id: pzcp3t

ANALIZA TERENU ZALEWOWEGO POTOKU STAROBIELSKIEGO

ANALIZA TERENU ZALEWOWEGO POTOKU STAROBIELSKIEGO

Opis zrzutki

W czerwcu i wrześniu 2024 r. Bielsko-Białą nawiedziła miejska powódź błyskawiczna. Zgodnie z informacją uzyskaną od Państwowej Straży Pożarnej w oparciu o art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej z dnia 6 września 2001 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 922) powodzią dotkniętych zostało co najmniej 500 punktów adresowych, w tym część - dwukrotnie. 


To nie był pierwszy raz. Miejskie powodzie błyskawiczne występowały już wcześniej. "Plan Adaptacji Miasta Bielska-Białej do zmian klimatu do roku 2030” przyjęty w dniu 22 października 2019 roku przez Radę Miejską Bielska-Białej podaje:

  • W mieście Bielsko-Biała w latach 1971-2010 odnotowano 69 przypadków wystąpienia opadów nawalnych, z których 11 zdarzeń spowodowało wystąpienie powodzi miejskiej w obrębie miasta. 
  • Ponadto w latach 2011-2016 wystąpiło 13 ulew I-III stopnia, powodujących nierzadko podtopienia ulic oraz liczne rozlewiska na drogach, uniemożliwiające ruch pojazdów na terenie miasta.
  • Prognozy zmian klimatu dla Bielska-Białej na podstawie modeli klimatycznych, opracowanych na podstawie danych meteorologicznych pokazują, że w perspektywie roku 2050 można spodziewać się kontynuacji obserwowanych obecnie trendów (...). Przewidywany jest wzrost zarówno liczby dni z opadem, jak i wysokość rocznej sumy opadów atmosferycznych w horyzoncie do roku 2050, na co będzie miała wpływ wysokość opadów zwłaszcza chłodnej pory roku. Narażenie na wystąpienie opadu ekstremalnego w horyzoncie do roku 2050 wzrasta, co wyraża się zwiększoną liczbą dni z opadem ≥10 mm i ≥20 mm. 


Załączona mapka przedstawia miejsca interwencji Straży Pożarnej podczas powodzi w czerwcu i wrześniu 2024 (mapka została przygotowana dzięki wsparciu Waldemara Bukalskiego ze Stowarzyszenia Radomianie dla Demokracji, https://rdd.org.pl/).

UzBbfOqytdLl5qxR.png

Jednym z najbardziej dotkniętych rejonów w mieście jest okolica potoku Starobielskiego.

Mieszkańcy z niepokojem obserwują narastające zagrożenie powodziowe: podtopienia/powodzie zdarzają się coraz częściej i są coraz bardziej dotkliwe. Jednocześnie zdają sobie sprawę, że skala potrzeb jest ogromna, więc urzędy i instytucje w pierwszej kolejności będą zajmować się lokalizacjami priorytetowymi z perspektywy miasta i regionu. Niemniej dla każdego z nas zawsze na pierwszym miejscu stoi własny dom oraz najbliższa okolica. Mieszkańcy "potoku Starobielskiego" zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce i na własny koszt przygotować profesjonalną analizę ukierunkowaną na identyfikację miejsc i środków zapobiegawczych kluczowych dla występowania powodzi dla ich okolicy. 


Analiza zostanie przeprowadzona przez mgr inż. Macieja Humiczewskiego z firmy Komes Water, mgr inż. Maciej Humiczewski (https://www.komeswater.pl/), ekspert z zakresu inżynierii wodnej i środowiska, który wiedzę i doświadczenie zdobywał najpierw jako urzędnik, dzięki czemu dobrze rozumie spojrzenia na problem od strony tak projektowej jak i administracyjnej. 


Cele analizy: 

  • ustalenie kierunków spływu wód powierzchniowych,
  • ustalenie przyczyn występowania zagrożenia poprzez ustalenie natężenia napływu wód z poszczególnych kierunków,
  • określenie obszaru zlewni dla okolicy potoku Starobielskiego w analizowanym obszarze. Przy czym przez zlewnię rozumiemy obszar, z którego wody różnymi drogami docierają do analizowanego, w tym wypadku zagrożonego powodzią, obszaru, 
  • określenie kluczowych/krytycznych miejsc generujących powstawanie zagrożenia powodzią w wyznaczonym obszarze oraz zagrożonych zalaniem, 
  • zalecenia dla mieszkańców oraz urzędów odnośnie możliwych kierunków modyfikacji zlewni w celu zapobiegania powodzi ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań opartych na przyrodzie. 


Kluczowym rezultatem analizy będzie określenie priorytetowych miejsc dla zapobiegania lokalnej powodzi. O wyborze tego miejsca/miejsc będzie decydować z jednej strony wpływ na zakres wylewania się wody z potoku, a z drugiej strony techniczna możliwość przeprowadzenia działań naprawczych. 


Zastrzeżenie: 

  • Należy zaznaczyć, że opracowany materiał nie będzie stanowił dokumentacji projektowej, lecz będzie kierunkowo wskazywał rodzaj i lokalizację rozwiązań, które w sposób pośredni i bezpośredni będą miały odczuwalny efekt w ograniczeniu zagrożenia powodziowego.
  • Wykonana analiza będzie uproszczona i przeprowadzona dla wybranych parametrów np. dla wielkości opadu w dniu 16 września 2024. 
  • Pełna analiza, jaką można wykonać na późniejszym etapie i po uprzednim uzgodnieniu jej kosztu, zawierałaby m.in. dodatkowo szczegółowe analizy i modele hydrologiczne wskazujące na objętości napływającej wody dla różnych sytuacji meteorologicznych, różnego czasu trwania deszczu oraz różnej wysokości opadu, a także symulacje zasięgu rozlewu wody i miejsc zagrożonych, pokazanych na mapach, w zależności od wysokości ryzyka (wysokości opadu). 


Analiza zostanie przedstawiona w postaci krótkiego raportu zawierającego najważniejsze wnioski z przeprowadzonej analizy, wraz z załącznikami graficznymi obrazującymi założenia na mapach i przekazana zleceniodawcom w formie elektronicznej oraz papierowej w liczbie 1 szt. Uznaje się, że wersja elektroniczna i wersja papierowa są równorzędnymi i zamiennymi egzemplarzami analizy. 


Wersja elektroniczna zostanie przekazana zleceniodawcom najpóźniej do dnia 15 stycznia do godziny 16-stej. Natomiast wersja papierowa zostanie przesłana niezwłocznie po zakończeniu analizy, bez gwarancji dostarczenia przesyłki w terminie 15 stycznia 2024. Przesyłka zostanie przesłana na adres reprezentanta zleceniodawców i przekazany w późniejszej i osobnej korespondencji. Reprezentant zleceniodawców będzie zobowiązany do udostępniania na życzenie zleceniodawców wersji papierowej w celu wykonania kopii dokumentu. 


W celu zapewnienia przejrzystości rozliczeń mieszkańcy lub ich reprezentanci przeleją zebrane w ramach składki środki na konto organizatora zrzutki, Pani Magdaleny Madzi, za pośrednictwem portalu zrzutka.pl. 


W przypadku, gdy mieszkaniec nie wpłaca składki samodzielnie, lecz przez reprezentanta, reprezentant zobowiązany jest do prowadzenia listy wpłacających w formie papierowej. Lista będzie zawierała następujące informacje: imię i nazwisko wpłacającego, kwota składki, data przekazania składki, podpis składkowicza, podpis reprezentanta. Lista zostanie przekazana organizatorowi składki w formie kopii papierowej i/lub elektronicznej na konto e-mail: [email protected]

 

Po zakończeniu analizy zleceniobiorca wystawi fakturę w wysokości 5 tys. PLN brutto za wykonaną usługę. Płatność zostanie zrealizowana za pośrednictwem przelewu zleconego przez organizatora zrzutki, Panią Magdalenę Madzię. Faktura zostanie wystawiona na organizatora zrzutki: Magdalena Madzia.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!