Wydajmy ksiażki
Wydajmy ksiażki
Nasi użytkownicy założyli 1 226 062 zrzutki i zebrali 1 347 844 959 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Czuwaj!
Hufiec ZHP Biała Podlaska zdobywa imię hm. Aleksandra Kamińskiego.
Marzymy, by o z tej okazji wspólnie z Niezależnym Wydawnictwem Harcerskim wydać dwie książki, które są niezwykle ważne nie tylko dla harcerstwa.
O harcerstwie teksty zapomniane Aleksandra Kamińskiego ukazały się dotąd w zbiorze tylko w wydawnictwach „podziemnych” w PRL (po raz pierwszy w 1984 roku nakładem Niezależnego Wydawnictwa Harcerskiego, następnie Oświaty Niezależnej), jednak znaczna część egzemplarzy wówczas przepadła, skonfiskowana przez policję polityczną. Zestaw tych tekstów odpowiada na trzy fundamentalne pytania: jakie harcerstwo, jaki instruktor i jaka taktyka przy naprawianiu harcerstwa. Jak pisał autor wyboru Andrzej Janowski: Znajomość tekstów Aleksandra Kamińskiego ułatwi podejmowanie decyzji wszystkim tym, którzy będą chcieli wpłynąć na losy harcerstwa. Teksty zapomniane, ale niezwykle aktualne! Warte przeczytania nie tylko przez instruktorów harcerskich, ale też pedagogów czy rodziców.
Być dzielnym i umieć się różnić. Szkice o Aleksandrze Kamińskim pióra Andrzeja Janowskiego to byłoby kolejne wydanie fascynującej opowieści profesora i harcerza o innym profesorze harcerzu. Dokonania obu tych wybitnych wychowawców były dla harcerstwa i pedagogiki przełomowe. Janowski ukazuje zaskakująco aktualne myśli Kamińskiego o Polsce, wychowaniu i harcerstwie, a także postawę dla „Kamyka” szczególnie ważną: ową tytułową dzielność. Znajdujemy tu opis zmagań człowieka, który stara się iść uczciwą drogą, nie ulegać naciskom, wykorzystywać pojawiające się szanse. W drobiazgach zawierać kompromisy, a zachowując swe zdanie umieć elegancko różnić się od mających inne poglądy. Książka, której każde wydanie rozchodzi się błyskawicznie.
Aleksander Kamiński (1903–1978) – pedagog, wychowawca, instruktor harcerski, twórca metodyki zuchowej, żołnierz Armii Krajowej, redaktor „Biuletynu Informacyjnego” oraz jeden z twórców i duchowych przywódców Szarych Szeregów. Po przełomie 1956 przewodniczący Naczelnej Rady Harcerskiej ZHP. Autor legendarnych Kamieni na szaniec i Wielkiej gry oraz między innymi „trylogii zuchowej” (Antek cwaniak, Książka wodza zuchów, Krąg rady), biografii Andrzeja Małkowskiego, Józefa Grzesiaka „Czarnego” (wspólnie z Antonim Wasilewskim), a także wielu wybitnych prac naukowych.
Andrzej Janowski (1935–2020) - pedagog, polonista, harcmistrz. Współzałożyciel reaktywowanej w 1957 roku 1 WDH „Czarna Jedynka”, organizator harcerskiej Akcji Warmia i Mazury. wieloletni pracownik naukowy Instytutu Badań Edukacyjnych. Ekspert „Solidarności”, działacz podziemnego Zespołu Oświaty Niezależnej. W pierwszych latach III RP wiceminister edukacji narodowej. Członek wielu polskich i międzynarodowych zespołów naukowych, wykładowca na kilku uczelniach. Aleksander Kamiński był recenzentem jego rozprawy doktorskiej i habilitacyjnej.
hm. Marta Kucharska HR
Komendantka Hufca ZHP Biała Podlaska
Chorągiew Lubelska ZHP
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
"Zawsze gotowi, gdy się wydarzy
Podać bliźniemu pomocną dłoń."