id: tpxde7

Pomóż upamiętnić wielokulturowy Oświęcim - zrzutka na Park Pamięci Wielkiej Synagogi

Pomóż upamiętnić wielokulturowy Oświęcim - zrzutka na Park Pamięci Wielkiej Synagogi

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 237 213 zrzutek i zebrali 1 380 087 475 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Zanim Oświęcim stał się miejscem lokalizacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, był zwyczajnym miastem tworzonym przez żydowskich i katolickich mieszkańców. Mieszkający tu od XVI w. Żydzi byli częścią lokalnej społeczności. II wojna światowa i Holokaust doszczętnie zniszczyły wielokulturowy charakter tego pięknego miasteczka. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. niemieccy naziści zburzyli największą przedwojenną oświęcimską synagogę. 80 lat po tym wydarzeniu chcemy upamiętnić jej miejsce. Na pustym placu, który pozostał po synagodze, tworzymy Park Pamięci. Brakuje nam jednak kilku tysięcy złotych, aby w jego centralnym miejscu znalazł się namacalny ślad po świątyni - model 3D żyrandola, który przez dziesięciolecia dawał światło w jej wnętrzu.

Park Pamięci będzie miejscem edukacji turystów i mieszkańców o wielowiekowej historii pokojowego współistnienia chrześcijan i żydów w Oświęcimiu. Dzięki wsparciu wielu darczyńców zebraliśmy już środki na stworzenie parku, którego elementami będą m.in. instalacja z historycznymi zdjęciami świątyni oraz modelem 3D synagogi, a także odsłonięty fragment jej oryginalnej posadzki.

Wciąż potrzebujemy jednak kilku tysięcy złotych, aby wykonać model 3D żyrandola, który 15 lat temu został odnaleziony podczas prac archeologicznych. Jego oryginał znajduje się w Muzeum Żydowskim w Oświęcimiu, chcemy jednak, żeby jego wierna reprodukcja została zawieszona ponad parkiem - w miejscu, w którym znajdował się przez długie lata. Będzie uzupełnieniem parku, ale także ważnym elementem edukacyjnym dla osób go odwiedzających.

Aby wspomóc zachowanie pamięci o historii Oszpicina (w jęz. jidysz "goście" - tak żydowscy mieszkańcy nazywali nasze miasto) dołącz do zrzutki!

My odwdzięczymy się ciekawymi nagrodami - więcej informacji na ich temat przeczytasz w sekcji NAGRODY.

Dodatkowe informacje o historii żydowskiej społeczności Oświęcimia: www.ajcf.pl oraz www.fb.com/oshpitzinmuseum

English below:

Zanim Oświęcim stał się miejscem lokalizacji obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, był zwyczajnym miastem tworzonym przez żydowskich i katolickich mieszkańców. Mieszkający tu od XVI w. Żydzi byli częścią społeczności lokalnej. II wojna światowa i Holokaust doszczętnie zniszczyły wielokulturowy charakter tego pięknego miasteczka. W nocy z 29 na 30 listopada 1939 r. niemieccy naziści zburzyli największą przedwojenną oświęcimską synagogę. W 80 lat po tym wydarzeniu chcemy upamiętnić jej miejsce.Na pustym placu, który pozostał po synagodze, tworzymy Park Pamięci. Brakuje nam jednak kilku tysięcy złotych, aby w jego centralnym miejscu znalazł się namacalny ślad po świątyni - model 3D żyrandola, który przez dziesięciolecia dawał światło w jej wnętrzu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 22

 
2500 znaków