id: prmj3m

Patriotyczny mural w Przeworsku w wizerunkiem Tadeusza Rolskiego

Patriotyczny mural w Przeworsku w wizerunkiem Tadeusza Rolskiego

Zrzutka została wyłączona przez organizatora
3 502 zł 
z 3 499
100%
Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 957 090 zrzutek i zebrali 963 572 253 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

 • W PIĄTEK 1 GRUDNIA - START MALOWANIA GRAFFITI ! Już w najbliższy piątek rozpoczynamy pracę nad malowaniem grafu, prace trwać będą 2 dni. Dokładnie mural prezentować się będzie następująco: http://pluto.uploadfile.pl/pobierz/1283577---n0ns/5316677400_1326980696.jpg
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Grupa Przeworscy Patrioci oraz Fundacja Street Light z Konina organizują drugą zbiórkę pieniążków na namalowanie legalnego muralu patriotycznego na terenie miasta Przeworska.

Drugi patriotyczny graf w Przeworsku !

Po bardzo udanej akcji "Biało-Czerwone mury historii" nasza organizacja wraz z konińską "Fundacją Street Light" pragnie po raz kolejny w szczególny sposób upamiętnić przeworskiego bohatera walczącego w Bitwie o Anglię oraz w walkach obronnych naszej Ojczyzny jako pilot Sił Powietrznych RP.

GAZETA JAROSŁAWSKA NASZEJ ZBIÓRCE

TADEUSZ ROLSKI

Tadeusz Rolski urodził się w Przeworsku 18 sierpnia 1906 r. W wieku 24 lat ukończył Szkołę Orląt w Dęblinie w stopniu podporucznika obserwatora. Pierwszy swój przydział bojowy otrzymał do pułku stacjonującego w Lidzie, skąd przeszedł do Dęblina i Grudziądza. Ponownie wrócił do Lidy, tym razem jako pilot i dowódca eskadry. Na sześć lat przed wybuchem II wojny światowej został przeniesiony do pułku stacjonującego w Toruniu. W randze kapitana wziął udział w kampanii wrześniowej. W czasie walk w obronie nieba nad Polską odnotował swoje pierwsze zwycięstwa. Został wyznaczony do odbioru zakupionych przez Polskę samolotów, które miały nadejść drogą morską do Rumunii.

17 września 1939 r. przekroczył granicę rumuńską. Przez Syrię dotarł do Francji, a następnie poprzez Oran w Afryce Północnej do Wielkiej Brytanii. W sierpniu 1940 r. powierzono mu formowanie i dowództwo nowego polskiego dywizjonu. W 1941 r. został dowódcą I Polskiego Skrzydła Myśliwskiego, które to stanowisko otrzymał po odejściu angielskiego opiekuna. Tadeusz Rolski został pierwszym w strukturach RAF dowódcą Skrzydła spoza Wysp i kolonii. Funkcję dowódcy Skrzydła pełnił do połowy kwietnia 1942 r. Nie ograniczał się do pracy sztabowej, ale też latał bojowo i zwiększał swoje konto zestrzelonych pewnych i prawdopodobnych maszyn nieprzyjaciela. Służył również w dziale planowania operacyjnego Grupy Myśliwskiej.

BITWA O ANGLIĘ

Z końcem września 1942 r. został zastępcą Polskiego Oficera Łącznikowego w Dowództwie Lotnictwa Myśliwskiego RAF. Następnie od marca 1943 r. jako podpułkownik pilot został oficerem łącznikowym w dowództwie RAF z Polskim Zespołem Bojowym walczącym w Afryce. Formacja ta była nazywana Cyrkiem Skalskiego. Po jej „rozwiązaniu” wrócił do Anglii. Od końca lutego 1944 r. pełnił funkcję zastępcy szefa Sztabu Naczelnego Wodza do spraw lotnictwa. Mniej więcej od polowy lutego 1945 r. dowodził III Polskim Skrzydłem Myśliwskim. Po zakończeniu wojny w Europie został pierwszym cudzoziemcem dowódcą bazy RAF. W 1948 r. powrócił do Polski. i rozpoczął pracę w Polskich Liniach Lotniczych Lot, z których w niedługim czasie został zwolniony z powodów politycznych. Od 1959 r. przeszedł do pracy w Departamencie Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Transportu, gdzie w 1972 r. doczekał emerytury. Ostatnie lata życia spędził w Warszawie. Zmarł w stolicy 27 września 1991 r.

Tak wygląda obecnie

Tak może wyglądać

POMÓŻ NAM WYKONAĆ LEGALNY GRAF W PRZEWORSKU !

PROMOCJA NASZEGO WYDARZENIA !

Aktualności związane ze zbiórką funduszy na graf !

Przeczytaj więcej

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 34

OA
Oskar Andrzejewski
1 359 zł
WR
W Rolski
300 zł
OP
opryskuszprzeworska
200 zł
PK
Paulina K
200 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
100,69 zł
RI
90 zł
YH
yhy
50 zł
KW
Kamil Woźniak
50 zł
TS
Tomasz Stącel
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków