id: um7b7g

Pomagam Bocianom - Inicjatywa Bocian

Pomagam Bocianom - Inicjatywa Bocian

Aktualności 8

Opis zrzutki

Witam serdecznie,


Na wstępie oznajmię że w ramach inicjatywy „Bocian” zajmujemy się bocianem białym, dbamy o kwestię ochrony lęgów, ochrony gatunku, odbudowy i przenoszenia gniazd, budowania platform na słupach wysokiego napięcia, na których ptaki gniazdują.


Dziś zbieramy środki abyśmy mogli przenieść zagrożone gniazdo bociana białego, które znajduje się w gminie Żychlin.

Gniazdo ma już 9 lat, znajduje się na drzewie akacjowym, które już uschło jest martwe, po ostatniej wichurze zostało naruszone, grozi upadkiem, zawaleniem się gniazda.

Para bocianów wychowywała tutaj co roku trójkę młodych ptaków, byłoby niezmiernie szkoda gdyby przyleciały na wiosnę setki tysięcy kilometrów z odległej Afryki i nie zastały swojego dotychczasowego domu, lub przystąpiły do lęgu i w trakcie doszło do zawalenia się gniazda.

Takie gniazdo potrafi ważyć po wielu latach tonę... bociany noszą materiał budowlany i masa takiego gniazda jest niewyobrażalna, dotychczasowe drzewo nie jest w stanie już udźwignąć tego ciężaru, aby być bezpiecznym domem dla pary bocianów.

Plan jest dość prosty ale kosztowny, w miejsce drzewa postawić słup betonowy z zainstalowaną platformą, na którą przeniesiemy stare gniazdo.

Największym kosztem jest słup i koparka, która wykopie odpowiedni otwór, nasza praca jest bezcenna, robimy to charytatywnie. Dlatego zwracamy się z prośbą wsparcia nas, naszej inicjatywy, pisaliśmy pisma do Urzędu Gminy odnośnie wielu zagrożonych gniazd, zero odzewu, nikt nie jest zainteresowany ochroną gatunku bociana białego łac. Ciconia ciconia. Mamy nadzieję że pomożecie nam uratować gniazdo, mamy czas do lutego ponieważ ptaki są na zimowisku w odległej Afryce, gdy przylecą na wiosnę mamy nadzieję że będą mogły czuć się bezpiecznie, dostąpić do lęgu i wydać kolejne potomstwo.

Liczy się każda złotówka, koszt słupa oraz montażu to kwota 4 tys złotych.
Jeśli masz informację o bocianie który nie odleciał, który potrzebuje pomocy pisz

Kontakt

[email protected]


r53f9c13385064de.jpeguaa0561fc3180a24.jpegl734afda397fb79c.jpegoabbaafce0dc965d.jpeg

Chcemy pokazać państwu również historię bociana który nie miał szczęścia w życiu...


Wracając do naszego podopiecznego, został znaleziony na łące z ciągnącym się za nim skrzydłem. Został złapany i zabezpieczony, dotarłem do niego po informacji na grupie FB, jechałem tam 100 km aby pomóc temu biednemu bocianowi.

Po dojechaniu okazało się że rana jest poważna, a skrzydło nie będzie się nadawać do rekonstrukcji.

Lucek został przewieziony do Azylu przy Miejskim Zoo w Warszawie, gdzie udzielono mu fachowej opieki, został zbadany i prześwietlony w badaniu RTG, a wynik był jednoznaczny, bocian został postrzelony.

W wyniku postrzału spadł na linie energetyczne o czym świadczą spalone pióra a prawdopodobnie upadając na ziemię złamał tak poważnie skrzydło, że konieczna była amputacja.


Bocian już nigdy nie wzbije się w przestworza już nigdy nie odleci do ciepłych krajów na zimowisko, już raczej nie wychowa młodych.

Pozostaje u nas, zbieramy każdą złotówkę aby zapewnić jemu jak i innym odpowiednie warunki do życia zgodne z normami wydanymi przez Dyrekcję Ochrony Środowiska.


Lucjan na stole

RTG w Azylu przy miejskim zoo w

Warszawie.

g9f01469acfedf5f.jpeg


y50062f92c44fad4.jpeg

Widoczny śrut z wiatrówki.

tb0c9dd53e9858b3.jpeg

Lucjan obecnie przebywa u nas, zgodnie z

pozwoleniem. Zadomowił się na swoim gnieździe, już niebawem przybędzie do niego partnerka, która też nie miała szczęścia w życiu...

y1800b9b6e9982d5.jpeg


Apelujemy nie strzelaj, nie zabijaj... nie krzywdź!!!

Wpłacający 13

A
Ania Gama
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
DD
Danuta Dydo
50 zł
B
BOŻENA
30 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
25 zł
D
Dominika
25 zł
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

625 020 zrzutek

i zebrali

375 984 717 zł

A ty na co dziś zbierasz?