id: rnzvkg

Odnaleźć planetę pozasłoneczną!

Odnaleźć planetę pozasłoneczną!

1 275 zł 
z 609 zł
209%
zakończona 03.07.2017r
19 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności3

  • Przekroczyliśmy już 200%, dlatego zakup filtrów "V" oraz "B" jest już pewny! Rozmawiałem z prowadzącymi akcji obserwacyjnej (autorzy artykułu o odnalezieniu PDS 110 b) i już mam pewność, że obserwacje trafią w dobre ręce. Na rejestrację zjawiska jestem już niemal przygotowany - pozostały drobnostki, które już dam radę sfinansować od siebie. Do zakończenia zbiórki pozostały nieco ponad trzy tygodnie, jednak już dawno osiągnęliśmy wymagany próg. W związku z tym, na początku przyszłego tygodnia akcja zostanie zakończona! Jeśli ktoś chciałby dodatkowo wspomóc w kolejnych projektach (w tym popularyzatorskich i nie tylko), to serdecznie zachęcam do dorzucenia się :) Na obiektyw 50mm f/1.4, z którego moglibyśmy korzystać podczas naszych transmisji na żywo, brakuje niewiele. Z pewnością nowości sprzętowe wprowadzą nowy wymiar obserwacji nieba (i astrofotografii)... przez Internet :) To z myślą, aby zainteresować jeszcze większą ilość osób astronomią! Wszystkie transmisje będą przeprowadzane na fanpage "1000 ciekawostek astronomicznych", do którego link znajdziecie w opisie zbiórki. Dziękuję!
    Czytaj więcej
  • Wskaźnik sięga już niemal 200%, a więc mamy drugi filtr (niebieski "B")! Dziękuję wszystkim bardzo za wspieranie projektu! Dlaczego zbiórka dalej trwa? Jest możliwość, aby rozszerzyć działalność obserwacyjną, aby dokonać jeszcze więcej. Za pomocą filtra fotometrycznego „V” i „B” (na które udało się już uzbierać) można już prowadzić naukowe obserwacje tranzytu planety pozasłonecznej PDS 110 b z pierścieniami! Każda dodatkowa kwota zostanie przeznaczona na przygotowanie sprzętu do obserwacji (kto wie, może nawet zmienimy zestaw z obiektywu na refraktor!). Oprócz tego, na kanale 1000CA prowadzę transmisje z obserwacji nieba. Jeśli nie starczy na kolejny filtr (bo takich jest nawet pięć), ewentualnie wymagany przedmiot, za dodatkową część zakupię dla Was sprzęt obserwacyjny (jasny obiektyw 50mm f/1.4), za pomocą którego (w przerwie między tranzytami) będziemy oglądali gwiezdne niebo z kamery na żywo. Taka popularyzacja!
    Czytaj więcej
  • Próg został osiągnięty! Bardzo dziękuję każdemu, kto dorzucił się do zbiórki! Zakup filtra jest już pewny, a więc na pewno obserwacje niepotwierdzonej planety pozasłonecznej będą realizowane. Jeszcze wcześniej wykorzystam go w obserwacjach innych planet pozasłonecznych, gdyż akcja rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie sierpnia. Wcześniej będzie czas na testy! Ponieważ minęła niecała doba z 30 dni, wciąż istnieje możliwość dorzucania się. Każda przekazana złotówka idzie w dobro nauki - sobie nic nie zostawiam! Kolejnym celem będzie na pewno filtr fotometryczny "B", za pomocą którego poszerzymy możliwości obserwacyjne.
    Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

W gwiazdozbiorze Oriona prawdopodobnie znajduje się planeta pozasłoneczna z pierścieniami. Jest jeszcze niepotwierdzona i wymaga kolejnych obserwacji. Następna szansa nadarzy się we wrześniu 2017 roku. Niech Polska również wniesie wkład w jej odkrycie!

Główny cel został osiągnięty!

W naszej zbiórce udało się uzbierać 200% kwoty, co przekłada się na dwa filtry do obserwacji potencjalnego tranzytu planety pozasłonecznej PDS 110 b. Zielony ("V") oraz niebieski ("B"). Dziękuję! :)

Jeśli ktoś z Was chciałby dodatkowo wspomóc w przyszłych projektach (głównie pod kątem obserwacji nieba), serdecznie zapraszam do dorzucenia. Już niewiele zostało na obiektyw firmy Canon (FD, 50mm f/1.4), który zdominuje podczas transmisji na żywo. Każda złotówka zostanie przekazana na popularyzację astronomii poprzez zakup sprzętu na streamowanie zjawisk astronomicznych w Internecie.

Nazywam się Gabriel, mam 20 lat i od wielu lat hobbystycznie zajmuję się astronomią i jej popularyzacją. W tym celu prowadzę stronę "1000 ciekawostek astronomicznych" na Facebooku, którą śledzi blisko 10 tysięcy osób. Co oprócz tego robię? Obserwuję planety pozasłoneczne - takie, które krążą wokół innych gwiazd niż Słońce.

W świecie astronomii amatorskiej możliwe są obserwacje planet pozasłonecznych, kiedy ona przechodzi na tle gwiazdy (tzw. tranzyt). W dużym powiększeniu zauważylibyśmy czarną kropkę na jej tle. Na skutek tego, część światła gwiazdy zostaje przesłonięta i rejestrujemy to w postaci spadku jasności. Jest to bardzo mała zmiana blasku, którą potrafią wykryć jedynie czułe kamery astronomiczne. W Polsce, wśród amatorów, do tej pory uchwyciło to zaledwie kilka osób - w tym ja. Do obserwacji korzystam ze specjalnego zestawu. Na koncie mam cztery potwierdzone rejestracje tranzytów, a jedna z nich była transmitowana na żywo przez Internet!

Zestaw do obserwacji

Swoją przygodę z planetami pozasłonecznymi rozpocząłem za pomocą zwykłej lustrzanki. Wymieniłem ją na kamerę, aby zwiększyć możliwości w ich rejestrowaniu. Tak wygląda moje obecne stanowisko obserwacyjne.

Swoje zmagania staram się zawsze udokumentować i omawiać w różnych miejscach: w Internecie, na spotkaniach/seminariach lub czasopismach o tematyce astronomicznej. W miesięczniku "Astronomia" zamieściłem nawet poradnik w jaki sposób samodzielnie możemy przeprowadzić obserwację planety pozasłonecznej. Liczę na to, że dzięki moim działaniom tematyka amatorskiej rejestracji egzoplanet w Polsce stanie się bardziej popularna.

Pod koniec maja 2017 roku został opublikowany artykuł dotyczący obserwacji przeprowadzonych przez obserwatoria poszukiwawcze SuperWASP oraz KELT. W konstelacji Oriona monitorowały bardzo interesujący obiekt o oznaczeniu PDS 110. W 2008 i 2011 roku wykryły dwa spadki jasności wywołane prawdopodobnie przez planetę pozasłoneczną z wielkimi pierścieniami. Aby potwierdzić jej istnienie, należy dokonać obserwację kolejnego przejścia, które zdarza się cyklicznie. Kolejny termin wypada na wrzesień 2017 roku.

Więcej na temat znaleziska można przeczytać w artykule na Scientific American:

https://www.scientificamerican.com/article/newly-found-exoplanet-may-have-ring-system-dwarfing-saturn-rsquo-s

Ponieważ całe zjawisko trwa przez ponad dwa tygodnie, potrzebna jest pomoc od różnych obserwatorów na całym świecie. Ich wkład jest nieoceniony, a każda rejestracja w tym okresie ma wartość naukową. Jeśli przewidywania okażą się prawdziwe, możemy pomóc w odkryciu drugiej planety pozasłonecznej, która posiada pierścienie! Zmagania każdego obserwatora zostaną wpisane do artykułu zawierającego raport o odkryciu.

Rejestracja niepotwierdzonego obiektu w gwiazdozbiorze Oriona wymaga pewnych standardów od każdego obserwatora. Posiadam wszystkie elementy z wyjątkiem jednego - tak zwanego filtra fotometrycznego "V" Baadera (systemu Johnsona). Aby nasza obserwacja pokrywała się z innymi przeprowadzonymi przez inne osoby na świecie, potrzebna jest kalibracja pomiarów. Wynika to z tego, że każdy detektor (kamera) w różnym zakresie rejestruje światło - jest inna czułość dla poszczególnych długości fal. Bez niego obserwacje nie będą tak dokładne i mogą zostać nawet odrzucone!

Filtr fotometryczny "V" firmy Baader

Taki filtr kosztuje 609 złotych i jest poza zasięgiem moich możliwości finansowych. Bez niego nie byłbym w stanie w pełni wykorzystać sprzęt obserwacyjny przy poszukiwaniu niepotwierdzonej planety pozasłonecznej z pierścieniami.

Jeżeli zbiórka okaże się być udana, obserwacje astronomiczne zostaną przeprowadzone we wrześniu w każdą pogodną noc w okolicach 2:30-4:00. W miarę możliwości (np. dostęp do Internetu) będzie prowadzana transmisja na żywo z każdej rejestracji. Oprócz tego, filtr ten będzie przydatny przy innych obserwacjach egzoplanet, które oczywiście będzie można śledzić. Nick każdego wpłacającego (dowolna kwota!) na pewno pojawi się w każdej transmisji.

Jeśli kwota graniczna zostanie przekroczona, pozostała część pieniędzy będzie przeznaczona na dodatkowe filtry fotometryczne (jeszcze więcej naukowych danych!) oraz sprzęt astronomiczny wykorzystywany przy transmitowaniu zjawisk astronomicznych na żywo przez Internet. Filtr "V" jest jednak główny i najbardziej potrzebny.

Sprawdź mnie na Facebooku!

Prowadzę fanpage "1000 ciekawostek astronomicznych", na którym dzielę się informacjami z świata astronomii.

Przejdź!

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 19

RM
Robert Mierniczek
500 zł
Z
Zbyszek
250 zł
 
Dane ukryte
100 zł
TP
TomaszP1977 Piersiak
50 zł
L
Loxley
45 zł
R
Robert
40 zł
Piotr Ćwikliński
20 zł
VN
Vega Nowak
20 zł
RG
Robert Gaik
10 zł
MJ
Maciek J.
10 zł
Zobacz więcej

Komentarze 31

 
2500 znaków

Nasi użytkownicy założyli

754 090 zrzutek

i zebrali

545 374 773 zł

A ty na co dziś zbierasz?