Renowacja nagrobka strzelca Michała Różanowskiego poległego 16 sierpnia 1939 r.
Renowacja nagrobka strzelca Michała Różanowskiego poległego 16 sierpnia 1939 r.
Nasi użytkownicy założyli 1 226 249 zrzutek i zebrali 1 348 262 198 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Zrzutkę rozpoczynamy 27 maja, w dniu urodzin Michała Różanowskiego. Jej celem jest wymiana drewnianego krzyża i wstawienie w jego miejsce kamiennego nagrobka, wzorowanego na przedwojennym grobie żołnierza Alfonsa Rzoski. Odsłonięcie nowego nagrobka planujemy na 16 sierpnia, w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Michała Różanowskiego. Materiał TVP Gdańsk o zrzutce https://www.facebook.com/tvp3gdansk/videos/649134922180564/
16 sierpnia 1939 r., granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku. 23-letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja pełni wartę na wysuniętym posterunku nad samą granicą. Około godz. 3.20 dochodzi do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz odnosi śmiertelną ranę. Jego ciało zostaje przetransportowane do Gdańska, następnie 18 sierpnia wydane polskim władzom. Po przeprowadzeniu powtórnej sekcji zwłok okazało się, że zaszyto w nich różne odpadki dopuszczając się profanacji. 19 sierpnia, na "starym" Cmentarzu Katolickim w Tczewie odbył się uroczysty pogrzeb Michała Różanowskiego, który stał się wielką, patriotyczną manifestacją. Niestety wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom. Obecnie grób żołnierza jest oznakowany płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. Chcemy go wymienić na nowy, kamienny nagrobek, stylizowany na przedwojenny żołnierski grób.
Przedwojenny nagrobek żołnierza Alfonsa Rzoski, który będzie wzorem do renowacji grobu Michała Różanowskiego.
English below:
16 sierpnia 1939 r., granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku. 23 letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja, pełnił wartę na wysuniętym posterunku nad samą granicą. Około 3.20 doszłoi do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz odniósł śmiertelną ranę. Jego ciało zostało przetransportowane do Gdańska, następnie 18 sierpnia wydane polskim władzom. Po przeprowadzeniu powtórnej sekcji zwłok okazało się, że gdańszczanie dopuścili się profanacji zaszywając w nich różne odpadki. 19 sierpnia, na Starym Cmentarzu Katolickim w Tczewie odbył się uroczysty pogrzeb Michała Różanowskiego, który stał się wielką, patriotyczną manifestacją. Niestety wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom. Obecnie grób żołnierza jest oznakowany płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. Chcemy go wymienić na nowy, kamienny nagrobek stylizowany na przedwojenny żołnierski grób.
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Nagrobek jest już na swoim miejscu :)
Powodzenia w realizacji!
Razem możemy więcej
Dziękuję. Nie znałem historii tego młodego człowieka.
To my dziękujemy!