczy na wysyłkę części książek do Ukrainy oraz organizację prezentacji almanachu.
Bardzo dziękujemy za każdą darowiznę!
Daliście młodzieży nadzieję, że ich pomysł jest piękny i ważny, że ich talenty są wspierane przez świat.
Almanach ma być!
Nadszedł czas, aby zapełnić tę wszystkie 200 stron!
Z niecierpliwością czekamy na prezentację książki w listopadzie!
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
Fundacja Jedność wspiera utalentowaną młodzież różnej narodowości. Ten projekt zainicjowany przez młodzież ukraińską. Wspierajmy przyszłość razem!
My — nastolatkowie, zjednoczeni wokół idei klubu literackiego "Globalny Pstryk" marzymy, by podarować światu książkę o nadziei. Mając tylko długopis w rękach, walczymy z problemami nieporównywalnie większymi od nas: z wojną, bezsilnością, obojętnością i odczłowieczeniem.
W "Mapie błędów. Kompasie nadziei" zbierzemy utwory (poetyckie i prozatorskie), które dla czytelnika staną się przewodnikiem do światła w świecie, gdzie na idee Prawdy i Piękna patrzy się jak na wyświechtane hasła. To teksty, które dla nas zdążyły już stać się świadkami ciężkiego wyboru bycia ludźmi poszukującymi sensu i piękna.
Ta książka jest naszą próbą wyjścia poza granicę mapy błędów i pierwszą próbą wejścia w świat drukowany – wcześniej nasza twórczość rozbrzmiewała się tylko na wieczorach poetyckich. Planujemy wydanie 200 egzemplarzy.
Człowiek składa się ze słów i tekstów, które przeczytał, chociaż może sobie tego nie uświadamiać. Słowo formuje jednostkę, Słowo formuje kulturę.
Dlatego zdecydowaliśmy się zmieniać świat literaturą.
Nad kartką papieru szepczemy słowa, marząc o tym, by razem z szelestem stron one zabrzmiały echem nadziei na całym świecie.
Marzymy, by zrobić „globalny pstryk” w głowach jak najwięcej liczby ludzi!
Więcej o Fundacji Jedność i klubie „Globalny Pstryk”
Fundacja Jedność to zgrany zespół 7 uchodźczyń z Ukrainy z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie edukacji i kultury. Organizacja "Jedność" powstała w 2014 r. w Ukrainie i zajmowała się projektami kulturalno-edukacyjnymi. Po zarejestrowaniu w Krakowie w 2022 r. jako fundacja stała się pierwszą organizacją w Krakowie, która rozpoczęła systematyczną pracę z dziećmi, młodzieżą, ich rodzicami oraz nauczycielami z Ukrainy.
Misją organizacji jest położenie fundamentów pod przyszłe szczęśliwe społeczeństwo bez wojen, dyskryminacji i bezsensownego życia. Wiemy, jak stworzyć środowisko, w którym dziecko rozwija się w wartościową osobowość, zdolną do inteligentnego i systematycznego myślenia, etycznie dojrzałą i zdolną do pozytywnego wpływania na społeczeństwo.
Najważniejszym działaniem Fundacji Jedność jest Centrum Wielokulturowe Jedność gdzie są realizowane liczne projekty edukacyjne i kulturalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych z różnych kultur narodowych.
Z inicjatywy młodych uczestników projektów Fundacji powstał literacki klub ”Globalny Pstryk”, który działa pod mentorstwem zespołu Fundacji.
Co robi „Globalny Pstryk”:
✍️Regularne spotkania
Elementem naszej działalności są cotygodniowe spotkania klubu. Nasza „dyrygentka” i mentorka Olena prowadzi na nich zajęcia, my wspólnie czytamy i zastanawiamy się nad tekstami oraz szukamy inspiracji dla naszej twórczości.
W tej pracy chodzi nie tylko o motywację, lecz także o znalezienie odpowiedzi na głębokie pytania:
- Jaką ideę niesie moja twórczość?
- Jaka jest rola pisarza w społeczeństwie? W historii?
- Dlaczego otrzymałem dar Słowa?
📝 Krytyka
Tworzenie poezji jest łatwiejsze niż jej rozumienie i ocenianie. Dobry krytyk literacki powinien nie tylko mieć rozeznanie w temacie, lecz także sam tworzyć i mieć poczucie taktu. Wszystkiego tego uczymy się na naszych spotkaniach krytycznych, gdzie analizujemy i ulepszamy nawzajem swoje teksty.
🗣️Występy poetyckie
Aby szerzyć to, co dla nas ważne (poezję!), uczestniczymy w wieczorach poetyckich i sami je organizujemy.
Czas samemu stwarzać cud. Oddajemy więc światu nasze talenty, marzenia i Słowo.
"Miej wielkie marzenia. Tylko wielkie marzenia mają moc poruszania ludzkich dusz." – Marek Aureliusz. Wierzymy, że nasze marzenie dotknęło waszych dusz. Dziękujemy za wsparcie!
Chcesz poznać nas bliżej?
- Obejrzyj filmiki o działalności Fundacji . Usłyszysz pulsację życia pełnego sensu
- Obejrzyj filmik o życiu klubu literackiego: „Globalny pstryk”
- Dołącz do nas na fb i instagramie i zobacz, na co jest zdatna moc prawdziwych marzeń!
Grzesiek i jego historia stworzenia klubu
Heorhii Svetilnikov, inicjator klubu, 17 lat
Wydaje mi się, że najważniejsze rzeczy zdarzają się wtedy, gdy do człowieka dochodząnajbardziej proste prawdy. Zdarzają się takie „objawienia” wyłącznie w sposób nieoczekiwany, jak błyskawica w jaskini.
Jednego wieczoru siedziałem w kawiarni i nagle uderzyła mnie myśl: "Ból można przekształcić w piękno." Następnego dnia od razu zacząłem szukać płonących entuzjazmem nieobojętnych ludzi. Na pierwszych zebraniach klubu dużo obmyśliliśmy, dużo ludzi odeszło, ale w końcu ociosaliśmy filozofię klubu: najjaśniejsze słowa nie rodzą się nie tylko z samego cierpienia — piękno i nadzieja muszą być nierozłącznymi jego towarzyszami.
Inaczej nasz almanach nazywał by się "Mapa błędów".
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
+2