id: r9w8fu

„Szkoła życia. Lekcje z dorastania” – kup książkę i wesprzyj budowę Muzeum z Klasą

„Szkoła życia. Lekcje z dorastania” – kup książkę i wesprzyj budowę Muzeum z Klasą

453 zł 
z 1 000 zł
45%
66 dni do końca
10 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Opis zrzutki

Co przesądza o naszym życiu? Co decyduje o sukcesie, co stoi za naszymi porażkami? Na ile determinuje nas rodzina i środowisko, w których dorastamy, a ile zależy od edukacji i szkoły? Gdzie i kiedy przerabialiśmy największe lekcje życia?

Na te pytania odpowiadają autorki i autorzy książki „Szkoły życia. Lekcji z dorastania”.


Z perspektywy lat zastanawiają się, co miało decydujący wpływ na ich życie. Piszą o spotkaniach w klasie, na boisku i podwórku, o relacjach z nauczycielkami i nauczycielami, o szukaniu swojego miejsca między rówieśnikami czy radzeniu sobie z ograniczeniami polskiej szkoły.


Prace zebrane w książce „Szkoła życia”, jak i pozostałe, które spłynęły na konkurs literacki ogłoszony przez Fundację na rzecz Wielkich Historii, to pierwsze artefakty z tworzonego przez nas Muzeum z Klasą, które między innymi wspólnie z Zarządem Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy chcemy uruchomić w Murowance, historycznym budynku szkoły powszechnej z 1903 roku.


Rola szkoły w czasie ostatnich stu dwudziestu lat – odkąd założono Murowankę – znacząco się zmieniła. Na początku ubiegłego wieku, gdy poziom analfabetyzmu w zaborze rosyjskim wynosił 60 procent, a edukacją było objęte tylko co piąte dziecko, była przepustką do lepszej, pewniejszej i bardziej samodzielnej przyszłości. Odpowiedzi na to jaką funkcję pełniła w późniejszych latach – i pełni dzisiaj – dostarcza antologia tekstów „Szkoła życia”.


Naszą publikację można nazwać kamieniem erekcyjnym przyszłego Muzeum, w którym chcemy opowiedzieć historię XX wieku przez pryzmat ucznia, by stawiać pytania o rolę szkoły wczoraj, dziś i jutro.


Kupując książkę, dokładasz swoją cegiełkę do powstania Muzeum z Klasą.


Więcej o książce

x6be5213f7748dcb.jpeg

Dla Marka szkołą życia była banda z którą się włóczył po gdańskim osiedlu Zaspa, Łazarz największe lekcje życia odebrał od nauczyciela, który zabierał swoich podopiecznych o 4 nad ranem, by podglądać bobry, dla Iwony nauczyciel historii, który umiał zaufać całej klasie i odkryć przed nimi prawdę.


Opublikowane prace literackie tworzą bogatą mozaikę doświadczeń kilku pokoleń: od lat dzieciństwa przypadającego na lata II wojny światowej przez naukę w tysiąclatkach po pandemię i przymusową izolację. Historie, które składają się na „Szkołę życia. Lekcje z dorastania” to przypomnienie o tym, jak wiele zależy od szkoły i spotkania z drugim człowiekiem. Dotyczy to każdego czasu, ustroju, warunków.


– Teksty są niezwykle cenne, bo do refleksji o szkole wnoszą nowy głos, taki, który na co dzień nie jest słyszany – mówi Justyna Suchecka, członkini konkursowego jury, dziennikarka i laureatka Grand Press.


Twórcy nie zajmują się pisaniem zawodowo, a jednak teksty są bardzo interesujące literacko, co w trakcie obrad konkursowego jury podkreślał jego przewodniczący Paweł Goźliński, redaktor naczelny wydawnictwa Agora.


Autorki i autorzy: Ołena Cikuj, Agnieszka Góra-Stępień, Łazarz Kapaon, Jan Czesław Kozakowski, Agata Pavlinec, Patrycja Pelica, Michał Pieróg, Katarzyna Rohda, Aleksandra Siermińska, Arkadiusz Stosur, Marek Szalsza, Iwona Szewczak, Stanisław Wawrzyszkiewicz, Nataniel Wrzeciono [pseudonim], Anna Wysocka, Katarzyna Zdzieborska

Każdy ma swoją wielką historię, która może zainspirować innych.

Wydawca: Fundacja na rzecz Wielkich Historii

Data premiery: 15 grudnia 2021

Liczba stron: 136

ISBN: 978-83-963376-0-3

Forma: książka i e-book


Kim jesteśmy

Fundacja na rzecz Wielkich Historii wychodzi naprzeciw wyzwaniom współczesności, korzystając z doświadczeń przeszłych pokoleń. Prowadzimy działania edukacyjne („Zaopiekuj się pamięcią”), organizujemy konkursy ogólnopolskie („Baczyński bez filtra”, Szkoła Życia”), wspieramy działania archiwistyczne (Digipunkt), tworzymy wystawy („Ostatni dzień lata. 1939”) czy wirtualne muzea (Tadeusza Kościuszki czy Polskiego Państwa Podziemnego). Siedziba fundacji od 2019 r. znajduje się w warszawskim Wawrze, w zabytkowym budynku dawnej szkoły powszechnej, zwanym popularnie Murowanką.

i1b0e5427427ba1e.jpeg

Na zdjęciu uczennice i uczniowie szkoły powszechnej w Wawrze, lata 30. XX wieku (fot. ze zbiorów Biblioteki Publicznej w dzielnicy Wawer)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 10

JK
Julia Kata
48 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
 
Dane ukryte
47 zł
IS
Iwona Szewczak
47 zł
 
Dane ukryte
29 zł

Nikt nie założył jeszcze skarbonki do tej zrzutki lub żadna z założonych skarbonek nie zebrała środków.

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nagrody

Wpłać 10 zł i więcej
Kup e-cegłę

Wyślemy Ci elektroniczne podziękowania w formie cegły, z której zbudowana jest Murowanka, budynek, w którym tworzymy Muzeum z Klasą. Twoje imię i nazwisko znajdą się na liście darczyńców Muzeum z Klasą.

rozwiń
Wpłać 29 zł i więcej
Kup e-book „Szkoła życia. Lekcje z dorastania”

E-booka w wersji epub i mobi prześlemy na wskazany adres e-mail. Twoje imię i nazwisko znajdą się na liście darczyńców Muzeum z Klasą.

rozwiń

wybrano 1 raz

Wybieram
Wpłać 47 zł i więcej
Kup książkę „Szkoła życia. Lekcje z dorastania”

Książkę prześlemy pocztą pod wskazany adres. Twoje imię i nazwisko znajdą się na liście darczyńców Muzeum z Klasą.

rozwiń

wybrano 9 razy (pozostało 591 z 600)

Wybieram
Wpłać 99 zł i więcej
Kup stos e-cegieł

Wyślemy Ci elektroniczne podziękowania w formie cegły, z której zbudowana jest Murowanka, budynek, w którym tworzymy Muzeum z Klasą. Twoje imię i nazwisko znajdą się na liście darczyńców Muzeum z Klasą. Oprócz tego możemy Cię wesprzeć w działaniach, na których dobrze się znamy – edukacyjnych, krajoznawczych lub storytellingowych. Napisz do nas w tej sprawie!

rozwiń

Nasi użytkownicy założyli

798 469 zrzutek

i zebrali

617 574 787 zł

A ty na co dziś zbierasz?