Opis zrzutki

Początek Świata.

Niepełnosprawność to nie koniec świata – to jego Początek. Twórz go razem z nami.

 

Niepełnosprawność przenika każdy nasz dzień. Niektórzy z nas doświadczają jej osobiście inni zmagają się z nią jako rodzice dzieci z niepełnosprawnością. Patrzymy na nią z różnych stron, ale potrzeba jest jedna: stworzenie miejsca, które będzie nowym Początkiem dla rodzin dotkniętych niepełnosprawnością. Początkiem naszego lepszego Świata.

a69d6fb2e2e49e5c.png

Czym będzie Początek Świata?

Początek Świata to Centrum, w którym wspierać będziemy całe rodziny, mające dziecko z niepełnosprawnością. Na Początku odnajdywania się w Świecie niepełnosprawności potrzeba przede wszystkim:

 

Terapii Rodziny. Przystosowanie się rodziny do choroby lub niepełnosprawności dziecka składa się z kilku etapów: od fazy szoku do fazy konstruktywnego przystosowania się. W Polsce brakuje systemowych rozwiązań wspierających rodziców w tej trudnej sytuacji. Początek Świata jest naszą odpowiedzią na tę potrzebę.

OREWu (Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy), czyli miejsca dążenia do sprawności i wykorzystywania choćby najmniejszej szansy na rozwój dziecka.

Terapii Dziecka, czyli terapii psychoruchowej i terapii wspierających.

Wsparcia kryzysowego, czyli poradnictwa, grup wsparcia, warsztatów dla rodzin.

  gec7a451d1dd2702.png

Trudne dobrego Początki.

Rozpoczynając budowę Początku Świata wiedzieliśmy, że rozmiar przedsięwzięcia i goniący nas czas zdecydowanie nie są naszymi sprzymierzeńcami. Ale byliśmy gotowi na ciężką walkę. Niestety nie uniknęliśmy dodatkowych kłód rzucanych pod nogi.

Na działkę i stojące na niej budynki wydaliśmy oszczędności życia i zaciągnęliśmy niemały kredyt. Wszystko po to, by nie ruszać od zera, by zmieścić się w czasie potrzebnym na zgłoszenie placówki edukacyjnej, by zrobić wszystko jak trzeba. Gdy przystąpiliśmy do prac odkrywkowych okazało się, że to, co widnieje na planach budowlanych, nijak ma się do rzeczywistości… Są poważne wady konstrukcyjne, których nie wykryli nawet fachowcy, poproszeni przez nas o analizę stanu budynku przed jego zakupem. Na sąd nie mamy czasu, wstrzymanie budowy wiązałoby się dla nas z wielomiesięcznymi opóźnieniami, na które nie możemy sobie pozwolić. Wzięliśmy więc byka za rogi i po raz kolejny powiedzieliśmy sobie „damy radę”. Ale już nie dajemy… Nieoczekiwane, nieprzewidziane przez nas prace, wychodzą na każdym kroku, co chwilę nowe niespodzianki, które kosztują dziesiątki tysięcy… Dlatego prosimy Was o wsparcie.

a729895817eae406.pngTo lista problemów, z którymi przyszło nam się zmierzyć. Ich koszt łączny ro 304 000 zł, a składają się na niego:

- wymiana dachu – 153.000 zł. Konstrukcja dachu w rzeczywistości była niezgodna z konstrukcją zaplanowaną w projekcie. Kratownice, na których oparty był dach były zrobione z profili stalowych o mniejszych przekrojach niż w projekcie, były też łączone w różnych miejscach co jest niedopuszczalne w kontekście utrzymania solidnej konstrukcji. Dach nie utrzymałby sufitu, który musiałby dodatkowo spełniać wymagania przeciwpożarowe.

- ściana „śmietnik” – 11.000 zł. Ściany zewnętrzne zbudowane są z pustaków o grubości 36 cm. Część ściany na odcinku 13 metrów wyglądała inaczej niż reszta. Po rozebraniu kawałka muru, okazało się, że są to dwie ściany z pustaków o grubości 12 cm, z pustką o szerokości 12 cm pomiędzy nimi. W wolnej przestrzeni znaleźliśmy kolekcję worków plastikowych, ścinków materiałów, resztek styropianu i wełny…

- ściany nośne w miejsce brakujących słupów betonowych – 98.000 zł. W projekcie ściany zewnętrzne miały zaplanowane betonowe słupy, co kilka metrów. Były właściciel zapewniał nas, że słupy są…. Nie było. Słupy miały być podstawą konstrukcji budynku, ich brak powodował niestabilność ścian.  Po obciążeniu nowym dachem, ściany mogły się po prostu „złożyć”. Musieliśmy wewnątrz budynku wylać kilka masywnych betonowych słupów i postawić ściany nośne.

- wzmocnienie fundamentów w kilku miejscach – 26.000 zł. W skrócie… ściana wisząca w powietrzu, nad piwnicą, źle osadzona. Ściany zewnętrzne wystające poza fundamenty. I hit – część ściany zewnętrznej oparta na fundamencie ogrodzenia.

- spięcie ścian w narożnikach – 16.000 zł. Łączenie ścian w narożnikach było wykonane niezgodnie ze sztuką budowlaną. To spowodowało pęknięcia ścian i groziło dalszym pękaniem i tworzeniem się szczelin w ścianach…


Dlaczego to robimy?

Centrum, które tworzymy będzie wyjątkowym miejscem. Znajdzie się w nim placówka edukacyjna dla 16 dzieci i dorosłych z niepełnosprawnościami sprzężonymi od 3 do 26 roku życia, a wokół niej realizowane będą działania skierowane do niezliczonej ilości rodzin – grupy samopomocowe, psychoterapia dla rodziców i rodzeństwa, wsparcie organizacyjne dla rodzin, warsztaty. Wszystko, co będzie ułatwiało „naszym” rodzinom codzienne funkcjonowanie. Szczegóły i informacje o postępach w budowie znajdują się na stronie www.poczatekswiata.org.


Niepełnosprawność to nie koniec świata – to Początek Świata. Sami przez to przeszliśmy, teraz chcemy pomóc innym w pokonaniu drogi do szczęśliwego życia, mimo niepełnosprawności.


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 23

AJ
Agata J.
50 zł
P
Pio
ukryta
H
Hania
200 zł
A
Anna
50 zł
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
50 zł
JM
Joanna Madanowska
100 zł
GS
Grzegorz Szafiński
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze 4

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Słowackiego 67, 62-020

Swarzędz, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody

Wpłać 100 zł i więcej
wirtualna kartka z podziękowaniem od Prezesa Honorowego-Antoniego

wybrano 6 razy

Wybieram
Wpłać 500 zł i więcej
filmik z imiennym podziękowaniem od Prezesa Honorowego-Antoniego
Wpłać 1000 zł i więcej
imienne zaproszenie na otwarcie Początku Świata w sierpniu 2021

(pozostało 20 z 20)

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

678 260 zrzutek

i zebrali

439 119 882 zł

A ty na co dziś zbierasz?