Rozwój niekomercyjnego serwisu radaropadow.pl - własne mapy, serwer. ID: rm7fub

Rozwój niekomercyjnego serwisu radaropadow.pl - własne mapy, serwer. ID: rm7fub

7 242 zł z 6 600 zł

109%

7 242 zł

7 242 zł

z 6 600 zł

zakończona

zakończona

31.12.2019r

226

226

wspierających
109%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Pomóż zebrać pieniądze na nowy serwis map i wesprzyj nas w utrzymaniu i ulepszeniu serwera.

Kim jesteśmy?

Radar opadów (https://radar-opadow.pl/) jest serwisem niekomercyjnym utrzymywanym przez prywatne osoby zarówno pod względem finansowym jak i technicznym. Wszystkie niezbędne opłaty są w większości pokrywane z budżetów domowych, a serwis istnieje dzięki corocznym zrzutkom organizowanym przez dobrze funkcjonującą społeczność pasjonatów skupiających swoje zainteresowania w obrębie meteorologii. Aplikacja radar opadów została stworzona dla wszystkich, zwłaszcza dla tych osób które szukają szybkiego i łatwego dostępu do danych radarowych oraz ostrzeżeń. U nas jest to możliwe dzięki przyjemnemu i zrozumiałemu interfejsowi. Serwis pomaga użytkownikowi nie tylko zidentyfikować zagrożenie dzięki czemu może zaniechać aktywności narażających go na niebezpieczeństwo ze strony pogody, ale również podejrzeć ostrzeżenia takich organizacji jak Skywarn Polska czy Estofex. Dla nas jako osób tworzących aplikację z całą pewnością najważniejszy jest jej rozwój, w szczególności utrzymywanie interfejsu na najwyższym poziomie, między innymi dlatego stworzyliśmy nową rozbudowaną aplikację która niebawem zastąpi wysłużoną już starą jej wersję.

Cel zrzutki.

Bardzo wysokie opłaty za korzystanie z map google zmusiły nas do rezygnacji z korzystania z API google i niestety jest to permanentne. Na szczęście pojawiła się alternatywa. Nie chodzi tutaj tylko o wygląd map ale również o samo ich użytkowanie. Wdrożenie self hostingu pod mapy motywujemy uwolnieniem się na zawsze od zewnętrznych serwisów kafelek map, które w każdej chwili mogą zaprzestać ich udostępniania na darmowych warunkach. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest spore, ponieważ serwery OS po wywindowaniu cen przez google są bardzo obciążone przez aplikacje osób szukających darmowych rozwiązań. Tym samym takich providerów może być coraz mniej.

Alternatywą dla rozwiązań zewnętrznych jest własny serwer kafelek. Jednym z takiego typu narzędzi jest OpenMapTiles Map Server.

Jakie koszty?

Jest to rozwiązanie pozwalające na osadzenie dedykowanych map w formacie mbtiles w dockerowym kontenerze. Samo rozwiązanie jest darmowe, jednak wymagana jest niezbędna infrastruktura dla takiego rozwiązania, między innymi serwer z wirtualizacją umożliwiającą postawienie dockera. Utrzymanie takiego serwera u naszego obecnego hostingodawcy kosztuje 200 zł/mc (2400 zł brutto / rok) . Dodatkowo konieczny będzie zakup mapy bez przeszkadzającego w jej odbiorze znaku wodnego. Cena mapy uzależniona jest od wielkości obszaru mapy (dla nas jest to Europa która kosztuje w przybliżeniu około 500 dolarów + vat - zakup mapy jest jednorazowy). Oprócz tego niezbędne będzie również przedłużenie ważności hostingu dedykowanego serwisu https://radar-opadow.pl/ - koszt to 1999 zł.

Całkowita suma kosztów wyniesie ~ 6600 złotych

Jak będą wyglądać mapy?

Style mapy które zamierzamy wdrożyć to głównie OSM Liberty, Klokantech Basic, OSM Bright, Positron, Dark Matter. Możliwe będzie jednak dostosowywanie map według uznania. Największą jednak zaletą tego rozwiązania będzie fakt że cały serwis map będzie się znajdował w subdomenie https://radar-opadow.pl/. Istnieją również inne podobne rozwiązania. My jednak stawiamy na openmaptiles ze względu na prostotę utrzymywania takiego rozwiązania oraz wydajność i duże możliwości rozwoju.

Wymienione style map dostępne są tutaj:

https://openmaptiles.org/styles/

Jest nas bardzo dużo więc każda, nawet najdrobniejsza wpłata może pomóc w szybkim uzbieraniu całości. Z góry bardzo dziękujemy za wsparcie i pozdrawiamy serdecznie :)

Zrzutka stworzona przez ekipę RO

Niekomercyjna aplikacja radaropadow.pl

Facebook

Wpłacający226

TC
Tadeusz Czyżyk
300 zł
JS
Jan Stanisławski
250 zł
L
Lukop2
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
TF
Tadeusz Foryszewski
115 zł
JK
Jerzy Klepacki
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
JS
Jarosław Swatowski
100 zł
AP
Aleksy Pawluczuk
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze23

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

557 993 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?