id: puhh2d

Realizacja filmu dokumentalnego "Real Festival"

Realizacja filmu dokumentalnego "Real Festival"

Aktualności2

  • "REAL FESTIVAL" - film dokumentalny. Mamy pierwszy zwiastun!!!

    https://vimeo.com/1072777515?share=copy


    To właściwie teaser, w którym chciałem zasygnalizować nieco ducha i klimat filmu. Wszystko w oparciu o materiały archiwalne, które do tego momentu udało mi się przejrzeć i opisać do celów montażowych. To, co widzicie jest jeszcze przed ewentualną rekonstrukcją archiwaliów. W maju wywiady i od tego momentu praca ruszy intensywniej. Latem pokażę Wam drugi, pełny zwiastun, który już będzie oparty właśnie o rozmowy majowe. Myślę, że wtedy już archiwalia zaczniemy rekonstruować, aby finalnie, przynajmniej w miarę posiadanych środków zaprezentować je zupełnie na nowo. No właśnie, środki... To, co już mam pozwoli sfinansować przynajmniej częściowo sesje wywiadów w maju. Dziękuję Wam, bo bez tego nie mógłbym się zdecydować, że ruszę z tym filmem. A film, wiadomo - jak parowóz. Trzeba wciąż dokładać do pieca, żeby jechał dalej...

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

„REAL FESTIVAL”

Film dokumentalny, czas trwania ok. 60 minut, scenariusz reżyseria Rafał Bryll.

XRnGfPhFDAWrIBEc.jpg

Od trzydziestu siedmiu lat, warszawskie Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego na jeden grudniowy tydzień ogarnia teatralna burza. Cała szkoła zamienia się w magiczny teatr. Sala gimnastyczna w jeden dzień jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki staje się sceną i widownią teatralną. Uczniowie (a czasem gościnnie – nauczyciele) zostają aktorami by razem tworzyć niezapomniane chwile. Czas zaczyna płynąć inaczej, sale lekcyjne, gdzie głównie odbywają się próby, brzmią wersami Szekspira i Mrożka, nauczyciele zapominają o lekcjach starając się wspomóc uczniów w zapamiętaniu aktorskich monologów i z przymrużeniem oka patrzą na opuszczane lekcje. Dyrekcja robi wszystko, aby umożliwić i ułatwić swoim uczniom tę świetną zabawę. Znikają granice między rocznikami i profilami. Uczniowie pokonują swoje lęki i tremę, marzenia się spełniają i wszyscy doskonale się bawią.

I tak rok do roku.


Festiwal teatralny w XXVII Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Czackiego ma swój początek w 1988 roku. Zaczęło się od dwóch przedstawień, wystawionych dla publiczności szkolnej. Zachęceni pozytywnym odbiorem sztuk oraz aprobatą nauczycieli, uczniowie wpadli na pomysł zorganizowania w następnym roku imprezy teatralnej na większą skalę. Nikt nie przypuszczał, że za kilka lat impreza stanie się najważniejszym punktem w roku szkolnym każdego Czackiewicza. I nie tylko, wystarczy popytać licealistów z innych warszawskich szkół.

Dziś nad organizacją trwającego cztery dni Festiwalu czuwają – z ogromnym wsparciem ze strony nauczycieli – uczniowie, którzy przygotowują go od początku do końca. Do życia powoływane są wyspecjalizowane sekcje, których zadania rozpięte są od budowania sceny, nagłaśniania i oświetlania sztuk, poprzez przygotowanie nagród i strony internetowej, aż po wykarmienie głodnych sekcyjnych. Nad ogólnym kształtem i przebiegiem całego wydarzenia czuwa szefostwo – dwoje uczniów z najstarszych klas.

XLJv2IOPUIBvyQBE.jpg


IDEA FILMU

Miałem przyjemność być uczniem Liceum Czackiego akurat w latach, kiedy Festiwal Teatralny startował i odbywały się pierwsze jego edycje. Jakże inna była to rzeczywistość! To był czas wielkiej rewolucji, która dokonywała się w Polsce. Rewolucji, która przede wszystkim dotyczyła młodych ludzi. Przez te lata Warszawa i cała Polska zmieniła się bardzo. Zmienił się także sam Festiwal. O tym będę chciał opowiedzieć w filmie. Ale tę historię opowiem niejako przy okazji śledzenia losów czterech wybranych ekip teatralnych, które będą brały udział w Festiwalu w jego 38 edycji w roku 2025.

Próby spektakli rozpoczynają się już kilka tygodni przed Festiwalem. Młodzi ludzie u progu dorosłości rozpoczynają swoją przygodę z teatrem. Odkrywają swoje talenty, aktorskie, plastyczne, reżyserskie, organizacyjne czy muzyczne. To czas, kiedy uczniowie zapominają o młodzieńczym buncie, nauczyciele zapominają o swoich obowiązkach i wszyscy pozwalają, żeby między uczniami i gronem pedagogicznym pojawiło się zaufanie, wzajemny szacunek, pomoc, bezinteresowność, a wreszcie prawdziwa przyjaźń, która zostaje aż do Matury, a nieraz na zawsze.

To będzie opowieść o młodych ludziach u progu dojrzałości. O tym jak zmieniali się na przestrzeni ostatnich lat, podczas ustrojowych zmian w Polsce, kiedy nasz kraj także stanął u progu dorosłości. Ale to opowieść także o tym, że młodzi są wciąż tacy sami. Każdy kolejny rocznik, każde pokolenie. Tacy sami fajni. Wciąż roześmiani, do bólu kreatywni, towarzyscy, błyskotliwi, wytrwali i mądrzy swoją młodzieńczą mądrością. I pełni wiary w świat, siebie i nas – tych trochę starszych młodych…

O młodych przede wszystkim chciałbym opowiedzieć ich własnymi słowami, bo też i oni będą tego filmu głównymi odbiorcami.

I niech ci starsi przestaną w końcu marudzić na tych młodszych, próbując leczyć swoje kompleksy czy też niespełnione własne marzenia. Niech wybiorą się do Czackiego na Festiwal i zobaczą, jak bardzo się mylą.

Chciałbym stworzyć wartki i emocjonujący, kreacyjny i artystycznie bogaty film dokumentalny, który w założeniu ma być połączeniem opowieści o młodych, ambitnych ludziach tu i teraz, będącej tłem historii przemian jakie dokonały się wśród młodzieży od końca lat 80-tych oraz historii samego Liceum Czackiego. Szczególną uwagę zwrócę na barwną epokę lat 90-tych oraz przedstawienie sylwetek słynnych absolwentów Liceum, których grono jest dość pokaźne.

SKutGzQPbwvOU9mZ.jpg

Dysponując bogatymi prywatnymi archiwaliami własnymi oraz przyjaciół-absolwentów, pokażę jaki wpływ miały przemiany

w Polsce na młodzież i jak ona sobie z tym wszystkim radziła. Komputerowa giełda na Grzybowskiej w Warszawie, z której wyrośli przyszli twórcy CD Projekt, agencje reklamowe werbujące młodych i zdolnych plastycznie licealistów, łatwe pieniądze, którymi kusiła Giełda Papierów Wartościowych. Dziki wschód. Coraz piękniejsze miasta, wstąpienie do Uni Europejskiej, otwarcie Polski na świat. Wakacyjne wyjazdy do pracy w Europie Zachodniej…

Jednak osią dramaturgiczną filmu będzie Festiwal. Przygotowania, spektakl, sukcesy i porażki. Stres i zabawa. Wspólne przeżywanie triumfów i upadków. Radzenie sobie z własnymi słabościami. Za każdą „teatralną trupą” będzie szła bowiem historia konkretnych młodych ludzi. Poznamy ich, ich cele, marzenia oraz sposoby ich realizacji.

Wszystko w atmosferze magicznego teatru.


Ponieważ w każdym swoim filmie dokumentalnym szukam nowych rozwiązań, także tutaj chciałbym pokusić się o stworzenie filmu wymykającego się z ram klasycznego dokumentalizmu. W swoich filmach stawiam na emocję, dlatego gwarantuję, że nie zabraknie ich i tutaj. O wiele łatwiej trafić do młodego widza emocjami, niż gadającymi głowami. Kiedy na koniec seansu widz pociąga nosem a co wrażliwsi wyjmują z kieszeni chusteczki – oznacza to, że film działa. Jestem pewien, że tak będzie także

w tym wypadku. Oczywiście w filmie nie zabraknie klasycznych rozmów ze słynnymi Czackiewiczami, choćby z Wojciechem Mannem, Jakubem Duszyńskim, Małgorzatą Walewską, Tomaszem Lipińskim, Andrzejem Olechowskim oraz najmłodszymi słynnymi i wybitnymi absolwentami.

Szkoła posiada ogromne archiwum materiałów filmowych związanych z każdą edycją Festiwalu. Poza rejestracją wszystkich sztuk, jest tam cała masa relacji zza kulis i wywiadów przeprowadzanych na gorąco z gośćmi Festiwalu. Pojawiają się znakomitości – Aleksander Bardini,Gustaw Holoubek, Andrzej Seweryn, Agata Kulesza, Daniel Olbrychski, Marek Piwowski, Krzysztof Krauze i inni, którzy często w zabawny sposób, „na gorąco” puentują wydarzenia festiwalowe. Wszystko to wykorzystam w filmie.

U4vROfOJRKY7Xyu0.jpg

Sprawdzona ekipa, która realizuje ze mną od wielu lat filmy oraz wsparcie przyjaciół-absolwentów i Szkoły znacznie ułatwią to zadanie. Warto także nadmienić, że w 2026 roku Liceum Czackiego będzie obchodziło swoje 150-te urodziny. Myślę, że ta szkoła zasłużyła, aby historię jej oraz jej wychowanków opowiedzieć w filmie. Moim marzeniem jest, aby film ten uświetnił tę okrągłą rocznicę i stał się ważnym narzędziem dla szkoły w wychowywaniu kolejnych pokoleń młodzieży.

Jestem członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Utrzymuję w związku z planami realizacji filmu stały kontakt ze szkołą – Liceum Czackiego i jego Dyrekcją oraz z absolwentami.


Kim jestem? Piszę scenariusze, reżyseruję, montuję, produkuję, ogarniam plan. Link do mojej filmografii:

https://filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=1182014


Ogólny harmonogram prac nad filmem:

1. LUTY 2025 – CZERWIEC 2025 – prace scenariuszowe, ukończenie scenariusza filmu.

2. MARZEC 2025 –CZERWIEC 2025 – realizacja wywiadów absolwentów Liceum Czackiego i nauczycieli.

3. MARZEC 2025 – LIPIEC 2025 – kwerenda archiwaliów, dostosowanie archiwalnych materiałów filmowych na potrzeby filmu i wstępna selekcja. Zebranie i selekcja archiwalnych fotografii ze zbiorów szkoły i prywatnych kolekcji absolwentów.

4. LIPIEC 2025 – PAŹDZIERNIK 2025 – wstępny montaż oraz przygotowanie muzyki.

5. LISTOPAD 2025 – GRUDZIEŃ 2025 – realizacja zdjęć na terenie szkoły, przede wszystkim podczas 38 Festiwalu Teatralnego. Realizacja dodatkowych wywiadów.

6. GRUDZIEŃ 2025 – LUTY 2026 – montaż, postprodukcja, prace kompozytorskie nad muzyką.

7. STYCZEŃ 2026 – LUTY 2026 – udźwiękowienie, postprodukcja dźwięku i korekcja barwna.

8. MARZEC 2026 – zakończenie prac nad filmem.


Poniżej krótko plan minimum tego, jakie życie planujemy dla filmu, kiedy już się narodzi:

1. Dystrybucja festiwalowa co najmniej przez rok. Ponieważ film porusza tematykę współczesną, dotyka młodzieży i kultury, będzie mógł znaleźć się w selekcji właściwie wszystkich najważniejszych festiwali w Polsce, których co roku odbywa się kilkadziesiąt. Do tego planujemy wysłać film na festiwale filmów dokumentalnych w Europie i na Świecie.

2. Emisja filmu w TVP Kultura i TVP Historia - film idealnie pasuje swym tematem dla obu tych anten, dlatego znajdzie się on w repertuarze obu stacji, po czym trafi na TVP VOD. Mam doświadczenie, że moje filmy z racji na ich wysoką jakość są emitowane w TVP bardzo często i przez wiele lat, co niniejszym także w tym przypadku gwarantuję.

3. Emisja filmu lokalnie na antenie TVP Warszawa.

4. Wykorzystanie filmu przez wiele kolejnych lat przez Liceum im. T. Czackiego i prezentowanie go młodzieży na specjalnych pokazach.


Budżet produkcji filmu to ok. 100 - 150 000 zł. W zależności od tego, w jakiej kwocie uda się zamknąć finansowanie, będzie to miało oczywiście wpływ na ostateczny kształt filmu, gdyż mniej środków to konieczność zrezygnowania z niektórych prac. W tej chwili, pod koniec lutego 2025 dopiero dopinamy dofinansowanie z różnych instytucji. Na podstawie tego, jakie środki mamy obiecane, aby domknąć budżet do tej dolnej granicy, będzie nam brakowało ok. 60 000 zł.

bI1pCOeU6HUWdEM0.png

I WŁAŚNIE PO TO ZDECYDOWAŁEM ZAŁOŻYĆ TĘ ZBIÓRKĘ, gdyż mam cichą nadzieję, że osób zainteresowanych powstaniem tego filmu a także tych, które uczestniczyły w Festiwalu Teatralnym na przestrzeni tych prawie 40-tu lat są tysiące. Chciałbym bardzo móc w Was Wszystkich na nowo ożywić te dobre emocje, które nam towarzyszyły w Liceum Czackiego i podczas kolejnych "magicznych dni". Wspólnymi siłami to się na pewno uda!


Wszyscy darczyńcy zostaną wymienieni przed napisami końcowymi filmu. Specjalne podziękowania dla dziesięciu najbardziej hojnych wspierających znajdą się na początku filmu. W obu przypadkach stanowić to będzie integralną i nienaruszalną część filmu. Jeśli ktoś będzie życzył sobie pozostać anonimowy, proszę o stosowną informację.



Zachęcam do kontaktu mailowego: [email protected]

Rafał Bryll


wykorzystano materiały archiwalne i fotografie ze zbiorów XXVII LO im. T. Czackiego w Warszawie

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze 4

 
2500 znaków
  • Mateusz Potempski

    Rafale, mam sporo materiałów festiwalowych z lat 2000-2004 i trochę też 2005-2008. Z resztą widzę, że część materiałów od naszej Sekcji Informacyjnej już masz. Super inicjatywa. Trzymam kciuki i bądźmy w kontakcie! Powodzenia!

    • Rafał Bryll

      Fantastycznie! Jeśli dysponujesz materiałami z tych lat takimi bardziej zakulisowymi i jest tego więcej niż na Youtube, to będą bardzo pomocne. Bądźmy w kontakcie via Facebook lub mailowo.

  • PP
    Piotr Palęcki

    Świetna inicjatywa z tym filmem, bo FTT to wyjątkowy festiwal i warto udokumentować "dla następnych pokoleń" w jakim duchu zrodziło się to przedsięwzięcie. Zbieg okoliczności: niedawno wrzuciłem na YT moją muzykę do jednej ze sztuk wystawionej na FTT w latach 90-tych: https://youtu.be/elavh5bxuyI

    100 zł