id: rstw7w

Na ratunek Odrze-wsparcie ekologów i służb

Na ratunek Odrze-wsparcie ekologów i służb

Nasi użytkownicy założyli 915 477 zrzutek i zebrali 880 943 550 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Katastrofa ekologiczna na Odrze! Z rzeki każdego dnia wyławiane są tony śniętych ryb. Polski Związek Wędkarski kategorycznie odradza łowienia i konsumowanie ryb, a wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje niepokojące wyniki badań wody. Sprawę wyjaśniają śledczy.


Jako pierwsi z pomocą pośpieszyli wędkarze, straż rybacka, ekolodzy i wolontariusze- to oni na własną rękę, zaczęli odławiać śnięte ryby, które teraz liczy się już w dziesiątkach jak nie setkach ton. Następnie do działań przystąpiły służby i wojsko.

Chcemy wesprzeć działania wędkarzy, wolontariuszy, ekologów, służb i wszystkich osób związanych z usuwaniem skutkiem tej katastrofy.


Z zebranych środków chcemy zakupić środki ochrony indywidualnej i sprzęt niezbędny do usuwania skutków tej tragicznej katastrofy. Doposażymy wolontariuszy, straż rybacką i ratowników w odpowiedni sprzęt przeznaczony do walki z katastrofami i klęskami żywiołowymi. Jeśli uda się zebrać odpowiednią kwotę, to środki również zostaną przeznaczone na zakup narybku i odbudowę ekosystemu.

v93abde6466cfe47.png

Ponadto chcemy doposażyć ratowników, strażaków, wolontariuszy, Zintegrowaną Służbę Ratowniczą i inne osoby w sprzęt, który w przyszłości będzie mógł być użyty, również podczas innych działań z zakresu ratownictwa ekologicznego i zwalczania katastrof.

e82139133e622e67.jpeg

Pierwsze sygnały o tonach śniętych ryb na Dolnym Śląsku pojawiły się pod koniec lipca. Woda na pewno została zatruta, jednak nie u nas. Przypłynęło to z góry, czyli od strony Opola. Prawdopodobnie zatrucie ma miejsce na wysokości Kędzierzyna-Koźla - mówił w lipcu w rozmowie z RMF FM Andrzej Świętach, prezes wrocławskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.

Wówczas w Oławie na kanale żeglugowym zorganizowano akcję odławiania ryb. Jak twierdził prezes wrocławskiego okręgu, nie ma możliwości, żeby w sposób naturalny doszło do tak masowego śnięcia.

s9140d353a759182.jpeg

W kolejnych dniach problem dotarł na dalsze odcinki Odry. Z nurtem do Krosna Odrzańskiego dopłynęły tysiące śniętych ryb. Mieszkańcy alarmują też o dzikich zwierzętach, które wyławiają je z wody i przenoszą na brzeg. Wczoraj przed łowieniem w Odrze ostrzegał zarząd okręgu Zielona Góra Polskiego Związku Wędkarstwa. "W związku z zatruciem rzeki Odry nieznaną substancją i masowym śnięciu ryb, zaleca się unikanie wędkowania na Odrze i absolutnie niekonsumowania złowionych ryb. Zalecamy również kołom PZW odwołanie zawodów wędkarskich zaplanowanych na rzece Odra w najbliższym weekendzie do czasu wyników badania wody" - czytamy w komunikacie.

Śledczy m.in. z Oławy próbują ustalić, na którym odcinku rzeki nieznana, trująca substancja przedostała się do wody. Od tej informacji będzie zależało, która prokuratura będzie prowadziła śledztwo. Oławskich śledczych o sprawie zawiadomili urzędnicy miejscowego starostwa, do tej pory w kilku miejscach na Odrze pobrano próby wody, które są badane w laboratorium. 

Osobne zawiadomienie wrocławski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska złożył w tamtejszej prokuraturze regionalnej. 

r51d70920b7d204f.jpeg

Alarmujące wyniki

3 sierpnia wrocławski WIOŚ opublikował informacje o pierwszych wynikach badań próbek wody pobranych m.in. w Oławie. Z analiz wiadomo, że nie można mówić o tym, że w rzece doszło do "przyduchy", czyli odtlenienia wody w rzece.

Badania wykazały jednak wysoki poziom tlenu w wodzie. "Natomiast, wysoki poziom tlenu w wodzie odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim, czyli w warunkach wysokich temperatur oraz niskich stanów wód, brak zakwitu w wodzie, wysoka temperatura wody, wskazywało na jego nienaturalne pochodzenie. Możliwe, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, z której w wyniku reakcji zachodzących w wodzie uwalnia się tlen" - pisze WIOŚ.

m2c7d9aa168e9b8b.jpeg

Sytuacja jest bardzo rozwojowa i należy podjąć wszystkie możliwe działania, aby uratować rzekę. 

o489da5a9e451e89.png

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 113

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków
  •  
    Użytkownik anonimowy

    Dziękuje za takich ludzi jak wy, to piękne ze dbacie o planetę ❤️ Wysyłam do was dobra energie!

    20 zł