id: rv6xgm

Ratujemy Pracownie Stacji Literatura

Ratujemy Pracownie Stacji Literatura

Nasi użytkownicy założyli 1 168 202 zrzutki i zebrali 1 216 348 396 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Stacja Literatura (dawny Fort Legnica i Port Literacki Wrocław) to najstarszy polski festiwal literacki, który od 1996 roku z powodzeniem broni pozycji uznawanych przez medialny mainstream kulturalny za nieodwołalnie stracone. To w ramach Stacji Literatura debiutowali na scenie poetyckiej tacy twórcy, jak Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Bronka Nowicka czy Marta Podgórnik. To tutaj dwanaście swoich książek wydał Tadeusz Różewicz, a Kora odbyła swój ostatni publiczny wstęp, który poprowadziła Olga Tokarczuk. Festiwal odwiedziła także noblistka Herta Müller oraz artyści pokroju Lourie Anderson. To także tutaj swoje książki wydawali Bob Dylan i Patii Smith.

 


Dlaczego potrzebujemy Waszej pomocy?


Ceniona przez autorów, czytelników oraz wyróżniania przez zagraniczne instytucje inicjatywa nie zyskała w tym roku ministerialnego wsparcia w ramach programu Promocja czytelnictwa, a zaniżona ocena strategiczna (zaledwie 18/30 pkt. pomimo realizacji wszystkich składowych aspektów tego kryterium) może skutkować zaprzepaszczeniem 25-letniego dorobku tak festiwalu, jak i organizującego je Biura Literackiego.


Od roku 2016 jednymi z najważniejszych wydarzeń festiwalu Stacja Literatura są Pracownie – czyli zajęcia warsztatowe dla poetów, prozaików, tłumaczy, krytyków, osób przed debiutem i posiadających już w dorobku pojedyncze publikacje – będące szansą na postawienie pierwszych kroków w literaturze. To właśnie w Stroniu Śląskim powstawały pomysły na nowe czasopisma młodoliterackie oraz zawiązywały się liczne projekty artystyczne. Od lat to właśnie na Stację młodzi twórcy przywożą pierwsze szkice swoich książek.


Wobec braku ministerialnej dotacji priorytetem jest dla nas uchronienie towarzyszących festiwalowi Pracowni i zapewnienie młodym pisarkom i pisarzom okazji do twórczej pracy. Prosimy więc wszystkie buntowniczki i wszystkich buntowników, którym przedmiot naszej zbiórki jest bliski, dla których ważne są festiwal i towarzyszące mu Pracownie, o wsparcie zrzutki na organizację Pracowni podczas festiwalu Stacja Literatura 26. A tym samym – o objęcie swoim mecenatem działań młodych twórczyń i twórców.Na co przeznaczymy zebrane środki?


Zebrane środki przeznaczone zostaną na realizację łącznie 15 Pracowni. Planujemy 9 głównych Pracowni dla finalistów projektów wydawniczych oraz 6 Pracowni otwartych dla osób, które choć nie zakwalifikowały się do ścisłego finału, przesłały ciekawe maszynopisy – chcielibyśmy w ten sposób pomóc im w przygotowaniach do kolejnych naborów. Powyższy plan oznacza, że z zajęć mogłoby skorzystać łącznie ponad 200 osób.


Kwota 50 000 zł pozwoli nam na pokrycie następujących kosztów:

- Honoraria wykładowców głównych Pracowni (9 x 1650 zł),

- Honoraria wykładowców Pracowni otwartych (12 x 1100),

- Wynajem pomieszczeń na realizację Pracowni (15 Pracowni x 4 dni x 100 zł),

- Pokrycie kosztu noclegu z wyżywieniem dla wykładowców Pracowni (3 doby x 230 zł x 22 osoby),

- Drobne działania promocyjne (770 zł).


Jeżeli nie uda się osiągnąć pułapu 50 000 zł, lecz uzbieramy kwotę 28 000 zł (łączny koszt honorariów dla wykładowców), będziemy dążyć do realizacji Pracowni w trybie online. Mamy świadomość, że sensem Pracowni jest jednak osobiste spotkanie, dlatego bardzo liczymy na Waszą pomoc.


Jeżeli uda się przekroczyć pułap 50 000 zł, dodatkowe środki przeznaczymy na częściowe wsparcie wydania książek laureatek i laureatów Pracowni. Minimalny koszt jednej takiej publikacji szacujemy na 7500 zł:

- Zaliczka dla autora (550 zł),

- Redakcja (550 zł),

- Korekta (220 zł),

- Projekt okładki (220 zł),

- Redaktor prowadzący (5 miesięcy x 110 zł),

- Autorzy szkiców i rozmów towarzyszących premierze (2 x 110 zł),

- Druk książki wraz z dostarczeniem do hurtowni i magazynu (3500 zł),

- Skład e-booka (220 zł),

- Działania promocyjne (koszt rozesłania egz. promocyjnych 100 x 9 zł),

- Koszty magazynowania książki (koszt 36 miesięcy x ok 15 zł). Przeczytaj więcej o Pracowniach Stacji Literatura:

www.biuroliterackie.pl/projekty/startuje-nabor-do-pracowni-biura-literackiego-2021/


Podpisz apel laureatek laureatów Stacji Literatura o dalsze dotowanie najstarszego festiwalu literackiego w Polsce:

www.petycjeonline.com/apel_o_dalsze_dotowanie_najstarszego_festiwalu_literackiego_w_polscePoznaj nasze dobre strony:

www.biuroliterackie.pl

www.poezjem.pl

www.facebook.com/BLiterackie

www.instagram.com/BLiterackie

www.youtube.com/user/biuroliterackie

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Jeszcze nikt nie założył skarbonki na tej zrzutce. Twoja może być pierwsza!

Wpłaty 234

preloader