id: r2sjpa

Pomóż nam w digitalizacji kolekcji Dariusza Baliszewskiego

Pomóż nam w digitalizacji kolekcji Dariusza Baliszewskiego

Nasi użytkownicy założyli 1 155 220 zrzutek i zebrali 1 199 696 543 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Zbiórka na digitalizację kolekcji Dariusza Baliszewskiego


Kolekcja redaktora Baliszewskiego składa się z tysięcy dokumentów. Znajdują się wśród nich listy setek widzów czy czytelników, którzy nierzadko okazywali się kluczowymi świadkami, mogącymi odpowiedzieć na zasadnicze pytania o przebieg historii ostatniego stulecia Polski. 


W Archiwum KARTY od momentu otrzymania kolekcji pracujemy nieustannie nad jej porządkowaniem i digitalizacją. To wyzwanie, które wiąże się z setkami godzin pracy, ale jesteśmy głęboko przekonani o jej wartości. Nie tylko zachowujemy dziedzictwo Dariusza Baliszewskiego, ale również umożliwiamy przyszłym pokoleniom dostęp do dokumentów, które stanowią unikalne źródło informacji i świadectwo najnowszej historii Polski.


„Szanowny Panie Redaktorze! Ośmielam się zwrócić do Pana z prośbą bardzo nietypową”, „piszę od roku w myślach do Pana, ale dziś spełniam swą powinność”, „szukam brata”, „zwracam się z uprzejmą prośbą o znalezienie miejsca spoczynku wiecznego mojego męża” – takich listów w kolekcji Dariusza Baliszewskiego są tysiące.


Stosy kopert, starannie kaligrafowanych, kierowanych na adres redakcji „Rewizji Nadzwyczajnej'', przypominają nam, jak ważne są pojedyncze ludzkie historie – kluczowe zarówno dla redaktora Baliszewskiego, jak i Ośrodka KARTA.


Być może dlatego powierzył on swoją spuściznę właśnie KARCIE. Na kilka miesięcy przed śmiercią, w lecie 2020 roku Dariusz Baliszewski przyniósł do Ośrodka KARTA niewielką część swoich zbiorów, a żonę Marię zobowiązał, by całość jego osobistego archiwum trafiła także do nas.


Kolekcja Dariusza Baliszewskiego w liczbach:

  • ponad 71 tys. stron opracowanych dokumentów, a w tym:
  • 20 tys. stron już zeskanowanych przez nasz zespół w 2023 roku, dostępnych dla każdego: TUTAJ
  • 51 tys. stron oczekujących na digitalizację


Zeskanowanie jednej strony to koszt ok. 1,70 zł, więc koszt całego projektu to 86 700 zł. Mamy już 18 700 zł, prosimy Was o brakujące 68 000 zł. O NAS Fundacja Ośrodka KARTA :

Jesteśmy niezależną organizacją pozarządową. Odkrywamy, chronimy i upowszechniamy historię widzianą z perspektywy jednostki. Robimy to w taki sposób, że przeszłość staje się źródłem zrozumienia, buduje wspólnotę obywatelską, wspiera pojednanie. Tak naprawiamy przyszłość.


Działamy już od 42 lat. Nigdy nie mieliśmy stałego wsparcia finansowego. Prowadzimy największe w Polsce archiwum społeczne XX wieku (Archiwum Wschodnie, Archiwum Opozycji, Archiwum Fotografii oraz – wraz z Domem Spotkań z Historią – Archiwum Historii Mówionej).Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 89

PF
Piotr Fulara
20 zł
MF
Mariusz
100 zł
TS
Tomasz Stawiarski
100 zł
 
Dane ukryte
200 zł
AG
Agnieszka
100 zł
WS
Wojciech Strojny
20 zł
 
Iwona Kossowska
100 zł
MS
Mieczysław Sokołowski
300 zł
ŁB
Łukasz Bąk
100 zł
SP
Sebastian
50 zł
Zobacz więcej

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • ZI
    Zbigniew I Elzbieta Krasa

    Wspanialy czlowiek, takiego nauczyciela historii chcial bym miec. Zycze Powodzenia w zbiorce na ten wspanialy pomysl i przedsiewziecie..

    200 zł