id: pw97k5

LIBERATOR Z GÓRY LOTNIKÓW - TABLICE INFORMACYJNE I QR STRONA Z MAPĄ POMOCY LOTNICZEJ DLA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

LIBERATOR Z GÓRY LOTNIKÓW - TABLICE INFORMACYJNE I QR STRONA Z MAPĄ POMOCY LOTNICZEJ DLA POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

Nasi użytkownicy założyli 1 166 692 zrzutki i zebrali 1 213 486 327 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

"LIBERATOR Z GÓRY LOTNIKÓW"

II SKŁADKA SPOŁECZNA NA BUDOWĘ:


  • 3 TABLICE INFORMACYJNE z QR KODEM PRZED POMNIKIEM LOTNIKÓW ALIANCKICH I NA GÓRZE LOTNIKÓW
  • STRONA INTERNETOWA ZINTEGROWANA Z TABLICAMI I PIERWSZĄ INTERAKTYWNĄ MAPĄ MISJI I ZESTRZELEŃ BOMBOWCÓW W POWSTANIU WARSZAWSKIM.

n780e185106c87d9.jpg


W 2018 r. rozpoczęliśmy społeczną rewitalizację Pomnika Lotników Alianckich w Michalinie. Po kilku latach oddolnej pracy zapomniany i stojący na granicy Warszawy i Józefowa obelisk stał się przykładem budowy wspólnot społecznych oraz oddolnej opieki nad naszym narodowym dziedzictwem. Tak Warszawa na swoim najdalej i najwyżej położonym wzgórzu otrzymała miejsce pamięci o Powstańcach Warszawskich i lotnikach z dalekich stron świata, nasi przyjaciele z odległej Afryki i Wielkiej Brytanii - piękny dowód pamięci i wdzięczności Polaków a ostatni Powstańcy Warszawscy - miejsce symbol z widokiem na wolną stolicę Polski.


Z poprzedniej zrzutki przywróciliśmy na pomniku stalową tablicę z nazwiskami bohaterów, zorganizowaliśmy wiele akcji na świeżym powietrzu wygrywając z izolacją, zarazą i innymi przeciwnościami. Wszystko zwieńczyliśmy cyklicznymi już uroczystościami rocznicowymi latem 14/15 sierpnia. Miejsce odwiedzają dziś delegacje Ambasad Republiki Południowej Afryki, Wielkiej Brytanii oraz ostatnio - rodzina bohaterskiego pilota Liberatora - Roberta "Boba" HAMILTONA, która po raz pierwszy była w Polsce.
Zgodnie z ideą budowniczego pomnika Bronisława Kowalskiego chcemy aby Góra Lotników stała się symbolem oddolnego, obywatelskiego patriotyzmu. Zbieramy więc na dwie brakujące przed pomnikiem dwujęzyczne tablice informacyjne połączone QR-kodem z wirtualną opowieścią o 20-letnich "Ochotnikach do piekła" oraz historii pomnika postawionego przez świadka katastrofy i żołnierza AK w 1977 r. wbrew komunistycznej władzy.


Aby wypromować i upowszechniać projekt chcemy stworzyć interaktywną mapę i połączyć podobne i często zapomniane miejsca zestrzeleń bombowców w Powstaniu Warszawskim. Najwięcej tych miejsc jest w Warszawie ale wiele rozsianych jest w gęstych lasach od gór po Bałtyk. Dzięki ich opisaniu i mapie misji zrzutowych odnajdziemy podobne do naszej grupy pasjonatów, połączymy siły i zbudujemy z miejsc katastrof "mosty powietrzne" opowiadając o skrzydlatych bohaterach Powstania Warszawskiego. Tak jak zaczęliśmy to robić na Górze Lotników.

ha5bf50e9cd7f0b6.jpg


B-24 Liberator nr boczny KG-939 "A" Południowoafrykańskich Sił Powietrznych (SAAF) zestrzelony został w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. w Michalinie, 30 km. na południowy-wschód od Warszawy. Bombowiec przyleciał z odległej o ok. 2000 km. bazy w Celone (Foggia) nad Adriatykiem we Włoszech. Mimo ciężkiego i wielokrotnego trafienia nad Pragą (nie wiadomo jeszcze przez kogo), Liberator por. pil. Jacka van EYSSENA dokonał (częściowego) zrzutu nad Placem Krasińskich. Ostatkiem sił trzech płonących silników, z dwoma zabitymi strzelcami, płonącą kabiną ogonem i lukiem bombowym uderzył w leśną wydmę. Na zajmowanym przez Armię Czerwoną strefą Wawra i Falenicy pokład opuściło pięciu lotników przechwyconych potem przez Sowietów.


Do końca w samolocie pozostał II pilot - 21 letni por. Robert „Bob” HAMILTON. Jego ciało odnaleziono rankiem przykryte spadochronem i kwiatami obok dopalającego się wraku Liberatora. "Bob" wykonał zadanie - dostarczył broń Powstańcom, uratował swoich pięciu towarzyszy broni i oddał bohatersko życie za Polskę. Wraz z strzelcami pokładowymi RAF – sierż. Leslie MAYES'em i sierż. Herbertem HUDSON'em spoczywają od ekshumacji w 1945 r. w katerze wojskowej Wspólnoty Brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


Cześć i chwała Bohaterom.

I wieczna pamięć.

k77e2ebb4850d421.jpg


Parę słów o naszej rewitalizacji. Zaczęło się od przywrócenia po 30-tu latach tablicy z nazwiskami lotników. Na początku była drewniana ale zadbaliśmy o pomnik i jego otoczenie sadząc w trakcie lock-downu wrzosy, znakując szlaki i organizując różne warsztaty dla dzieci. Dziś Górę Lotników odwiedzają już nie tylko rowerzyści z Warszawy i okolic (super trasy MTB) ale i goście z odległych stron świata. W 78. rocznicę katastrofy mieliśmy zaszczyt gościć naszego honorowego patrona - Jej Ekscelencję Ambasador RPA, attache Departamentu Obrony Ambasady Wielkiej Brytanii i pilota RAF oraz 10 osobową rodzinę bohaterskiego pilota "Boba" Hamiltona z RPA.


Posiadamy patronaty honorowe Ambasady Republiki Południowej Afryki, Związku Powstańców Warszawskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Stowarzyszenia Lotników Polskich. W trosce o wartościowy historycznie kształt projektu współpracujemy z badaczami, historykami muzeów oraz lokalnymi pasjonatami. Pomagają nam zastępy druhów OSP, harcerze i szkoły mundurowe.

sb9c42e600d529b1.jpg


Dla specjalnych darczyńców mamy propozycje wyłączności uwzględnionej logotypem na tablicach oraz wyjątkowe lotnicze prezenty jak przeloty awionetką szlakiem Liberatora doliną Wisły nad Warszawę, Kopiec PW i Górę Lotnika. Powyżej 100 zł. wsparcia wysyłamy Wam nasze lotnicze naszywki a powyżej 1000 zł. obraz ostatnich chwil Liberatora z Góry Lotników autorstwa naszego wspaniałego darczyńcy - Piotra FORKASIEWICZA.


Z góry Wam dziękujemy !!!

Czołem !!!

Filip Idzikowski "Niebo bez granic" (wkrótce fundacja) i "Stowarzyszenie Lotników Polskich"

Komitet Społeczny "LIBERATOR", przyjaciele i zwykli patrioci.

eeb7852b33f43957.jpg


Ważne linki:

www.niebobezgranic.pl (w budowie)

Lokalizacja Pomnika i Góry Lotników na Google Maps:

https://goo.gl/maps/U7VnTQQmMkmggrVi9

Nasz kanał na You Tube:

https://www.youtube.com/channel/UCL2JspJolqhOscGvvSgjnpQ/featured 

Nasz Facebook:

https://www.facebook.com/niebobezgranic/ 

Nasz zapomniany Instagram :

https://www.instagram.com/niebobezgranic.pl/

Reportaż z uroczystości na TVP HISTORIA (10 minuta):

https://vod.tvp.pl/video/flesz-historii,16082021,55062327


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 4

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Nieaktywne
Inne
Naszywka czarna
Lotnicza pamiątka dla darczyńców, którzy wpłacą od 100 do 300 zł.
100 zł

Kupione 2

Zakończona
Inne
Naszywka stalowa
Lotnicza pamiątka dla darczyńców, którzy wpłacą od 300 do 500 zł.
300 zł

Kupione 1

Zakończona
Inne
Naszywka złota
Lotnicza pamiątka dla darczyńców, którzy wpłacą powyżej 500 zł.
500 zł

Kupione 1

Zakończona
Inne
Obraz B-24 Liberator KG-939A
Obraz B-24 Liberator KG-939A autorstwa Piotra Forkasiewicza
1000 zł

Kupione 3

Zakończona

Wpłaty 12

 
Dane ukryte
ukryta
 
Dane ukryte
ukryta
MJ
4 500 zł
ZP
300 zł
KO
Kate Owen
5 000 zł
JI
Jenny Hamilton
4 200 zł
RM
Richard Moultrie
4 350 zł
KO
Kate Owen
4 500 zł
JI
spacerowicz
50 zł
MK
Michał Krajewski
500 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków