id: rpc2bg

Rozwój stacji meteorologicznej w Krośnie i Leśniówce

Rozwój stacji meteorologicznej w Krośnie i Leśniówce

Nasi użytkownicy założyli 1 234 487 zrzutek i zebrali 1 373 479 762 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Jesteśmy grupą pasjonatów meteorologii z Krosna i Dukli. Od ponad 10 lat prowadzimy portal meteo-krosno.pl ostrzegając mieszkańców powiatu krośnieńskiego (i nie tylko) o niebezpiecznych zjawiskach meteorologicznych, a także o pogodzie na nadchodzące dni. Staramy się merytorycznie przekazywać wiedzę, dlatego w naszych prognozach prócz języka technicznego znajdziecie również objaśnienia i szczegółowe opisy zjawisk.

Na naszej stronie internetowej nie znajdziecie reklam, działamy dla społeczeństwa, nieodpłatnie.

Od kilku lat badamy klimat powiatu krośnieńskiego, a także samego miasta Krosna. Wielu z Was na pewno kojarzy cykliczne podsumowania miesiąca w których porównujemy odczyty ze stacji IMGW-PIB w Krośnie z naszymi stacjami zlokalizowanymi w Krośnie-Turaszówka oraz w Leśniówce (gm. Chorkówka). Stacje należą do segmentu półprofesjonalnych i są w 80% zgodne z zasadami WMO (Światowej Organizacji Meteorologicznej).

Sprzęt jaki aktualnie posiadamy pochodzi z firmy Ecowitt i jest o tyle dobry, że pozwala na przejrzysty wgląd do danych oraz ich eksportowanie. Dzięki prostocie konstrukcji oraz różnorodności czujników mamy duże możliwości rozbudowy o dodatkowe czujniki.


Stacja w Krośnie Turaszówka posiada następujące parametry:


Pomiar temperatury powietrza oraz wilgotności: Czujnik WH32EP z sensorem SHT35 posiadający dokładność 0,2 stopnia Celsjusza oraz dokładność pomiaru wilgotności 1,5%. Pomiar odbywa się w pełnowymiarowej klatce meteorologicznej oraz w drugiej osłonie radiacyjnej firmy Barani Design, która posiada certyfikat WMO i jedną z najlepszych na świecie osłon pasywnych.

Pomiar temperatury przyziemnej (5 cm nad gruntem): Czujnik WN34L posiadający dokładność 0,5 stopnia Celsjusza.

Pomiar opadów deszczu: Pluwiometr WH40 mierzący metodą wagowo-przechyłową o dokładności zbliżonej z pomiarami IMGW oraz z pomiarem ręcznym. Zmodernizowaliśmy czujnik o ogrzewanie kielicha w warunkach zimowych, dzięki czemu mamy pomiar przez 365 dni w roku, niezależnie od warunków.

Pomiar prędkości i kierunku wiatru: Czujnik ultradźwiękowy WS80, który posiada dokładność deklarowaną przez producenta 5%. Pomiar jest częściowo zgodny z WMO z powodu zastosowania kiepskiej jakości przetworników, które mają problem z dokładnością pomiarów podczas opadów deszczu (dokładność spada wtedy do nawet 15%). Czujnik umieszczony jest na maszcie o wysokości 10 metrów w miejscu wolnym od drzew i zabudowań.

Pomiar natężenia światła: Odbywa się na szczycie masztu, gdzie widoczne jest 95% Słońca podczas jego operacji.

Pomiar ciśnienia: Za pomocą barometru cyfrowego wbudowanego w system odbiorczy.


fLUZJgujCmsDlxn4.jpg

Stacja w Krośnie-Turaszówka


Stacja w Leśniówce posiada następujące parametry:



Pomiar temperatury powietrza oraz wilgotności: Czujnik WH32EP z sensorem SHT35 posiadający dokładność 0,2 stopnia Celsjusza oraz dokładność pomiaru wilgotności 1,5%. Pomiar odbywa się w klatce meteorologicznej w wersji małej.

Pomiar temperatury przyziemnej (5 cm nad gruntem): Czujnik WN34L posiadający dokładność 0,5 stopnia Celsjusza.

Pomiar opadów deszczu: Pluwiometr WH40 mierzący metodą wagowo-przechyłową o dokładności zbliżonej z pomiarami IMGW oraz z pomiarem ręcznym. Zmodernizowaliśmy czujnik o ogrzewanie kielicha w warunkach zimowych, dzięki czemu mamy pomiar przez 365 dni w roku, niezależnie od warunków. Dodatkowym czujnikiem jest rewolucyjny (i nadal w fazie testów) sensor piezoelektryczny, który wykrywa opady metodą dotykową. Zaletą jest wysoka czułość i szybki próg zadziałania ze względu na czas potrzebny na zapełnienie się łyżeczki w tradycyjnym deszczomierzu, podczas gdy dotykowo mamy pomiar od pierwszej kropli. Niestety wadą tej metody jest niska dokładność i zbyt mała powierzchnia pomiarowa, co przekłada się na około 15% rozbieżności pomiędzy tradycyjnym pluwiometrem.

Pomiar prędkości i kierunku wiatru: Czujnik ultradźwiękowy WS90, który posiada dokładność deklarowaną przez producenta 5%. Pomiar jest częściowo zgodny z WMO z powodu zastosowania kiepskiej jakości przetworników, które mają problem z dokładnością pomiarów podczas opadów deszczu (dokładność spada wtedy do nawet 15%). Czujnik umieszczony jest na maszcie o wysokości 7 metrów (docelowo 10 metrów) w miejscu wolnym od drzew i zabudowań.

Pomiar natężenia światła: Odbywa się na szczycie masztu, gdzie widoczne jest 90% Słońca podczas jego operacji.

Pomiar ciśnienia: Za pomocą barometru cyfrowego wbudowanego w system odbiorczy.


boLgI7TDxPkKAP88.jpg

Stacja w Leśniówce

ltG5Tn6UzRwRL4Ac.jpg

Druga część stacji w Leśniówce


Z racji bardzo ambitnych planów jakimi jest miedzy innymi zakup i modernizacja nowych czujników oraz osłon zwracamy się do Was drodzy Czytelnicy o pomoc w zdobywaniu nowych celów. Z racji, że pomiar opadów mamy na bardzo dobrym poziomie, chcielibyśmy skupić się na poprawie pomiaru prędkości wiatru oraz temperatury powietrza. Prócz sprzętu który posiadamy, testowaliśmy i braliśmy udział w testach wielu innych osłon radiacyjnych oraz anemometrów (pomiar wiatru). Doszliśmy do jednoznacznych wniosków oraz wytypowaliśmy sprzęt do zakupu po szczegółowych rozmowach z producentami. Oto usprawnienia jakich planujemy dokonać:


Zakup anemometru firmy Hongyuv wraz z konsolą odbiorczą: jest to sprzęt ultradźwiękowy zupełnie zgodny z wymogami WMO oraz posiadający bardzo dobre podzespoły pomiarowe i wysokiej jakości przetworniki. Mamy gotowe całe zaplecze pod ten czujnik wraz z własnoręcznie napisanym oprogramowaniem do przechwytywania danych i wysyłania ich na naszą stronę internetową. Sprzęt ten posiada wysoką dokładność pomiarową, która charakteryzuje się między innymi próbkowaniem wiatru 200x na sekundę oraz odświeżaniem danych 5x na sekundę, co pozwala na wyłapanie najmniejszego porywu. Instalacje Hongyuv używane są między innymi na farmach wiatrowych, statkach, drogach i lotniskach.


Zakup aktywnej osłony radiacyjnej: to obok klatki meteorologicznej najlepszy sposób na ochronę czujnika przed nagrzewaniem od promieniowania. Osłony aktywne cechują się i różnią od pasywnych oraz klatek tym, że posiadają wewnątrz zabudowany wiatraczek, który cały czas wymienia powietrze wewnątrz, co przyczynia się do realnych odczytów temperatury np. w warunkach bezwietrznych, gdzie ruch powietrza przez osłonę jest ograniczony lub przy dużym nasłonecznieniu oraz skutecznie chroni przed promieniowaniem odbitym np. od śniegu. Wybór padł na osłonę Davis FARS 24h, która jest jedną z najlepszych w tym segmencie.


To są aktualnie dwa kierunki w które chcemy uderzyć. Sezon burzowy już niebawem, dlatego zbroimy się, by jeszcze bardziej uwiarygodnić nasze pomiary. Bardzo prosimy o pomoc w usprawnieniu naszych stacji, które de facto służą nam wszystkim i pozwalają na badanie klimatu w naszym powiecie, który jest bardzo zróżnicowany i nietypowy. W planie jest rozbudowa naszej skromnej sieci o kolejne stacje.

eof2XUbtKvgSSpM6.jpg

Obecnie usprawniamy stację w Turaszówce o kolejny anemometr do porównań odczytów. Jest to WS68, niedrogi tradycyjny anemometr czaszowy, posiadający dobrą dokładność, a przede wszystkim jest bardziej odporny na zawyżenie wskazań przy warunkach deszczowych od anemometru ultradźwiękowego. Odczyty z naszych dwóch stacji możecie znaleźć pod poniższymi linkami:


Stacja w Krośnie Turaszówka: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKROSN6

Stacja w Leśniówce: https://www.wunderground.com/dashboard/pws/IKROSN8

Jednostki na "Polskie" można przełączyć sobie w górnym prawym rogu klikając w koło zębate

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Skarbonki

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!