id: pvusav

Pomóż uratować Solpol!

Pomóż uratować Solpol!

421 zł 
z 500
84%
zakończona 04.09.2021r
16 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

30.07.2021 r. wrocławski Urząd Miasta, na wniosek należącej do Zbigniewa Solorza-Żaka spółki Polsat Nieruchomości, wydał pozwolenie na wyburzenie Solpolu - najbardziej ikonicznego przykładu polskiej architektury postmodernistycznej. Choć postępowanie sądowe w sprawie wpisania obiektu do rejestru zabytków wciąż są w toku, na budynek zapadł formalny wyrok. Nie godzimy się na jego wykonanie. Wierzymy, że Solpolowi należy się szacunek właściwy istotnym elementom dziedzictwa narodowego, w tym przede wszystkim prawo do trwania. Nie chcemy, by podzielił losy katowickiego dworca czy Warszawskiego Supersamu. Podczas gdy przegrane walki o powyższe obiekty przyczyniły się do przewartościowania architektury późnego modernizmu, finalnie prowadząc do jej docenienia i ochrony, tak Solpol może pozwolić na dokonanie się zwrotu należącego się architekturze postmodernistycznej. Być może jego uchronienie dziś sprawi, że w przyszłości nie dojdzie do nieodwracalnych błędów, które na stałe zmienią polski krajobraz architektoniczny.

Solpol wzbudza skrajne emocje - od zachwytu po czyste obrzydzenie. Narastające wokół niego kontrowersje świadczą jednak o jego unikatowości - prawdopodobnie żaden obiekt architektoniczny nie wzbudza dziś w opinii publicznej tak żywych dyskusji. Solpol jest prawdziwym znakiem swoich czasów, doskonale wpisującym się przemiany okresu polskiej transformacji - fantazyjne, kolorowe formy ilustrują nadzieje i entuzjazm żywione wobec przyszłości. Stanowi nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych elementów na mapie Wrocławia. Zrealizowany w 1993 roku projekt Wojciecha Jarząbka uchodził w okresie swojego powstawania za najnowocześniejszy obiekt w mieście, przyciągając mieszkańców, ale i turystów. Solpol był również ewenementem w skali krajowej - projekt ten był pierwszym zrealizowanym ze wspomaganiem symulacją komputerową. Solpol jest prawdziwym dzieckiem swoich czasów. Pozwolenie na jego zniszczenie będzie wymazaniem istotnej części polskiej historii.

Formalne środki pozwalające na rozbiórkę obiektu zostały już podjęte. Na tym etapie jedynym, co może uchronić Solpol, jest nacisk obywatelski. Organizujemy akcje i manifestacje, mające na celu podniesienie świadomości dot. sprawy Solpolu i wyrażające brak naszej zgody na bestialskie potraktowanie dziedzictwa architektonicznego (pierwsza manifestacja odbędzie się 06.08.2021 r. o godz. 17 przed Solpolem, o kolejnych będziemy informować w naszych social mediach).

Nasze głosy muszą być słyszalne. Wszystkie działania podejmujemy wolontariacko, koszty pokrywając z własnych kieszeni. Z Waszą pomocą możemy dotrzeć do większej ilości osób - zebrane dzięki zbiórce środki przeznaczymy m.in. na wydruk wlep, plakatów, nagłaśnianie naszych działań i przygotowanie materiałów na manifestacje.

Każda osoba, która przekaże nam min. 20 zł, otrzyma od nas pamiątkowy plakat. Wyślij swój mail w wiadomości do organizatora, prześlemy grafikę.

Dziękujemy z całego serca za wsparcie! Mówcie o Solpolu, udostępniajcie wydarzenia, róbcie zdjęcia, udostępniajcie posty - nie pozwólmy mu przejść do historii!


#stojęzasolpolem #solpolzostaje #muremzasolpolem

https://www.facebook.com/events/1022920545188023/?ref=newsfeed

https://www.facebook.com/solpolarne

https://www.instagram.com/solpolposting/


Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Świdnicka 21-23, 50-066

Wrocław, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 16

preloader

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

Świdnicka 21-23, 50-066

Wrocław, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

891 665 zrzutek

i zebrali

832 328 643 zł

A ty na co dziś zbierasz?