id: ru6mkz

Pałac Struga: konserwacja malowideł renesansowych-Galeria Cesarska

Pałac Struga: konserwacja malowideł renesansowych-Galeria Cesarska

Nasi użytkownicy założyli 1 034 043 zrzutki i zebrali 1 099 531 052 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności1

 • Nasza zrzutka dobiegła końca. Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy wpłacili na ratowanie renesansowych malowideł w sali balowej Pałacu Struga. Jesteśmy wdzięczni za Wasze zainteresowanie ratowaniem zabytków i szczodry dar. Dzięki Waszemu wsparciu udało się nam rozliczyć zeszłoroczne prace konserwatorskie i już przygotowujemy się do kolejnych, zaplanowanych na ten rok. Chcemy kontynuować konserwację portretów Cesarzy i odsłonić portrety na ostatniej ścianie. Latem, we wszystkie weekendy wakacyjne zapraszamy na VIII Festiwal Lodów i na zwiedzanie pałacu. Do zobaczenia :)
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Przyłącz się do akcji: „Pomagam ratować dolnośląskie zabytki” Pomóż w renowacji Pałacu Struga – konserwacja renesansowych malowideł: Galeria Cesarska Biorąc pod uwagę ogrom nieszczęść i powodów, dla których prowadzone są akcje zbiórkowe nasza propozycja wydaje się być lekko z Księżyca. A jednak po 17 latach ratowania Pałacu Struga stanęliśmy przed wyzwaniami, które nas momentami przerastają. Okazuje się, że praca przez 7 dni w tygodniu i przeznaczanie wszystkich zarobionych pieniędzy na podniesienie z ruin "naszego domu" to za mało, gdy dochodzi do kolejnych odkryć unikatowych malowideł, wymagających pilnej renowacji. Ale po kolei.

Od 2003 roku ratujemy ważny, śląski zabytek - pałac Czettritzów w Strudze k. Wałbrzycha. Przez te lata odbudowaliśmy oficynę pałacową, zabezpieczyliśmy konstrukcję pałacu, który walił się (dosłownie) gdy go kupowaliśmy, w końcu położyliśmy 2.300 m2 nowego dachu i zabraliśmy się za ratowanie kopuły w sali balowej.

Dodatkowo, na początku tego roku robotnicy odkryli, że pod tynkami barokowymi w ratowanej sali są tynki renesansowe pokryte malowidłami. Z jednej strony cudowne znalezisko, z drugiej bardzo trudne wyzwanie konserwatorskie. 50m2 całkowicie unikatowych w skali światowej malowideł przedstawiających cesarzy rzymskich i Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

Część zachowana rewelacyjnie, część ledwo odratowana podczas natychmiastowych prac zabezpieczających. Teraz stoimy na rozdrożu, które zmusza nas do podjęcia decyzji co robić dalej. Z jednej strony musimy kontynuować prace zaplanowane na najbliższe 2 lata takie jak odbudowa kopuły sali balowej, wstawianie okien w budynku, tynkowanie ścian zewnętrznych i dalsze prace ratunkowe w zdemolowanym przez PGR parku a z drugiej długa lista prac konserwatorskich związanych z nowym odkryciem. Stąd nasza prośba. Pomóżcie nam ratować renesansowe malowidła w Sali Cesarskiej.

Naszą dewizą od lat jest hasło "Mury z historią, ludzie z pasją". Zdając sobie sprawę, że prosimy o wiele wiemy, ale każde wsparcie przedkłada się na kolejne m2 uratowanych malowideł. A tego zarówno sami jak i z pomocą urzędów Konserwatora, MKiDN czy Marszałka Województwa i ich wsparciem w postaci dotacji (w tym roku pierwszy raz od 17-tu lat!) nie jesteśmy w stanie udźwignąć.

Ktoś nam kiedyś powiedział "Chciało się mieszkać w pałacu, to ....". Nigdy w to nie wierzyliśmy. Ratowanie każdego zabytku, to ratowanie historii, ratowanie nas samych przed sytuacją, gdy stojąc nad kupą gruzu mówimy "Jak do tego mogło dojść?"

W roku 2017 powołaliśmy do życia Fundację Pałac Struga aby wspierać naszą samotną walkę o ratowanie pałacu. Razem można "przenosić góry", więc tym bardziej wspólnie uda się ocalić kawałek historii i niezwykły obiekt. Wiemy, że po 17 latach szaleńczych wysiłków nadal jesteśmy na początku drogi ale każda, nawet najmniejsza zmiana poprawiająca stan pałacu i otoczenia napawa dumą i daje ogromną satysfakcję. I co najważniejsze, każdy może mieć swój udział w ratowaniu pałacu.

Jeśli chcecie zobaczyć coś więcej o tym co do tej pory zrobiliśmy dla Pałacu Struga oraz o wydarzeniach jakie zorganizowaliśmy i jakie planujemy zorganizować można przeczytać na stronie

www.palacstruga.pl

oraz na facebooku Pałac Struga.

Jeśli zechcecie nam pomóc, zobaczcie jak można to zrobić poniżej.

Jak nam można pomóc:

wpłacając na zrzutkę

wpłacając darowiznę na konto fundacji: 56 1090 2271 0000 0001 3477 5435 Santatander bank

kupując koszulki cegiełki : „Pomagam ratować dolnośląskie zabytki” i koszulki cegiełki biegowe: „Biegnę ratować dolnośląskie zabytki” i nosząc je z dumą!!!!

kupując naszą książkę: „Wojny napoleońskie na Dolnym Śląsku. Bitwa pod Strugą 1807” i komiks: „Struga 1807”

zwiedzając pałac

uczestnicząc w organizowanych przez nas wydarzeniach

lajkując nas na fecebooku

i koniecznie udostępniając naszą zrzutkę :)

Każda złotówka jest zawsze wydawana na ratowanie pałacu.

Agnieszka Chmura-Wieczorek

Prezes Fundacji Pałac Struga

Prace konserwatorskie-zabezpieczające malowidła renesansowe w sali balowej właśnie się zakończyły ale musimy jeszcze za nie zapłacić. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc :) Dołącz do grona Przyjaciół Pałacu Struga :)

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 11

JV
Jarosław Victor
4 000 zł
WZ
Władysława Zeliasz
3 444 zł
 
Dane ukryte
100 zł
AC
achmura
75 zł
OC
Okopki
50 zł
Marek Łyczek
50 zł
AB
benyofireland
10 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
5 zł
FP
1 zł
MW
Michał Wierzelewski
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!