id: rk7njn

Goń z Pomnika Bolszewika! - II edycja akcji Stowarzyszenia KoLiber

Goń z Pomnika Bolszewika! - II edycja akcji Stowarzyszenia KoLiber

Nasi użytkownicy założyli 1 188 001 zrzutek i zebrali 1 250 172 223 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Odkłamujemy historię Polski i dekomunizujemy przestrzeń publiczną!


www.gonbolszewika.pl


Trwa kolejna edycja akcji Stowarzyszenia KoLiber "Goń z Pomnika Bolszewika". Na terenie kraju po ponad trzech dekadach niepodległej Polski oraz ośmiu latach obowiązywania tzw. ustawy dekomunizacyjnej wciąż pozostała łącznie trzycyfrowa liczba miejsc do interwencji i prosimy o Państwa wsparcie w realizacji tego zadania! Chcielibyśmy, aby ta edycja akcji była ostatnią - co będzie oznaczać, że w Polsce nie został już żaden element propagandy komunistycznej pozostawionej przez rosyjskiego okupanta.


Sprzeciwiamy się totalitarnym ideologiom i zakłamywaniu historii! Pragniemy animować na terenie całego kraju dialog społeczny dot. zagadnień związanych z dekomunizacją Polski, doprowadzić do zmiany nazwy ulic odwołujących się do zbrodniczej ideologii komunizmu, a jej symbole eliminować lub - jeśli to możliwe - przenieść je w jedno zbiorcze miejsce dla celów historycznych i edukacyjnych, a także zmieniać treść tablic upamiętniających lub takie zamieszczać. Naszemu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie stosowne otoczenie intelektualne oraz naukowe. Nie wykluczamy także działań o charakterze legislacyjnym - 13 grudnia 2023r. w rocznicę stanu wojennego opublikowaliśmy autorski projekt nowej ustawy dekomunizacyjnej mającej na celu wsparcie instytucji w realizowaniu postanowień tej z 2016 roku!


Młodzieżowa organizacja Stowarzyszenie KoLiber spośród wielu swoich aktywności od lat zajmuje się edukacją historyczną (inicjatywa "KoLiber Historia", lekcje o rtm. Witoldzie Pileckim w polskich szkołach etc.), skutecznie zmienialiśmy przestrzeń publiczną - zanim to było modne (pierwsza edycja inicjatywy rozpoczęta została w roku 2012)! Pragniemy w sposób efektywny kontynuować podjęte wysiłki, aż do pełnego sukcesu!


Do współpracy przy naszym przedsięwzięciu pozyskaliśmy już liczne cenne partnerstwa, zaś Patronatu Honorowego udzieliło wiele autorytetów, jak prof. Marek Jan Chodakiewicz, Leszek Żebrowski, prof. Jan Żaryn i inni.


Co udało się osiągnąć do tej pory w trakcie II edycji inicjatywy:Co chcemy zrobić w dalszej kolejności:


  • wydać opracowanie analityczne poświęcone zagadnieniu dekomunizacji i zorganizować konferencję naukową poświęconą ewaluacji ustawy dekomunizacyjnej z 2016r. i dyskusji nad rekomendacjami dla instytucji publicznych w zakresie dalszego wykonywania jej postanowień, omówieniu metod działań dekomunizacyjnych w odniesieniu do kryteriów ekonomicznych, społeczno-politycznych, kulturalnych oraz prawnych (w tym w odniesieniu do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji z dnia 22 lutego 1994 r. i projektu nowej ustawy), rzetelnej dyskusji nad dalszymi działaniami w zakresie walki o odkłamywanie polskiej historii oraz zakończenie propagowania totalitaryzmów na terenie RP (w Polsce legalnie działa Komunistyczna Partia Polski z sierpem i młotem w identyfikacji wizualnej!!!);
  • doprowadzić do skutecznej interwencji w zakresie wszystkich pozostałych na terenie Polski obiektów wymagających dekomunizacji - ok. trzydziestu pomników i obelisków - wg bieżących danych IPN, trzycyfrowej liczby ulic oraz wciąż nieznanej liczby obiektów pochwalnych znajdujących się na terenie miejsc pochówku - tych ostatnich przy zachowaniu czci zmarłych i poszanowaniu powagi śmierci;
  • stworzyć nowe miejsce o charakterze edukacyjnym, oświatowym, w którym zostanie złożona możliwa do transportu część obiektów kwalifikujących się do dekomunizacji lub pokryć koszty transportu w już istniejące miejsce o takim charakterze (jak np. Muzeum Historii Polski Ludowej w Rudzie Śląskiej);
  • podejmować inne działania na rzecz promocji polskiej racji stanu oraz walki o prawdę historyczną.


Powodzenie naszej inicjatywy uzależnione jest od Waszego wsparcia, którego potrzebujemy na pokrycie m.in. kosztów biurowych i logistycznych związanych z harmonizowaniem działań na terenie całego kraju, w tym z kontaktem z licznymi jednostkami samorządu terytorialnego i instytucjami publicznymi, a także sfinansowanie konferencji naukowej, która wzmocni aspekt merytoryczny kolejnych działań, także legislacyjnych.


Wszyscy zaangażowani członkowie Stowarzyszenia oraz organizacji partnerskich pracują przy inicjatywie nieodpłatnie! Wasz wkład w dekomunizację przestrzeni publicznej może być zarówno finansowy, jak i merytoryczny - uruchomiliśmy specjalną MAPĘ, na której można zgłaszać miejsca wymagające naszej interwencji. Zapraszamy do wsparcia naszej Zrzutki oraz zaangażowania w przedsięwzięcie. Więcej informacji o inicjatywie pod adresem www.gonbolszewika.pl oraz w naszych mediach społecznościowych https://www.facebook.com/gonbolszewika.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

BC
Bośniak
100 zł
 
Dane ukryte
25 zł
 
Dane ukryte
20 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!