id: 3ufkms

Rozliczenie PIT 2023 - nowe możliwości odliczania darowizn i przekazania 1,5% podatku

Rozliczenie PIT 2023 - nowe możliwości odliczania darowizn i przekazania 1,5% podatku

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 256 352 zrzutki i zebrali 1 434 313 897 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Rozliczenie PIT 2023 będzie można wysłać już 15 lutego. Warto się zastanowić przy tej okazji, jak wesprzeć potrzebujących. Czy mamy w tym roku możliwość odliczyć darowizny od podatku? Czy będzie można przekazać 1,5% podatku? Jak wysłać rozliczenie roczne?


PITy rozliczenia - nie tylko punkty obowiązkowe

Dzięki zmianom wprowadzonym w zeszłym roku, rozliczenie podatku dalej umożliwia przekazanie kwoty na dowolny adres KRS. Jednak zamiast zwyczajowego 1% podatku, można w tym roku przekazać 1,5%.

Pamiętaj jednak, że aby doszło do przekazania tej kwoty danej organizacji, trzeba wypełnić formularz PIT pisemnie lub wysłać poprawioną wersję swojego rozliczenia PIT online. Jak wypełnić i wysłać PIT online? Już podpowiadamy.

Ir74q26gr2fciyC1.jpg


Jak rozliczyć PIT online - aktualne programy do rozliczeń

Rozliczenie PIT przez Internet pozwala ustrzec się przed wieloma pomyłkami. Programy podatkowe nie tylko podpowiadają krok po kroku kolejne etapy właściwego formularza, ale i odpowiednie ulgi oraz rozliczenia. Rozliczanie PITa przez sieć to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które oprócz wygody gwarantuje także szybszy zwrot podatku. Nie musisz również orientować się w skomplikowanych zmianach form rozliczeń - programy PIT są cały czas aktualizowane. W ten sposób zapewnisz sobie fachową pomoc przy corocznym złożeniu deklaracji podatkowej. Program na każdym etapie informuje o błędach np. braku numeru PESEL, oprócz tego automatycznie wypełnia pola w formularzu PIT na podstawie danych z PIT 11. Ogromnie pomaga podatnikom w rozliczeniu podatku. Można również skorzystać z aplikacji do rozliczenia PITa, a wypełniony formularz po wydrukowaniu przesłać pocztą do Urzędu Skarbowego.


Odliczenie darowizny od dochodu w PIT - rozlicz PITa uwzględniając kwoty wolne od podatku

Od uzyskanego dochodu w danym roku podatkowym podatnik może odliczyć kwotę dokonanych darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego. Podatnik może różnicować cele przeznaczanych darowizn. Tak więc odliczeniu od podatku podlegają kwoty darowizny przekazane na każdy z niżej wymienionych celów:

  • Cele pożytku publicznego
  • Cele kultu religijnego
  • Szkoły i edukację zawodową
  • Cele charytatywno - opiekuńcze kościoła albo na rzecz kościelnych osób prawnych
  • Cele krwiodawstwa
  • Darowizna sprzętu komputerowego

Tylko odliczenie na cele charytatywno – opiekuńcze kościoła katolickiego nie podlega limitowi w postaci % uzyskanego dochodu. Suma reszty odliczeń może wynieść maksymalnie 6% uzyskanego w rozliczanym roku dochodu. Tak więc jeśli podatnik uzyska dochód roczny w wysokości 20 000 złotych i odda na przykład na cele pożytku publicznego 3000 złotych, może maksymalnie odliczyć 600 złotych.


Przekaż 1,5% na OPP - niezależnie od darowizny

W tym roku po raz pierwszy można przekazać nie 1%, a 1,5% na wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Wystarczy jedynie znać dokładny numer KRS danej OPP. Kwota 1,5% podatku nie ma wpływu na wcześniej wspomniane darowizny, ponieważ to dwie całkowicie niezależne instytucje. Nic nie stoi na przeszkodzie by na rzecz jednej organizacji przekazać zarówno darowiznę jak i 1,5%. Można też wysłać darowizny i 1,5% na zupełnie różne cele. Jeżeli podatnik składa korektę formularza podatkowego – w każdym momencie może przekazać 1,5% podatku na konto wybranej organizacji pożytku publicznego znajdującej się w wykazie OPP.

if6bmGGWmQ44Jm5s.jpg


Jakie warunki trzeba spełnić, by przekazać 1,5% podatku?

Składając PIT rozliczenia trzeba złożyć w terminie, by móc przekazać 1,5% podatku na OPP. Można też przekazać 1,5% wypełniając odpowiednie pola korekty deklaracji podatkowej złożonej w terminie. Na korektę podatnik ma czas do 30 dni od 2 maja 2023 roku, czyli upływu terminu dla złożenia właściwego zeznania podatkowego. Tak więc zeznanie podatkowe musi zostać złożone do 28 lutego 2023 roku w przypadku PIT 28 i do 2 maja 2023 roku przy reszcie deklaracji.


Z tego wynika, że korektę deklaracji złożysz odpowiednio do 31 marca i 31 maja 2023 roku. Trzeba także spełnić jeszcze jeden warunek - podatnik musi uiścić cały podatek, który jest podstawą ustalenia kwoty przekazywanej. Najpóźniej można tego dokonać do 2 miesięcy od upływu terminu by złożyć rozliczenie PIT 2022. Tylko wtedy Urząd Skarbowy przekaże 1,5% podatku na daną organizację.

v7pIVYCBBwXeDKhm.jpg


Definicja OPP - gdzie znajduje się wykaz organizacji?

Jeśli już wiesz, jak rozliczyć PIT przez Internet, by przekazać swój 1,5% podatku, wystarczy odnaleźć adres KRS danej organizacji. Wykaz znajduje się na odpowiedniej podstronie Narodowego Instytutu Wolności w Biuletynie Informacji Publicznej, który ma obowiązek zamieścić je nie później niż 15 grudnia danego roku podatkowego. Jak jednak organizacja pożytku publicznego trafia do oficjalnego wykazu? Po pierwsze, działalność musi być prowadzona bez przerw przez co najmniej 2 lata. Jeśli organizacje prowadzą swoją służbę pożytku publicznego zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 roku, mogą znaleźć się w wykazie, a ich adres KRS można wpisać w rozliczenie PIT.


Numer, kwota oraz cel - uzupełnij rozliczenie roczne

Rozlicznie PITu można będzie wysłać już od 15 lutego 2023 roku. Swoje zeznanie podatkowe warto uzupełnić o wybrany adres KRS, dając w ten sposób realną pomoc finansową danej OPP. Rozliczanie PITa może przebiegać prosto dzięki dedykowanym programom online.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!