Pałac Struga: konserwacja malowideł renesansowych-Galeria Cesarska ID: ru6mkz

7 755 zł z 30 000 zł

25%

7 755 zł

z 30 000 zł

zakończona

31.12.2019r

11

wspierających
25%
Wpłać na zrzutkę

Opis zrzutki

Przyłącz się do akcji: „Pomagam ratować dolnośląskie zabytki” Pomóż w renowacji Pałacu Struga – konserwacja renesansowych malowideł: Galeria Cesarska Biorąc pod uwagę ogrom nieszczęść i powodów, dla których prowadzone są akcje zbiórkowe nasza propozycja wydaje się być lekko z Księżyca. A jednak po 17 latach ratowania Pałacu Struga stanęliśmy przed wyzwaniami, które nas momentami przerastają. Okazuje się, że praca przez 7 dni w tygodniu i przeznaczanie wszystkich zarobionych pieniędzy na podniesienie z ruin "naszego domu" to za mało, gdy dochodzi do kolejnych odkryć unikatowych malowideł, wymagających pilnej renowacji. Ale po kolei.

Od 2003 roku ratujemy ważny, śląski zabytek - pałac Czettritzów w Strudze k. Wałbrzycha. Przez te lata odbudowaliśmy oficynę pałacową, zabezpieczyliśmy konstrukcję pałacu, który walił się (dosłownie) gdy go kupowaliśmy, w końcu położyliśmy 2.300 m2 nowego dachu i zabraliśmy się za ratowanie kopuły w sali balowej.

Dodatkowo, na początku tego roku robotnicy odkryli, że pod tynkami barokowymi w ratowanej sali są tynki renesansowe pokryte malowidłami. Z jednej strony cudowne znalezisko, z drugiej bardzo trudne wyzwanie konserwatorskie. 50m2 całkowicie unikatowych w skali światowej malowideł przedstawiających cesarzy rzymskich i Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Część zachowana rewelacyjnie, część ledwo odratowana podczas natychmiastowych prac zabezpieczających. Teraz stoimy na rozdrożu, które zmusza nas do podjęcia decyzji co robić dalej. Z jednej strony musimy kontynuować prace zaplanowane na najbliższe 2 lata takie jak odbudowa kopuły sali balowej, wstawianie okien w budynku, tynkowanie ścian zewnętrznych i dalsze prace ratunkowe w zdemolowanym przez PGR parku a z drugiej długa lista prac konserwatorskich związanych z nowym odkryciem. Stąd nasza prośba. Pomóżcie nam ratować renesansowe malowidła w Sali Cesarskiej.

Naszą dewizą od lat jest hasło "Mury z historią, ludzie z pasją". Zdając sobie sprawę, że prosimy o wiele wiemy, ale każde wsparcie przedkłada się na kolejne m2 uratowanych malowideł. A tego zarówno sami jak i z pomocą urzędów Konserwatora, MKiDN czy Marszałka Województwa i ich wsparciem w postaci dotacji (w tym roku pierwszy raz od 17-tu lat!) nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

Ktoś nam kiedyś powiedział "Chciało się mieszkać w pałacu, to ....". Nigdy w to nie wierzyliśmy. Ratowanie każdego zabytku, to ratowanie historii, ratowanie nas samych przed sytuacją, gdy stojąc nad kupą gruzu mówimy "Jak do tego mogło dojść?"

W roku 2017 powołaliśmy do życia Fundację Pałac Struga aby wspierać naszą samotną walkę o ratowanie pałacu. Razem można "przenosić góry", więc tym bardziej wspólnie uda się ocalić kawałek historii i niezwykły obiekt. Wiemy, że po 17 latach szaleńczych wysiłków nadal jesteśmy na początku drogi ale każda, nawet najmniejsza zmiana poprawiająca stan pałacu i otoczenia napawa dumą i daje ogromną satysfakcję. I co najważniejsze, każdy może mieć swój udział w ratowaniu pałacu.

Jeśli chcecie zobaczyć coś więcej o tym co do tej pory zrobiliśmy dla Pałacu Struga oraz o wydarzeniach jakie zorganizowaliśmy i jakie planujemy zorganizować można przeczytać na stronie

www.palacstruga.pl

oraz na facebooku Pałac Struga.

Jeśli zechcecie nam pomóc, zobaczcie jak można to zrobić poniżej.

Jak nam można pomóc:

wpłacając na zrzutkę

wpłacając darowiznę na konto fundacji: 56 1090 2271 0000 0001 3477 5435 Santatander bank

kupując koszulki cegiełki : „Pomagam ratować dolnośląskie zabytki” i koszulki cegiełki biegowe: „Biegnę ratować dolnośląskie zabytki” i nosząc je z dumą!!!!

kupując naszą książkę: „Wojny napoleońskie na Dolnym Śląsku. Bitwa pod Strugą 1807” i komiks: „Struga 1807”

zwiedzając pałac

uczestnicząc w organizowanych przez nas wydarzeniach

lajkując nas na fecebooku

i koniecznie udostępniając naszą zrzutkę :)

Każda złotówka jest zawsze wydawana na ratowanie pałacu.

Agnieszka Chmura-Wieczorek

Prezes Fundacji Pałac Struga

Prace konserwatorskie-zabezpieczające malowidła renesansowe w sali balowej właśnie się zakończyły ale musimy jeszcze za nie zapłacić. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc :) Dołącz do grona Przyjaciół Pałacu Struga :)

Aktualności1

  • Nasza zrzutka dobiegła końca. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy wpłacili na ratowanie renesansowych malowideł w sali balowej Pałacu Struga. Jesteśmy wdzięczni za Wasze zainteresowanie ratowaniem zabytków i szczodry dar. Dzięki Waszemu wsparciu udało się nam rozliczyć zeszłoroczne prace konserwatorskie i już przygotowujemy się do kolejnych, zaplanowanych na ten rok. Chcemy kontynuować konserwację portretów Cesarzy i odsłonić portrety na ostatniej ścianie. Latem, we wszystkie weekendy wakacyjne zapraszamy na VIII Festiwal Lodów i na zwiedzanie pałacu. Do zobaczenia :)

Wpłacający11

JV
Jarosław Victor
4 000 zł
WZ
Władysława Zeliasz
3 444 zł
 
Dane ukryte
100 zł
A
achmura
75 zł
Marek Łyczek
50 zł
O
Okopki
50 zł
B
benyofireland
10 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
5 zł
F
Fundacja Pałac Struga
1 zł
MW
Michał Wierzelewski
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Nasi użytkownicy założyli

422 252 zrzutki


A ty na co dziś zbierasz?