id: pt99zf

Budowa garażu dla lekkiego samochodu pożarniczego w OSP Stare

Budowa garażu dla lekkiego samochodu pożarniczego w OSP Stare

Nasi użytkownicy założyli 1 181 119 zrzutek i zebrali 1 235 121 859 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jako jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie finansowe w realizacji przedsięwzięcia polegającego na budowie nowego obiektu (garażu) dla lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego. Każda wpłata przybliża naszą jednostkę do realizacji tego celu, czego efektem są dotychczas wykonane prace budowlane. Dziękujemy za dotychczasowe wsparcie i jednocześnie zachęcamy do dalszej pomocy, za którą będziemy niezmiernie wdzięczni, bowiem ułatwi nam ona niesienie pomocy w myśl etosu „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”. Na końcu opisu znajdą Państwo informacje, na jakim etapie obecnie znajduje się budowa garażu.


Poniżej krótki zarys historyczny naszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Starem:


Nasza jednostka została założona w 1946 roku, wówczas jako Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna w Starem funkcjonująca przy lokalnym PGR-ze. W 1985 roku ZOSP w Starem nabyła budynki, na bazie których powstały istniejące do dziś remiza będąca siedzibą jednostki oraz świetlica. Punktem zwrotnym w historii naszej jednostki był rok 2011. Wówczas nowo wybrany zarząd wraz z członkami stowarzyszenia zaczął czynić starania w kierunku umożliwienia jednostce sprawowania jednego z najważniejszych zadań – ratowania życia, zdrowia i mienia. Niezbędne były do tego sprzęt, umundurowanie oraz odpowiednie przeszkolenie. Od 2018 roku, dzięki ogromnej determinacji oraz wsparciu z zewnątrz druhny i druhowie OSP Stare czynnie uczestniczą w działaniach ratowniczo-gaśniczych.


W minionym roku 2023 byliśmy dysponowani do różnych zdarzeń 7 razy, zaś w roku 2022 było to 20 wyjazdów. Interwencje dotyczyły głównie działań gaśniczych oraz usuwania skutków niebezpiecznych warunków pogodowych. Na dzień dzisiejszy 16 członków naszej jednostki posiada przeszkolenie niezbędne do czynnego uczestniczenia w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Na bieżąco szkolimy kolejnych naszych druhów w ramach szkoleń podstawowych oraz innych kursów niezbędnych do sprawnego udzielania pomocy. Jako jednostka OSP Stare regularnie bierzemy udział w zawodach sportowo-pożarniczych, gdzie reprezentowani jesteśmy przez drużyny młodzieżowe (MDP) oraz „seniorów”. Druhny i druhowie osiągają na tym polu bardzo dobre wyniki na szczeblu gminnym, jak i powiatowym. W ubiegłorocznych gminnych zawodach sportowo-pożarniczych seniorzy reprezentujący naszą jednostkę okazali się bezkonkurencyjni i zajęli I miejsce. Aktywnie wspomagamy też naszą lokalną społeczność w organizacji różnych uroczystości na terenie wsi oraz gminy i obszarów ościennych. Uczestniczymy również w manewrach strażackich organizowanych przez jednostki z terenu powiatu pilskiego oraz sąsiednich rejonów.


Dzięki dofinansowaniu z MSWiA, MKiŚ, dotacji z budżetu Miasta i Gminy Wysoka a także wsparciu od darczyńców, w sierpniu ubieglego roku do naszej jednostki trafił nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy IVECO, dzięki czemu zostało podniesione bezpieczeństwo na terenie gminy. Do tej pory naszym głównym środkiem transportu był lekki samochód Żuk z 1990 roku – jedyny taki pojazd w czynnym podziale bojowym w powiecie, zawsze gotowy do wyjazdu dzięki bieżącym konserwacjom i opiece strażaków. Teraz do dyspozycji naszej jednostki jest również lekki wóz IVECO.


Nowy samochód musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Pierwotnie planowaliśmy w tym celu rozbudować budynek naszej obecnej remizy. Po dokonaniu pomiarów okazało się jednak, że nowy samochód, który jest znacznie większy od „Żuka”, zmieściłby się do rozbudowanej remizy, jednak zająłby ponad 90% dostępnej przestrzeni praktycznie nie zostawiając miejsca na swobodne przemieszczanie się, nie wspominając o przechowywaniu sprzętu i wyposażenia, a także przestrzeni niezbędnej chociażby do przebrania się na akcję. Dlatego też podjęliśmy decyzję o budowie nowego budynku, który zapewni bezpieczną przestrzeń dla lekkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego, pozwoli strażakom na swobodne poruszanie się oraz pomieści wyposażenie niezbędne do funkcjonowania jednostki. Budowa nowego obiektu odkładana była w czasie przez lata, jednak sytuacja związana z przekazaniem naszej jednostce nowego samochodu sprawiła, że budynek musieliśmy postawić już teraz. Dzięki wsparciu z budżetu Miasta i Gminy Wysoka oraz dotychczas pozyskanym środkom od darczyńców sporą część funduszy niezbędnych do postawienia nowego obiektu mieliśmy już zabezpieczoną, czego efektem są dotychczas wykonane prace na placu budowy. By jednak w pełni zaspokoić potrzeby związane z ukończeniem budynku konieczne jest pozyskanie kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Środki pozyskane od Państwa przeznaczone zostaną na zakup materiałów, które wykorzystywane będą podczas budowy nowego budynku. Obiekt stawiamy własnymi siłami, poświęcając swój prywatny czas, nierzadko nawet odkładając na bok inne obowiązki na rzecz solidarnej i społecznej pracy przy stawianiu nowego garażu. Na dzień 11. kwietnia 2024 roku mamy już zamknięty budynek z zamontowanymi drzwiami, oknami i bramą wjazdową. Wewnątrz budynku kilka tygodni temu została wylana posadzka. Rozpoczęliśmy montaż podbitki i orynnowania. Teren przed garażem został utwardzony z użyciem kostki brukowej, dzięki czemu wyjazd na akcję będzie przebiegał sprawniej niż dotychczas, gdy po opadach tworzyło się błoto utrudniające bezpieczny wyjazd z remizy. Czeka nas jeszcze m.in. ocieplenie garażu wewnątrz i dokończenie ocieplaniaod zewnątrz oraz ogólne prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku. Wierzymy, że z Państwa wsparciem uda nam się osiągnąć cel jakim jest budowa obiektu dla lekkiego wozu strażackiego. Realizacja celu jest już naprawdę blisko.


Będziemy niezmiernie wdzięczni za każdą wpłatę przybliżającą nas do realizacji przedsięwzięcia, które ułatwi nam pomaganie „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.


Ze strażackim pozdrowieniem

Ochotnicza Straż Pożarna w Starem

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 53

AJ
Adrian Jagodziński
GM
300 zł
Patryk Żabówka
100 zł
WW
Witold Woźniak
PK
Paweł Radawnica
100 zł
ŁN
Łukasz Nojszewski
100 zł
JO
Jaromir Oleszczyk
100 zł
MC
MC.
300 zł
JJ
Joanna Jóźwiak
ukryta
MM
Mirosław Mantaj
300 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków