id: prmj3m

Patriotyczny mural w Przeworsku w wizerunkiem Tadeusza Rolskiego

Patriotyczny mural w Przeworsku w wizerunkiem Tadeusza Rolskiego

Aktualności 3

  • W PIĄTEK 1 GRUDNIA - START MALOWANIA GRAFFITI ! Już w najbliższy piątek rozpoczynamy pracę nad malowaniem grafu, prace trwać będą 2 dni. Dokładnie mural prezentować się będzie następująco: http://pluto.uploadfile.pl/pobierz/1283577---n0ns/5316677400_1326980696.jpg
    Czytaj więcej
  • ZBIÓRKA PRZEDŁUŻONA DO 17 LISTOPADA 2017 r ! W związku z informacją wsparcia, które otrzymać mamy od naszej biało-czerwonej Emigracji oraz lokalnych patriotów, a także przeworskiego muzeum nasza zbiórka zostaje przedłużona do 17 listopada (piątek) !
    Czytaj więcej
  • OSTATNIE DNI AKCJI ! POWSTAŁO SPECJALNE WYDARZENIE PROMUJĄCE NASZE WYDARZENIE !! https://www.facebook.com/events/370027823444059/
    Czytaj więcej

Opis zrzutki

Grupa Przeworscy Patrioci oraz Fundacja Street Light z Konina organizują drugą zbiórkę pieniążków na namalowanie legalnego muralu patriotycznego na terenie miasta Przeworska.

Drugi patriotyczny graf w Przeworsku !

Po bardzo udanej akcji "Biało-Czerwone mury historii" nasza organizacja wraz z konińską "Fundacją Street Light" pragnie po raz kolejny w szczególny sposób upamiętnić przeworskiego bohatera walczącego w Bitwie o Anglię oraz w walkach obronnych naszej Ojczyzny jako pilot Sił Powietrznych RP.

GAZETA JAROSŁAWSKA NASZEJ ZBIÓRCE

TADEUSZ ROLSKI

Tadeusz Rolski urodził się w Przeworsku 18 sierpnia 1906 r. W wieku 24 lat ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie w stopniu podporucznika obserwatora. Pierwszy swój przydział bojowy otrzymał do pułku stacjonującego w Lidzie, skąd przeszedł do Dęblina i Grudziądza. Ponownie wrócił do Lidy, tym razem jako pilot i dowódca eskadry. Na sześć lat przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do pułku stacjonującego w Toruniu. W randze kapitana wziął udział w kampanii wrześniowej. W czasie walk w obronie nieba nad Polską odnotował swoje pierwsze zwycięstwa. Został wyznaczony do odbioru zakupionych przez Polskę samolotów, które miały nadejść drogą morską do Rumunii.

17 września 1939 r. przekroczył granicę rumuńską. Przez Syrię dotarł do Francji, a następnie poprzez Oran w Afryce Północnej do Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1940 r. powierzono mu formowanie i dowództwo nowego polskiego dywizjonu. W 1941 r. został dowódcą I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego, które to stanowisko otrzymał po odejściu angielskiego opiekuna. Tadeusz Rolski został pierwszym w strukturach RAF dowódcą Skrzydła spoza Wysp i kolonii. Funkcję dowódcy Skrzydła pełnił do połowy kwietnia 1942 r. Nie ograniczał się do pracy sztabowej, ale też latał bojowo i zwiększał swoje konto zestrzelonych pewnych i prawdopodobnych maszyn nieprzyjaciela. Służył również w dziale planowania operacyjnego Grupy Myśliwskiej.

BITWA O ANGLIĘ

Z końcem września 1942 r. został zastępcą Polskiego Oficera Łącznikowego w Dowództwie Lotnictwa Myśliwskiego RAF. Następnie od marca 1943 r. jako podpułkownik pilot został oficerem łącznikowym w dowództwie RAF z Polskim Zespołem Bojowym walczącym w Afryce. Formacja ta była nazywana Cyrkiem Skalskiego. Po jej „rozwiązaniu” wrócił do Anglii. Od końca lutego 1944 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Sztabu Naczelnego Wodza do spraw lotnictwa. Mniej więcej od polowy lutego 1945 r. dowodził III Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Po zakończeniu wojny w Europie został pierwszym cudzoziemcem dowódcą bazy RAF. W 1948 r. powrócił do Polski. i rozpoczął pracę w Polskich Liniach Lotniczych Lot, z których w niedługim czasie został zwolniony z powodów politycznych. Od 1959 r. przeszedł do pracy w Departamencie Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Transportu, gdzie w 1972 r. doczekał emerytury. Ostatnie lata życia spędził w Warszawie. Zmarł w stolicy 27 września 1991 r.

Tak wygląda obecnie

Tak może wyglądać

POMÓŻ NAM WYKONAĆ LEGALNY GRAF W PRZEWORSKU !

PROMOCJA NASZEGO WYDARZENIA !

Aktualności związane ze zbiórką funduszy na graf !

Przeczytaj więcej

Wpłacający 34

OA
Oskar Andrzejewski
1 359 zł
 
WGPsk kwota przekazana 10.11.2017 r.
500 zł
WR
W Rolski
300 zł
 
Paulina K
200 zł
O
opryskuszprzeworska
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100,69 zł
 
Radek i Mateusz
90 zł
Y
yhy
50 zł
F
fhu
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

626 215 zrzutek

i zebrali

376 952 189 zł

A ty na co dziś zbierasz?