id: uhp69m

Zakup i renowacja zespołu dworskiego w Rokietnicy* - Pierwsza w Polsce społeczna renowacja zabytku

Zakup i renowacja zespołu dworskiego w Rokietnicy* - Pierwsza w Polsce społeczna renowacja zabytku

11 112 zł 
z 1 000 000 zł
1%
50 dni do końca
105 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności2

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

ENGLISH VERSION HEREKup cegiełkę (patrz nagrody), stań się częścią jedynej takiej społeczności, która stworzy wyjątkowe miejsce!


Witamy na stronie Zrzutki innej niż wszystkie i zapraszamy Cię do naszego projektu! Tak. Zapraszamy do projektu! Nie tylko do wpłaty. Poczytaj chwilę i dołącz do pierwszej takiej społeczności w Polsce - nie ma lepszego momentu niż tu i teraz! Oczywiście ważne, abyś wiedziała / wiedział, na co wpłacasz. Dlatego bez zbędnych wstępów…


Nasz projekt: Rokietnica Manor Concept dotyczy zespołu dworskiego, znajdującego się w Rokietnicy (Podkarpackie). Miejsce pamięci, odwołujące się do budowania poczucia dumy,  tożsamości i przynależności dla społeczności Gminy Rokietnica, ważne na mapie unikatowych zabytków Podkarpacia. Całość położona jest na terenie parku (3,5 ha), na brzegu stawów (niestety na chwilę obecną pełnych plastiku). Dwa budynki - pałac i spichlerz oraz park są objęte opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (WKZ). Chcemy dać drugie życie temu obiektowi. Planujemy stworzyć w nim przestrzeń kreatywną która pozwoli na organizację wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych, miejsce do pracy i odpoczynku. Miejsce z którego wszyscy możemy korzystać. Nasz koncept został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach Nagród Nowego Europejskiego Bauhausu 2022, ze względu na nasz pomysł zastosowania rozwiązań, które pozwolą na zmniejszenie śladu węglowego, zwiększenie efektywności energetycznej i pozwolą zabytkowi osiągnąć neutralność klimatyczną.

Ale żeby zacząć potrzebujemy funduszy na start. Potrzebujemy, żebyś dołączył(a) do nas, by go zrealizować.


To dużo pracy i dlatego mamy plan działania w kilku etapach, by pozwolić obiektowi ‘pracować na siebie’ i swoje utrzymanie dzięki kamieniom milowym, które uruchamiane po kolei pozwolą na korzystanie z funkcji tego miejsca:


Etap 1 - 2022 (teraz zbieramy fundusze): nabyć nieruchomość od obecnych właścicieli, zabezpieczyć, sporządzić inwentaryzację i projekty zagospodarowania parku i budynków. Będziemy realizować ten etap budując sieć współpracy z uczelniami i instytucjami ochrony zabytków.

Dlaczego? Od kilkudziesięciu lat budynki nie są używane, atakuje je wilgoć i zapomnienie. Jak je zabezpieczymy, będzie łatwiej oszacować, jakie są kolejne kroki i ile będzie to ostatecznie kosztować. Chcemy też, przy współpracy środowiska naukowego, stworzyć projekt neutralny klimatycznie, a to wymaga odpowiedniego przygotowania.


Etap 2 - 2022 - 23 (jeśli uda się teraz zebrać): odnowić park, stworzyć pierwsze miejsca noclegowe, może ścieżkę w koronach drzew, ścieżkę historyczną (dzięki technologii VR/AR). Tu także będziemy współpracować z lokalnymi instytucjami, szczególnie w kwestii rewitalizacji historycznego parku.

Dlaczego? Nasz projekt znajduje się w centrum Rokietnicy, wszyscy, a najbardziej dzieci, chcą, aby było tam pięknie. Ważne jest też dla nas by już od najwcześniejszych etapów prac przynajmniej część obiektu była otwarta dla lokalnej społeczności. Planujemy również uruchomienie ścieżek edukacyjnych i warsztatów dla młodych konserwatorów, inżynierów, architektów i osób zainteresowanych zdobyciem nowych umiejętności.


Etap 3 2022 - 23 (im szybciej, tym lepiej): odnowić spichlerz, stworzyć kolejne miejsca noclegowe, saunę na wyspie.

Dlaczego? Chcemy, abyś mogła / mógł przyjechać jeszcze zanim wszystko będzie gotowe :) Dla każdego budynku ważne jest, by toczyło się w nim życie. Chcemy też, aby uczniowie i studenci zdobywali nową wiedzę podczas naszych prac.


Etap 4 -  ok. 2024: odnowić pałac od wewnątrz, zacząć prace nad elewacją.

Dlaczego? Mamy dużo książek, płyt i zapału, aby każdy mógł wpaść do dworu i z niego korzystać do pracy, edukacji i wypoczynku, przez kilka chwil, kilka dni a może kilka tygodni. Zaczynając od remontu wnętrza po długich latach pałac w końcu zacznie żyć nowym życiem.


Etap 5 - ok. 2025 - 2027: odnowić pałac od zewnątrz.

Dlaczego? Elewacja pałacu jest pod szczególną ochroną Konserwatora Zabytków. Będzie wymagała dużo uwagi, szacunku a przez to także pracy i środków, nie możemy jej zacząć zanim nie będziemy w stanie sami się utrzymać a to jest po części cel pracy podzielonej na etapy.


Etap 6 już od 2023!: eksploatować i uruchamiać kolejne obiekty w regionie ...  i w całej Europie. 

Kto pierwszy ten lepszy. Nasi pierwsi Darczyńcy, niezależnie od kwoty, będą mieć wszędzie odpowiednie traktowanie!


Koncept tego przedsięwzięcia jest laureatem tegorocznego konkursu Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy: Nowy Europejski Bauhaus. Brzmi jak zadanie z historii? Nieeeeeee ...

To inspiracja naszym europejskim dziedzictwem. Mówi, że szukamy pomysłów, jak lepiej żyć w dobie drogiej energii, drogiej żywności, w dobie niepewności, wojny. Jak złapać chwilę oddechu, spotkać nowych znajomych, cieszyć się naturą i szukać kreatywności. Trochę też jak ratować planetę, na naszą malutką rokietnicką skalę. A wszystko to dostępne dla każdego. Na tym etapie myślisz - oszaleli (lub ściema)? Zapewniamy, że nie.


Fundacja 8Marca, została powołana, aby ułatwić działanie i rozpocząć swego rodzaju ruch społeczny, który w inny niż do tej pory sposób, pozwoli przywrócić do życia niejeden z naszych zabytków. 8Marca, bo to dzień szczególny, zarówno dla kobiet na całym świecie (to właśnie od kobiet w tym projekcie wszystko się zaczęło), ale też dla społeczności lokalnej, która co roku tego dnia upamiętnia bliskich, których stracili w 1943 podczas pacyfikacji Rokietnicy i pobliskich wsi.

Dlaczego w ogóle warto ratować zabytki? Są one niemymi  świadkami historii, dziełem wielu pokoleń naszych przodków, miejscami pamięci i celebracji piękna. Niestety nierzadko spotyka je zapomnienie i skazanie na powolną, ale niechybną śmierć. Fundacja 8Marca zacznie swoją działalność na terenie Polski by w przyszłości również rozszerzyć działalność na obszar Europy.


Mamy Zespół doświadczony w zarządzaniu złożonymi projektami, mamy szczegółowy plan, mamy już kilkanaście Przyjaciółek i Przyjaciół Rokietnica Manor. Brakuje tylko Ciebie!


Ty: Uczestnicząc w naszej Zrzutce stajesz się Członkinią / Członkiem społeczności fajnych ludzi. Ludzi, którzy coś naprawdę (a nie w Internecie) razem budują!

Tworzymy miejsce, pierwsze w Polsce, które będzie łączyć dziedzictwo (ochronę zabytków) i innowacyjność, tradycję i przyszłość, a wszystko to dzięki osobom takim jak Ty.

Nieważne ile wpłacisz, ważne, abyś się z tego cieszyła / cieszył. Bo od tego momentu dołączasz do naszej społeczności. Wybierz jak chcesz nas wesprzeć i jedziemy :) Twoje wsparcie jest potrzebne na start. Jak już się rozpędzimy, to będziesz tylko korzystała / korzystał i z dumą zapraszał znajomych do nas ... w sumie to do siebie :), a my zapewnimy, że będziesz dumna / dumny!


Mówisz marzyciele, nie zrobią tego? Cóż :) sprawdź nas :), a trafisz w fajne miejsce. Marzenia się spełniają!


UWAGA:

Fundacja 8Marca została zarejestrowana w dniu 1.07.2022

KRS 0000977506

REGON: 522456670, NIP: 7922316465

* Trwają negocjacje w celu nabycia nieruchomości. Gdyby transakcja nie doszła do skutku Darczyńcy zdecydują o tym, czy chcą przeznaczyć wpłacone środki na inne cele Fundacji.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

37-562

Rokietnica, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody / oferty

  Wpłać 12 zł i więcej
  Wpis na listę darczyńców (nadanie unikalnego numeru)

  (English below)

  Ostatnia rodzina mieszkająca w tej posiadłości miała 12 dzieci, sprawmy by ta dwunastka stała się naszą szczęśliwą liczbą! Na wszystkich, którzy wpłacą po 12 zł czeka wpis na listę darczyńców na stronie internetowej i dołączenie do wspólnoty Innovation Manor! Twój unikalny numer darczyńcy będzie służył w przyszłości do uzyskania ciekawych ofert. Nie zapomnimy tych, którzy byli z nami na początku.


  English: with this donation you get a personal number taht you will be able to use in the future at the Manor. The donation amounts 12 zl because the last family to live here had 12 children.

  rozwiń

  wybrano 34 razy

  przewidywana dostawa: 31 lipca, 2022

  Wybieram
  Wpłać 36 zł i więcej
  Indywidualne podziękowanie (EN: personalised thank you card)

  Wielokrotność 12, za takie hojne mnożenie należy się specjalne podziękowanie, bo każda osoba, która wpłaci taką kwotę otrzyma od nas specjalną kartkę z podziękowaniem :)

  rozwiń

  wybrano 21 razy

  przewidywana dostawa: 31 sierpnia, 2022

  Wybieram
  Wpłać 72 zł i więcej
  Ręcznie malowana kartka (EN: hand made post card of the Manor for your mailings)

  Ręcznie malowana kartka, wykonana przez architektów z Fundacji 8Marca, to miła pamiątka, ale może też przydać się w ostatniej chwili jako awaryjny prezent dla teściowej, dziadka, czy innego członka rodziny, który doceni rękodzieło.

  *(tematyka kartek związana będzie z Rokietnicą, widoczny obrazek nie oddaje stanu faktycznego).

  rozwiń

  wybrano 10 razy (pozostało 190 z 200)

  przewidywana dostawa: 30 września, 2022

  Wybieram
  Wpłać 120 zł i więcej
  Oryginalny pin (przypinka) Innovation Manor (EN: orignal PIN of the Manor)

  Za jedyne 120 zł możesz stać się szczodrym darczyńcą i posiadaczem niezwykłego pinu (przypinki) zaprojektowanego z myślą o tym projekcie. Noś dumnie swój znaczek i pokaż innym swój wkład w ten niezwykły projekt!

  *(ilustracja nie przedstawia jak wyglądają piny. Ich wygląd będzie nawiązywał do tematyki Innovation Manor)

  rozwiń

  wybrano 21 razy (pozostało 1979 z 2000)

  przewidywana dostawa: 30 września, 2022

  Wybieram
  Wpłać 360 zł i więcej
  Czapka z daszkiem Innovation Manor (EN: original Cap of the Manor)

  Dla tych dla  których pin to za mało, mamy specjalną i wyjątkową okazję poszerzenia kolekcji akcesoriów Innovation Manor o czapkę z daszkiem specjalnie zaprojektowaną na tą okazję.

  *(obrazek nie oddaje stanu rzeczywistego)

  rozwiń

  wybrano 2 razy (pozostało 998 z 1000)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2022

  Wybieram
  Wpłać 600 zł i więcej
  Kłódka na mostku na terenie Parku (EN: Your personalised padlock at the Manors bridge)

  Za jedyne 600 zł oferujemy zakochanym (i nie tylko) możliwość założenia swojej kłódki z wygrawerowanymi imionami i nazwiskami na romantycznym mostku w parku

  rozwiń

  (pozostało 250 z 250)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram
  Wpłać 1200 zł i więcej
  Mała kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: small personalised paving)

  Dla tych, którzy lubią odcisnąć swój ślad (dosłownie) mamy propozycję kupienia swojej małej kostki w Alei Darczyńców. Kostki będą wykonane z drewna a imiona i nazwiska Darczyńców wygrawerowane i ułożone jak w prawdziwej Alei Gwiazd

  rozwiń

  wybrano 3 razy (pozostało 497 z 500)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram
  Wpłać 2400 zł i więcej
  Średnia kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: medium personalised paving)

  Każdy z Darczyńców będzie upamiętniony w specjalnej Alei Darczyńców. Są 3 rozmiary kostek wykonanych z drewna. W tej chwili wybierasz średnią.

  rozwiń

  (pozostało 200 z 200)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram
  Wpłać 3600 zł i więcej
  Duża kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: large personalised paving)

  Wybierasz największą kostkę w Alei Darczyńców. Oferujemy pełną dowolność w wyborze tekstu,  może to być tylko imię i nazwisko, ale także fragment wiersza, piosenki… Co Darczyńcy w duszy gra ;)

  rozwiń

  (pozostało 100 z 100)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram
  Wpłać 5600 zł i więcej
  Grawerowana deska na mostku (EN: personalised engraving on the bridge)

  Dla amatorów romantycznych spacerów i miejsc z duszą oferujemy również możliwość wykupienia deski na mostku z wygrawerowanym dowolnym napisem; imieniem i nazwiskiem, nazwą ulubionego zespołu, czy dedykacją dla ukochanej osoby.

  rozwiń

  (pozostało 36 z 36)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram
  Wpłać 24000 zł i więcej
  Spersonalizowana ławka w parku (EN: Personalised bench in the park)

  Dla najhojniejszych z naszych Darczyńców oferujemy niezwykłą i limitowana możliwość wykupienia swojej ławki w Parku. Będzie ich tylko 24, a Darczyńca będzie mógł zdecydować o treści dedykacji, która będzie w formie tabliczki do niej przykręcona.

  rozwiń

  (pozostało 24 z 24)

  przewidywana dostawa: 31 października, 2023

  Wybieram

Wpłaty 105

preloader

Komentarze 10

 
2500 znaków

Lokalizacja

37-562

Rokietnica, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nagrody / oferty

Wpłać 12 zł i więcej
Wpis na listę darczyńców (nadanie unikalnego numeru)

(English below)

Ostatnia rodzina mieszkająca w tej posiadłości miała 12 dzieci, sprawmy by ta dwunastka stała się naszą szczęśliwą liczbą! Na wszystkich, którzy wpłacą po 12 zł czeka wpis na listę darczyńców na stronie internetowej i dołączenie do wspólnoty Innovation Manor! Twój unikalny numer darczyńcy będzie służył w przyszłości do uzyskania ciekawych ofert. Nie zapomnimy tych, którzy byli z nami na początku.


English: with this donation you get a personal number taht you will be able to use in the future at the Manor. The donation amounts 12 zl because the last family to live here had 12 children.

rozwiń

wybrano 34 razy

przewidywana dostawa: 31 lipca, 2022

Wybieram
Wpłać 36 zł i więcej
Indywidualne podziękowanie (EN: personalised thank you card)

Wielokrotność 12, za takie hojne mnożenie należy się specjalne podziękowanie, bo każda osoba, która wpłaci taką kwotę otrzyma od nas specjalną kartkę z podziękowaniem :)

rozwiń

wybrano 21 razy

przewidywana dostawa: 31 sierpnia, 2022

Wybieram
Wpłać 72 zł i więcej
Ręcznie malowana kartka (EN: hand made post card of the Manor for your mailings)

Ręcznie malowana kartka, wykonana przez architektów z Fundacji 8Marca, to miła pamiątka, ale może też przydać się w ostatniej chwili jako awaryjny prezent dla teściowej, dziadka, czy innego członka rodziny, który doceni rękodzieło.

*(tematyka kartek związana będzie z Rokietnicą, widoczny obrazek nie oddaje stanu faktycznego).

rozwiń

wybrano 10 razy (pozostało 190 z 200)

przewidywana dostawa: 30 września, 2022

Wybieram
Wpłać 120 zł i więcej
Oryginalny pin (przypinka) Innovation Manor (EN: orignal PIN of the Manor)

Za jedyne 120 zł możesz stać się szczodrym darczyńcą i posiadaczem niezwykłego pinu (przypinki) zaprojektowanego z myślą o tym projekcie. Noś dumnie swój znaczek i pokaż innym swój wkład w ten niezwykły projekt!

*(ilustracja nie przedstawia jak wyglądają piny. Ich wygląd będzie nawiązywał do tematyki Innovation Manor)

rozwiń

wybrano 21 razy (pozostało 1979 z 2000)

przewidywana dostawa: 30 września, 2022

Wybieram
Wpłać 360 zł i więcej
Czapka z daszkiem Innovation Manor (EN: original Cap of the Manor)

Dla tych dla  których pin to za mało, mamy specjalną i wyjątkową okazję poszerzenia kolekcji akcesoriów Innovation Manor o czapkę z daszkiem specjalnie zaprojektowaną na tą okazję.

*(obrazek nie oddaje stanu rzeczywistego)

rozwiń

wybrano 2 razy (pozostało 998 z 1000)

przewidywana dostawa: 31 października, 2022

Wybieram
Wpłać 600 zł i więcej
Kłódka na mostku na terenie Parku (EN: Your personalised padlock at the Manors bridge)

Za jedyne 600 zł oferujemy zakochanym (i nie tylko) możliwość założenia swojej kłódki z wygrawerowanymi imionami i nazwiskami na romantycznym mostku w parku

rozwiń

(pozostało 250 z 250)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram
Wpłać 1200 zł i więcej
Mała kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: small personalised paving)

Dla tych, którzy lubią odcisnąć swój ślad (dosłownie) mamy propozycję kupienia swojej małej kostki w Alei Darczyńców. Kostki będą wykonane z drewna a imiona i nazwiska Darczyńców wygrawerowane i ułożone jak w prawdziwej Alei Gwiazd

rozwiń

wybrano 3 razy (pozostało 497 z 500)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram
Wpłać 2400 zł i więcej
Średnia kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: medium personalised paving)

Każdy z Darczyńców będzie upamiętniony w specjalnej Alei Darczyńców. Są 3 rozmiary kostek wykonanych z drewna. W tej chwili wybierasz średnią.

rozwiń

(pozostało 200 z 200)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram
Wpłać 3600 zł i więcej
Duża kostka grawerowana w Alei Darczyńców (EN: large personalised paving)

Wybierasz największą kostkę w Alei Darczyńców. Oferujemy pełną dowolność w wyborze tekstu,  może to być tylko imię i nazwisko, ale także fragment wiersza, piosenki… Co Darczyńcy w duszy gra ;)

rozwiń

(pozostało 100 z 100)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram
Wpłać 5600 zł i więcej
Grawerowana deska na mostku (EN: personalised engraving on the bridge)

Dla amatorów romantycznych spacerów i miejsc z duszą oferujemy również możliwość wykupienia deski na mostku z wygrawerowanym dowolnym napisem; imieniem i nazwiskiem, nazwą ulubionego zespołu, czy dedykacją dla ukochanej osoby.

rozwiń

(pozostało 36 z 36)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram
Wpłać 24000 zł i więcej
Spersonalizowana ławka w parku (EN: Personalised bench in the park)

Dla najhojniejszych z naszych Darczyńców oferujemy niezwykłą i limitowana możliwość wykupienia swojej ławki w Parku. Będzie ich tylko 24, a Darczyńca będzie mógł zdecydować o treści dedykacji, która będzie w formie tabliczki do niej przykręcona.

rozwiń

(pozostało 24 z 24)

przewidywana dostawa: 31 października, 2023

Wybieram

Nasi użytkownicy założyli

878 606 zrzutek

i zebrali

807 717 752 zł

A ty na co dziś zbierasz?