id: pxzy42

IV Międzynarodowy Festiwal Bajek

IV Międzynarodowy Festiwal Bajek

Nasi użytkownicy założyli 1 151 736 zrzutek i zebrali 1 196 684 591 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zbieramy środki na organizację IV Międzynarodowego Festiwalu Bajek

Już po raz czwarty, w lipcu, nasz kawałek Podlasia zamieni się w baśniową krainę. Będziemy patrzeć na Wschód i Zachód, na Północ i na Południe, w tę stronę, z której przychodzi Słońce i w tę, z której chowa się Księżyc. Odkryjemy Wyspy z licznymi skarbami, zajrzymy na drugą stronę Lustra, sprawdzimy co skrywa Tajemniczy Ogród. Będziemy zanurzać się w świecie słów, muzyki, obrazów i kolorów. Pojawią się opowieści i postacie słowiańskie, z Orientu - bliskiego i dalekiego, a także z Krainy Słońca. Każdy - Duży i Mały znajdzie coś dla siebie, bo w świecie baśni jest wiele ścieżek, zakamarków i zakątków, a w każdym z nich czekają cuda i wszystko może się wydarzyć. Będą zatem baśnie opowiadane, grane, śpiewane, przedstawiane i filmowe, będą baśniowe stroje i czarodziejskie parady.

Jesteśmy przekonani, że z bajek się nie wyrasta. Bajkowy świat jest w każdym z nas, czasem zepchnięty w jakiś oddalony zakątek duszy, czasem trochę uśpiony, ale nadal żywy. Wystarczy mały krok, by ów świat się obudził, przypomniał o sobie, dał radość.

Tworzymy Festiwal od podstaw, wkładając w niego swoje umiejętności i doświadczenie, talent i marzenia, wizje, fantazje i - przede wszystkim - duszę. Zapraszamy znakomitych artystów z kraju i z zagranicy – aktorów, lalkarzy, cyrkowców, muzyków, opowiadaczy historii. Ludzi, którzy umieją się dzielić swoją pasją i wciągać innych w czarodziejski świat. Organizujemy Festiwal wspólnie z dziećmi. Naszym głównym partnerem jest Dom Dziecka w Białowieży, a jego wychowankowie to nasi najważniejsi konsultanci, eksperci, krytycy i aktywni uczestnicy.

Młodzi ludzie szukając swego miejsca w życiu starają się pokazać siebie, mają potrzebę akceptacji rówieśniczej i społecznej, potrzebę wykazania się, przedstawienia swoich umiejętności, zdolności i talentów. Dotyczy to szczególnie wychowanków domów dziecka, którzy mają wyostrzoną potrzebę akceptacji społecznej i zwalczenia wewnętrznego poczucia niepotrzebności, gorszości, inności. Nastolatkowie są w wieku, kiedy autorytet dorosłych staje się drugorzędny, wówczas na pierwszy plan wychodzi grupa rówieśnicza i starsi koledzy, którzy wywierają znaczny wpływ na młodego człowieka, i właśnie przed nimi trzeba "zapunktować". Jest potrzeba wspólnego przeżywania emocji, dzielenia się nimi. Pomaga w tym Festiwal, wspólne tworzenie spektakli, etiud teatralnych i performance’ów, gdzie do pracy włączają się zarówno wychowankowie Domu Dziecka jak i młodzież z innych środowisk, co pomaga w znacznej mierze zniwelować istniejący podział "my - oni".

Rok rocznie w Festiwalu biorą udział również wykonawcy z innych krajów (w tym z Białorusi, z którą nasz region znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie), między innymi dziecięcy Teatr Mody „Paparać-Kwietka”. Młodzi Białorusini aktywnie włączają się w działania festiwalowe, co również korzystnie wpływa na łamanie granicy „swój-obcy”.

Praktyka pokazuje, że podczas Festiwalu i po jego zakończeniu zmniejsza się przepaść między "my" i "oni", młodzież uczy się pracować w różnorodnej środowiskowo/ językowo/ kulturowo grupie, dzieci z Domu Dziecka nie czują się gorsze, dajemy im siłę wewnętrzną i odczepiamy łatkę, którą sami sobie przyczepiają "bo my jesteśmy z bidula". Sprawiamy, że publiczność widzi talenty i umiejętności młodych ludzi, przeżywa wraz z nimi i rozumie emocje, a przez to akceptuje i włącza się we wspólne działania.

Organizujemy Festiwal Bajek z potrzeby serca, by dzielić się dzieciństwem z każdym, bez względu na wiek, rozwijać wyobraźnię u najmłodszych i przywracać radość życia dorosłym. Zależy nam również na przekonywaniu ludzi – Dużych i Małych – do wyjścia z roli odbiorcy i widza, do aktywnego uczestnictwa w działaniach kulturalnych, do wspólnego tworzenia przestrzeni sztuki, relaksu i niczym nieskrępowanej zabawy.

Białowieża, Hajnówka, Czeremcha, Drohiczyn – małe miejscowości na ścianie wschodniej, w których nie ma teatrów, kina, a kalendarz imprez nie obfituje w propozycje dla dzieci i młodzieży. Swoim Festiwalem wypełniamy tę lukę, dając przestrzeń do wspólnej zabawy, wspólnego tworzenia i łączenia środowisk różnorakich.

Zapraszamy do współtworzenia Festiwalu. Zapraszamy do naszej Bajki.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 69

PG
Piotr Gaweł
1 000 zł
KA
Karol
300 zł
AJ
agnieszka jakimiuk
250 zł
AG
Andrzej Głębicki
230 zł
IP
Irena Parfieniuk
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
MW
200 zł
MW
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 7

 
2500 znaków