id: ppm9fz

Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości

Karaimska Mapa Muzyczna - płyta z muzyką najmniejszej mniejszości

Nasi użytkownicy założyli 1 277 641 zrzutek i zebrali 1 492 656 264 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Załóż zrzutkę

Opis zrzutki


v46f0fb872c60c70.jpegWirtualna mapa Karaimów i towarzyszące jej pieśni z Karaimskiej Mapy Muzycznej w aranżacji i wykonaniu Karoliny Cichej & Spółki odegrały w 2020 r. znaczącą rolę w przypomnieniu o najmniejszej polskiej mniejszości. Związek Karaimów Polskich postanowił więc rozwinąć projekt. Wydawnictwo Cichej & Spółki trafi z sieci na krążek, stając się pierwszą długogrającą płytą z karaimską muzyką tradycyjną na świecie. Rozpoczęła się internetowa zrzutka, która pozwala zostać mecenasem kultury karaimskiej. 

p6e7f924ecb4199c.jpeg

n18de32a24b69051.jpegKaraimska Mapa Muzyczna w wersji płytowej ukaże się 8 października 2021 r. Premierę poprzedzi pierwszy pełny koncert Karoliny Cichej & Spółki z muzyką karaimską, która w sieci krąży już od października ubiegłego roku. We wrocławskim Narodowym Forum Muzyki odbędzie się koncert otwarty dla publiczności i z internetową transmisją, a jego wyjątkowy charakter podkreślą karaimscy goście na scenie i wśród publiczności. 

Wydaniu płyty będą towarzyszyć także wirtualne spacery i webinaria przybliżające wciąż mało znaną w Polsce historię i kulturę Karaimów. To wyjątkowa sytuacja w świecie muzyki, kiedy po istniejącą już muzykę sięga się po czasie, żeby nadać jej nowy kształt. Towarzysząca internetowa zbiórka jest więc nie tylko po to, by płytę wytłoczyć i wypromować, ale nadać jej nowy kształt i dograć utwory na jeden z dwóch krążków. Krążek karaimski, na którym śpiewać będą Karaimi z Wilna i Trok.

a6b80c51a8eb44d1.jpegMuzyka Karaimów jest bardzo ważną częścią wielowiekowej świeckiej kultury najmniejszej mniejszości w Polsce. W poszukiwaniu źródeł i świadectw praktyki muzycznej wśród społeczności karaimskiej trzeba sięgnąć do historii Krymu, Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX w. Dziś pieśni pozostają w ulotnej pamięci najstarszych Karaimów zamieszkałych w rozproszeniu oraz w nielicznych świadectwach materialnych – archiwalnych nagraniach zachowanych w karaimskich kolekcjach prywatnych.

pc680b867290d635.jpeg„Najmniejsza mniejszość” mówi się o Karaimach, bo rzeczywiście ich liczba w Polsce może sięgać najwyżej 200 osób. Ze względu na kosmopolityczny charakter społeczności karaimskiej w odkrywaniu ich tożsamości, historii i – w końcu – kultury niezbędna jest mapa. Warszawa, Łuck, Troki, Halicz, Wilno, Kijów czy miasta Krymu – pieśni tak, jak twórcy czy późniejsi wykonawcy, wiążą się z miejscami, których historię współtworzyła karaimska mniejszość. Znalazły się one na karaimskiej mapie w sieci. Do nich też nawiązują utwory w interpretacji Karoliny Cichej oraz wykonaniu samych Karaimów.

z8dd4427e634c3e3.jpegMuzyka Karaimów czerpie inspiracje z litewskich i krymskich tradycji muzycznych, słychać też wpływy ukraińskie, rosyjskie czy polskie. Karolina Cicha jest już specjalistką w odkrywaniu dźwiękowego i tekstowego bogactwa kultur mniejszości. To też ona przywraca ducha tych pieśni, w twórczy sposób integruje karaimską, orientalną tradycję ludową ze swoją współczesną wrażliwością. "Diwa polskiego folku", jak czytamy o niej w mediach, jest nominowana z zespołem do Fryderyka 2021 w kategorii World Music.


ydfd5dd95909dd5c.jpeg

Więcej informacji, cały krążek i mapę znajdziesz w sieci: mapamuzyczna.karaimi.org

FB Karaj jołłary - Karaimskie drogi

FB Karoliny Cichej

IG Karoliny Cichej



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Oferty/licytacje 11

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze żadnych ofert/licytacji.

Komentarze 6

 
2500 znaków