id: ppm9fz

Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości

Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
27 190 zł 
z 27 000
100%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Opis zrzutki


v46f0fb872c60c70.jpegWirtualna mapa Karaimów i towarzyszące jej pieśni z Karaimskiej Mapy Muzycznej w aranżacji i wykonaniu Karoliny Cichej & Spółki odegrały w 2020 r. znaczącą rolę w przypomnieniu o najmniejszej polskiej mniejszości. Związek Karaimów Polskich postanowił więc rozwinąć projekt. Wydawnictwo Cichej & Spółki trafi z sieci na krążek, stając się pierwszą długogrającą płytą z karaimską muzyką tradycyjną na świecie. Rozpoczęła się internetowa zrzutka, która pozwala zostać mecenasem kultury karaimskiej. 

p6e7f924ecb4199c.jpeg

n18de32a24b69051.jpegKaraimska Mapa Muzyczna w wersji płytowej ukaże się 8 października 2021 r. Premierę poprzedzi pierwszy pełny koncert Karoliny Cichej & Spółki z muzyką karaimską, która w sieci krąży już od października ubiegłego roku. We wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert otwarty dla publiczności i z internetową transmisją, a jego wyjątkowy charakter podkreślą karaimscy goście na scenie i wśród publiczności. 

Wydaniu płyty będą towarzyszyć także wirtualne spacery i webinaria przybliżające wciąż mało znaną w Polsce historię i kulturę Karaimów. To wyjątkowa sytuacja w świecie muzyki, kiedy po istniejącą już muzykę sięga się po czasie, żeby nadać jej nowy kształt. Towarzysząca internetowa zbiórka jest więc nie tylko po to, by płytę wytłoczyć i wypromować, ale nadać jej nowy kształt i dograć utwory na jeden z dwóch krążków. Krążek karaimski, na którym śpiewać będą Karaimi z Wilna i Trok.

a6b80c51a8eb44d1.jpegMuzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

pc680b867290d635.jpeg„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Znalazły się one na karaimskiej mapie w sieci. Do nich też nawiązują utwory w interpretacji Karoliny Cichej oraz wykonaniu samych Karaimów.

z8dd4427e634c3e3.jpegMuzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością. "Diwa polskiego folku", jak czytamy o niej w mediach, jest nominowana z zespołem do Fryderyka 2021 w kategorii World Music.


ydfd5dd95909dd5c.jpeg

Więcej informacji, cały krążek i mapę znajdziesz w sieci: mapamuzyczna.karaimi.org

FB Karaj jołłary - Karaimskie drogi

FB Karoliny Cichej

IG Karoliny CichejPierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Skarbonki

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Wpłaty 207

preloader

Komentarze 6

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

891 702 zrzutki

i zebrali

832 366 882 zł

A ty na co dziś zbierasz?