id: rs9krx

Rozbudowa stacji bolidowej PFN 76 Kozienice

Rozbudowa stacji bolidowej PFN 76 Kozienice

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 226 065 zrzutek i zebrali 1 347 869 944 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności2

  • W ostatni weekend cała ekipa operatorów stacji PFN76 udała się w okolice Poznania, na teren spadku meteorytu Morasko. Spadek był około 5 tysięcy lat temu, ale do tej pory zachowały się kratery meteorytowe i przede wszystkim można znaleźć meteoryty. Próbowaliśmy i my. Film prezentuje w skrócie nasze kilkugodzinne poszukiwania. T można obejrzeć krótką relację z naszego wyjazdu: www.facebook.com/PFN76.Kozienice/videos/417448235823600/ Cdn...
    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Uczniowie zbierają na rozbudowę stacji monitorującej przeloty meteorów nad Polską. Od blisko roku, to nasza pasja. Pomóżcie ją nam rozwijać. Rejestrujemy bolidy, wyznaczamy ich orbity, trajektorie w atmosferze. Te meteoroidy, które przetrwały przelot przez ziemską atmosferę dają spadki w postaci meteorytów. Stacja służy także do określania miejsca potencjalnych spadków meteorytów. Będzie to również cegiełka do rozwoju badań nad meteorytami.

Opis

Kim jesteśmy?

Jesteśmy grupą uczniów - pasjonatów prowadzących obserwacje nieba w poszukiwaniu meteorów. Działamy w ramach Pracowni Komet i Meteorów, projekt Polskiej Sieci Bolidowej (Polish Fireball Network), jako stacja PFN 76 w Kozienicach. Naszą pracę można śledzić również na Facebooku

Do tej pory zgromadziliśmy kamerę, komputer oraz zakupiliśmy specjalistyczne oprogramowanie do rejestracji i obróbki pozyskanych danych.

rs9krx-31167f3a.png

rs9krx-550a8de3.png

Na zdjęciu obok jest nasza jedyna, analogowa kamera. Dzięki niej możemy obserwować niebo nad północno-wschodnią częścią naszego kraju oraz krajami nadbałtyckimi, aż po Rosję. Szacowany zasięg to ok 1500 km.

Niestety jakość kamery jest słaba w porównaniu do kamer innych stacji bolidowych PFN, poza tym prowadzimy obserwacje z jednego kierunku. Dzięki nowym kamerom chcemy poprawić dokładność pomiaru, jakość i ilość rejestrowanych bolidów.

Na co zbieramy?

Aby nasza stacja działał bardziej efektywnie, musimy ją rozbudować. Naszą ambicją jest zakup specjalnych kamer cyfrowych, które będą obserwować całe niebo. Do obsługi tych kamer potrzebny jest bardzo wydajny komputer.

rs9krx-93061880.png

Chcemy kupić:

4 kamery full HD Imaging Source DMK 33GX236 oraz obudowy,

kamerę typu All Sky o szerokim kącie widzenia,

4 obiektywy Tamron 2.4-6 z manualną przysłoną,

nowoczesny komputer z co najmniej 5 dyskami twardymi (duża ilość danych), karty video, okablowanie, zasilacze etc.

Sprzęt ten pozwoli nam zwiększyć efektywność stacji, podnieść rozdzielczość uzyskanych obrazów, co z kolei przełoży się na większą dokładność wyznaczonych orbit, trajektorii meteoroidów.

Jeśli po zakupach zostaną nam pieniądze, chcemy przeznaczyć je na wyprawy w poszukiwaniu meteorytów.

Jak działamy?

Nasza stacja została uruchomiona 1 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Legionów Polskich w Kozienicach. Powstała z inicjatywy jednego z naszych absolwentów. Obecnie grupę operatorów stacji stanowi sześć osób: Dominika, Grzegorz, Mateusz, Ignacy, Jakub, a ostatnio dołączyła Gabrysia. Działamy pod okiem naszego nauczyciela geografii.

Nasza praca polega na systematycznym przeglądaniu zapisów z kamery, która utrwala jasne obiekty przemieszczające się po nocnym niebie. Czasami w ciągu nocy takich zapisów może być nawet kilkaset, ale tylko nieliczne to meteory. Następnie za pomocą specjalnego oprogramowania wyznaczamy orbity meteorów i spakowany plik przesyłamy do Pracowni Komet i Meteorów.

Do chwili obecnej mamy zarejestrowanych ponad 850 przelotów meteorów.

Nasza stacja został opisana w artykule w Uranii w numerze 2/2019. To też jest osiągnięcie.

rs9krx-7b8c4f2e.png

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 42

 
Dane ukryte
125 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Kasia Osińska
100 zł
 
Paweł Bury
100 zł
 
Gagatek
100 zł
 
Monika Karna
100 zł
 
Katarzyna Korczak
100 zł
 
Mieczysław Jelonkiewicz
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 6

 
2500 znaków