Odnaleźć planetę pozasłoneczną! Zakończona 03.07.2017r ID: rnzvkg

Odnaleźć planetę pozasłoneczną!

Zebrano 1 275 zł
z kwoty 609 zł

209 %

100 %
WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

109
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


W gwiazdozbiorze Oriona prawdopodobnie znajduje się planeta pozasłoneczna z pierścieniami. Jest jeszcze niepotwierdzona i wymaga kolejnych obserwacji. Następna szansa nadarzy się we wrześniu 2017 roku. Niech Polska również wniesie wkład w jej odkrycie!


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Główny cel został osiągnięty!

W naszej zbiórce udało się uzbierać 200% kwoty, co przekłada się na dwa filtry do obserwacji potencjalnego tranzytu planety pozasłonecznej PDS 110 b. Zielony ("V") oraz niebieski ("B"). Dziękuję! :)

Jeśli ktoś z Was chciałby dodatkowo wspomóc w przyszłych projektach (głównie pod kątem obserwacji nieba), serdecznie zapraszam do dorzucenia. Już niewiele zostało na obiektyw firmy Canon (FD, 50mm f/1.4), który zdominuje podczas transmisji na żywo. Każda złotówka zostanie przekazana na popularyzację astronomii poprzez zakup sprzętu na streamowanie zjawisk astronomicznych w Internecie.


Nazywam się Gabriel, mam 20 lat i od wielu lat hobbystycznie zajmuję się astronomią i jej popularyzacją. W tym celu prowadzę stronę "1000 ciekawostek astronomicznych" na Facebooku, którą śledzi blisko 10 tysięcy osób. Co oprócz tego robię? Obserwuję planety pozasłoneczne - takie, które krążą wokół innych gwiazd niż Słońce.

W świecie astronomii amatorskiej możliwe są obserwacje planet pozasłonecznych, kiedy ona przechodzi na tle gwiazdy (tzw. tranzyt). W dużym powiększeniu zauważylibyśmy czarną kropkę na jej tle. Na skutek tego, część światła gwiazdy zostaje przesłonięta i rejestrujemy to w postaci spadku jasności. Jest to bardzo mała zmiana blasku, którą potrafią wykryć jedynie czułe kamery astronomiczne. W Polsce, wśród amatorów, do tej pory uchwyciło to zaledwie kilka osób - w tym ja. Do obserwacji korzystam ze specjalnego zestawu. Na koncie mam cztery potwierdzone rejestracje tranzytów, a jedna z nich była transmitowana na żywo przez Internet!

Zestaw do obserwacji

Swoją przygodę z planetami pozasłonecznymi rozpocząłem za pomocą zwykłej lustrzanki. Wymieniłem ją na kamerę, aby zwiększyć możliwości w ich rejestrowaniu. Tak wygląda moje obecne stanowisko obserwacyjne.

Swoje zmagania staram się zawsze udokumentować i omawiać w różnych miejscach: w Internecie, na spotkaniach/seminariach lub czasopismach o tematyce astronomicznej. W miesięczniku "Astronomia" zamieściłem nawet poradnik w jaki sposób samodzielnie możemy przeprowadzić obserwację planety pozasłonecznej. Liczę na to, że dzięki moim działaniom tematyka amatorskiej rejestracji egzoplanet w Polsce stanie się bardziej popularna.

Pod koniec maja 2017 roku został opublikowany artykuł dotyczący obserwacji przeprowadzonych przez obserwatoria poszukiwawcze SuperWASP oraz KELT. W konstelacji Oriona monitorowały bardzo interesujący obiekt o oznaczeniu PDS 110. W 2008 i 2011 roku wykryły dwa spadki jasności wywołane prawdopodobnie przez planetę pozasłoneczną z wielkimi pierścieniami. Aby potwierdzić jej istnienie, należy dokonać obserwację kolejnego przejścia, które zdarza się cyklicznie. Kolejny termin wypada na wrzesień 2017 roku.

Więcej na temat znaleziska można przeczytać w artykule na Scientific American: https://www.scientificamerican.com/article/newly-found-exoplanet-may-have-ring-system-dwarfing-saturn-rsquo-s

Ponieważ całe zjawisko trwa przez ponad dwa tygodnie, potrzebna jest pomoc od różnych obserwatorów na całym świecie. Ich wkład jest nieoceniony, a każda rejestracja w tym okresie ma wartość naukową. Jeśli przewidywania okażą się prawdziwe, możemy pomóc w odkryciu drugiej planety pozasłonecznej, która posiada pierścienie! Zmagania każdego obserwatora zostaną wpisane do artykułu zawierającego raport o odkryciu.

Rejestracja niepotwierdzonego obiektu w gwiazdozbiorze Oriona wymaga pewnych standardów od każdego obserwatora. Posiadam wszystkie elementy z wyjątkiem jednego - tak zwanego filtra fotometrycznego "V" Baadera (systemu Johnsona). Aby nasza obserwacja pokrywała się z innymi przeprowadzonymi przez inne osoby na świecie, potrzebna jest kalibracja pomiarów. Wynika to z tego, że każdy detektor (kamera) w różnym zakresie rejestruje światło - jest inna czułość dla poszczególnych długości fal. Bez niego obserwacje nie będą tak dokładne i mogą zostać nawet odrzucone!

Filtr fotometryczny "V" firmy Baader

Taki filtr kosztuje 609 złotych i jest poza zasięgiem moich możliwości finansowych. Bez niego nie byłbym w stanie w pełni wykorzystać sprzęt obserwacyjny przy poszukiwaniu niepotwierdzonej planety pozasłonecznej z pierścieniami.

Jeżeli zbiórka okaże się być udana, obserwacje astronomiczne zostaną przeprowadzone we wrześniu w każdą pogodną noc w okolicach 2:30-4:00. W miarę możliwości (np. dostęp do Internetu) będzie prowadzana transmisja na żywo z każdej rejestracji. Oprócz tego, filtr ten będzie przydatny przy innych obserwacjach egzoplanet, które oczywiście będzie można śledzić. Nick każdego wpłacającego (dowolna kwota!) na pewno pojawi się w każdej transmisji.

Jeśli kwota graniczna zostanie przekroczona, pozostała część pieniędzy będzie przeznaczona na dodatkowe filtry fotometryczne (jeszcze więcej naukowych danych!) oraz sprzęt astronomiczny wykorzystywany przy transmitowaniu zjawisk astronomicznych na żywo przez Internet. Filtr "V" jest jednak główny i najbardziej potrzebny.

Sprawdź mnie na Facebooku!

Prowadzę fanpage "1000 ciekawostek astronomicznych", na którym dzielę się informacjami z świata astronomii.

Opisz swoją zrzutkę najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, aby opis był wiarygodny, dokładny, ale przy tym rzeczowy i prosty. Warto, aby był przyjemny w odbiorze i skupiał uwagę. W ciekawy i miły sposób zachęć do wsparcia :)

piątek, 9 czerwca 2017 o 17:37

Przekroczyliśmy już 200%, dlatego zakup filtrów "V" oraz "B" jest już pewny! Rozmawiałem z prowadzącymi akcji obserwacyjnej (autorzy artykułu o odnalezieniu PDS 110 b) i już mam pewność, że obserwacje trafią w dobre ręce. Na rejestrację zjawiska jestem już niemal przygotowany - pozostały drobnostki, które już dam radę sfinansować od siebie. Do zakończenia zbiórki pozostały nieco ponad trzy tygodnie, jednak już dawno osiągnęliśmy wymagany próg. W związku z tym, na początku przyszłego tygodnia akcja zostanie zakończona! Jeśli ktoś chciałby dodatkowo wspomóc w kolejnych projektach (w tym popularyzatorskich i nie tylko), to serdecznie zachęcam do dorzucenia się :) Na obiektyw 50mm f/1.4, z którego moglibyśmy korzystać podczas naszych transmisji na żywo, brakuje niewiele. Z pewnością nowości sprzętowe wprowadzą nowy wymiar obserwacji nieba (i astrofotografii)... przez Internet :) To z myślą, aby zainteresować jeszcze większą ilość osób astronomią! Wszystkie transmisje będą przeprowadzane na fanpage "1000 ciekawostek astronomicznych", do którego link znajdziecie w opisie zbiórki. Dziękuję!

poniedziałek, 5 czerwca 2017 o 20:27

Wskaźnik sięga już niemal 200%, a więc mamy drugi filtr (niebieski "B")! Dziękuję wszystkim bardzo za wspieranie projektu! Dlaczego zbiórka dalej trwa? Jest możliwość, aby rozszerzyć działalność obserwacyjną, aby dokonać jeszcze więcej. Za pomocą filtra fotometrycznego „V” i „B” (na które udało się już uzbierać) można już prowadzić naukowe obserwacje tranzytu planety pozasłonecznej PDS 110 b z pierścieniami! Każda dodatkowa kwota zostanie przeznaczona na przygotowanie sprzętu do obserwacji (kto wie, może nawet zmienimy zestaw z obiektywu na refraktor!). Oprócz tego, na kanale 1000CA prowadzę transmisje z obserwacji nieba. Jeśli nie starczy na kolejny filtr (bo takich jest nawet pięć), ewentualnie wymagany przedmiot, za dodatkową część zakupię dla Was sprzęt obserwacyjny (jasny obiektyw 50mm f/1.4), za pomocą którego (w przerwie między tranzytami) będziemy oglądali gwiezdne niebo z kamery na żywo. Taka popularyzacja!

niedziela, 4 czerwca 2017 o 12:40

Próg został osiągnięty! Bardzo dziękuję każdemu, kto dorzucił się do zbiórki! Zakup filtra jest już pewny, a więc na pewno obserwacje niepotwierdzonej planety pozasłonecznej będą realizowane. Jeszcze wcześniej wykorzystam go w obserwacjach innych planet pozasłonecznych, gdyż akcja rozpoczyna się dopiero w drugiej połowie sierpnia. Wcześniej będzie czas na testy! Ponieważ minęła niecała doba z 30 dni, wciąż istnieje możliwość dorzucania się. Każda przekazana złotówka idzie w dobro nauki - sobie nic nie zostawiam! Kolejnym celem będzie na pewno filtr fotometryczny "B", za pomocą którego poszerzymy możliwości obserwacyjne.

Aby dodać komentarz lub

Patryk Anonim

Proszę o pomoc w realizacji planów = acccdx Prosze. :)

Prosze o wsparcie /WUTJ9c

Klaudia Woźniak

Proszę o pomoc w realizacji marzenia
https://pomagam.pl/cbno5ubl

Wojciech Smoszna

PROSZĘ O WASZE WSPARCIE
iD: 4vmghe

Kacper Kojder

witam bardzo chciałbym prosić abyście pomogli mi w rozwijaniu pasji sb3at3

hej, Fajnie że wam się udało :)
Jak by miał ktoś chwilkę,zapraszam do mnie :)
z2mzc8

Gratuluje uzbierania pełnej kwoty! Miło mi będzie jeżeli wesprzecie moją zrzutkę, czyli tylko 110 zł abym mogła rozwiajć swoją pasję. Pozdrawiam

Marek Pociask

Proszę o pomoc ID zrzutki: buuw7s


prosze o wpłate

/6dja23 na naprawe pc

Agnieszka Plewa

Zbieram na zabieg chirurgi stomatologicznej w narkozie dla corki pomożecie id jfc55j

Witam, prosiłbym o pomoc w uzbieraniu na moje marzenie. ID- hvdg3e

roxana barszcz

wplaci mni ktos ? bardzi mi zLezu

Zapraszam do pomocy w mojej zbiórce, ID: 7ue3ze, Moim celem jest otwarcie sklepu odzieżowego, z góry dziękuję za każdą pomoc. Serdecznie pozdrawiam.

Sebastian Banach

a ja nietypowo !!! ... zajrzyj i pomóż pj588b#

wpłacisz mi coś proszę Cię bardzo proszę bardzo????

Agata Broniszowska

Chcę godnie żyć! xbd8kn

Piotr Gabrysiak

Zbieram na nowy Laptop i proszę o pomoc... ID: n5ux3u

Proszę o pomoc. Zbieram na ogrzewanie gazowe, żeby dziecko miało ciepło w zimę. ID: gpp9sk

pomozecie ? id :73veze

ID: kge4up Chciałbym uzbierać na FIFE 19 ponieważ mnie na nią nie stać.

życzę powodzenia!

Marzenia się spełniają ja tez chce spełnić swoje prosze o pomoc id dgkzuf

Siemka po wypadku motocyklowym zbieram na nowe rękawice motocyklowe i potrzebuje tylko 150zł zbieram także na nowy motor ale to sprawa przyszłościowa moje ID to m447vs

proszę o wsparcie zbieram na wymażony dodatek do gry

ID sxpubp

66ak7t proszę o pomoc w zbiórce

ID j34d5m proszę o pomoc w zbiórce

Zachęcam do pomocy, zbieram na wymarzoną klawiature i myszke

ID: yhjz46

Robert Nowak

oby więcej takich ciekawych zdarzen

TK

Tomasz Książczyk

Współpraca ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasji, która staje się pracą.

VN

Vega Nowak

Powodzenia, Gabriel! :)

RM
500 zł
Robert Mierniczek
Z
250 zł
Zbyszek
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
T
50 zł
TomaszP1977
L
45 zł
Loxley
R
40 zł
Robert
20 zł
Piotr Ćwikliński
VN
20 zł
Vega Nowak
10 zł
Robert Gaik
MJ
10 zł
Maciek J.
B
9 zł
babach1
Dane ukryte
5 zł
Dane ukryte
BR
5 zł
BuliPunk Ruciński
TK
ukryta
Tomasz Książczyk
BK
ukryta
bas.sic Koczan
NK
ukryta
Natalia Klucznik
Sławomir Matz
ukryta
Sławomir Matz

Pierwsza wpłata

T
50 zł
TomaszP1977

Najwyższa wpłata

Nasi użytkownicy założyli

374 272 zrzutki

Pomóż zebrać środki dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

109
udostępnień

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.