id: rwnz3t

Wydanie książki (2)

Wydanie książki (2)

Opis zrzutki

Jako projekt "Z pasji do liturgii" w polskim internecie robimy bardzo wiele! W ciągu ostatnich kilku miesięcy napisaliśmy dwie obszerniejsze prace, które chcielibyśmy wydać. Możesz nam w tym pomóc!


Przed nami persepektywa wydania jednej, szczególnej dla nas pracy. Nasi autorzy, Dawid Makowski i Emanuel Kwiatkowski, podjęli się napisania książki, zbierającej w jedno materiał źródłowy do badań nad reformą święceń niższych, tonsury, celibatu oraz stroju duchownego.


O książce ze wstępu:


Opracowanie stanowi analizę wstępnego projektu reformy tonsury, święceń niższych i subdiakonatu, opartą na propozycjach biskupów wyrażanych w listach skierowanych do Komisji Przedprzygotowawczej II Soboru Watykańskiego w latach 1959-1960.Celem tego opracowania jest zarysowanie pierwotnych założeń odnowy liturgicznej, opartych na tekstach źródłowych, które stanowiły materiał przygotowawczy do późniejszej reformy. Co istotne, te teksty były nadsyłane do Komisji przez biskupów w języku łacińskim, dlatego niniejsza praca będzie miała charakter translatorski, ponieważ każde z postulatów zostanie przetłumaczone na język polski, a następnie opatrzone komentarzem liturgiczno-teologicznym.


Tłumaczenia zostały zaczerpnięte przede wszystkim z oryginalnych listów biskupów skierowanych do Komisji Przedprzygotowawczej II Soboru Watykańskiego w latach 1959–1960, a konkretne źródła są wyszczególnione w bibliografii oraz każdorazowo w przypisach, co zwiększa przejrzystość i wiarygodność niniejszego opracowania. Przy tłumaczeniu tekstów łacińskich będzie się korzystało z metody filologicznej, która łączy analizę językową z wnikliwym badaniem kontekstu historycznego. Zastosuje się przy tym krytyczne podejście do tekstu, polegające na dokładnym rozpoznaniu specyfiki języka łacińskiego, uwzględnieniu idiomów, stylu literackiego oraz historycznych uwarunkowań, które mogły wpływać na treść listów. Analiza tekstu pozwalała uniknąć nadinterpretacji i zachować integralność przesłania autorów. Trudno wskazać jednolitą metodę, która charakteryzowałaby całą pracę, ponieważ ma się do czynienia z tekstami bardzo różnymi. Niniejsze opracowanie zawiera bowiem ponad 150 różnych postulatów w kontekście przygotowań do Soboru Watykańskiego II, a zatem ma się do czynienia przynajmniej ze 150 różnymi autorami, z których każdy ma wypracowany swój własny styl, unikalne podejście do formułowania propozycji oraz specyficzne odniesienie do sytuacji lokalnej, z jaką Kościół zmagał się w jego regionie.


Uwaga prezentowanej pracy skupiła się na propozycjach dotyczących reformy tonsury, święceń niższych i subdiakonatu, ponieważ były to kluczowe elementy w późniejszych zmianach wprowadzanych przez Sobór Watykański II w aspekcie eklezjologii i teologii laikatu, jak później w cały dziele reformy liturgicznej, przeprowadzanej przez ,,Consilium”. Taki wybór aspektów, pozwala ukazać podstawy reformy w przystępny sposób i w języku polskim, co tworzy solidną bazę do dalszych badań. Z całą pewnością takie ujęcie zagadnienia, podkreśla znaczenie podejmowanych tu kwestii oraz ich przydatność dla historyków, teologów i innych badaczy zainteresowanych reformą liturgiczną i strukturalną Kościoła. Podjęte tłumaczenia i ich analiza pozwalają lepiej zrozumieć zarówno indywidualne perspektywy poszczególnych biskupów, jak i szerszy obraz myślenia o reformie, który pojawiał się w Kościele w tym wyjątkowym momencie historycznym. Dzięki takiemu podejściu opracowanie to może służyć nie tylko jako dokumentacja historyczna, ale i jako fundament do dalszych badań nad reformami Soboru Watykańskiego II oraz ich znaczeniem dla Kościoła współczesnego.


***



Jeśli chcesz wesprzeć naszą pracę, możesz umożliwić jej wydanie! Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę, zapewniając jednocześnie, że nie pozostawimy z niczym naszych Darczyńców! Jeśli zostawisz nam swój adres e-mail, później prześlemy Ci pracę w formie elektronicznej.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!