Rozwój samowystarczalnego siedliska Kalpapāda koniec za 11 dni ID: 8tryr6

Rozwój samowystarczalnego siedliska Kalpapāda

Zebrano 137 zł
z kwoty 52 000 zł

0 %

WPŁAĆ

JEST ORGANIZATOREM ZRZUTKI


Ten profil jest zweryfikowany przelewem i dowodem osobistym oraz jest połączony z Facebookiem

Zadaj pytanie organizatorowi tej zrzutki

Pomóż udostępniając zrzutkę!

43
udostępnień

Od 2015 roku żyjemy średnio za 300 zł/m-c. W lesie, bez studni i prądu z sieci, budujemy od podstaw samowystarczalne siedlisko Kalpapāda.


Wiele osób słuchając o tym, jak nietypowo żyjemy, namawiało nas na zrobienie strony internetowej. Tak powstał blog pod nazwą KALPAPĀDA

KALPAPĀDA

Chcemy by ta przestrzeń stała się miejscem, dzielenia się wiedzą, dzięki której więcej osób odważy się porzucić konsumpcyjny tryb życia, minimalizując wydatki i zmniejszając impakt na środowisko naturalne. Blog ma być inspiracją do podążania za marzeniami, nawet jeśli wymaga to podjęcia odważnych decyzji i rezygnacji z wygód, które w tych czasach tak łatwo przyjmujemy za pewnik.

kilka słów o mnie...

...i mojej misji.

Marcin

Mam na imię Marcin i jestem optymistycznym pracoholikiem, nałogowym optymalizatorem przestrzeni, majsterkowiczem, naturalnym budowniczym, gadatliwym zdunem, fotografem i pasjonatem permakultury.


Chcę realizować to, co w sercu gra i do czego aż ręce świerzbią.


Bo jak się nie chce...

...to gorzej niż nie można.

Udowodniłem sobie, że DA SIĘ żyć bez stałego dochodu. Od 2009 roku zmagam się z przewlekłą chorobą (colitis ulcerosa), która nie pozwala mi podjąć "normalnej" pracy. Stąd też pomysł wydania oszczędności na zakup ziemi i próba uzyskania maksymalnej samowystarczalności. Kiedy w młodym wieku siada zdrowie, zyskuje się fantastyczną świadomość kruchości życia i praca do 65 roku życia wydaje się totalnym absurdem. Dlatego nadszedł czas zredefiniowania pojęcia emerytury. Dla mnie, to nie comiesięczne złotówki, a zdrowe międzyludzkie relacje, jakie podczas współtworzenia siedliska naturalnie powstaną. Twórczym skutkiem ubocznym tej przygody, staje się infrastruktura, która służyć będzie rozpowszechnianiu wiedzy w zakresie:

 • współpracy z naturą,
 • permakultury,
 • holistycznego zarządzania energią,
 • naturalnego budownictwa,
 • samowystarczalności oraz systemach ją wspierających,
 • solarnych systemów "off-grid" (bez podłączenia do sieci energetycznej),
 • naturalnego i półdzikiego ogrodnictwa,
 • "dzikiej" kuchni,
 • ziołolecznictwa i ogólnego dbania o zdrowie,
 • agroleśnictwa,
 • żywej architektury (wierzbowej),
 • zduństwa,
 • upcyclingu,
 • minimalizacji używania pieniądza i życia „poza systemem”...

...oraz wielu innych dziedzin, które tu praktykujemy. Do szczęśliwego i dostatniego życia wystarczy dom, półdziki ogród, sad i kawałek lasu, które zaprojektowane zgodnie z zasadami permakultury, są trwałe i nie wymagają w przyszłości dużego nakładu energii.

Moje ogłoszenia na OLX

Do tej pory rozbudowę siedliska finansowałem z pieniędzy pozyskanych ze sprzedaży "dóbr", które zakupiłem kiedy jeszcze pracowałem.

W ten sposób byłem w stanie zorganizować pieniądze potrzebne na bieżące wydatki (ok. 200zł/m-c). Obecnie niewiele już mi zostało rzeczy, które ludzie chcą kupować.

Na co wydam pieniądze ze zrzutki.

Kiedy człowiek nie ma pewnego dochodu, jego wydatki ograniczają się do naprawdę niezbędnych rzeczy. Podzieliłem się tym ciekawym doświadczeniem, w kilku artykułach na blogu... >>tutaj<<

Nie mam w zwyczaju pożyczać ani prosić nikogo o pomoc finansową, dlatego długo zwlekałem z uruchomieniem tej "zrzutki". Czas ten upłynął na głębokim rozmyślaniu, co jest tutaj najbardziej potrzebne.

Studnia

Studnia

Siedlisko nie ma studni, a my, bezskutecznie już od trzech lat próbujemy dowiercić się ręcznym świdrem do wody.

Obecnie bazujemy na wodzie deszczowej latem, a zimą zbieramy śnieg i lód. Pitną kupujemy, przywozimy ze "źródełka" lub przynosimy od sąsiadów.

Tutaj koszt odwiertu studni waha się od 7.000 zł. do 12.000 zł. Ciężko go oszacować, ponieważ zależy on od głębokości, do której trzeba będzie się dowiercić.

Woda to podstawa, to życie, dlatego oprócz studni ważna jest...

Deszczówka

Powiększający się ogródek i większa liczba odwiedzających wymagają czegoś więcej niż może zaoferować nasz prowizorycznie wykonany system z dwóch zbiorników IBC, kilku rur z odzysku, starego sitka i kawałka agrowłókniny.

Chcemy zainwestować ok. 1.000 zł. w jego rozbudowę.

Rozbudowa i cały system zostanie wykonany metodą "zrób to sam po kosztach", a całość zostanie sfotografowana i opisana na blogu, aby ułatwić wszystkim wykonanie go we własnym zakresie.

Energia elektryczna

oraz internet są niezbędne do prowadzenia bloga, dlatego chcielibyśmy zainwestować w zakup większej ilości akumulatorów, paneli słonecznych, większej przetwornicy, bardziej energooszczędnego sprzętu komputerowego, mobilnego internetu, małej elektrowni wiatrowej i kilku drobniejszych rzeczy, aby usprawnić funkcjonowanie bloga i całego siedliska.

Kwota, jaka pozwoliłaby to zrealizować to około 5.000 zł.

Remont stajni...

...jedynego budynku, jaki ostał się na siedlisku to kolejne spore wyzwanie.

Naprawa dachu stajni oraz poprawienie ogólnego stanu budynku (drzwi, okna, tynki...) szacuję na około 10.000 zł.

Przestrzeń ta będzie mogła służyć jako magazyn i np. sala wykładowa w niepogodne dni. Wyposażenie jej w piec pozwoli również wydłużyć sezon, w jakim prowadzimy warsztaty i inne działania kulturalno-edukacyjne.

Narzędzia

Brak podłączenia do sieci energetycznej wymusza używanie narzędzi ręcznych, które są już dość zużyte. Około 5.000 zł pozwoliłoby na zakup wózka/taczki, nowych dłut, sekatorów i piły do gałęzi. Kwota ta pozwoli też zakupić agregat prądotwórczy, betoniarkę, mieszadło, pilarkę spalinową, długą drabinę, akumulatorową wiertarko-wkrętarkę i szlifierkę :D Wow!

Nadal będziemy używać głównie narzędzi ręcznych, oraz takich, które będzie w stanie naładować nasza instalacja fotowoltaiczna.

Suszarnia słoneczna

Jest obecnie w fazie projektu 3D w programie Sketchup. Konceptem i planami również podzielę się na łamach bloga.

Nasza wolna od zanieczyszczeń okolica, obfituje w sporą ilość ziół, które nauczyliśmy się rozpoznawać. Chcielibyśmy się nimi z Wami dzielić, ale nie mamy jak ich dobrze wysuszyć. Poza tym nasz sad owocuje co dwa lata dwiema tonami jabłek starych odmian, które również mogłyby zostać wysuszone.

Koszt budowy to od kilkuset złotych do tysiąca, w zależności czy uda się zdobyć materiały z odzysku, czy trzeba je będzie kupić.

Samochód

To nasz największy wydatek w skali roku, ale też największa pomoc w zwożeniu tu niezbędnych do rozbudowy materiałów.

Ubezpieczenie, przegląd, paliwo i konserwacja pochłaniają większość środków finansowych. Bez niego niestety nie zdziałalibyśmy tu wiele. Chcemy zadbać o to trwałe i dzielne autko i doinwestować w nie około 3.000 zł w tym roku.

Czasem ten czerwony "żuczek" nie daje rady w tym błocie. Szkoda go trochę.

Wtedy puszczam wodze fantazji i marzę o zmianie na terenówkę. Chociaż coś malutkiego jak Suzuki Samurai. Gdybyśmy zebrali kwotę wyższą niż nasz cel, moje marzenie mogłoby się spełnić :) a nasza C15'ka trafiłaby w ręce kogoś kto jeździłby nim częściej i po normalnych drogach :)

Budowa biura i biblioteki fundacji Kalpapāda.

Kalpapāda chciałaby w niedalekiej przyszłości przybrać formę prawną stowarzyszenia lub fundacji.

Na budynek chcemy przeznaczyć do 15.000 zł. Dla niektórych wyzwaniem byłoby zmieścić się w tej kwocie. My już udowodniliśmy, że można zbudować małą Chatkę za 2.000 zł.

Budowa niewielkiego budynku wykonanego głównie z naturalnych materiałów, który docelowo pełniłby funkcję biura fundacji oraz biblioteki, byłaby dla wielu świetną okazją do nauki podstaw naturalnego budownictwa.

Koszt rozbudowy siedliska

czyli 52.000 zł. nie jest sumą do której musimy dotrzeć za wszelką cenę. Nasz główny cel jest już osiągnięty: cieszymy się, że możemy być tu i teraz, radośnie i optymistycznie podchodzić do rzeczywistości oraz pozytywnie myśląc, tworzyć przyjazną przyszłość. Najbardziej doskwiera nam brak studni, a zebranie czegokolwiek powyżej kwoty na jej odwiert, będzie świadectwem na to, że jest coraz więcej świadomych ludzi chcących iść w alternatywną stronę, a to, co tu współtworzymy, jest warte docenienia.

Jeśli uda się nam zbudować suszarnię i ususzyć nieco okolicznych leśnych dobrodziejstw, chętnie roześlemy je w podzięce, zaczynając od tych, którzy wpłacili najwięcej.

Za każdą złotówkę serdecznie dziękujemy!


A teraz trochę historii...

...czyli o tym, co już udało nam się tu zmajstrować.

Zrealizowane projekty
Proces budowy Chatki Leśnej

W pierwszym roku dzięki ogromnej determinacji powstała Chatka Leśna. Zbudowaliśmy ją z kostek słomy, gliny i drewna, inwestując zaledwie 2.000 złotych.

Jest ona naszą dumą i największym dotychczasowym wyczynem :)

Chatka Leśna
kuchnia letnia

...wokół której toczy się esencja uśmiechniętego i zdrowego życia...

kuchnia letnia

...i gdzie wszystko smakuje lepiej na świeżym powietrzu.

kuchnia letnia


~ piec chlebowy ~

...to teraz nowe serce kuchni letniej.

piec chlebowy

Wykonaliśmy go w grupie 9 osób na pierwszych zorganizowanych tu warsztatach zduńskich...

...aby w 2018 roku móc wspólnie delektować się przeróżnymi wypiekami.

Zaczynaliśmy od realizacji małych, prostych i niezbędnych projektów jak:

SŁONECZNY PRYSZNIC

~ Prysznic słoneczny ~

genialny w swojej prostocie

...gdzie Słońce nagrzewa wodę...

...którą oszczędnie zarządzamy!...okazała się świetnym zamknięciem obiegu tej jakże cennej, niesłusznie zapomnianej materii.

Dzięki naturalnym procesom rozkładu, kupy zamieniamy w czarny, żyzny i pachnący lasem kompost :)

Używamy go podczas sadzenia drzew, krzewów i kwiatów.

Razem z Wami...

...powoli, ale konsekwentnie, bez wielkiej ingerencji w środowisko naturalne, tworzymy na tym nieco ponad hektarowym kawałku ziemi habitat przyjazny życiu w zgodzie z naturą.

Chcemy się dzielić!

Przede wszystkim podejściem do życia jak do przygody, ale również zdobywaną tu wiedzą oraz kreatywnością, którą poprzez brak dochodu rozwijamy do granic możliwości.

Mamy masę książek i materiałów, które pochłanialiśmy przygotowując się przez lata do działań jakie obecnie tu realizujemy.

Teraz chcemy stworzyć przestrzeń, tak wirtualną (blog) jak i realną, przyjazną dzieleniu się ową wiedzą ze wszystkimi chętnymi.

Przestrzeń wspólna

Chciałbym, aby siedlisko w przyszłości stało się permakulturowym siedliskiem pokazowym i dowodem na to, że współpracując z naturą, możliwe jest spokojne i swobodne życie. Takie bez konieczności uciekania się do kredytów czy "wyścigu szczurów", w który i ja dałem się złapać, mocno przypłacając to zdrowiem.

Cel ten wydaje się bardziej ambitny, gdyż w tej szerokości geograficznej konieczne jest zgromadzenie energii latem, by móc przetrwać zimę. Mam na myśli głównie pożywienie i opał.

Zapraszam też do przeczytania artykułów o:


Jestem bardzo wdzięczny za każdą przekazaną złotówkę, którą wydam świadomie.

Obecny budżet (ok. 200zł/mc) szybko topnieje, a ja dalej nie chcę iść do Ośrodka Pomocy Społecznej. Wolę poprosić ludzi, którzy z dobrego serca wspomogą moje działania finansowo.

Wspierając moją pasję, wspierasz rozwój siedliska oraz publikację całego procesu na łamach bloga Kalpapāda. Mam nadzieję, że treści te pomogą podobnie myślącym śmiałkom, bez obaw i problemów, ale z pozytywnym podejściem i uśmiechem na twarzy, tworzyć i optymalizować własne siedliska oparte na lokalnym współdziałaniu i z pełną świadomością globalnego współistnienia.

W ogrodzie na grządce :D

~ Dziękujemy ~

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

04.01.2018 15:12

Na wode mineralną , idea samowystarczalnego siedliska jest taka że nie trzeba kasy bo jest samowystarczalne.

Użytkownik anonimowy

Użytkownik anonimowy

12.12.2017 17:57

Powodzenia i do zobaczenia w Kalpapadzie! Mateusz

Dane ukryte

Dane ukryte

100 zł
Kacper

Kacper

10 zł
Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

Daje zyla nałopate do kopania studni jak ma by samowystarczalne to tyle starczy.

1 zł

Pomóż zebrać 52 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

43
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.