id: rc2mep

Chór Kameralny SIRENES - wydanie płyty

Chór Kameralny SIRENES - wydanie płyty

Opis zrzutki

Wierzymy, że kultura i sztuka są szczególnie predestynowane do nieustannego inicjowania dyskusji na tematy ważne dla społeczeństwa. Jednym z nich, silnie obecnym w przestrzeni publicznej, jest odmieniany przez wszystkie przypadki patriotyzm i towarzyszące mu wartości takie jak wolność, godność i solidarność.


Skąd pomysł na płytę?

Pomysł na projekt zrodził się wraz z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Naszym celem było zachęcenie do refleksji nad współczesnym pojmowaniem i odczuwaniem pojęć takich jak niepodległość, godność, wolność, patriotyzm. Wykonanie pieśni wojennych przez chór żeński było pytaniem o miejsce kobiet w rozważaniach o bohaterstwie, tęsknocie, stracie.


Dlaczego chcemy wrócić do tego projektu?

Po kilku latach, w trakcie trwającej od ponad dwóch lat wojny w Ukrainie, chcemy ponownie zadać pytania o sens walki, współczesny wymiar patriotyzmu i miejsce kobiet w dyskursie wojennym. Przyjrzeć się uczuciom, potrzebom i dylematom, które w kobietach wywołuje dramat jakim jest wojna. To potrzeba wolności, poczucie godności, solidarność, rezygnacja, smutek, strata, gniew...


Jaki materiał wydamy?

Fundacja Sirenes zamówiła u polskich kompozytorów współczesne opracowania bardziej i mniej znanych pieśni patriotycznych, legionowych i wojennych. Wśród nich znajdziecie: "Hej chłopcy, bagnet na broń!", "Deszcz jesienny", "Rozkwitały pąki białych róż", a także "Bywaj dziewczę zdrowe" z fragmentem tekstu "niepodległość Polski to twoja rywalka", czy też "O mój rozmarynie", w którym znajdziecie cytat muzyczny z utworu "Nie pytaj o Polskę" Obywatela G.C.


Premiera utworów miała miejsce jesienią 2019 roku. Koncerty odbyły się w Warszawie w Centrum Kultury Łowicka, Muzeum Warszawskiej Pragi i Przestrzeni Muzyki Współczesnej Hashtag Lab - pierwszej i jedynej w Polsce stałej scenie dla muzyki nowej.


Chór Kameralny SIRENES istnieje od września 2015 roku, choć tworzące go wokalistki znają się i śpiewają razem od kilkunastu, a niektóre nawet od kilkudziesięciu lat. Na działalność chóru składają się typowo chóralne aktywności, takie jak samodzielne koncerty, nagrania i udział w konkursach o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Chór chętnie występuje także z innymi zespołami, angażuje się w działalność charytatywną, bierze udział w projektach z wykonawcami różnych stylów muzycznych. Zespół ma w swoim repertuarze utwory kompozytorów polskich i zagranicznych różnych epok, o tematyce zarówno sakralnej jak i świeckiej. Od września 2016 roku chór jest prowadzony przez Fundację Sirenes. Od 2023 roku siedzibą Chóru Kameralnego SIRENES jest Hashtag Lab – Przestrzeń Muzyki Współczesnej w Warszawie.


Facebook

Instagram

YouTube


Magdalena Gruziel – dyrygentka, korepetytorka śpiewu, pedagożka. Absolwentka rytmiki na Wydziale Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie i Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Wydziale Dyrygentury, Jazzu i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2015 roku wykłada na specjalności “pedagogika baletowa” na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zawodowo związana jest z Ogólnokształcącą Szkołą Baletową im. R. Turczynowicza w Warszawie. 

Śpiewała w różnych chórach i zespołach wokalnych, m.in. w Chórze Alla Polacca pod dyrekcją Sabiny Włodarskiej, w Polskim Chórze Jeunesses Musicales pod dyrekcją Ewy Strusińskiej, w Zespole Wokalnym Musica Aeterna pod dyrekcją Andrzeja Borzyma jr., w chórze Varsoviae Regii Cantores pod dyrekcją Joanny Malugi. Brała udział w wielu konkursach i koncertach w kraju i za granicą, m.in. Austrii, Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Francji i USA. 

Występowała m.in. na deskach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Pomorskiej, Studia Koncertowego Polskiego Radia. Brała udział w nagraniach płyt CD wydanych m. in. przez Fundację Alla Polacca, DUX i Acte Prealable (nominacja do Nagrody Akademii Fonograficznej FRYDERYK w 2000 r.).

Od 2015 roku jest dyrygentką i dyrektorką artystyczną Chóru Kameralnego SIRENES. Współpracuje z Chórem SGGW w Warszawie i Chórem VRC jako specjalistka ds. emisji głosu. Prowadziła warsztaty w ramach projektów Akademii Chóralnej realizowanej przez Narodowe Forum Muzyki im. W. Lutosławskiego. 





Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Oferty/licytacje 4

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Organizatora:

Bilety, usługi, vouchery • Inne

Emisja głosu z Magdaleną Gruziel (1h)

Indywidualna lekcja śpiewu i pracy nad techniką oddechową

250 zł

Kupione 1 z 3

Wyjątkowe spotkania

Oprawa Twojej uroczystości w wykonaniu Chóru Kameralnego SIRENES

Zaśpiewamy na Twoim ślubie, urodzinach, zaręczynach! Każda okazja jest dobra do śpiewania, a wyjątkowa okazja uświetniona śpiewem Syren, to przepis na...

1500 zł

Kupione 1 z 3

Autografy i unikaty • Unikaty

Pakiet Syreny

W pakiecie ołówek i teczka na nuty, czyli to co osoba śpiewająca mieć powinna. Przydatne także dla osób nieśpiewających ;)

150 zł

Dostępne 20 szt.

Komentarze 6

 
2500 znaków